Pat het bovenstaande, behoudens de uit zonderingen die natuurlijk in eene korte schets niet zijn op te nemen, van toepassing is op de beide kiesvereenigingen, vindt daar in zijne verklaring, dat zij in niets anders verschillen dan in den xnaatschappelijken stand der leden. Daar echter die standen niet zoo scherp zijn afgescheiden, zijn er altijd leden der eene vereeniging, die kennissen hebben onder de leden van de andere, en zoo kon het niet missen, of beide vereenigingen moesten nu en dan wel in de beste overeen stemming een zelfden persoon tot candidaat stellen. Bij uiteenloopende gevoelens stond het verschil in stand op den voorgrond; en dit is een verderfelijk beginsel. Dat onder zulke omstandigheden bij ve len de ijver voor de kiesvereeniging ver flauwde, en de opkomst ter vergadering in verhouding van het aantal leden bedroevend klein werd, laat zich begrijpen. Gelukkig was bij velendie voor hun lidmaatschap bedankten, geene onverschilligheid, maar de overtuiging, dat eene betere inrichting der kiesvereenigingen noodzakelijk is geworden, de drijfveer. Inderdaad Amersfoort is er thans rijp voor, en zijne belangen vorderen het, dat er zich kiesvereenigingen vormen, die beginselen op den voorgrond stellen. De meening, dat de bestaande kiesvereeni gingen genoeg wrijving van gedachten zou den te weeg brengen, heeft niets voor zich dan schijn. Wanneer zij in candidaten voor den gemeenteraad verschilden, sproot dit meer voort uit eenige voorliefde, dan uit de zekerheid, die men had, dat de candidaat in deze of gene richting de belangen der ge meente zou voorstaan. En toch is dit eene zaak van het hoogste gewicht. Amersfoort bezit al de gegevens om eene schoone toe komst tegemoet te gaan; maar of die ooit bereikt zal worden, hangt hiervan af, of de gemeenteraad samengesteld is uit verlichte mannen, die een ruimen blik hebben, en den j uisten weg weten in te slaan. De ge meentezaken moeten niet op zich zeiven, als stukwerk beoordeeld worden, maar in ver band met de algemeene richting, die gevolgd moet worden om de welvaart te doen toe nemen. De elementen ter vorming eener Liberale Kiesvereeniging zijn aanwezig. Wanneer deze zich aaneensloten, konden ook hier zaken van algemeen belangen candidaten voor de verschillende verkiezingen flink be sproken worden. Sommigen trekken het zich nog aan, wanneer zij of hunne vrienden niet of minder geschikt worden geacht, om lid van den gemeenteraad of van de staten te zijn. Nu kan niemand er aanstoot aan nemen, dat liberalen geen conservatief, en omgekeerd, kiezen, omdat het evenmin schande kan geacht worden conservatief als liberaal te zijn. Die uitsluiting, welke het natuurlijk gevolg is van kiesvereenigingen met eene politieke kleur, zal langzamerhand de tcergevoeligen tot het inzicht brengen, dat er geene reden bestaat verstoord te zijn, wanneer zij of hunne vrienden voor het lid maatschap van gemeenteraad of staten min der geschikt worden geacht dan een ander. De kiezers toch mogen zich niet laten be- heerschen door gevoelens van vriendschap of verplichting, maar moeten hunne stem uit brengen op iemand, wiens beginselen zij goedkeuren, en van wien zij reden hebben te verwachten, dat hij den moed en de be kwaamheid bezit,- die beginselen in alle om standigheden, tegen wien ook, te handhaven. Zeer wenschelijk zou het zijn, dat er tegen over eene liberale eene conservatieve kies vereeniging werd opgericht, ten einde elkan der eerlijk en met open vizier te bestrijden. Maar hoe dit zij, eene liberale kiesvereeniging moet hier nuttig werken, te meer, daar zij er stellig op rekenen kan, dat de verstrooide liberalen in dit ongelukkig saamgeflanste kiesdistrict zich bij haar zullen aansluiten. De noodzakelijkheid dier aaneensluiting blijkt terstond als men slechts de namen Alberdingk Thijm en van Loon noemt. De 1) Uit het vorig nommer is gebleken dat de Redactie den Heer Mr. van Persijn beschouwt als een man, die in alle opzichten aan de vcreisclitcn voor een lid van den Gemeenteraad voldoet. geheime kiesmanoeuvers aan hunne namen verbonden kunnen wel niet met den naam van onwettig bestempeld worden; maar zij bewijzen, dat er in dit district menschen zijn die omdat zij een openlijken verkiezings strijd vreezen, het niet beneden zich achten in 't duister te werken, en dat een aanzien lijk aantal kiezers zich liever als onmondigen ter stembus laat sturen, dan als vrije man nen, naar eigen overtuiging eene keuze te doen. Het gevaar dat van zulke blinde werktui gen in de hand van den een of anderen gesle pen onbekende te duchten is, maakt het dringend noodzakelijk, dat hier kiesvereeni gingen met politieke kleur verrijzen, en dat de kiezers zich daarbij in grooten getale aan sluiten. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 265 de gemeentewet, Doen te weten, dat het 2de aanvulliugs- kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienst jaar 1872 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der ge meente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 20 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 22 NOVEMER. Bij de verkiezing van drie leden der kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort zijn de aftredende leden op Donderdag, den 21 Nov. 11. allen herbenoemd, en wel de heeren E. E. Visser met 32, B. E. Herschel met 28 en J. F. Lagerweij met 25 stemmen. De heer P. Methorst Jr. verkreeg 2 stem men en 12 diverse personen ieder 1 stem. Van de 142 kiesbevoegden zijn 38 kiezers ter stembus opgekomen, een bijzonder groot aantal in vergelijking met vorige jaren. Donderdag 28 November e. k. herdenkt de Heer T. van Vlooten, pastoor bij de R. C. Gemeente van de Oud-Bisschoppelijke Clerezie (St. Georgius-kerk) te Amersfoort, sedert 1859 kanumik van het aartsbisschop pelijk kapittel, den dag waarop hij 25 jaar geleden de priesterlijke wijding ontving. Naar men verneemt, zal door zijn broeder, den heer C. H. van Vlooten, pastoor der zelfde gemeente te 's Hage, eene feestrede gehouden en de plechtigheid ook door den aartsbisschop van Utrecht, Mgr. II. Loos, en vele andere belangstellenden worden bijge woond. De Heer J. van Asperen, stationschef te Amersfoort, hadden 12 dezer den moed eene vrouw vlak voor een in aantocht zijnden trein weg te rukken en haar van een anders wissen dood te redden. Deze vrouw is nu reeds de zevende persoon die aan hem het behoud van zijn leven te danken heeft. Naar men ons bericht, is de onlangs in staat van faillissement verklaarde kleerma ker, H. Regtien, alhier, in voorloopige hech tenis gesteld als verdacht van bedriegelijke bankbreuk door het verduisteren van eenige goederen ten nadeele zijner crediteuren. De vleeschhouwer Thien te Amersfoort is van het vonnis der Arr.-Rechtbank aldaar van 31 October jl., waarbij hij zooals wij weten tot 15 dagen cellulair was veroordeeld, gekomen in hooger beroep bij het Prov. Gerechtshof van Utrecht. Naar ons is medegedeeld heeft het Bestuur van de Afdeeling Amersfoort van het Nederl. Schoolverbond in zijne op laatstleden Maan dag gehouden vergadering besloten ter gele genheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest eene tombola zonder nieten te doen plaats hebben voor die leerlingen van de Stads Armen-school en de school der Her vormde Diaconie, welke zich gedurende de laatste zes maanden door getrouw schoolbe zoek hebben onderscheiden. Wij zullen niet behoeven te zeggen dat wij dit besluit van harte toejuichen, en gaarne de aandacht onzer lezers vestigen op deze hernieuwde poging van het Bestuur tot keering van het schoolverzuim, door op zulk eene wijze den lust en ijver van de jeugdige leerlingen van die scholen op te wekken en het getrouw schoolgaan, het eenige middel tot ontwikkeling dier kinderen, te be vorderen. Uit het Alg. Handelsblad ontleenen wij het navolgendeDezer dagen is bij konink lijk besluit aan den raad van administratie der Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij, als consessionaris voor den aanleg en de exploi tatie van eenen spoorweg van Amsterdam over Hilversum en Amersfoort naar Zutfen met een zijtak naar Utrecht, vergunning verleend tot het maken van een gedeelte van den Oosterspoorweg binnen de verboden kringen van het fort de Blauwkapel en van het fort op de Bildtstraat, met de daartoe behoorende gebouwen en verdere kunstwer ken. Tot dusver had het departement van oorlog nog nimmer zijne toestemming kun nen verleenen voor den aanleg van werken in de verboden kringen. Een persoon werkzaam aan den Ooster- Spoorweg nabij Weesp, geraakte dezer dagen door het vallen van een zwaar stuk ijzer zwaar gewond te water. Ondanks dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht het niet gelukken dien ongelukkige in het leven te behouden. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT VAN 19 NOV. Voorz. Mr. A. G. Wijers. Tegenw. 12 leden; afw. de hh. Methorst, met kennisgeving, en L. E. Lagerwey. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het voorstel van Burg. en Weth. tot onder- handschen verkoop van het huis „de Lieve vr. Kapel," aan de weduwe van den gepens. gem.-architekt R. van Esveld, voor f1600. De voorz. herinnert, dat de raad reeds in beginsel heeft besloten dit huis te verkoopen, na schatting door deskundigen; dat de heer J. van de Gumster, van gemeen tewege benoemd, eene waarde van f1400 aan het perceel heeft toegekend, terwijl het door den anderen deskundige den timmer man J. van Bottenburg, door de verzoekster aangewezen is geschat op f1450. De Visser vindt den aangegeven koopprijs te laag en stelt daarom voor een nader onder zoek van de waarde, op te dragen aan de kommissie van fabrikage, waarmee de heer v. Beek zich vereeuigt. Dienovereenkomstig wordt besloten met 7 tegen 5 st. (de heeren Scheerenberg, Schluiter, Scheltus, v. Sasse v. Ysselt en de voorz.) Het tweede aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1872 wordt ten bedrage van f 54.765 met alg. st. vastgesteld. Voorstel van Burg. en Weth. tot benoe ming van eene kommissie om te onder zoeken, welke middelen in aanmerking kun nen komen voor eene vermeerdering der gemeente-inkomsten, waardoor het even wicht tusschen ontvang en uitgaaf wordt hersteld. De voorz. gaat kortelijk de redenen na, die B. en W. tot het indienen van hun voorstel bewogen hebben. De heer Croocke- wit erlangt op deswege gedane vraag nadere inlichting van den voorzitter, omtrent het aan zoodanige kommissie te geven mandaat. De heer v. Walchren, ondersteund door den heer v. Burgsteeden, stelt voor in de afdee- lingen het voorstel van B. en W. te onder zoeken, en wordt dienovereenkomstig z. h. o. besloten. De heeren Schluiter en J. F. Lagerwey worden achtereenvolgens benoemd tot leden, de heeren Scheltus en v. Beek tot hunne plaatsvervangers in het bureau van stemop neming voor de eerstdaags te houden ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2