Overzicht der week. STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Thiers heeft de Nationale vergadering geopend met eene redevoering, waarin hij den toestand van Frankrijk met de helderste verwen kleurt. Met dit vuur werk heeft hij van zijn land eene algemeene bewonderende goedkeuring afgeperst. Hier door wordt zijn overmoed weer zoo geprik keld, dat hij den schijn aanneemt zijn ontslag te nemen zoodra men hem maar iets in den weg legt. Toen na het vertrek der Duit- sche troepen het 4e reg. Fransche huza ren zijn feestelijken intocht hield in het jubelende en met vlaggen versierde Chalons, bleek het dat er voor de vermoeide ruiters, die een spoorwegrit van tien uren achter den rug hadden, geen brood aanwezig was. De booze wereld zegt, dat de militaire admi nistratie, die zeer Bonapartistisch gezind' is, op zulk eene wijze den soldaten aan 't ver stand wil brengen, dat de Republiek zeer slecht voor hen zorgt, al verklaard Thiers voortdurend, dat het leger met den besten geest bezield is. De admiraal Gueydon gouverneur generaal van Algerië, heeft de prefecten aangespoord aan de overgekomen Elzassers land te verschaffen. Van deze men- schen, wien gouden bergen beloofd waren zijn er van gebrek omgekomen. Zij hebben dan ook aan hunne landgenooten ontraden hun voorbeeld te volgen. Wie er de midde len toe bezat is naar zijn vaderland terugge keerd of naar Amerika vertrokken. Engeland. In vele der nieuwe huizen in Londen voor de arbeidende klassen, naar de voorschriften van de gezondheidscom missie, gebouwd, komen besmettelijke ziek ten voort, die men in kelderwoningen en krotten zou wachten. Na een langdurig en nauwgezet onderzoek is gebleken, dat bij het bouwen niet gelet is op den toestand van den grond, waarop de woningen zijn ge plaatst. Het terrein werd gewoonlijk aange vuld met grond, die uit overblijfselen van allerlei aard is saamgesteld. De organische stoffen, die er zich in bevinden ontwikkelen nu in die woningen voor de gezondheid na- deelige gassen. Uit Bombay wordt ge meld, dat de handel er zoo stil is, als in geene jaren het geval was. Opwekkender is de tijding, dat nu het verbranden der Ilindoe- sche we duwen bij het overlijden harer echtgenooten voor goed is tegengegaan, er eene vereeniging is opgericht om het her trouwen van weduwen te bevorderen. Duitschland. De Oud-Katholieken breiden zich in de Rijnprovinciën dagelijks uit. Te Crefeld en te Bonn zijn de gods dienstoefeningen der Oud-Katholieken reeds begonnen; in Coblentz, Boppard en andere steden is men bezig gemeenten te stichten. Het zijn hoofdzakelijk de beschaafden, welke zich bij die beweging aansluiten. Drie leden van het domkapittel en vele pastoors te Keu len hebben geweigerd het leerstuk der on feilbaarheid aan te nemen, en daardoor is er voor de nieuwe gemeenten vooreerst geen gebrek aan leeraars. De Beiersche pater Kozmian had eene aanklacht wegens laster ingediend tegen eene courantdie had medegedeeld, dat pater Kozmian aan de bank te Homburg gespeeld, en niet zedelijk ge- B)e overige raadsleden worden aangewezen |im bij verhindering van de benoemden in let bureau zitting te nemen. Ingekomen zijnde koninklijke machti- liug tot behoud van den tegenwoordigen ïentestandaard voor de bank van leening in Ïl873; de goedkeuring van Gedep. Staten op lie. aanvullings-kohieren van den hoofdelij- ï:en omslag en de hondenbelasting over 1872, lilsmede op de begrootingen der schutterij lea van de gemeente over 1873; voorts he llicht van de afwijzende beschikking der ■Prov. Staten nopens eene door den raad ge- Ivraagde wijziging van het reglement voor lliet heemraadschap de Eeni c. a. Voor Informatie. Ten slotte geeft de voorzitter te kennen, laan zijn adres als burgemeester een telegram Ivan wege Z. M. ontvangen te hebben, behel- Izende een gelukwensch met de voor Amers- Ifoort heuglijke tijding der aanneming van I de Oosterspoorwegwet door de Eerste Kamer. I De voorz. merkt dit aan als een hooggewaar- Ideerd blijk van belangstelling van onzen I geëerbiedigden Koning in de welvaart dezer I gemeente, en doet daarvan mededeeling aan I ilen raad, met de verklaring, dat het voorge- I lezen telegram zal worden opgenomen in I gemeente-archief. Voor informatie. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers- I foort zal ojJ Maandag 25 Nov. 1872, I van des middags 12 tot des namiddags 1 I uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone I zittiug houden. De Secretaris A. J. BOS. 'HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal het I bestuur op Maandagden 25 Nov. aanst. I'snamidd. van half twee tot half drie, I zitting houden in een der localen van het I raadhuisalwaar de belanghebbenden zich I kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des- I wege zij nte bekomen bij de ondergeteeken- I den, en bij de verdere leden van het Bestuur I de heereu 13. 13. HerschelW. A. Croocke- wit en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van I Ysselt. 3. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 13 Nov. Johanna Benninkgeb. van de Water, z. 14. Julia Alberta Christina Bruist, geb. Beekhuis, z. 15 Iïendrika Ockhuizen, geb. van Elder t, 7.. 16. Johanna Peterse, geb. van der Heul, z. Jo hanna Catharina Geertruida Clemensgeb. Kokd. Iïendrika Steusel, geb. Frederiks, d. 18. Aaltje Boodc, geb. Doze, z. Jacoba Snijders, geb. van der Geld, z. 10. Alijda de Conijn, geb. Regtien, d. Ondertrouwd 14 Nov. Gerardus Bauland met Jo hanna Autonia Wcls. Gehuwd: 20 Nov. Johannes Hendricus van dePavert met Catharina Verhoeven. Gerrit Blom en Adriana Bouwmeester. Gerrit Blok met Geertruida van Zwol. Willem Kaas met Anna van den Eng. Overleden: 13 Nov. Catharina Houtveen, 20 md. Cornelia Geertruida Bos, 65 jr., gehuwd met Gerrit Valc- vink. 14. Helena Antonia de Jong, 6 md. Bonifa- cius Kool, 47 jr., wedr. van Jacoba van Es. 15. Johanna Wcls, 2 jr. 16. Nicolaas Berg, 1 jr. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe/11,50 a 13,75. Rogge a 7,40 a/7,90. Boekweit 7,80 a. ƒ8,30. Aard appelen 1,90 a 2,20. Boter 1,20 a 1,35 per kilogr. Eijeren 6 cent per stuk. Wegens oponthouddoor de pers veroor zaaktverschijnt dit nommer eenige uren later. De EERSTE KAMER heeft in hare zitting van Donder dag 14 dezer liet wetsontwerp op de besmettelijke ziekten met 23 tegen 12 stemmen goedgekeurd. Alleen de Heer Mcsschert van Vollcnhoven nam daarbij de gemoedsbezwaren tegen de vaccinatie in bescherming. De andere leden, die tegen stemden, verklaarden alleen ge dreven te worden door de vrees dat de individueele vrij heid, en de autonomie der gemeenten zouden verkort wor den, terwijl naar eenigen meenden de bevoegdheid van den Burgemeester te uitgebreid was en de kosten voor kleine gemeenten te groot zouden zijn. De Heer Hein, die voor stemde, zou om art. 17 hebben tegen gestemd, als men op grond van dit art. geen agitatie in het land had trachten te maken, eene agitatie waarbij naar zijne meening de vaccine alleen was vooropgezet om een ander doel, de bijzondere school, te bevorderen. De poging van den Heer Messchert om den Min. van Z. te bewegen, den Koning de bekrachtiging der wet te ont raden, stuitte af op de verklaring van dezen dat hij te zeer overtuigd is van het belang der wet voor de volksgezondheid om de verantwoordelijkheid van zulk een advies op zich te durven nemen. Den 15 Nov. werd het wetsontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederl.-Indië aange nomen met 21 tegen 14 steramen. Tegende HH. v. Golt- stein, Sasse van Ysselt, Michicls, Messchert van Vollenho ven, Rahusen, Huydccopcr, Beerenbroek, Fontein Ver scheur, Hengst, Rijckcvorsel, Villcrs de Pité, Vos v. Steen- wijk, v. Pallandt en Hartsen.) De TWEEDE KAMER heeft 18 dezer hare zittingen heropend. Bij de algemeene discussie over de Staatsbegroo- ting heeft Wintgens de binnenlandsche politiek breedvoe rig besproken en is tot de slotsom gekomen dat door het ontwerp der censusverlaging onmogelijk gemaakt wordt dc afdoening van vele gewichtige zaken waaraan behoefte is. Hij keurde de aanbieding zeer af. De Min. van Justitie heeft er op gewezen dat census-verlaging sedert 1869 aan de orde is en noodzakelijk tot oplossing moet komen. Dit belet niet dat er nog vele gewichtige zaken kunnen afge daan worden, hetgeen Storm van 'sGravesande tegenover Wintgens mede volhield. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen gesloten en hoofdstuk I (huis des Konings) met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdstuk II (hooge colleges) is na korte dis cussie over den werkkring van den Raad van State, aange nomen met algemeene stemmen. In deze zitting heeft de Heer Jolles na beëediging zitting genomen. In die van 19 November werd het hoofdstuk buitenland- sche Zaken met algemeene stemmen aangenomen. Op eene vraag van Dumbar heeft de Min. te kennen gegeven dat weldra een gezaüt bij het Hof in Italië zal benoemd worden. Van Eek heeft verlof bekomen om eene interpellatie tot de regeering te richten, of, nopens de herziening van den cen sus, een admiui9^ratie-onderzoek is ingesteld, en of zoo ja, of de regeering bereid is de bescheiden deswege over te leg gen Dc Min. heeft zich daartoe bereid verklaard. De Min. van Justitie heeft aan de Tweede Kamer inge zonden een zeer uitvoerige memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der afdeclingen, omtrent het in dc vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerp cener nieuwe rechterlijke organisatie, vergezeld van een nota van wijzi gingen. Volgens de N. Arnh. Ct. zou daarvan de belangrijkste zijn, dat de Arrondisscments-Rechtbanken in haar tegen woordig getal en ressorten behouden blijven. In verband daarmede wordt de raming der kosten van de nieuwe rege ling met ruim twee ton verhoogd. Op hoofdst. Justitie is door de hh. van Kerkwijk, Idzcrda en Oldenhuis Gratama een amendement ingediend om art. 21 met 1000 te verminderen. Het doel is, van de Kamer eene verklaring tot wijziging der jachtwet uit te lokken. H. M. de koningin is, na eene afwezigheid van 35 dagen, van hare reis door Engeland en Schotland teruggekeerd. Tot uitbreiding der badplaats te Sche- veningen is te 's Gravenliage aanbesteed: het maken van 12 villa's aan het zeestrand. De minste inschrijvers waren de heeren Doon en van den Ende, te 's Hage, voor f 131,200. De Heer II. van Loghem te Zeist heeft op zijn verzoek van Z. M. eervol ontslag ver kregen als 2e luitenant der dd. schutterij aldaar. De telegrafisten te Utrecht hebben zich evenals die te Amsterdam en andere plaatsen tot den Minister van Binn. Zaken gewend, om verbetering van hun finantieelen toe stand. Als candidaat-notaris zijn in de pro vincie Utrecht toegelaten de hh. Mr. Th. L. M. H. Borret en Jhr. A. Th. M. van Asch van Wijck, van Utrecht. Door den stations-chef te Steenwijk is, naar men zegt, proces-verbaal opgemaakt tegen een reiziger, welke zich veroorloofde »afluiden" te roepen, een sein dat alleen door den chef behoort te worden gegeven en tot aanduiding van het vertrek van den trein dient. De door de deutsche Eisenbalmbau Gesellschaft geprojecteerde hollandsch-west- faalsche spoorlijn zal de volgende richting nemen: van Zutphen naar Warnsveld, Vor- den, Hengelo, Doetinchem, Terborgh en Dinxperlo met eene aansluiting op Zevenaar. Volgens de lijsten van het bureau van Veritas zijn in de maand October in het geheel vergaan 240 zeilschepen, waaronder 18 Nederlandscheen 18 stoomschepen, waaronder 3 Nederlandsche. De heer C. Schafer, kapitein bij het Indische leger, gedetacheerd bij den staf van Z. M. en belast met het kommando over de scherpschutters van de Veluwe te Appel doorn, is door den Koning-Groothertog be noemd tot officier der orde van de Eiken kroon. Naar wij met tamelijke zekerheid vernemen, zal een nieuw periodiek blad eerlang de voor Indië bestemde literatuur vermeerderen. Onder redactie der Heeren. Douwes Dekker, Roorda van Eijsinga, van der Linden en prof. van Vloten zal een veer- tiendaagsche courant verschijnen onder den titel Oost en West, die alle belangrijke ge beurtenissen en verschijnselen zal bespreken en zich vooral zal wijden aan de belangen van Ned.-Indie. SoerHbl.) Op de vergadering van het Dep. Delft enz. van de Vereeniging van leeraars aan inrichtingen van M. O., op jl. Zaterdag, waren, naar Ons Streven meldt, voor het eerst ook leeraressen van de middelbare meisjesschool tegenwoordig. De opbrengst der Maatschappij tot expl. van Staatsspw. in de week van 5 tot 11 November j.l. was f 108,117,47, tegen f 90,643,43. De gemiddelde opbrengst sedert 1 Jan. 1872 was per dagkilom. f 15,02, tegen f 14,28 in 1871.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3