BINNENLAND. KENNISGEVING. ru Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, doen te weten, dat blijkens het proces-verbaal van stem opneming nopens de verkiezing van drie leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier d.d. 21 November 1.1. als zoodanig zijn verkozen de heeren E. E. VISSER, B. E. HERSCHEL en J. F. LAGERWEIJ, en dat voorzegd proces-verbaal gedurende acht dagen, te reke nen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. W1JERS. AMERSFOORT, 29 NOVEMER. Bij de verkiezing voor een lid van den Amersfoortschen gemeenteraad zijn ingele verd 225 stembriefjesin blanco waren 3 biljetten, die 7an onwaarde verklaard zijn, zoodat bet getal geldig uitgebrachte stem men heeft bedragen 252 en de volstrekte meerderheid 127 bedroeg. Uitgebracht zijn op de H.H. Mr. F. H. van Persijn 237, Mr. I. van der Leeuw 10, C. Brom, M. ten Brink, G. A. van Werkhoven, P. E. van Ittersum en J. F. X. Haakman van den Bergh ieder 1 stem, zoodat verkozen is Mr. F. H. VAN PERSIJNRechter in de Arr.-Rechtbank te Amersfoort. Naar wij met genoegen vernemen wordt het plan van het Bestuur der Afd. Amers foort van het Nederlandsch Schoolverbond om ter gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest eene tombola te doen plaats hebben voor zulke leerlingen van de Stads- Armenschcol en de school der Hervormde Diaconie, die gedurende de laatste zes maan den getrouw de school hebben bezocht schier algemeen toegejuicht, en ondervondt het Bestuur van vele zijden krachtige mede werking e.u ondersteuning. Als bewijs daarvan ontving het in de vo rige week van iemand, die met betrekking tot deze zaak niet wenscht genoemd te wor den, de aanzienlijke gift van vijftig gulden tot aankoop van prijzen, terwijl ook bij de Commissie voor de tombola van vele zijden alleszins geschikte voorwerpen als prijzen worden ontvangen, hetgeen mede getuigt van ingenomenheid met het beraamde kin derfeest, dat in den namiddag van 6 Decem ber aanstaande in een der zalen van het ge bouw der Sociëteit Amicitia zal plaats hebben. Het 25-iarig herinneringsfeest aan de wij ding van den WelEerw. Heer Th. van Vloo- ten, pastoor bij de oud-Katholieke gemeente alhier, werd 28 dezer plechtig en kerkelijk gevierd. De jubilaris ontving onderschei dene schoone geschenken van den aartsbis schop Loos, de ambtsbroeders en de leden zijner gemeente. Donderdag avond had de eerste vergade ring met Dames van het dep. Amersfoort der Maatschappij tot N. v. 't Alg. plaats. De le den legden hunne belangstelling aan den dag door in groote getale, ondanks het min der gunstige weer, met hunne dames te ver schijnen. De Heer van Voort, luit. in gar nizoen te Gouda, las iets voor over de Caraïben en Arawakken benevens een tochtje langs de Saramacca, ontleend aan mededeelingen van epn vriend en aan Zimmerman. Na de pauze las spr. nog voor »op 't congres", eene novelle van Keiler. De Arr.-Rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in het onteigeningsproces tusschen de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij als "concessionaris voor den Oosterspoorweg, tegen de gemeente Bussum, welke gemeente vorderde eene brug over eene vaart, of vergoeding voor de schade uit het dichten der vaart voortvloeiende. De rechtbank heeft zoowel de brug als de gevraagde geldelijke vergoeding geweigerd, het aanbod der Maatschappij voor de in te nemen gemeentegronden voldoende ver klaard en de gemeente Bussum veroordeeld in de kosten van het proces. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 13,75. Rogge 7,20 a ƒ7,70. Boekweit ƒ7,80 a f 8,40. Aard appelen 1,40 a 2,30. Boter 1,20 a 1,30 per kilogr. Eijeren 6 cent per stuk. STATEN-GENERAAL. Den 20 en 21 November werd het Hoofdstuk Justitie be handeld, en in die laatste zitting met algemeene stemmen aangenomen. De klacht der Katholieken, als zouden hunne ambtenaren bij de Protestanten worden achteruitgezet, werd wederom opgerakeld, ofschoon de feiten ten bewijze van het ongegronde van die klaeht overtuigend genoeg zijn, als men let op het gehalte der Kath. De Min. v. Just. deed vele beloften, waarvim wij durven vertrouwen dat de meeste niet ijdel zullen zijn. Behalve de hervorming van Rechterl. Organ., Strafvordering en Rechtsvordering (bij welk laatste ook de enkele of dubbele rechtsbijstand ter sprake zal komen), zouden wij voor het eind van 1873 een gewijzigd strafwet boek te gemoet kunnen zien. Voorts verschillende wijzigin gen in het Burgerlijk Wetboek en dat van Koophandel om trent pandrecht, handlichting, voogdij van regenten, hypo theken, eigendomsovergang van onr. goed. enz. Ook wilde de Miu. de wet op de registratie doen verdwijnen, en wijzi gingen brengen in het cellulair stelsel, inde wet op visscherij, politie, uitlevering van misdadigers, militaire rechtspleging enz. In de zitting van 21 Nov. zijn de algemeene beraadslagin gen over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) ten einde gebracht. Daaruit bleek o. a. dat de Min. zich de hoogere belangen van ons volk, vooral het ouderwijs, bizonder aan trok en goeden steun vond bij vele leden der Kamer, dat de strafbepalingen tegen de mishandeling der dieren kuimen worden verwacht, en dat bij eenige leden (Moens, Saaymans Vader en van Eek) splitsing van het Departement van BiDn. Zaken en Onderwijs zeer werd gewenscht. Den 22sten November werden het bestuur der provinciën, de nat. militie en schutterijen en de medische politic be handeld. Een wetsontwerp op de plaatsvervanging werd door den Min. .spoedig toegezegd. Verder werd krachtig aangedrongen op bevordering der inenting van het vee tot wering der longziekte. Eindelijk werd de arbeid van kin deren in verband met het schoolverzuim besproken, en de toestand door deu Minister hier te lande niet zorgwekkend geacht, ofschoon vele leden zich daartegen verzettcden. In de zitting van 23 November werdeu de debatten geo pend over de afdeelingen Waterstaat en Publieke werken. Viruly, Bredius, Nierstrasz en Blussé hebben aangedrongen, om, in afwachting van 't resultaat van den uieuwen water weg, het kanaal door Voorne en 't Hillegat krachtig te ver beteren. De Minister refereert zich aan zijn schriftelijk antw oord en wenscht den loop der zakeu af te wachten. Maandag 25 Nov. werden de beraadslagingen hierover voortgezet. De post van een achtste millioeu voor den nieu wen waterweg van Rotterdam naar zee (voor het geheel be groot op 5 a 6 millioen) werd aangenomen, ondanks de tegenkanting, die bij enkele leden de wijze van uitvoering ondervond. Zij wilden nl. doen uitgraven, niet uitschuren, omdat zij meenden dat door het laatste ondiepte aan den mond der havendammen zon ontstaan. Na goedkeuring van ccuigc andere posten o. a. van die voor de haveu te Harlin- gen, werden de discussién gevoerd over de uitkeering aan de Kanaalmaatschappij. De afsluiting van het IJ te Scbelling- woude beviel deu Heer Stieltjes niet, die de sluizen aldaar onvoldoende achtte. Rutgers van Rozenburg deelde dat ge voelen niet, en verdedigde met kracht de kanaalmaatschappij. Dit debat w erd den volgenden dag (26 Nov.) voortgezet, en de Minister deelde in die zitting mede, dat weldra eene nieuwe overeenkomst met de Maatschappij in de Kamer zou worden gebracht, wanneer al de quacslien au foud kon den worden behandeld. De subsidie werd daarna zonder stemming goedgekeurd, en evenzoo de verdere artikelen afd. waterstaat. Hierop begon de discussie over de begrooting van Staatsspoorwegen, waarbij vooral werd gewezen op de slechte regeling der lijn RotterdamFijeuoordtDord recht. De algemeene beraadslagingen over dit onderwerp liepen in de zittiug van 27 November af. De Minister beantwoordde alle sprekers en gaf te kennen, dat tegen den tijd der vol tooiing van den spoorweg, de Regecring van oordcel is, dat er moet gedacht worden aan uitbreiding, hetgeen zijns in ziens van Staatswege moet plaats hebben, met exploi tatie door particulieren. Allereerst zal daartoe fcehooren de lijn ArnhemNijmegen. Aan het ongerief in het ver keer RotterdamFcijenoordDort zal spoedig tegemoet gekomen worden. In den zitting van 28 November kwamen bij de behande ling der artikelen dezer begrooting verschillende openbare werken ter sprake, en werd de begrooting ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Volgens het gewijzigd ontwerp rechterlijke inrichting van den Min. de Vries, handhaalt deze het stelsel-Jolles betrekkelijk de strafzaken, namelijk lo. afschaffing der Prov. Gerechtshoven; 2o. appèl in alle strafzaken. Het hooger be roep blijft verzekerd in alle burgerlijke zaken, maar van civiele vonnissen van kantongerechten geschiedt het beroep op de Rechtbanken en niet onmiddellijk bij den Hoogen Raad. De Nieuwe Rechterlijke inrichting moet alle andere hervorming voorafgaan. De afschaffing van Procureurs wordt niet gcprcjucicieerd. De zetels der Kantongerechten en Rechtbanken ondergaan geene verandering. In het antwoord op het verslag der Comm. van Rap porteurs over Hoofdst. VIII, geeft de Min. van Oorlog te kennen dat, zoo de begrooting wordt aangenomen, de Min. wenscht over te gaan tot de opheffing der vestingwerken van Deventer en van de Vughter legerplaats. De quaestie der legerorganisatie bij de wet, wordt uitgesteld tot na de regeling van de militie en de schutterijen en van het vesting stelsel. Wat, den voormaligen Kapitein Janssen aangaat, hem is een civiele betrekking aangeboden, waarover de Min. zelf kon beschikken. Dat aanbod werd afgewezen. Na die weigering, verklaart de Min. op de meest stellige wijze, is aan de zaak Janssen een einde gekomen, zoodat er, voor zooveel den Min. betreft, van wege het Dep. van Oor log niets meer voor hem kan worden gedaan. Een ontwerp tot wijziging der wet op de bevordering van officieren is bij den Raad van State ingekomen. De Min. verzekert, dat er geen sprake is van groote gar nizoensverandering in het aanstaande voorjaar. Z. M. heeft aan S. Gille Heringa, gewezen directeur van het postkantoor te Utrecht, pensioen verleend ten hedrage van f 2103. Naar Het Vad. meldt is Jhr. H. F. M. E. Sandberg benoemd tot •- administrateur van 'sKonings paleis en domein het Loo, in de plaats van den heer J. C. van Heuven, die om redenen van gezondheid zijn ontslag heeft gevraagd. Uit den Haag schrijft men aan de Arnh. Ct.dat het voornemen i_ de Tweede Kamer bestaat om, na afloop der begroo- tingsdiscussiënnog gedurende de maand December bijeen te blijven en dat er po gingen zullen worden aangewend om vóór het reces met Kersmis de nieuwe rechter lijke organisatie in de afdeelingen te on derzoeken. Men schrijft uit Brussel aan de N.R.Ct.: Het gouvernement zal binnen kort een wetsontwerp indienen tot afschaffing der op- opcenten, ten bedrage van 5 francs, op Ne derlandsch gedistilleerd. Zaterdagmorgen heeft volgens het Utr. I). op het fort Hons wijk een treffend ongeluk plaats gehad. Bij het ledigen van granaten is er een gesprongen, waarbij de korporaal M. doodelijk gewond en den ka nonnier v. d. A. beide armen verbrijzeld werden. Op het bekomen bericht te Utrecht is de eerstaanwezende offic. van gez., doctor Wcteling, met nog 2 offic. van gez. onmid dellijk naar de plaats van het onheil gegaan, om hijstand te verleenen. De korporaal is korten tijd daarna overleden en des avonds met den kanonnier naar het hospitaal te Utrecht overgebracht, waar den laatste beide voorarmen zijn geamputeerd. Naar men ver neemt is zijn toestand naar omstandigheden wel. De toestand van den kanonnier blijft vrij gunstig. De korporaal Molenaar is met mi litaire eerbewijzen begraven. Ook de ser geant v. d. Borst en den kanonnier Petri hebben wonden bekomendoch niet van ernstigen aard. De kolonel van Exter is Maandag naar het fort geweest om onder zoek te doen naar de oorzaak van het onge luk, waaromtrent nog niets naders is bekend geworden. Naar men verneemt, bestaat er voor uitzicht dat reeds in 1874 schepen uit de Noordzee rechtstreeks langs het kanaal door Holland Amsterdam zullen kunnen berei ken. (H.) Woensdag is men er eindelijk in ge slaagd het wrak van de «Batavier" te lich ten en 100 yards dichter bij den oever te brengen. Er waren niet minder dan elf ket tingen onder het schip, en met het opkomen van het tij zag men dadelijk dat thans de pogingen met een goeden uitslag zouden worden bekroond. Het wrak ligt thans bui ten het gewone vaarwater, maar men zal trachten het nog nader op deu oever te sle pen. Het dek is door de kracht van het water geheel uit het verband gerukten een groot gedeelte der lading is naar de Victoria-Docks overgebracht, vaar het zal worden verkocht. Ook het proces in zake 't verongelukken van de «Batavier" is be gonnen. Er was eerst quaestie over, of te gen de «Charkeih" eene gerechtelijke ver volging kon ingesteld wordendaar dat schip een gouvemementsvaartuig is, toebe- hoorende aan den Khedive van Egypte. Thans echter heeft de Khedive aan 't Hof der Admiraliteit doen weten, dat hij de procedure niet deswege wenscht gestaakt te zienen dat hij zich onderwerpen zal aan de uitspraak van 't Hof. De heer Mil- ward, de pleitbezorger voor de «Batavier", verklaarde dat vertraging van de zaak niet wenschelijk was. Hierop werd besloten tot een uitstel van eenige dagen, opdat par tijen zich zouden kunnen verstaan omtrent de beste wijze van verder handelen. De Nimf is gereed; zij is in het atelier van den heer Koelman te zien. Het pleister- model, dat voor het gieten dienen moet, ver toont het meisje met een los gewaad, waar van de ronde plooien zich om de lichaams vormen aansluiten. Als Galathea of Aphro dite staat zij op een groote schelp, die even als gewaad en de zeeplanten die haar sieren, aanduiden van waar ze komt. De rechterarm houdt de vaan omhoog; de linkerhand is uit gestrekt naar de Noordzee. Het hoofd is fier en vroolijk opgeheven. De handeling der figuur is goed uitgedrukt,

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2