Duitschlaild. Eindelijk heeft de groot hertog van Mecklenburg een ontwerp- constitutie aan zijne landskinderen aange boden. Deze zijn er echter volstrekt niet mede tevreden, omdat het veel te weinig liberaal is. In eene der laatste zittingen van den landdag hebben achttien burge meesters uit naam hunner steden verklaard, dat het hen speet, maar, dat zij eerlijk moesten bekennendat de grondstellingen, vervat in het ontwerp van Zijne Hoogheid, niet overeenkwamen met de behoeften van het volk. Bismarck is op zijn verzoek als President-Minister ontslagen. Hij be houdt het recht van voordracht in zaken betreffende het keizerrijk en de buiten- landsche politiekterwijlwanneer hij ver hinderd is persoonlijk de zittingen van het ministerie bij te wonenDelbrück voor hem mag stemmen. De vreugde, die de afkondiging der Kreigsordnung den libe ralen moest schenken, wordt getemperd door de vrees voor een reactionair minis terie. Zwitserland. De Bisschop van Bazel [Cuba L heeft een schrijven uitgevaardigd, waarin hij dat er o\ verklaart, dat niet aan de Regeering, maar slaven z, alleeri aan de bisschoppen het recht toekomt gedeelte Geestelijken af te zetten, en dat het dogma ste dertig -r onfeilbaarheid geene verandering heeft tal zijn er Weeg gebracht in de verhouding tusschen suikerplautag en staat. Duitschland. In den Pruisischen l^^Het^be- dag is de discussie over de districtswet, tl- an^.-_ de laatste overblijfselen van adellijke voor ^r(jee]eü rechten in Duitschland moet wegnemen,11--,_ aangevangen. Het Heerenhuis, dat zich te gen deze noodzakelijke wet heeft verklaard, zal nu worden aangevuld met een vijftigtal nieuwe leden, die het met de regeering eens zijn, dat de tijd der voorrechten aan de ge boorte verbonden voorbij is. Vele leden van Gemengde Berichten. Kerk- en Schoolnieuws. 'fl 'I I van misgewas, aardappelziekte en werk staking de handel lijdt door de stremming van het post- en telegraafverkeerom niet te spreken van de schipbreukendie in de eerste twaalf dagen van deze maand aan 443 menschen het leven heeft gekost. - De Manchestersche vereeniging, die zich ten doel stelt ontslagen gevangenen voort te helpenheeft in de zeven jaren van haar bestaan niet minder dam 374 gewe zen gevangenen aan een eerlijk beroep ge holpen, en dat wel ofschoon de vereen, hare werkzaamheid alleen uitstrekt over Manchester en omstreken. Waren die ont slagenen niet zoo liefderijk geholpen, velen hunner zaten dan vermoedelijk weder ach ter de tralies. Italië. Men maakt zich op het Vati- kaan zeer ongerust over het veldwinnen der Protestantsche propagande te Rome, waarvan de Amerikaan Van Meter het hoofd is. Om den paus te believen beeft de Regeering verscheidene bloeiende Pro testantsche scholen doen sluiten, op grond, dat bij de opening eenige formaliteiten verzuimd waren. De scholen zullen wel heropend worden, maar om hunne kinde ren niet van onderwijs verstoken te laten, zijn de ouders in dien tusschentijd mis schien genoodzaakt geworden ze naar an dere inrichtingen te zenden. nog ruim 5.9'Stenrijk. Te Weenen zal met 15 Ja- ee uien zjn a,^eri Oud-Katholiek Weekblad ver- goei gevoe i ol ^e7ejls volkomen scheiding en worden met at ea Staat zal be leiten. geld leven. Het r staande zittingsjaaijen sterk eskader van de mogend- looft zeer belangrijk ljiJ Tientsin verzameld. De En- niet onwaarschijnlijk, r*» heeft zich uitgelaten, dat van 't parlement het gla geheel moeten veranderen van de regeeringsvoorstelkestwil. penden aard zullen zijn, bied der grondlasten. De laiZ ONDEN. len, volgens het plan der rege- mede de lasten moeten dragenvfj Courant van 24 Dec. voornamelijk op de steden eb" als verwoede leeu waarde van het land is in de laatsvau L. op de lezing toegenomen, dat eene wijziging rsregel La critique ting billijk is. Indien het pariemie is, blijkens het eenstemmig denkt met de regeering, voorkomt, iro- een beroep op de kiezers doen. i. onbevoegde het Heerenhuis hadden die aanvulling willen zeg - roe- s* is en. die., lenJ Te. de lezing van Van Boekeren fraaidus was zij fraai; uitgemaakt bij meerderheid van stemmen. Volgens deze methode kan men er toe komen, dat ware kunstkenners en voortreffelijke geleerden maar prullen zijn. De als waarheid medegedeelde onder stelling, dat zeven achtsten van de hoor ders de lezing van Van Boekeren schoon hebben gevonden, is alles behalve vleiend voor den smaak en de ontwikkeling van het Amersfoortsche publiek. V. R. Lacritique est aisée mais l'art est difficile. Velen, die de lezing van den Heer van Boekeren hebben bijgewoond, en met eene over het algemeen gunstigen indruk van het voorgedragene zijn huiswaarts gekeerd, zal de beoordeeling in het Weekblad van Zater dag 11., over lezingen in 't algemeen en over de lezing van Donderdagavond in 't bijzon der niet zeer aangenaam zijn geweest. Niet dat deze beoordeeling in alles onjuist was, integendeel, er waren zeer veel op merkingen in, die ieder der toehoorders ge- reedelijk zal beamen, en de pikante wijze waarop zij is geschreven, maakt haar tot eene onderhoudende lectuur. Over het algemeen komt het ons echter voor, dat dit stuk te vinnig geschreven is het is alsof de schrijver, die het beeld van spijzen en dranken meermalen gebruikte getracht heeftom een eenvoudig licht diné door eene allerhevigste, sterke specerij (in Indië bezigt men daartoe Lombok Se- tang of duivelspeper) allen nasmaak in eens weg te nemen, zoodat ook van de geurige spijzen niets dan eene brandige gewaarwor ding overblijft. Had de schrijver van dit stuk zich behaald met te wijzen op, of zelfs eene veroordeeling uit te spreken van den zich al te dikwijls herhalenden humor, of van de uien zooals hij het noemt; had hij daarbij gewenscht, dat enkele opmerkingenom der kieschheid wille, waren achterwege gebleven wij gelooven, dat ook de meest voldane hoorders van den heer van Boekeren in deze beoor deeling volgaarne hadden toegestemd. Zij hadden dau echter tevens erkenning kunnen verlangen van de onderhoudende, levendige voordracht; van den humor, die doorstraalde in de beschrijving van toestanden en de me dedeel ing van gesprekken en van wenken, die niet alleen voor kinderen geschikt wa ren. Vooral daar, waar fijn gevoel enhooge ernst, voor ieder die het vatten wilde, zoo meesterlijk geteekend werd, zouden zij eene juiste waardeering en geen qualificatie als kerksche fanfares verwacht hebben. Waarlijk eene betere vermelding verdien de het eenvoudige, gevoelvolle verhaal van den joodschen koopman over den dood zijner dochter Rachel, de beschrijving van de ach tergebleven vrouwen bij stormachtige nach ten, wanneer hare mannen op zee zwalken, en van rood Elsjede weduwe. De schrijver erkent het zelf dat eene lezing voor dames geen te diepe wetenschappelijke strekking moet hebben, en dat eene voor dracht van humoristisehen aard meestal be ter voldoet. Of nu de persoon die eene voor dracht doet een honorarium of alleen ver goeding van reiskosten voor zijne te houden lezing bedingt, doet letterlijk niets af tot de waarde der lezing of tot het beoogde doel. Dit finantieele punt moet bescheidenlijk aan het bestuur van de inrichting welke de le zing laat houden, worden overgelaten; het beoogde doel, dat is, aan de leden van het Nut van 't algemeen met hunne dames eenen aangenamen avond te verschaffen staat hiermede volstrekt niet in verband. De schrijver was teleurgesteld, dat de aangekondigde beschrijving van het eiland Urk op den achtergrond was geplaatst, en de opmerkingen en gesprekken van den reiziger zelf het voornaamste deel van de lezing uitmaakten. Een reisverhaal met veel avonturen, met eene geologische en historische beschrijving van Urk, waardoor de geheele lezing werd ingenomen, kon toch niemand verwachten en zouden zeker weinigen verkozen hebben. Wie de Sentimental Journeyhet algemeen erkende meesterstuk van Sterne ter hand neemt met het doel om reisbeschrijvingen te lezen, zal zieh evenzeer teleurgesteld vinden. Geen stuk staat zoo bloot voor critiek, en is zoo gemakkelijk te eritiseeren als eene humoristische lezing; wij zouden betwijfelen of zelfs de sehrijver der recensie, wanneer hij eene dergelijke lezing hield, aan de scherpe pijlen van zijne collegas recensenten, zou ontkomen. Veel komt erop aan, of men in de geschikte stemming verkeert, of, om de zelfde beeldspraak van spijzen van den schrijver te bezigen, of de maag van den toe hoorder aan lichte, fijne spijs, of aan zwaren, stevigen kost de voorkeur geeft; het hangt geheel van den smaak af, of men petillante Champagne of wel zware Bourgogne ver kiest. Maar zeker is het, dat wanneer de smaak iets anders verlangt, zelfs een stuk uit de Camera Obscura door Nicolaas Beets, of eene novelle door van Lennep zelfs voor gedragen, geene genade zou kunnen vinden. Schoon wij hulde doen aan de verdiensten der recensie, die ons eenige zeer ju.Gfo op merkingen geeft, hadden wij toch gaarne gezien, dat zij op gematigder toon geschre ven ware. In dezen vorm zal zij meer kwaad dan nut stichten. Menig ontluikend talent wordt door een al te scherpe kritiek in de geboorte verstikt, terwijl men met zekerheid kan aaunemen, dat er geen enkel talent of genie door gevormd wordt. Mijnheer de Redacteur! Voor het onderstaande verzoek ik U eene kleine ruimte in Uw Blad mij in te ruimen Men vraagt mij telkens van waar toch het groot verschil komt, dat in de jaarboekjes van de Heeren Zalsman en van Velzen het zielental der Chr. Ger. Gemeente tc Amers foort zoo enorm verschilt met de opgave in den Amersfoortschen almanak, onder redac tie van den WelEdelen Heer J. C. Leinweber. In genoemde jaarboekjes toch is dit zielental 400, terwijl het in den Amersfoortschen al manak door het cijfer 176 wordt aangeduid. Wat kan van deze verkeerde opgave de reden zijn? Mocht ook het Register van den Burger lijken Stand van Amersfoort geen grooter getal aanwijzentoch geef ik U de verzeke ring, dat de Chr. Ger. Gemeente te Amers foort, naar aanwijzing van Lidmaten en doopboek, niet minder dan 400 zielen telt. Amersfoort, Ds. BRUININKS. 25 December 1872. Een ccndenhouder te Uitdam, gem. Broek in Waterland,, verkocht verleden zomer aan een Gelderschen hoer twee jonge eenden, welke over Burgerdam en Amsterdam naar Harderwijk werden vervoerd, aldaar gekortwiekt en een paar dagen vastgehouden. Daarna werden zij losgelaten zon der dat verder op die dieren acht geslagen werd. Tot ieders verwondering kwamen echter een paar dagen later de trou we dieren bij den eersten bezitter over zee terug. Het Vad. verneemt dat de Heer Motley, die thans tc Londen vertoeft, ernstig ongesteld is. Een hevige bloedspuwing moet hem zeer hebben verzwakt. De laatste bcrigteu luidden echter ecnigzins gunstiger. In West-Moreland in Enge land is eene ongehuwde dame gestorven, welke haar gansche vermogen van ruim een milioen gulden vermaakt heeft aan zekere Heer Rogers, die op haar verliefd was geraakt, na dat zij de zestig was gepasseerd. Hare familie nam dit zoo euvel op, dat zij twijfelende aan de oprechtheid dezer liefde van de Rechtbank vernietiging van dit testament tracht te verkrijgen. In zekere stad van ons vaderland, waar de Gemeenteklokken geregeld slecht gaan, wordt die slechte regeling met bijna f200 betaald; sommigen willen beweren' dat dit geschiedt tot tijdvERDuur. Te Weenen is eene nieuwe onderneming op het touw gezet. Een handelaar in naaimachines heeft namelijk een aantal kamers elegant in gericht. In elk dezer vindt men eene naaimachine, die door een stoommachinetje wordt bewogen, en verder al wat noo- dig is om te knippen enz. Die kamers kan men-per uur, per dag of per week huren. Deze onderneming schijnt veel bij val te vinden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen tc Waverveen J. L. Adriant te Lutjebroek te Ovezande cu Driewegen IL A. Lecnmans Jr., te Wiinis. Bedankt voor Idsegahuizen en Piaam door H. A. Lecn mans Jr., tc Wiinis; voor Veenendaal en Vreeland door H. W. van Loon te BuDnik. Op verschillende plaatsen in ons-land is het Tóiarig bestaan van het Ned. Zendelinggenootschap fcestr - ter- dacht. Het U. D. verneemt nader dat Dr: Snellen, Jeeraar te Delft, niet tot buitengewoon hoogleeraar, maar voor eén jaar tot adsistent bij de natuurkunde aan. de hoogeschool te Utrecht is benoemd. Het admissie-examen aan. de hoogeschool te Utrecht zal den IS Januari e. k. plaats hebben. Gepromoveerdte Utrecht 20' Dee. de Heer A. Vos.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3