IVI etsel aars-Affa i re SOCIETEITBEDIENDE, BUITENLAND. Frankrijk. Bourgoing, ambassadeur bij den paus heeft zijn ontslag gevraagd tenge volge van oneenigheden met Fournier, zijn ambtgenoot hij 't Italiaansche hof. De Fransche Regeering had aan de officieren aan het fregat Orénoque bevel gezonden op het Kerstfeest den paus en op Nieuwjaarsdag den Koning van Italië geluk te gaan wen- schen. Bourgoing vond dit laatste schande lijk en wordt in die meening door de ultra- montanen gesteund, die hem wegens zijne houding een goed Katholiek noemen. Een der bewerkers aan den Fransch-Duitschen oorlog, de Hertog de Grammont, heeft met de bedoeling om zijne baan schoon te vegen eenige geheime stukken openbaar gemaakt, ten gevolge waarvan andere staatslieden tot eigen verdediging zijn voorbeeld hebben ge volgd. De slotsom is, dat een en ander een nieuw bewijs levert, hoe schandelijk er soms gelogen en geveinsd wordt, door hen, die voor een groot gedeelte het geluk der volken in handen hebben. Italië. Reeds heeft Bourgoing zijn af scheidsbezoek bij den Paus afgelegd, die bij die gelegenheid zijn gedrag levendig toe juichte. In de verschillende redevoeringen, door den Paus in de laatste dagen gehouden, komt o.a. voor, dat Z. H. de officieren van de Orénoque niet zou ontvangen, wanneer Z. H. wist,, dat zij ook een bezoek hadden gebracht aan Victor Emanuel. Tot de officieren van zijn gewezen leger sprak Z. H.: Zonder wapenen komtgjj tot mij.' De reden daarvan is. dat de tijden boos zijn. Trouwens ik verhing geen oorlog, aangezien de vrede de schoonste gave des Hemels is. De revolu tie zal sterven door hare eigene wapenen, evenals Goliath en Holofernes, maar wan neer, weet God alleen. Ik hoop u eenmaal hier terug te zien in uw uniform en gewa pend. Toen de paus aan den Romeinschen Duitschland. Men meent, dat de Latijn- scbe tekst veel heftiger is dan de Italiaansche vertaling, die de Jezuieten er van gegeven hebben. Tot veler verontwaardiging heeft de Katholieke vereeniging van Bonn den Paus in een adres hare dankbaarheid betuigd voor die redevoering. In strijd met de verwach tingen der nationaal-liberalen is de bekwame minister van Oorlog VanRoon tot Presideut- minisier van Pruisen benoemd. Zwitserland. De strijd tegen het leer stuk der onfeilbaarheid wordt met kracht voortgezet. De gemeenten Grenchen en Trimbach hebben tegen het dogma geprotes teerd en het uit kerk en school gebannen. De Regeering te Geneve heeft de haar in eigendom toebehoorende kerk St. Germain aan de Oud-Katholieken afgestaan. Pater Hyacinthe zal er als Oud-Katholiek geeste lijke worden aangesteld. Engeland. Heerlijk weder heeft den tweeden Kerstdag, Bo.vinpdag, begunstigd. De ijsbeeren-club, wier leden evenzeer 's win ters zwemmen als 's zomers, gaf een zwem wedstrijd in de Serpentine, die werd opge- luistert door de aanwezigheid van een man van 80 jaar, die sedert 1800 eiken morgen te water was geweest. Gladstone, de Eerste Minister, heeft te Liverpool eene redevoering gehouden, waarin hij klaagde over het toe nemend ongeloof. Hij waarschuwde de jon gelieden, dat zij, al mochten zij als Protes tanten vrij onderzoeken, toch niet te ver in hun onderzoek moesten gaan, want dat er zeker perken gesteld waren. Den volgenden dag hield de Hertog van Sommerset eene redevoering, waarin hij Gladstone's bewering aanhaalde, dat de uitvinder van de viool een even groot man was, als die van de locomo tief, en toen de schalksehe vraag deed, of Gladstone van plan was met de viool aan 't hoofd der beschaving op te trekken. In het Zuiden van Wales hebben 70,000 mijn werkers met werkstaking gedreigd, indien zij geen 10 pCt. verhooging van loon kregen. De patroons hebben daarop besloten het loon met 10 pCt. te verlagen. Hiei'op heb ben 10,000 arbeiders besloten den avbeid te hervatten, op voorwaarde, dat het loon met Maart weer op den ouden voet zou worden gebracht. Bij Berwiek-on-Tweed heeft 11. Zaterdag een ernstig gevecht plaats gehad tusschen eene kaunonneerboot en vissehers, die verboden netten bezigden. Twee vis sehers zijn gewond, maar nu is de beman ning der kanonneeiboot haar leven niet meer zeker. INGEZONDEN. Kerk- en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. J. A. BRUNING. J. A. BRUNING. Schrijf- en Postpapier, Enveloppes, Stalen Pennen enz. enz. tot zeer billijke prijzen. worden verdacht van deelgenootschap aan den moord van Mevrouw van der Kouwen en hare dienstmaagd. Het Vad verneemt verders dat Behagel reeds gearresteerd is en zijn kameraad Ver- lind nog op vrije voeten is. Op den avond van 25 december j 1. (Kersavond) is op Bethesdade koudwater- badplaats bij Laag-Soeren, aan dr. Carl Lubcke en echtgenoote, namens een negen tigtal vrienden en voormalige badgasten, een aandenlten aangeboden aan hun zoo hoog gewaardeerd verblijf in de Nederlanden. Door bun vertrek naar Kennenburg bij Ess- lingm in Wnrtemburg wordt de eenige Koud water-Inrichting in ons land, zoo wij hopen slechts tijdelijk, buiten gebruik ge steld. Aan den heer Lübcke en echtgenoote heeft zij voor haren driejarigen bloei zeer veel te danken en met leedwezen zien zij, die beiden hier hebben leeren kennen, hen eerstdaags ons land verlaten. De uitstekende behandeling van den arts en de liefdevolle zorg zijner gade zullen steeds in herinnering blijven bij hen die in Bethesda verpleegd werden, terwijl de reputatie van den weten- schappelijken man in ons land voor altijd gevestigd is. Eenige Vereerders, vrienden en leer lingen van wijlen prof. Kaiser hebben zich tot eene commissie vereenigd, om een hem waardig gedenkteeken, b. v. een borstbeeld, op te rigten aan de Leidsche Sterrewacht. Onder de gemeente de Bilt is de vorige week een heer, die den straatweg passeerde, door twee poldergasten aangevallen, waarvan er één een pistoolschot loste; de aanvallers hadden zich in het houtgewas verborgen. De aangevallene wist echter te ontkomen. De opbrengst der Maatschappij tot expl. van Staatsspw. in de week van 17 tot 23 Dec. jl. was f99,602,21, tegen f95,435,96 in die week van 1871. De gemiddelde op brengst sedert 1 Jan. 1872 was per dagkilom. f 14,95 tegen f 14,131/2 in dat tijdvak van 1871. De GemecDteraad van Rotterdam beeft in de zittirg van 28 Dec. 11. de ontwerpovereenkomst der Gemeente met de Rott. bandclsvereenigi'ie:, betredende de uitbreiding der stad op Fijenoord, aangenomen met 27 tegeD 8 stemmen. adel audiëntie verleendeprees hij diens trouw aan den Heiligen stoel. Jezus, zeide Z. H., die ook uit een edel geslacht was ge sproten, beminde de aristocratie. Zij en de geestelijkheid waren de hechtste steunpilaren van den pauselijken stoel. Een troon, die slechts door het lagere volk en de ongeloovi- gen werd gesteund, stond altijd zwak. Zeer krachtig heeft de Paus zich uitgelaten over Mijnheer de Redacteur! In uw vorig Weekblad vordt de reden gevraagd van het verschil in opgaven van het zielental der Chr. Ger. gemeente te Amersfoort, dat in deij Amersfoortschen almanak, uit gegeven onder mijne redactie, wordt aangeduid door het cij fer 176 en volgens eigen wrklaring van den predikant dier gemeente niet minder dan 400 telt. Ziehier eenige ophelderingen, wier openbaarmaking mij aangenaam zijn zal. Het door mij aangegeren cijfer is geput uit het bevol kingsregister, in overeenstemming met de wettelijke voor schriften aangelegd, en dit register wijst onder anderen de godsdienstige gezindten aai, bij de jongste tienjarige volks telling door de ingczetenön vermeld op de hun verstrekte invullingsbiljeticn. Het spreekt van zelf dat de veranderin gen na die telling ontstaan door geboorte, sterfte, aankomst in en vertrek uit de gemeente Amersfoort, door den betrok ken gemeente-ambtenaar behoorlijk zijn in acht genomen. Is dit ook geschied in de registers van de kerkelijke ge meente, alsdan meen ik het verschil te moeten toeschrijven aan de heide volgorde oomken lc. Van overgang tot df Chr. Ger. gemeente wordt door de belijders in den regel gefne aangifte gedaan ten raadhuize, aan dun ambtenaar belast met de bijhouding van het bevol kingsregister. 2e. Tot de Chr. Ger. gemeente te Amersfoort hehooren immers personen die in ïaburige gemeenten metterwoon gevestigd zijn en alzoo niet begrepen kunnen worden onder de bevolking van Amersfoort (gesplitst naar de gezindten) door mij in den abnanak opgegeven. Amersfoort, 30 Dec. '72. J. C. LEINWEBER. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor IJ6selmuiden door J. J. A. Ploos van Am- stel, te Hilversumvoor Graiusbergen door Scholtc, te Zegveldvoor Lage Zw aluwe door C. Leffef te Eist. Ds. J. Gobius du Sart te Nijkerk staat no. 1 op een drietal te Vlaardingcn. Chr. Ger. Kerk. Beboepen te Utrecht H. Beuker te Harlingen. Volgens den Utrechtschen studentenalmanak voor 1S73, is het officieelc cijfer van het getal studenten te Utrecht als volgt: inde geneeskunde 86, godgeleerdheid 181, rechten 145, wis- en natuurkunde 50, letteren 25; totaal 487. Daar ingeschreven doch elders studeerendein de geneeskunde 8, godgeleerdheid 5, rechten 2, wis- en na tuurkunde 1, letteren 8; totaal 511. Aan de openb. armenschool te Gorinchem is benoemd tot liulponderwijzcres Mej. H. C. Duifjes te Naarden. De Ondergeteekende maakt langs dezen weg den inge zetenen van Amersfoort be kend, dat hij van heden af de voor eigeu rekening zal uitoefenen. Hij hoopt door eene prompte bediening zich het vertrouwen waardig te maken, hetwelk zijne voorouders zoo ruimschoots hebben genoten. JL VAI ACnTERBERGH. De ondergeteekende primo Janu ari] zijne zaak liquideerendebe tuigd zijn dank voor genoten begunstiging. Degene die nog iets te vorderen heeft van den ondergeteekende gelieve daarvan NOTA te leveren. Men verlangt tegen 1 Februari a.s. eene P. G. Adres onder letter P. bij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER alhier, met franco brieven. Den Kantoor-Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER alhier heeft voor handen vele soorten Grootboeken, Journalen, Memorialen, Kas- en Rekening-CourantboekenWinkel en Huishoudboekjes van af 5 cents en hooger. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 24 Dec. Jonkvr. Eva Maria Alida de Jonge, geb. de Brauw, d. 25. Fenna van Minnen, geb. Uding, 7.. Catrina K luvcrgeb. van der Heiden z. 26 Alijda Maria Riksen, geb. de Wilde, z. 29. Theodora Maria de Ruitergeb. Kraaijkampz. Grietje van Kommer, geb. van Zoeren, d. Evertje van den Burg, geb. van Surksum, d. - 30. Petronella Hcilijgers, geb. Taats, d. Hessclina de Vries, geb. van Goor, z. Ondertrouwd 27 Dec. Gerardus Wilhelmus Johan nes Bijlstra met Frederika Johanna Loos. Overleden 24 Dec. Diederica Swaving, 86 j., wed. van Gijsbertus Fencma. 25. Johannes Maas, 2 jr. 7 rnd. Joannes Elberscn, 68 jr., wedr. van Alijda Spij ker. Hendrika Maria Elisabeth van de Roemer22 jr. 26. Wilhelmus Johannes Franciscns Laurentius Masseling69 jr.geh. met Anna Maria Nisters. 27. Jansje Breemer, 6 jr. 28. Hendrika van Hamcrs- veld, 70 jr., wed. Reinier DreuuiDg. 29. Everardus Swart, 17 md. Wilhelmus Zevenboom, 67 jr., geh. met Maria Bouw. 30. Jacobus Cobusse59 jr. Petronella van Vonno, 3 jr. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe/11,75 a 13,50. Rogge 7,30 a 7,70. Boekweit 7,20 a 8,Aard appelen/1,90 a 2,20. Boter 1,15 a 1,30 per kilogr. Eijeren 5 cent per stuk. In de laatste dagen zijn onder de paar den van het Reg. Rijd. Artillerie alhier geene nieuwe ziektegevallen voorgekomen; in het geheel zijn nog door de ziekte aan getast 6 paarden, terwijl de overigen allen herstellende zijn. Gedrukt bij G. W. Boonstrate Barneveld.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 4