BINNENLAND. tusschen den eersten en den derden Napo leon en beweert, dat de eerste een goed vorst bad kunnen zijn, als hij gewild bad, terwijl de laatste een goed vorst bad willen zijn, als bij gekund had. Wat ook het oordeel der geschiedenis mo ge wezen, zij zal den coup cCétat van 1851 nooit iets anders dan eene misdaad kunnen noemen. Wellicht zal zij echter in andere opzichten recht doen wedervaren aan den droomer en idealist, dien zijne idéé Jixe ten val heeft gebracht. De »idée Napoléönienne was voor Napolen III méér dan een geloofs artikel: Zij was bij hem eene overtuiging geworden, die zich in al zijne daden heeft uitgesproken. Haar te verwezenlijken, was het doel, dat.hjj najaagde soms langs ge vaarlijken en onzekeren. soms langs misda- digen weg. Zoo lang hij kon, was hij libe raal en progressief; deontwikkeling van den vrijen handel, wier vruchten nu door het eigenzinnig conservatisme van Thiers weer o o 1 dreigen verloren te gaan, was zijn werk. Maar het stond bij hem vast, dat voor Frankrijk persoonlijk gezag onmisbaar was, en zonder den steun van leger en geestelijk heid kon dat gezag niet gehandhaafd wor den. Van daar de aanmoediging van een onzinnig chauvinisme bij volk en leger; van daar de inconsequentiën tegenover Italië en de concessiëu, op het punt van onderwijs aan de geestelijkheid gedaanvan daar ook de Mexicaansche expeditie, een der grootste fouten van zijne regering. Toch zou wellicht door die halfheid en die voortdurende slin gering tusschen beginsel en noodzakelijk heid Napoleons troon niet ernstig bedreigd zijn geworden, zoo zich niet een nieuwe en gevaarlijker vijand had vertoond de ziek te, die hem in de laatste jaren zijner regee- riug en gedurende zijne ballingschap heeft geteisterd. Van dien tijd af is Napoleon zich zelf niet meer. Het persoonlijk bewind, zoo onaf scheidelijk aan de Napoleontische traditiën verbonden, wordt door hem opgegeven voor eene halfslachtige constitutioneele regee ring, onder den invloed van een man als Eniile Ollivier. Hij dacht te buigen, maar hij moet breken. En weldra is zijn lot be slist. De vroeger zoo sluwe en berekenende man, die zijne kansen beter dan iemand an ders wist te wikken en te wegen, laat zich door zijne ministers en generaals, en door den invloed eener overprikkelde volksopge- wondeuheid, tot den meest onberaden oor log overhalen, waarvan de geschiedboeken der laatste jaren gewagen. Schoon vroeger een bekwaam veldheer, zooals hij in den Ita- liaanschen oorlog van 1859 toonde, wordt hij nu door onhandige en besluitelooze verle genheid tot een voorwerp van bespotting bij zijn eigen soldaten. In het gevoel van eigen zwakheid en onbruikbaarheid dwaalt hij van plaats tot plaats totdat eindelijk de cata strophe van Sédan het treurig besluit vormt van dit tijdperk van jammerlijk verval. Het ongeluk moge verdiend zijn, toch blijft hij, dien het treft, recht op ons mede lijden behouden. Meer nog dan het verlies van zijne macht en waardigheid moet het toenemend gebrek aan vertrouwen op eigen kracht den onttroonden vorst gegriefd heb ben. De gedachte, dat hij reeds zwaar geboet heeft voor zijne misslagen en misdaden, mo ge ons stemmen tot een zacht oordeel en tot eene billijke waardeering van zijne onmis kenbare verdiensten. AMERSFOORT, 17 JANUARI. Z. M. heeft bij Besluit van 14 dezer no. 11 aan Mr. S. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal, officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank alhier, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Gorinchem. In 1872 zijn binnen deze gemeente gebo ren wettig 235 mann. en 1S5 vrouw., onecht 11 ru. 15 vr., totaal 246 m. 200 vr.; over leden ongehuwd 115 m. 107 vr., gehuwd 47 m. 28 vr., weduwnaars 26, weduwen 39, totaal 118 m. 147 vr.; levenloos aangegeven 11 m. 13 vr.; 71 huwelijken werden gesloten tusschen jongmans en jonge dochters, 8 tus schen jongmans en weduwen, 10 tusschen weduwnaars en jonge dochters, 5 tusschen weduwnaars en weduwen, totaal 94 huwe lijken. Uit goeden bron vernemen wij, dat zes procedures over de onteigening ten alge- meene nutte ten behoeve van ,den Ooster- spoorwog van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoort door de Hollandsche ijzeren Spoorweg Maatschappij als concessionaris ter zitting van de arrondissernents-rechtbank te Amersfoort van Woensdag 22 Januari e. k. worden aangebracht, voor zoover de geschil len betreffen perceelen binnen het arrondis-" sement van die rechtbank gelegen. Z. M. heeft voor de lichting van 1873 tot militair lid van den militieraad in de pro vincie Utrecht benoemd Storm de Grave, luit. kol., prov. adjudant in Utrecht, en tot plaatsvervangend lid van Rijssen, majoor bij het reg. veld. art. te Utrecht. Inden avond yan 16'dezer had alhipr eene vergadering plaats der Afdeeling A mers- foort van het Nut van 't Algemeen, waarin na aanneming van 4 nieuwe leden, de stem ming plaats had voor een bestuurslid in plaats van den Heer Otto. Bij de eerste stem ming verkreeg niemand de volstrekte meer derheid; bij de tweede werd de Heer Gras winkel gekozen, die echter bedankte; bij de derde verkreeg de Heer Manssen de meer derheid, en nam deze de beuoeming aan. Uit het voorgedragen tweetal voor hoofdbe stuurder (de HH. Beeloo en de Lange) werd de Heer Beeloo benoemd. Daarna werd de wijziging van art. 1 Regl. v. h. Ziekenfonds (nl. om deze inrichting alleen voor zieken te doen werkeD) behandeld, en bepaald art. 1 te handhaven. Later werd voorgesteld eene O commissie in eene volg. vergadering te be noemen om te trachten bij het bestaan van het Ziekenfonds eene inrichting daar te stellen tot ondersteuning van zieken. De overige wijzigingen van het Regl. werden goedgekeurd. Het voorstel der HH. Manssen en Menalda v. Schouwenburg, om op de volg. vergadering voortestellen het benoe men eener commissie voor onderstand bij ziekte, en verandering van het art. waarbij wordt bepaald dat de eoiumissien bij vaca ture geen voordracht maar slechts eene aan beveling doen, werd aangenomen. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 21 Januari 1873, des namiddags ten half twee. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeesttr en Wet houders tot benoeming van eene commissie ter zake van de gemeente-inkomsten, niet rapport der afdeelingen. 2. Rekwest van den heer pastoor H. Blom tot aankoop van het gebouw St. Agatha- Klooster, met rapport der afdeelingen. 3. Ontwerp-besluit tot openbaren ver koop van huizen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 20 Jan. aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege zijn te bekomen bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de lieeren B. E. HerschelW. A. Croocke- wit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 9 Jan. Elisabeth Sleeking,geb. van Keulen, d. 10. Grietje van Nus, geb. Maas, z. Cornelia de Vries, geb. Frank, d. 11. Heintje Wijnands, geb. van Rouwendal, z. Elisabeth Koning, geb. Boerwinkel, d. 12. Elisabeth Langrasgeb. van Groningend. Jo hanna Maria van der Flier, geb. Steenbeek, d. Elisa beth Chrismanz. 14. Hendrika Maria Volpgeb. van Doornik, z. Johanna Koenen, geb. Benneker, d. Gijsberta van den Berggeb. Geitenbeekd. 15. Harmina Wilhelmina van Woudenberg, geb. van Lennep. Gehuwd: 15 Jan. Gerardus Wilhelmus Johannes Bijl stra met Frederika Johanna Loos. Gerardus Bauland met Johanna Antonia Wels. Antonie Veldhuijsen met Carolina Jacoba Stikvoort. Overleden 8 Jan. Willemina van der Heijden23 jr.geh. met Gnstaaf Vitalis Leonardos Hilgers. 10. Theodoras Krijnen7 md. Hcndrikus Tommei, 1 jr. 11. Gerard Jan Prikken, 17 md. 12. Johanna Bot, 72 jr. Een levenl. kind van Gerrit van Surksum. - 14. Jan van de Klashorst, 83"jr., wedr. van Alijda Arentsen. 15. Roelof Fontijn53 jr. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 13,50. Rogge 7,30 a 7,80. Boekweit ƒ7,50 a f 8,20. Aard appelen ƒ1,90 a 2,40. Boter 1,15 a 1,25 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer hervatte 13 Januari jl. hare werkzaamheden en heeft in de zitting van dien dag de hoofdstukken II (hooge Collegiën) IV (Justitie) en III (Binnenl. Za ken) der Staatsbegr. na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Bij hoofd stuk III kwamen ter sprake de inrichting der diplomatie, het sluiten van handelsver dragen, de zaak van Venezuela, en het uitle- verings tractaat met België. Bij hoofdstuk IV deelde de Minister de Vries méde dat on derscheidene wetsontwerpen tot partieele herziening der wetgeving reeds gereed zijn. In de zitting van 14 Jan. werd de begr. der Staatsspoorwegen voor 1873 met alge meene stemmen aangenomen. De Minister van Binnenl. Zaken (Geertsema) heeft ver klaard dat eene overeenkomst gesloten is tot verzekering van het onafhankelijk verkeer op den spoorweg RozendaalBreda. De Min. bleef bij het stelsel om nu reeds te den ken aan de uitbreiding van 't spoorwegnet; spoedig zal deswege een voorstel aan de ver tegenwoordiging gedaan worden. De stoom- bootdienst tusschen Rotterdam-Feijenoord zal in Februari op alleszins voldoende wijze geregeld, en de tijdelijke toestand in den loop van 1873 beëindigd zijn. Binnen zeer korten tijd zal een nieuw reglement vastge steld worden op de doorvaart van de brug bij Dordrecht, en wat het reglement en ta rief op het kanaal van Walcheren betreft, zeide de Min. dat het tarief niet anders dan voorloopig was, en men zou onderzoeken wat de belangen der scheepvaart ook met het oog op Middelburg vorderen. Het rap port omtrent de brug van Gennep was nog niet ingekomen. Omtrent het maken van toegangswegen naar de stations te Gelder- malsen en Alkmaar zou de Min. in overleg treden met de Gemeentebesturen. De con cessie AntwerpenGladbach was nog niet geregeld, en daarmede hingen andere cou- cessiën in het Limburgsche samen. In de zitting van 15 Jan. was hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) aan de orde. De discus- sien over de afdeelingen Waterstaat en On derwijs wprden daarin beëindigd. De Min. zeide geene wijziging in de onderwijswet te willen brengen in den geest van den Heer Messchert van Vollenhoven (die ooksubsidi- eering van het bizonder onderw. verlangde). 16 Jan. is het Hoofdst. Binnenl. Zaken aangenomen met 29 tegen 1 st. (Messchert). Het ontwerp over het te verleenen voor schot aan de Kauaal-Maatsch. werd daarop na vrij langdurige discussie met alg. stem men aangenomen. Het U. D. meldt dat Z. M. den Koning een levenslange jaarlijksche gift van f50 toegekend heeft aan den kanonnier van der Akker, die bij het bekende ontploffen van een granaat zoo deerlijk gekwetst werd. Prins Frederik heeft aan zijn dienst personeel, zoowel van minder als van hooger rangen, bij den aanvang van dit jaar een aanmerkelijke verhooging hunner bezoldi ging toegekend, wegens de stijgende prijzen der levensmiddelen. Bij Kon. besl: is opgeheven het kan toor der dir. bel. en acc. te Maarssen, daar entegen ingesteld een ontvangkantoor te Maarssen, bestaande uit de burgerlijke ge meenten Maarssen, Maarsseveen, Tien hoven, Zuilen, Achttienhoven en Westbroek.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2