BINNENLAND. Bedelarij. UIT HET BUITENLAND. Kunstnieuws. ONDEttTiiotnivD16 Jan. Evert van Sulksuifi met Geer- truida Johanna van Middendorp. Willem de Runter met Clara Eleonora Adriana Abelmann. Rijk Rakker met Willcmina Kibbel. Overleden15 Jan. Lucia Francisca Steijreiff, 26 jr. Melis van de Kamp, 59 jr., wedr. van Jannetje Em mers. Johan Christiaan Huibert Prins. 12 jr. 16. Alijda Maria Hellevoort, 1 m. Petronella AVilhelmin» Jacoba Reijn, 8 jr. 17. Hendrik Fitskie, 10 jr. en 11 md. Gerrit van Beek, 9 jr. 18. Petronella Elisa beth Willemse, 18 jr. Johannes Pel, 8 w. 19. Pieter Gerritsen, 3 md. 20. Johanna Veenendaal2 md. 21. Jan Westerink, 72 jr., wed. van Egbcrtje Bcrendse Landman. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,20 a 13,50. Rogge/7,30 a ƒ7,90. Boekweit 7,40 a f 8,Aard appelen/1,90 a 2,20. Boter 1,20 a 1,40 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 27 Jan. 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. STATEN-GENERAAL. In de zitting der Eerste Kamer van 17 dezer is hoofdstuk Marine na betrekkelijk korte beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen, en evenzoo het hoofdstuk Finantien. Het budget van Oorlog was in de avondzitting van dien dag aan de orde, en werd aangenomen met 25 tegen 2 stem men (Schot en Kremers). Met algemeene stemmen werden de begrootingen voor Suri name en Curasao goedgekeurd. In de zitting van 18 Januari 11. werd het hoofdstuk koloniën, na korte discussie, zoo mede hoofdstuk onvoorziene uitgaven met algemeene stemmen aangenomen, waarmede de staatsbegrooting afgehandeld is. De Min. van Buitenlandsche Zaken heeft geantwoord op het verslag der Eerste Kamer nopens de consulaire conventie met Spanje, en ziet er geen bezwaar in, dat volgens het tractaat, ook consuls van Mogendheden, met welke de behandeling van consuls op den voet der meest begunstigde natie bedongen is, nu ook dezelfde voorrechten zullen ge nieten als thans aan de Spaansclie consuls zijn toegekend. Dit tractaat is als 't ware de type voor andere overeenkomsten van gelijken aard met andere Staten, behoudens wijzigingen van die bepalingen waarom trent eenige twijfel nopens de juiste bedoe ling mocht zijn ontstaan. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen: a tot aanvulling van art. 96 van het Wetboek van Strafvordering, Het wetsontwerp heeft, de strekking, om in som mige gevallen reeds voor de behandeling ter openbare terechtzitting beëedigde getuige nissen mogelijk te maken; b tot wijziging der bepalingen van het Burgerlijk Wetboek over de beperkte handlichting. Dit ont werp heeft de strekking om in het vervolg de kantonrechter, en niet de ouders de be slissing te geven over het verleenen van be- p kte handlichting aan minderjarigen. De Minister meent, dat het verleenen van hand lichting door de ouders zelfs steeds tot mis bruik aanleiding geeft, en daarom wijziging der wet in het belang der minderjarigen noodzakelijk is; c tot intrekking van de wet van 26 Ventóse jaar IV op het uit roeien van rupsennesten. Het Ned. Hof heeft met ingang van 23 Jan. jl. den rouw van 3 weken aangenomen wegens het overlijden van H. K. H. Groot vorstin Helena, douairière Z. K. H. Groot vorst Michael van Rusland, geboren Prinses van Wurtemberg, nicht onzer Koningin, als dochter van Prins Paul van Wurtemberg, Oom van den regeerenden Koning aldaar. Naar de Dordsche Ct. verzekert, zal het Hof geen rouw aannemen wegens het over lijden van den ex-keizer Napoleon III, met het oog op het feit, dat dit indertijd ook niet is geschied bij het afsterven van Koning Bodewijk Philips. Men voorspelt in het Utr. Dbl. het aanstaand verlies van de fraaie groóte ijpe- boomen langs de singels van Utrecht, tenge volge van de ontsnapping van gas uit de leidingen. Naar men wil, bestaat het plan bij het gemeentebadhuis te Scheveningeh, tusschen de stallen en het station van de Tramway- maatschappij een protestantsche kerk te stichten, waartoe het benoodigde kapitaal, het onderhoud'als anderszins, zou worden verschaft door den Heer Groen van Prinste ren en zijn vrienden. (N. v. d. D.) Een gedeelte van het symfonie-orchest van den heer Coenen, te Utrecht, is op weg naar IJsselstein, waar een concert zou gege ven worden, met het rijtuig in den IJssel gereden. Ofschoon gelukkig niemand ernstig gekwetst werd, had het avontuur voor de raeesten zulke onaangename gevolgen, dat het concert moest opgegeven worden. Op de jongste te Aardenburg gehouden tweede wintervergadering van het Sluische Depart, der Maatsch. tot Nut van het Alge meen, hield de heer Soetbrood Piccardt uit Goes, een voordracht over Jacob Cats, die den algemeenen bijval verwierf. Als eene bijzonderheid meldt men ons dat door drie Roomschgeziuden gebruik was ge maakt van eenige uitgedeelde toegansbewij- zen, bijzonder namelijk in zooverre als het geschiedde kort na de prediking aldaar van eenige paters-redemptoristen, die den geloo- vigen allen omgang met protestanten hadden verboden. Onder Bellingwolde, in Groningen, is jacht gemaakt op een Pruisisch deserteur, wiens uitlevering was gevraagd. Niettegen staande er herhaaldelijk op hem geschoten is, wist hij te ontkomen. Een inzender in de Gron. Ct. maakt de opmerking, dat het gebruik van vreemde woorden in onze taal ook op den kansel zoo danig toeneemt, dat de gemeente weldra met het kerkboek ook Kramers' woordentolk zal moeten meenemen. De opbrengst der Maatschappij tot expl. van Staatsspw. in de week van 8 tot 14 Januari jl. was f 97,958,821/5, tegen f91.671,20 in die week van 1872. De ge middelde opbrengst sedert 1 Jan. 1873 was per dagkilom. f 13,99, tegen f 13,55 in dat tijdsbestek van 1872. Men leest in de Haarl. Cour. de vol gende advertentie Ik bedel bij deze om ondersteuning voor mijne Chemie en Philosophie. Iedere bijdra ge is welkom (1). Geeft mij Viooo van geen dagelijks wordt uitgegeven voor cham pagne, fijne sigaren, »maitressen" enz., enz. Dit bedelen is geen schande, Kant en Berzelius hebben ook niet altijd op eigen kosten gewerkt. En de Staat doet niets voor mij. Alsof Nederland mij te veel reeds ge schonken had: een heerlijke opvoeding, heer lijke geneesk. behandeling, een lieve vrouw, trouwe vrienden!! En als Nederlandsch burger wordt ik elders afgewezen. Ik wil werken. Ik wil niet uitgedoofd worden door eenige geleerden die ik, met al mijn fouten, in kennis, in productivi teit, ja in karakter ver beneden mij acht, ge leerden die ondanks gezondheid en onder steuning hoogstens ééne ontdekking, ja minder, doen in de vijfjaar! Pau Basses Pyrénées.) F. A. Hartscn (2). (1) Van mijne geachte familie uitgezon derd. Deze annonce is geen insinuatie (2) Men geloovige niet te spoedig wat bevooroordeelde hollaudsche geleerden van mij zeggen. Voor informaties wende men zich liever tot mannen als: van Beneden, Darwin, Despine, v. Fichte, Fechner, Knop, Liebig, Ulrici enz. enz. Men zegt dat de Brielsche nimf eerst in Augustus van dit jaar zal onthuld worden, omdat het beeld niet vóór Juli gereed kan zijn. De Heer Mr. E. du Marchie van Voort- huyzen, gedurende 16 jaren door het kiesdi strict Utrecht ter Tweede Kamer afgevaar digd, heeft, volgens het Utr. Dgbl., besloten zich bij de aanstaande verkiezing niet nieer verkiesbaar te stellen. Te Potsdam is een groot militair feest ge- viert, bij gelegenheid, dat 86 op de Fran- schen veroverde vaandels derwaarts werden overgebracht. Het feestprogram luidde gods dienstoefening en parade. Wat was hier hoofdzaak? Ging de godsdienstoefening vooraf omdat het nu eenmaal zoo gewoonte is? Gingen de militairen kerkwaarts uit aandrang van 't gemoed of op kommando Moest die kerkgang beteekenen, dat men innig vei'kleefd is aan deleer: God lief te hebben bovenal en zijne naaste als zich zei ven? Met dit laatste strookt zeer weinig de schitterende vertooning van de vorderingen, die men gemaakt heeft in de kunst om zijn naaste te schaden. Toen het feest was afge- loopen, heeft de Keizer eene dagorder uitge vaardigd, waarin hij God dankt voor de groote dingen die Hij gedaan heeft. Men moet keizer zijn om vatbaar voor zulk eene dankbaarheid te wezen. Een gewoon mensch schaamt zich bij de herinnering, dat hij rampen over zijn evenmensch heeft gebracht. In de kerk der H. Apostelen te Rome heeft men twee geraamten gevonden, die men meent te herkennen voor die van Phi- lippus en Jacobus. De president-minis ter Yon Roon heeft verklaard, dat de Prui sische ministers het best in 't gelid staan, wanneer zij den staat verdedigen tegen Rome. Te Madrid en andere voorname steden van Spanje hebben manifestaties plaats gehad, ten gunste van de afschaffing der slavernij in de koloniën. Droevig steken bij dat blijk van vooruitgang de herhaalde staaltjes van geestelijke slavernij af, die de dweepzieke Carlisten steeds aan den dag leg gen. Zoo heeft nu weer de pastoor van Santa Cruz een stationsgebouw in den asch doen leggen, en drie personen doodschieten, om dat zij tegen de wettige overheid niet in ver zet wilden treden. In de nauwe straat tusschen de Zuidkust van Nieuw-Hollaud en het Kangoeroe-eiland bevinden zich drie uitstekende rotspunten, welke door Flinders,, die ze in 1801 ontdekte, the Pages zijn ge noemd. Zeer onlangs is uit den mond der inboorlingen aan den benedenloop van de Murray-rivier de volgende legende over het ontstaan dier rotsen opgeteekend. De groote Schepper Ooroondoileen oud man met een langen, grijzen baard, die aanvankelijk de aarde bewoonde, maar toen het er hem te vol werd, zich naar de hemelsche sferen be gaf, zat eens in de dagen der Schepping in de nabijheid van bovengenoemde straat, en schiep zich drie vrouwen van b uitengewone schoonheid en deugd. Maar ze bezaten ook, évenals andere vrouwen, eene buitengewone mate van nieuwsgierigheid, en daarom zagen zij telkens reikhalzend haar het Kangoeroe eiland, welks schoonheid zij zoo begeerig waren te leeren kennen. Eene boot hadden zij niet, maar zij konden goed zwemmen, en toen nu eens de zee vlak was als een spiegel, sprongen zij er in, om den tegenover liggen- den oever te bereiken. Hare trachten scho ten evenwel te kort, zij zonken, en uit hare lichamen verrezen de drie gevaarlijke rotsen (Zeit. f. Erdk.). Het Florentijner Kwartetgezelschap heeft ook Amersfoort met een bezoek vereerd. Wel mogen wij dit zeggen; want het overtrof aller, reeds zoo hoog gespannen verwach ting, en de genotvolle avond, die het ons Woensdag 22 dezer, verschafte, zal niet licht uit ons geheugen gaan. Meesterlijk toch was de opvatting, onberispelijk de uit voering, en er bestaat slechts één wensch bij allen die den verdienstelijken Jean Bac ker met zijne drie voortreffelijke kunstbroe ders op dien avond hebben gehoord, name lijk deze: »komt spoedig terug." De toe hoorders waren dan ook letterlijk en extase, en toonden hunne bewondering op zulk eene wijze, dat zij het genoegen mochten smaken nog een heerlijk uitgevoerd Scherzo uit een

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3