BINNENLAND. maakten niet den minsten indruk op men- schen, wier verstand zoozeer in 't dwangbuis van het geloof was gekneld. Wordt vervolgd.) KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen tc weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatse lijke directe belastiug op de HONDEN over het dienstjaar 1873 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal lig gen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Baad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 24. Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd Do SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 28 FEBRUARI. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie omtrent de verga dering der afdeeling Amersfoort van de vereeniging tot bevordering van het Volks onderwijs in Nederland, te houden op Woensdag 5 Maart e.k., en welke Prof. Brummelkamp zal bijwonen, terwijl de Heer Dr. Menalda van Schouwenburg de intree rede zal houden. De Heer Weitzel, onlangs benoemd tot leeraar aan de Veeartsenijschool te Utrecht, heeft aan den Raad dezer Gemeente zijn eer vol ontslag aangevraagd als gemeente-vee arts, tevens keurmeester van het vleesch te dezer stede. De sollicitanten voor die betrek king kunnen hun rekwest op zegel, met de gevorderde bewijsstukken, voor 15 Maart a.s. franco indienen aan den Burgemeester. De bezoldiging van gemeente-veearts is f 400, waarvan de helft door de Provincie wordt betaald, en van keurmeester circa f200. In de zaken van het 0. M. tegen de Hee- ren F. W. en H. de Ridder Fzn., beschul digd van den Haarweg onder Amerongen te hebben afgesloten door het plaatsen van twee sluitboomen, werd Donderdag 27 dezer door de Arrondissements-Rechtbauk te Amersfoort vonnis gewezen, waarbij de beide beklaagden buiten alle rechtsvervolging werden gesteld, op grond dat niet was bewe zen dat bedoelde weg een openbare weg was. Het onderzoek der deskundigen in depro cedures over de onteigening ten behoeve van den Oosterspoorweg zal ten opzichte van de perceelen van twee eigenaren, die met het gedaan aanbod geen genoegen hebben geno men, plaats hebben op morgen (Zaterdag 1 Maart) en ten opzichte van de perceelen der overige vier op Zaterdag 8 Maart e.k. De laatste der Volsvoordrackten geduren de dezen winter zal Zaterdag, 8 Maart, e.k. in het Lokaal Amicitia gehouden worden door den WelEd. Gestr. Heer Mr. C. F. A. Knijff. Wij wenschen ook dezen spreker een talrijk en belangstellend gehoor toe, inzon derheid van volwassenen, voor wie die lezin gen eigenlijk bestend zijn. Donderdag nam. ten circa 51/2 uur ont stond er brand in den schoorsteen ten huize van den Heer H. op 't Havik alhier. Of schoon de brand zich in den beginne vrij hevig deed aanzien, was hij door spoedige en goed aangebrachte hulp der buren weldra gebluscht. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op Maandag, den 3. Maart aanstaande, 's namiddags van halftwce tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aan melden; terwijl inlichtingen deswege tc bekomen zijn bij de ondcrgcteckeudcn, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe/11,50 a 13,75. Rogge 7,30 a 7,90. Boekweit 7,40 a f 8,00. Aard appelen 1,90 a 2,20. Boter 1,45 a 1,60 per kilogr. Eijeren 3 cent per stuk. STATEN-GENERAAL. Woensdag is de Tweede Kamer bijeenge komen. Ingekomen waren verschillende wetsontwerpen, een voorstel van het lid Nierstrasz omtrent het ontslag en de pensio neering van zeeofficieren, verschillende rap porten o.a. over den Rotterdamschen water weg. Het eindverslag over de rechterlijke organisatie was gereed en werd gedrukt; de bh. Heemskerk en Godefroy hebben er een aantal amendementen op ingediend. Aan den Heer Blussé is verlof verleend om Don derdag de Regeering te interpelleeren over den loop der gebeurtenissen op Sumatra. Tot voorzitters der afdeelingen zijn geko zen de hh. Begram, Van Reenen, Van Aker laken, Van Zuijlen en Kappeyne. Zaterdag 11. overleed te Leiden de Heer P. H. baron Taets van Amerongen tot Nate- wisch, sedert 1850 lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal voor het distrikt Leiden. In het district Sneek is de Heer A. Moens met 1450 stemmen als lid der Tweede Kamer herkozen. Er waren 2253 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 796 op den Heer Keuchenius. Er werden 25 blanco bil jetten in de bus gevonden. Ten gevolge van de benoeming van den heer \V. H. Pyls tot burgemeester van Maastricht, moet er eene nieuwe verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Maastricht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanleg van rijkswege van een gemetseld droog dok te Vlissingen. De kosten worden begroot op f 1,400,000. Nadat het Japanseh gezantschap Dinsdag middag door den Min. van Bnitenlandsche Zaken aan zijn departement was ontvangen, werden de gezanten te 3 nren in Hofrijtui gen, waarvan een met zes paarden bespannen, van het Hotel Panlez afgehaald voor de audiëntie bij den Koning. De leden van het gezantschap waren gekleed in Europeesch gala-costuum (goud geborduurde gala-rok, steek en degen); een peleton huzaren opende en sloot den stoet. Bij het paleis des Konings stond eene eerewacht van het regiment gre nadiers en jagers geschaard. Op de audiëntie stelde de Heer De Graeff van Polsbroek de gezanten aan Z. M. voor, die omringd was van HD. grootofficieren, kamerheeren en verdere leden der Hofhouding en van den Minister van Buitenl. Zaken. Des avonds" was het gezantschap tegen woordig op een groote diplomatieke receptie, welke door den Min. van Buitenl. Zaken gegeven werd. Dr. Pompe van Meerdervoort, van 's Hage, zal gedurende het verblijf van het gezant schap in de residentie daarbij als geneesheer fungeeren. Volgens het Dbld. zal het Japanseh ge zantschap den lOen Maart de residentie ver laten, doch zullen twee leden, hoofdambte naren van den Japanschen waterstaat, nog minstens twee maanden in ons land ver toeven. In de Zaterdag gehouden vergadering der Acad. v. Wetenschappen is medegedeeld datdeHoll. Maatsch. v. Wetensch., te Haar lem, een bijdrage van f2000 heeft toegezegd voor de waarneming van den overgang van Venus voorbij de zon in 1874. Door de Holl. Spoorweg-maatschappij (Oosterspoorweg) is in het stations koffie huis, buiten de Willemspoort, publiek aan besteed: het maken van een aardenbaan, met de kunst- en eenige andere werken, tusschen Baarn en Amersfoort. Minste inschrijver de Heer Wegering, voor de som van f428,685. De werkzaamheden voor den aanleg van den Oosterspoorweg, die eenigen tijd door de vorst moesten gestaakt worden, zijn thans weder hervat; thans houdt men zich bezig met de ontruiming der terreinen in Abstede. Niet minder dan 600 boomen zul len daar geveld moeten worden. U. D.) De opbrengst van de Maatsch. tot expl. van Staatsspoorw. bedroeg in de week van 12 tot 18 Febr. jl. f97,383,77', tegen f83,440,78 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de gemiddelde opbrengst per dagkilometer f 13,80, tegen f 13,26 in gelijk tijdvak van 1872. Naar het D. v. Z.-H. verneemt, is de eerste serie der geldleening van f 1,700,000, voor een concertzaal in den Haag, voltee- kend a pari. Het Vad. en de Zutf. Ct. meenen te weten, dat er sprake is van eene verplaatsing van het regement grenadiers en jagers van den Haag naar Amsterdam. In de laatste plaats moeten hiertoe de localiteiten reeds opgenomen zijn. In verband hiermede spreekt men van de oprichting eener burger lijke hofkapel, om het beroemde muziek korps van Dunkier in de hofstad te ver vangen. Het Vad. meldt lieden, dat het plan tot verplaatsing van de grenadiers en jagers wel een punt van overweging heeft uitge maakt, maar toch ook reeds weer is opge geven. De Haagsche politie en justitie hebben te Schoonhoven, bij bloedverwanten van een der vermoedelijk medeplichtigen aan den dubbelen moord, en in de woningen van de drie verdachten huiszoeking gedaan. Hoe wel de uitslag nog niet bekend is, stelt men er zich veel belangrijks van voor. De Schoonh. Ct. bericht, ter zake van de uitlevering van Verlind, dat de Belgische Regeering het vervoer over Belgisch grond gebied niet toestaat, zoodat de hh. Beukman, commissaris van politie te 's Hage, en de in specteurs Mertz en Hardenberg, zich binnen kort over België naar Havre zullen begeven, alwaar zij Verlind zullen overbrengen op eene stoomboot, die hen onder Nederlandsche vlagdirect naar Rotterdam zal voeren. Uit eene gemeente nabij Utrecht werd een 13jarige knaap door zijn stiefvader uit de ouderlijke woning gedreven. De jongen geen raad wetende bracht drie dagen en drie nachten in de open lucht door, na hier en daar een stuk brood gebedeld te hebben. Te Utrecht werd hij door een agent van politie opgemerkt en verzorgd. U. D.) Te Gorinchem was eene commissie benoemd uit het college van directeuren der bank van leening, ten einde rapport uit te brengen op de geopperde bezwaren tegen een voorstel tot opheffing der bank. In een uitvoerig verslag heeft deze commissie het college van directeuren geadviseerdden gemeenteraad dringend te verzoeken om tot geleidelijke opheffing der bank, onder nadere goedkeuring des Konings, over te gaan. De commissie beschouwt de bank van lee ning als eene voor de maatsch. schadelijke instelling, aangezien de bank niet zelden de heler wordt van gestolen goed, de beleeners der weekpanden onfeilbaar tot armoede voert, voor den eerlijken koopman, wien het niet aan krediet ontbreekt, onnoodig is en den kleinhandelaar, die tot de bank zijn toe vlucht neemt, noodwendig naar het ban kroet leidt. Ten eiude de beambten in de gelegenheid te stellen naar eene andere be trekking uit te zien, en om gelegenheid te geven tot geleidelijke aflossing der beleende panden, wordt eene opheffing, uit te voeren in drie jaren, voorgesteld. Dit voorstel is door den raad der gemeente Gorinchem aangenomen met 8 tegen 4 stem men, slechts in zoover gewijzigd, dat de bank, na verkregen Koninklijke toestem ming, reeds met 1 Julip.874 zal worden op geheven. In de afgeloopen week overleed te Leiden Dr. E. M. Beima, sedert 1838 con servator aan het Museum van Natuurlijke Historie aldaar. Door vele wetenschappelijke werken, niet het minst door zijne vertaling van Humboldts Kosmos, had de overledene zich een welverdienden naam verworven onder de Nederlandsche beoefenaren der natuurwetenschappen. Bij de loting voor de nationale militie te Wageningen, op 13 dezer, riep de militie commissaris bij abuis een loteling, één num mer te vroeg op, die werkelijk ook een num mer trok, 't welk door den inilitie-commis-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2