VOORLEZINGEN UIT HET BUITENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Kunstnieuws. ADVERTENTIE N. OVER DEN GODSDIENST. Wegens liquidatie Finale uitverkoop tot veel verminderde vaste prijzen waarbij alsnog zeer groot assortiment LAKENS, DOSKINS, TRICOTS, BUKSKINGS. Amersfoort, 28 Februari ÏST'Ö. S. E. VISSER EN ZOON. «aris werd geopend. Maar nadat hij opmerk zaam gemaakt was door den secretaris, het brieve weder oprolde en in de bus stak, waarop de loterij verder geregeld geschiedde en de loteling ten tweede male op zijn beurt een nummer trok; daar dit een laag nummer is, heeft de vader van deze zich tot Gedepu teerde Staten van Gelderland gewend met bezt aren, die, wanneer zij door Gedeputeer de Staten gedeeld worden een nieuwe loting zulllen noodig maken. Het rapport van de bekende commissie van dertig, die zou beraadslagen over de middelen tot verbetering van de verhouding der bestaande machten en lichamen in Frankrijk, is na drie maanden van voorbe reiding, eindelijk verschenen. Over dit on derwerp spreekt het bedoelde stuk echter slechts in 't voorbijgaan: de voorname strek king is, den zeer weisprekenden maar ook zeer veelsprekenden Heer Thiers voortaan buiten het debat te houden. De Hr. Thiers heeft zelf erkend, dat hij aan zijn mandaat als afgevaardigde, dat hem het spreken tot een plicht maakt, meer waarde hecht dan aan dat van President, dat hem de moeie- lijke taak van zwijgen oplegt. Hoe fraai nu ook de redevoeringen van den President mogen zijn de Nationale Vergadering schijnt ze minder gepast te vinden, en vooral de voortdurende bedreigingen van den Hr. Thiers, van zijn presidentschap neer te leg gen als alles hem niet naar den zin gaat, sterk af te keuren. De commissie heeft zich ongeloofelijke moeite gegeven, om door al lerlei zeer beleefde maar ook zeer omslach tige bepalingen, de welsprekendheid van den President aan banden te leggen. In Spanje hebben de Cortes zeker tot verbazing van velen hare werkzaam heden ongehinderd ten einde kunnen bren gen. In de laatste zittingen is een nieuw ministerie benoemd, dat geheel uit republie- keinen is samengesteld. Figueras blijft mi nister-president. De minister van finantiën heeft aangekondigd, dat de regeering aan al hare verplichtingen zal voldoendit bericht is tot geruststelling van de houders van Spaansche fondsen zeker niet oveibodig te noemen. De Times bevat eene dépêche uit Romevolgens welke Italië, Oostenrijk en de meeste Europeesche regeeringen besloten hebben officieuse betrekkingen met Spanje te onderhoudentotdat er een regelmatig gouvernement is gevestigd. Eene onmiddel lijke officieele erkenning wordt onder de be staande omstandigheden voorbarig geacht. De Zwitsersche regeering daarentegen heeft de Spaansche Republiek erkend, en besloten eene gelukwer.schiug aan het Spaansche volk te richten. De domproost Holzerlid van het Pruisische huis van afgevaardigden en be kend als liberaal-katholiek heeft het vijftig jarig jubilé zijner priesterwijding gevierd. Rij die gelegenheid heeft de Keizer hem met de orde van den Rooden Adelaar begiftigd, waarbij ook de Keizerin een geschenk voegde. De talrijke vrienden van den jubilaris, meest leden van de Fortschritts- en de nationaal- liberale partij boden hem een kostbaar ge schenk aan. Groote sensatie maakt dezer dagen in België de zaak van zekeren Schoep. Deze persoon, wonende te Molenbeek een der Vlaamsehe voorsteden van Brusselkwam aan het bevolkingsbureau zijner gemeente aangifte doen van de geboorte van zijn kind, maar weigerde hiervan het proces-verbaal te onderteekenen, omdat dit in de Fransche taal was gesteld, welke hij niet verstond. De Rechtbank veroordeelde hem tot 50 francs boete. De organen der Vlaamsehe pers ko men luide op tegen een misbruik, dat slechts tengevolge van eene dubbelzinnigheid in de grondwet kan blijven voortbestaan. Ook in de Kamer is dit incident reeds ter sprake ge bracht. Van vele zijden wordt ernstig aan gedrongen op gelijkheid voor de wet van de Vlaamsehe en de Fransche taal. De Schach van Perzië maakt groote toebereidselen voor zijn tocht naar Europa. Voor de ongelukkige Perzen kan deze reis gunstige gevolgen hebben. De Mollah's (priesters) hebben aan die reis alle mogelijke zwarigheden in den weg gelegd, maar de Schach was niet te bewegen er van af te zien; integendeel beroemt hij er zich op, de eerste Schach te zijn, die de grenzen over schrijdt, die priesterlijke heerschzucht aan de Monarchen voorschreef. De priesters toch verboden het hoofd van den Staat buiten zijn land te gaan. De priesterlijke invloed is in Perzië als een remtoestel, dat de ontwikkeling en den vooruitgang van het land belet, maar de reis van .den Schach, zoo vleit men zich, zal aan dien invloed een geduchten slag toebrengen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Yollcnhoven J. C. K. Nonhebei, te El- burg; te Schoonhoven F. C. Wieder, te Bunschoten; te Ovcr-Langbroek A. H. de Klerck te Lopik. Bedankt: voor IJselmuiden H. J. F. van der Linden te Hoevelaken. Er heeft zich een commissie gevormd van tegenwoor dige en oud-leerlingen van den hoogleeraar J. A. C. liovers te Utrecht, ten einde hem bij het ncderleggen tan zijn 46-jarig professoraat een blijk van hulde te kunnen aanbieden. Tot hoofdonderwijzer aan 'de bizondere school te Elburg is benoemd K. de Beijl, te Oldebroek. Sedert eenigen tijd mag in Engeland des Zondags geen eten of drinken worden verkocht, tenzij aau reizigers. De buffetten in de stations varen er goed bij. Een der bladen deelt het volgende gesprek mede waarvan de schrijver on langs getuige was. Een heer komt iu de wachtkamer en vraagt een glas bier. Itciziger Mijnheer? vraagt de juf vrouw in 't buffet. Ja. Uw kaartje 't Loket voor deu trein waarmede ik vertrek is nog niet open. Spijt mij, maar dau kan ik ugeen bier geven. De Heer is boos eu scheldt op de malle wet. Hebt u erge dorst vraagt de jufvrouw. Welzeker heb ik. Koop dan een kaartje derde klasse voor 't eerste station, 't kost 15 cents en 't loket is den geheelen dag open. De Heer voldeed daaraan en nu kon de buffetjufvr. met een gerust geweten het verlangde glas bier afleveren. ïn den tijd van een uur herhaalde zich zoo danige scène twintig maal, terwijl een nog veel grooter aan tal blijkbaar reeds met de extra belasting van 15 cents be kend waren, althans zij kwamen van een kaartje voorzien aan't buffet en vertrokken weder zonder van het kaartje gebruik te maken. Zoo werken onverstandige wetten. Twee welgestelde zusters te Parijs hebben elk een bad besteld en zich daarin verdronken, na eerst een sterken dosis Lau danum te hebben ingenomen; men weet geen aanleidcude oorzaak te vinden voor dezen zelfmoord. Dr. Cumming is een der kampioenen van het Engeische protestantisme. Zijn haat en vrees voor Rome zijn onbeschrijfelijk groot, en hij trekt het laud door, prekende en lezingen houdende om het volk te waarschuwen tegen priesters, den biechtstoel, deu Paus enz. Dezer dagen zou hij in de Folkestone ten drie ure van den namiddag eea lezing houden over „The Pope and his work in Engeland." Toen hij de zaal binnen trad werd hem een telegram overhandigd, dat juist van Louden was aangekomen. Hij bestijgt de tribune en leest het telegram voor. „Particulier telegram uit Rome. De Paus outsliep zachtkens heden morgen ten 10 ure.'' De in druk welken deze woorden maakten was onbeschrijfelijk. Het gcheele publiek stond op. Men begon met elkander te spreken en dr. Cumming begreep, dat zijn voorbereide aan val op den Paus thans niet zeer gepast zoude zijn. In plaats daarvan besprak hij de gebeurtenis in een geïmproviseerde redevoering, waarin hij op zachtzinnige wijze over den over leden eerw aardigen grijsaard sprak. Toen hij geëindigd had, liep het publiek storm op de verschillende plaatsen waar de avondcouranlca verkocht worden,.... en nn bleek het dat dr. Cumming het slachtoffer was geweest van eene fopperij. Een spotter had het gewaagd een loopje te nemen met zijn weleerwaarde. Moraal: Men bespreke een theologischen tegenstander steeds op zoo gemagtigdc en fatsoenlijke wijze, als liad men juist de tijding van zijn overlijden vernomen. Voor ccnige dagen meldde zich des avonds bij den heer v. S. te Rotterdam, iemand aan, een kaartje poussecrende, waarop, onder een kroontje, baron te lezen stond. Hij werd hij den heer des huizes toegelaten eu kweet zich van zijn zending, die hem, volgens zijn zeggen, door een hoog geplaatst persoon te 's Hage was opgedragen. De v reemde ling, die goed en gul werd ontvangen, wist zijn gastheer uit de residentie en van het Hof, waaraan hij geen vreemdeling bleek te zijn, zooveel en zoo onderhoudend te vertellen, dat de avond in een ommezien was omgevlogen, en men eerst toen het te laat was ontdekte, dat de vreemde bezoeker niet meer, zoo als hij voornemens was, met den laatstcn trein naar 'sHage kon wederkeeren. Hij verzocht daarom dat men hem naar een logement zou brengen, maar de gastheer wil de daarvan niets weten en, na herhaalden aandrang, zou de baron dan maar van het vriendelijk aanbod, dat hem ge daan werd, gebruik makcu en bij v. S. blijven logeeren. Een der dienstboden echter die af en aan in de kamer was geweest, had geen vertrouwen in deu vreemdeling, vooral ook, omdat zij meende op te merken, dat hij meermalen begeerige en onderzoekende blikken op de zilverkast sloeg. Zij deelde haar bezorgdheid mede aan mevTouw, die er echter den spot me de dreef en haar berispte, dat zij zulk een hoog personage van kwade bedoelingen durfde verdenken. De dienstbode had evenwel geen rust en besloot dien nacht te blijven waken. Inmiddels had zij haar beminde, een agent van politie, van een en ander doen onderrichten en hem verzocht, zoo moge lijk, te willen bewerken, dat het huis des nachts werd be waakt. En, waarlijk, in het holte van den nacht, tusschen een en twee ure, hoort de dienstbode, die zich in de keuken verscholen had, iemand stil de trap afkomen, door den gang sluipen en zich naar het salon begeven. Zij wachtte eenige oogenblikken, tot dat een nauw hoorbaar, maar wel bekend gekraak van de zilverkast haar zeide, dat de visitatie een aanvang bad genomen. De meid liep toen stil naar voren, sloot de deur van het salon op nachtslot en de vogel zat in de knip. Fluks nu de voordeur geopend en de agen ten, die zich in de nabijheid bevonden, biunen verzocht. De baron werd dadelijk ingepakt, en naar het politie-bureau gcbragt, waar het weldra bleek, dat hij een van het Hof weggejaagde lakkei was. Dat de heer v. S. zijn trouwe dienstmaagd een rijke belooning gaf, die zij dan ook dubbel verdiend had, behoeft wel geen vermelding. Das Neue Blatt deelt 't volgende staaltje mede van wraakzucht eener kat. Op een dorp in het voor malige Hertogdom Toscane, leefde een oude priester in groote afzondering. Hij had een kat w aaraan hij zeer ge hecht was en die altijd bij hem in zijne kamer was. Op zekeren dag kreeg de oude priester bezoek van een vriend en collega, dien hij in vele jaren niet gezien had. In zijne blijdschap vergat hij de kat bij het eten eerst te bedienen, zooals hij anders gewoon was; deze was daarom zoo vrij voor zich zelf te zorgen. Zij sprong op de tafel cn begon haar maal, waarop haar meester het beest met zijn servet ver joeg. Met een kreet van woede sprong de kat van de tafel en kroop in een hoek. De oude man maakte daarop het maal voor zijne vriendin gereed en riep haar, maar de kat wilde niet komen. Hij ging naar de plaats waar zij ver scholen zat, maar zij roerde zich niet en bleef van woede blazen. De priester zette toen het bord neer eu wijdde zich geheel aan zijn gast. Nadat het eten was afgeloopen werd afgesproken dat de oude Priester zijn gewoonte zon volgen en zich een uurtje ter ruste begeven, terwijl zijn vriend ge durende dien tijd eene waudeling zou doen. Toen deze terug kwam vond hij den ouden man nog slapende op de rust bank. Aanvankelijk wilde hij hem niet storen, doch einde lijk naderde hij de sopha en zag toen met ontzetting, dat de man uit een wond aan den hals bloedde. Hij was dood. 't Bleek nu spoedig dat de kat hem in zijn slaap had over vallen cn doodgebeten, 't Concert voor de Anna-Pau- lowna-Bewaarschool. 't Was aller-aardigslDie breede rij van jonge muzikantjesdie jolige jongensge zichten met eene mengeling van be schroomdheid en driestheiddie flinke streek, die gelijkmatigheid van allen in alleszeggewie het durvedat het niet een prettigverkwikkelijk gezicht opleverde. Ik zal de vrijheid nemen T dien man ondanks Hoogstdeszelis geleerd heid te beschuldigen, dat hij geen hart meer voor 't kinderlijke bezit, dat hij niet met en voor een kind gevoelt. Het concert werd gegeven met een weldadig doel, en men weet, hoe iu zulk een geval menigmaal den vlag de lading moet dekken. Ik behoef niet eens aan zoovele watersnoodpoëten te herin neren, want niet altijd als er in Leiden een kruitschip springt, geeft een Bilderdijk eene »Ziekte der Geleerden!" Wie van de intee- kenaren van hun kaartje hebben gebruik ge maakt, zullen met genoegen en tevredenheid spreken van 't eigenaardig genot van den avond, dat niet behoefde aangevuld te wor den met de troostrijke gedachte'k dee 't voor de Bewaarschool. Zij zullen tevens met lof gewagen van den man, die door zijne humaniteit niet alleen eene nuttige inrich ting schraagt, maar bovendien door zijn onderwijs zijne leerlingen tot eene hoogte kan opvoeren, gelijk wij die jl. Woensdag de gelegenheid hadden te bewonderen en te waardeeren in 't spel van allen en van enke len. De Heer Sehweinsberg heeft zoowel de ouders der leerlingen als de voorstanders der Paulowna-Bewaarschool aan zich verplicht- Ten gevolge van de vergadering der vereeniging: »tot Bevordering van het Volksonderwijs" op WOENSDAG, 5 MAART, zal de aangekondigde Lezing van Ds. M a n s s e n over het Forma lisme acht dagen uitgesteld wordenen plaats hebben op Woensdag, 12 Maart e.k.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3