BINNENLAND. UIT HET BUITENLAND. hoofdzaak zijn en blijven. De laatste moet aan de eerste een inhoud geven. En wil de vorm voldoen, en wederkeerig gunstig wer ken op de ontwikkeling van het godsdienstig leven, zoo moet hp beantwoorden aan de eischen van eenvoud en natuurlijkheid; zoo mag hij nimmer de poesie uit den godsdienst weeren, noch het schoone geweld aandoen. Wij verwijzen onze lezers naar achter staande annonce, betreffende de tentoonstel ling van schilderijen en platen, die a.s. Dins dag in Amicitia gehouden zal worden door de Heeren Gebr. Koch van Amsterdam. Wie deze heerlijke collectie gaat bezichti gen, zal een waar kunstgenot smaken en niet onvoldaan van daar gaan. Naar het oordeel van kenners toch is deze belangrijke expositie van oleografiën (copiën naar schil derijen in olieverf) en chromo-lithografiën naar Raphaël, Murillo, Rembrandt, de Pot ter, Dou enz. wat getal en kwaliteit betreffen in Nederland nog niet overtroffen. Genoemde Gebr. Koch mochten zich in de goedkeurig en opgetogenheid der talrijke bezoekers op andere plaatsen verheugen. STATEN-GENERAAL. In dc op Vrijdag 7 Maart gehouden zitting der Tweede e arner is ingekomen een ontwerp tot wijziging der wet op ■te nationale militie. Het ontwerp tot voorziening in de ver vening van door de algemeene Rekenkamer afgewezen vor deringen van de hh. Sigmond, Meerman, c. s. en Den Bouw- ïeester Borsius is onveranderd aangenomen, zoodat die der!ngen bekrachtigd zijn. Een amendement van i i Heer Heemskerk om alleen do eerste vordering toe te aan, werd verworpen met 31 tegen 30 stemmen. Het ont- tot aanvulling der algemeene wet van 26 Aug. 1822 punt der vervolgingen is aangenomen met algemeene amen. Daarna is de discussie tot wijziging der wet op burgerlijke pensioenenjaangcvangen, welke tot de zitting -Dinsdag jl. werd voortgezet en eindigde |met de uanne- - dier wet met d9 tegen 14 stemmen. Di ze wet steunt uit beginsel van dc opheffing der doorloopende kortingen Je jaarwedden in het belang van het fonds zelf. De 000 ambtenaren winnen door deze wet twee procent. Dit -insel werd in de zitting van Zaterdag met 35 tegen 20 uen aangenomen. Een amendement Sypestcijn, om Januari 1875 de wachtgelden bij de wet te regelen, ">»Maandag 11. verworpen met 37 tegen 21 stemmen, .«handeling der wet liep op dien dag geheel af, doch het staken der stemmen (29 tegen 29) over de wijzi- van art. 34 door verandering der benaming „Collego" 'Saad van Toezicht" kon de eindstemming eerst den ideu dag plaats hebben, op welken dag die wijziging 32 tegen 30 stemmen werd aangenomen, en zooals wij i, daarna de gehccle wet. De Amcrfoortschc afgevaar- >an Loon stemde tegen de wet. zitting van Maandag werd nog na eeuige kleinere rpen een naturalisatie-ontwerp behandeld van den '(oilman, 11 Maart 1824 te Buitenzorg uit Duitsche •Vs geboren, die in het belang zijner minderjarige kiu- n. naturalisatie verzoekt. De Min. v. Just, had dit ver- vweigerd, zeggende dat het recht van Nederlander- is een persoonlijk recht, en nergens vinden wij eene e- Jiig dat minderjarigen hnnne nationaliteit door de dood vaders kunnen verliezen. De commissie van Rappor- dit punt ouderzoekcude, concludeerden lo dat de min- urjarige kinderen Kollman onder de bestaande wet voor- "rat gcene Nederlanders konden w orden2o dat de wet fik Ti 1850 op dit punt moest herzien worden. De Heer van >n sprak in deze kwestie ook een woordje mede, en was eens met de Rapporteurs. Maar onze wetgeving blijft i r duister op dit punt. Het ontwerp zelf werd aangen. In de zitting van Dinsdag werd het verslag der Commis- e over dc stukken betreffende de nieuwe regeling der sui- ;ercultuur aan de orde gesteld, waarvan de conclusie strek te om „den minister van Koloniën dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en te verklarendat hij de uitvoering v...; de wet van 21 Juli 1870 gegeven, de belangen van de schatkist en die der industrie niet genoeg in het oog gehou den en de rechten en belangen der bevolking niet voldoende zijn behartigd." De discussién hierover werden den volgen den dag voortgezet, en staakten toen de stemmen (31 tegen 31) over die conclusie, welke door den Minister bestreden was. In deze laatste zitting werd vervolgens na langdurige discussie op voorstel der Commissie van rapporteurs beslo- ti', met 48 tegen 8 stemmen, om de behandeling der cen- suswet voorloopig te verdagen, hangende het door de Re geering aangeboden onderzoek. Wijders is besloten tegen Maandag 11 uren de rechterlijke organisatie en herstem ming over de conclusie van het suikerrapport aan de orde te stellen. Wegens bet overlijden van H. M. de Ko ningin-Weduwe van Wurtemberg zal bet Hof den rouw aannemen voor den tijd van tien weken, namelijk: eene weekgrooten rouw, drie weken balven rouw en zes weken licbten rouw, met ingang van den 12 dezer. De Min. van Binn. Zaken brengt ter ilgerueene kennis, dat de examens ter ver- rrijging van acten van bekwaamheid voor liet middelbaar onderwijs voor bet jaar 1873 sullen worden afgenomen in den loop der naanden Mei en Juni aanstaande. Zij die soodanig examen wenscben af te leggen," rennen zicb vóór 15 April 1873 schriftelijk lanmelden aan bet Dep. van Binn. Zaken. Naar men verneemt, is door den Min. van Oorlog bepaald dat in de maanden Juli tot September practiscbe oefeningen door de regimenten vestingartillerie in bet Zeister- kamp nabij Soesterberg zullen gehouden worden. Het wetsontwerp tot wijziging der wetten op de ^Nationale Militie" bestaat uit 32 artikelen. De belangrijkste bepalin gen zijn de volgende: Art. 1 bepaalt, dat art. 4 der wet van 1861 wordt: »Een ieder die ter inlijving bij de militie wordt opgeroepen, is verplicht zijn dienst in persoon waar te nemen." Art. 4 wijzigt het minimum van maat, van 1,56 op 1,55 M. Art. 5 bepaalt dat ieder die voor de loting zicb als vrijwilliger aanmeldt bij de lands- militie en als zoodanig ingelijfd wordt, niet verplicht is in de kazerne te wonen of deel te nemen aan de menage der onderofficieren of soldaten, mits bij 1°. aan de te stellen eischen van bekwaamheid voldoet, 2°. voor eigen rekening in zijne kleeding en uitrus ting voorziet en zonder genot van soldij, brood of toelage voor kleeding- en reparatie fonds verlangt te dienen. Van 2°. wordt ontheffing verleend indien de vrijwilliger aantoont buiten staat te zijn daaraan te vol doen. Wie zicb aldus als vrijwilliger heeft aangegeven, behoudt toch het recht om in middels opgekomene redenen van vrijstel ling te doen gelden en op dien grond van zijn aangifte ontslagen te worden (art. 8). Art. 18 bepaalt dat de vrijwilligers, voor zooverre zij daartoe geschikt zijn en er gele genheid bestaat, worden ingelijfd bij het korps eu geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Art. 19 bepaalt, dat aan de in art. 5 ge noemde vrijwilligers, in tijd van vrede, op verzoek, uitstel van eerste oefening voor hun eerste dienstjaar wordt verleend; het uitstel lean ook voor het tweede en, iu bijzondere omstandigheden, voorliet derdejaar worden verleend door den Minister van Oorlog. De afd. Sneek der Nederl. Maatsch. van Nijverheid heeft met 25 tegen 11 stem men eene motie aangenomen waarbij ver klaard werd dat emigratie schadelijk is voor Nederland. In plaats dus dat zij haar zou steunen, zooals voorgesteld was, besliste men dat zij allerminst door de Maatschappij mocht bevorderd worden. De Geneeskundige Raad voor de pro vinciën Friesland en Groningen heeft zich bij een gemotiveerd schrijven gewend tot den Minister van Binnenl. Zaken, met ver zoek om invoering aan de hoogeschool vau voldoend methodisch onderwijs in de ge zondheidsleer en in de daarmede onafschei delijk verbonden geneeskundige politie. De Raad wenscht verder hetzelfde voor de poly technische school te Delft, ten behoeve van de civiel-ingenieurs, opdat zij de ontvangen kennis in verband kunnen brengen uïet de practische gezondheidsleer, bij het stichten van gebouwen, enz. Blijkens het verslag der Deventer- winkelvereeniging was de balans op 31 De cember jl. als volgt: Op 1 Januari 1872 hadden de leden nog te goed f925,34, ter wijl zij gedurende datzelfde jaar hebben in gelegd f 1011,37, te zamen alzoo f 1936,71. Op 31 December jl. bedroegen de baten f3524,57 en de lasten f3148,02, waaronder f202,33 aan het reservefonds. Van het te verdeelen saldo f376,55 komt aan de leden voor rente van hun kapitaal tegen 5 pCt. 's jaars f 64,041/2; nog is hun toegekend, als winst van het, blijkens ingeleverde bons, door hen in beide winkels der Vereeniging gekochte, 3 pCt. Het getal leden bedroeg op 1 Jan. 1872 148 en op 1 Jan. 1873 179, zoodat de Vereen, steeds in bloei toeneemt. De Raad van Schoonhoven heeft be sloten de spoorwegonderneming Rotterdam- SchoonhovenArnhemMunster, te steu nen door afstand van grond en door geld. De opbrengst van de Maatsch. tot expl. van Staatsspoorw. was in de week van 26 Feb. tot 4 Maart jongstleden (7 dagen) f106,528,871/;,, tegen f 103,066,27 in die week van 1872 (8 dagen.) Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst per dagkilometer f 14,11, tegen f 13,27 in dat tijdvak van 1872. De Opbrengst der Nederl. Centraar- Spoorwegm, over de maand Februari jl. was f58,207,015 tegen f35,657,36 in die maand van 1872. Van 1 Jan. tot ulto Februari jl. f 88,656,145, of f 14,674,375 meer dan in '72. Volgens de Rott. Ct. heeft een Ameri-- kaan, de heer James Washington Meijers, het plan de Nederlanden te bezoeken met een circus eenig in zijne soort. Het bevat 120 paarden, 20 ponies, 6 gedresseerde leeu wen, 6 gedresseerde olifanten, kameelen enz., beneveds 40 elegante wagens. Het prachtig circus, ingericht volgens Amerikaansche methode, kan in den korten tijd van 21/2 uur worden opgebouwd en be hoeft, wat soliediteit en hechtheid aanbe langt, niet onder te doen voor een steenen gebouw. Na achtervolgens Engeland, Frankrijk en Italië bezocht te hebben, be vindt de inrichting zich thans te Hamburg, om van daar ons land een bezoek te brengen. Bij Kon. besluit is benoemd tot be waarder der hypotheken, kadaster en scheepsbewijzen te Almelo Mr. H. P. de Gavere, thans ontvanger der registratie en domeinen te Maarssen. Na langdurige en vrij hevige beraadsla gingen heeft het Eugelsche Lagerhuis in de zitting van 11 dezer Gladstone's wetsont- O werp tot regeling van het hooger onderwijs in Ierland met 287 tegen 284 stemmen ver worpen en heeft daarop zijne zittingen ver daagd op verzoek van den Heer Gladstone, die verklaard heeft, dat het kabinet, na de gevallen beslissing zich moest beraden over de verder te volgen gedragslijn. De Daily Telegrap zegt, naar aanleiding van het besluit van het Lagerhuis het vol gende De stemming is een doodelijke slag voor een der grootste ministeriën, welke En geland ooit heeft gekend. Er bestaat vol strekt geeue reden om te betwijfelen of de Heer Gladstone zal, na afloop van den mi nisterraad, zijne demissie aanbieden aan de Koningin, die waarschijnlijk den Heer Dis raeli met de samenstelling van een nieuw ka binet zal belasten. De Heer Gladstone deelde aan het Parlement mede, dat de brit- sche Regeering geschenken zal aanbieden ter waarde van 1200 p. st., aan den zwitser- schen, den italiaanschen en den braziliaan- schen arbiter in het gewezen scheidsgerecht van Genève. In de Nationale Vergade ring te Versailles worden belangrijke discus- cussiën gevoerd over de verschillende arti kelen vau het ontwerp der Commissie van dertig. Niet het minst belangrijk was de zit ting van jl. Zaterdag, toen er werd uitge maakt, dat, wanneer de Regeering wordt ge- interpelleerdalleen de ministers mogen antwoorden. Thiers mag alleen medespre- ken, wanneer de interpellatie betreft buiten- landsche aangelegenheden, of wel handelin gen, waarvoor de president zelf verantwoor delijk is; dit laatste wordt uitgemaakt door een ministerraad. Wederom zijn door Frankrijk 150 millioen aan Duitscliland uit betaald. Paradis, een ex-communalist is ter dood veroordeeld, omdat hij een van de openbare gebouwen in Parijs had in brand gestoken. Te Toulouse is een proces be gonnen tegen 3S personen, beschuldigd le den te zijn van de Internationale. Thiers schijnt niet zoo bizouder gezond te zijn als de ministerieele bladen beweeren. Hij ge voelt zich vermoeid, zonder bepaald ziek te zijn, onjuist daarom verontrust men zich te meer. Men zegt dat hij, gehoor gevende aan de stem zijner vriendenbesloten heeft voortaan om 6 in plaats van om 5 uur op te staan. In een der correspondentiën van de Indépendunce vinden we de curieuse insinu atie dat de ziekte van Thiers zou moeten ge weten worden aan a een dezer dagen veel ge noemd persoon," die den President met voor dacht een paar uur lang in den tocht zou hebben laten staan, ondanks de pogingen die Mevrouw Thiers en de Pauselijke nuntius aanwenden om het slachtoffer dier boosaar digheid zijne gevaarlijke positie te doen ver laten. In de Wetgevende Vergaderingen te Berljjn wordt de hardnekkige strijd tus-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3