BINNENLAND. te toonen dat de verzwarende omstandighe den niet overtuigend bewezen waren, en dat bet overblijvende feit, bet vorderen van be taling voor dat de benaderde koe zijn stal verliet, geen strafbaar feit daarstelde. In deze zaak zal de Rechtbank op 27 Maart a.s. uitspraak doen. Dinsdag 11. is eene vrouw, welke in alles behalve nuchteren toestand in baar woon vertrek op een stoel bad zitten slapen, waar schijnlijk doordien bare rokken door het vuur uit eene test, welke zij bij zich bad, vlam hadden gevat, verbrand. Zij schijnt nog getracht te hebben, het vuur te stuiten, althans zij is, zooals men kan opmaken uit half verbrande kleedingstukken, welke op den weg derwaarts te vinden waren, nog naar een achter haren woning staanden pomp geloopen. Zij werd ten slotte door hare buren gevonden in een ledigen mest- bak, waarin zij in hare radeloosheid moet zijn gesprongen. De buren opmerkzaam ge worden door de vlam en de rook, welke uit dien mestbak te voorschijn kwamen, tracht ten hoezeer te vergeefsch de ongelukkige nog te redden. Toen het vuur gebluscht was, waren de levensgeesten uit het lichaam verdwenen. Hoevelaken, 12 Maart 1873. Heden nacht omstreeks 3 uren ontstond er brand in de bouwschuur, gelegen nabij de woning van den landbouwer K. in deze gemeente. In korten tijd was de geheele schuur met de daarin aanwezige bouw- en deelgereed- sehappen, eene geit, eenige kippen, eene .partij hooi en haver enz. een prooi der vlam men geworden, terwijl een paard, dat reeds deerlijk met brandwonden overdekt was, nog gered is. Door spoedig aangebrachte hulp mogt men er in slagen, het woonhuis en eenige belendende woningen te -behou den. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend; de inboedel alleen was tegen brandschade verzekerd. In Leerdam zijn de vorige week de eerste nieuwe aardappelen gerooid. De binnenlandsche postwissels van nieuw bfpdel, waarop ingevuld kan worden de zaak aarvoor de betaling geschiedt, zijn sedert eenige dagen verkrijgbaar gesteld. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 24. Maart 1873, des namiddags ten één ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Kohier van ilc honden-belasting over 1873. 2. Advies van Burgemeester en Weth. op het rekwest van grondeigenaren aau den I.cusderweg tot in gebruik ge- vi'-g ran groud, met ontwerp-besluit. 3. Voordracht tot af- en overschrijving van posten op de gemeente-begrooting over 1872. 4. Kekwest van den heer F. Ph. Weitzcl om eervol ont slag als gemeente-veearts. 5. Rekwest van den hulponderwijzer A. Jansen om eer vol ontslag. 6. Benoeming van een heel- en vroedmeestcr, tevens ge neeskundige bedoeld bij art. 2a van het reglement op do huizen der outucht. 7. Benoeming van een veearts, met rekwesten. 8. Benoeming van leden der stembureau* voor de ver kiezingen in 1873. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 24 Maart 1873, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 15 Maart. Rosina Alfrink, geb. Eiber horst, d. 16. Johanna Kuiks, geb. Koenen, d. 17. Margrietha van Zcldertgeb. Vlug z. 18. Alberta Ekkcveld, geb. Gravel, d. 19. Gerritje de Wilde, geb. Heining, d. -Jacoba van der Put, geb. van Nimwegen, z. Ondertbocwd: 13 Maart. Martinus van de Vuurst met Martha Hendrika van den Berg. Gerrit Moer- mans met Hendrika Margrietha Snijders. Gehuwd 19 Maart. Arend Jan Berens met Geeske van der Horst. Overleden: 12 Maart. Lion Bakker, 39 jr.,gehuwd met Derkje van der Horst. Gijsbertus Geurtse, 35 jr., ongeh. 14. Ilubertus Venhorst, 51 jr., gehuwd met AVillemijntje van Duist. Jacob Hendriks, 72 jr., wedr. van Elisabeth van den Hoven. 16. Franeisca Tesson, 3 weken. Wouter van Barneveld, 48 jr., ge huwd met Sophia Snijders. 18. Maria Petronella van den Goorbergh, 55 jr. Sophia van Baaren63 jr., geh. met Johannes Kerkhoff. STATEN-GENERAAL. Maandag 17 Maart heeft de Tweede Kamer de afkeu rende conclusie over de uitvoering der suikerwet, waar over in de vorige zitting de stemmen staakten, met 34 te gen 24 stemmen aangenomen. De meerderheid der aanwe zige leden heeft dus verklaard„dat bij de uitvoering aan de wet van 21 Juli 1870 gegeven, de belangen der schat kist en die der industrie niet genoeg zijn in het oog gehou den en de rechten en belangen der bevolking niet voldoende zijn behartigd." Van de leden die de vorige zitting hadden tegengestemd, waren o. a. de HH. van Hardenbroek en van Loon afwezig. Daarop is de discussie over de rechterlijke organisatie aangevangen en in de zittingen van Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag voortgezet. Dit ontwerp is nu reeds het zevende, en naar ons inzien verreweg het beste van al de voorgaande. Zoo dacht ook de Juristen vereniging, die met groote meerderheid de hoofdbeginse len van dit ontwerp goedkeurde. Reorganisatie van ons rechtswezen acht een ieder wenschelijk. Maar de wijze waarop Ziedaar de groote vraag. Afschaffing der cassatie, gelijke berechting in strafzaken, hervorming van den Hoo- gen Raad in een Hof van Appèl, invoering der jury in straf zaken, afschaffing der Hoven, bezoldigingen der rechters, het getal leden der rechterlijke macht, al- of niet afschaf fing der procureurs, zij waren zoovele punten van verschil, door de HH. van Lijnden, Godcfroi, Wintgens, Gratama, J olies, van Nispen, Rutgers van Rosenburg, van der Does, van Eek, Lenting, Bergmann, de Lange, van der Linden, de Brauw, Brediu'sHeemskerk en van Houten in die on derscheidene zittingen besproken. Ieder wilde als het ware een rechterlijke indeeling op zijne hand, en toch niettegen staande die verschillende opinies w illen wij het welslagen van dit ontwerp nog niet betwijfelen. Uitvoerig heeft de Miuistcr van Justitie (de Vries) zijne voordracht verdedigd, zoowel uit het oogpunt der grondwettelijke verplichting als uit de oyertuiging der noodzakelijkheid, w il men, zoo wel het burgerlijk als het strafproces, eenvoudiger, spoedi ger en goedkooper maken en met meerdere waarborgen omgeven. Tal van amendementen zijn, zooals te verwach ten was, op het ontwerp ingediend, en met belangstelling zien wij den uitslag der discussies tegemoet. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot tijde lijke beperking der aanmunting van zilveren pasmunt. De uitslag der verkiezing van een lid voor de Tweede Ivamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden was de volgende: Jhr. Mr. van den Berch van Heemstede (candidaat der anti-revolutionairen) ver kreeg 462 stemmen; Mr. Neeb (cand. der liberalen) 651; R. J. Graaf Schimmelpen- ninck (cand. der conservatieven) 185; Dr. Nuijens (cand. der ultramontanen) 440. Er zal dus herstemming plaats hebben tusschen de beide eerste Heeren. 't Was slecht weer; wellicht kwamen daarom slechts 1750 van de 2788 kiezers op. Z. M. de Koning zal in Mei aanst. niet alleen Groningen bezoeken en de ont hulling van het Heiligerlee-monument bij wonen, maar zijn bezoek ook uitstreken tot Leeuwarden en andere plaatsen in Friesland wellicht ook tot de provincie Drenthe en ha re hoofdstad. Bij de Tweede Kamer is ingekomen: een ontwerp tot aankoop der spoorwegen: Rozendaal-Hollandsch-Diep en Rozendaal- Breda, en tot aanvulling en verhooging der begrooting van Binnenlandsche Zaken voor het jaar 1873 tot dat doel; een ontwerp tot inkoop en amortisatie van nationale schuld, uit het beschikbaar gedeelte der af koopsom van de onvervreemdbare rente ten laste van België. De afkoopsom door België bedraagt ƒ8,900,000 deze som verminderd met 7 mil- lioen voor den aankoop der spoorwegen, zoo dat tot amortisatie wordt voorgesteld het overschot ad. f 1,900,000. Het ingediend wetsontwerp omtrent het Muntwezen bepaalt, dat de bij art. 18 alinea 1 der wet van 26 November 1847 toegekende bevoegdheid tot het doen aan- munten van zilveren standpenningen, anders dan voor rekening van den Staat, wordt ge schorst tot lo April 1874. De aanneming van den enkelen gouden standaard in Duitschland, waartoe het voorstel is inge diend, is niet twijfelachtig en daardoor valt de hoofdgrond weg, waarop onze Staatscom missie den dubbelen standaard in haar rap port had verdedigd. De Minister ziet, met het oog op de omstandigheden geene andere oplossing dan het overgaan tot den gouden standaard; maar in afwachting van de daar toe noodige regelingen acht de Regeering 't dringend noodig de bevoegdheid van ieder, om zilveren standpenningen te doen aan- munten, te schorsen. In Utrecht is volgens het U. D. on langs een portretje van Erasmus voor f 1000 verkocht aan een Belgisch kunstkooper. Dr. Broers, de vroegere eigenaar, had er f 17' voor betaald. Volgens het U. D. zal Dr. J. Wete- ling, chef van het Rijkshospitaal te Utrecht, wegens vergevorderden leeftijd pensioen aanvragen. Bismarck heeft f 100 geschonken voor het Thorhecke-monument. De Middelb. Ct. ontvangt de volgen de mededeeling uit 's Gravenhage »De expeditie naar Atsjin schijnt niet zulke groote dimensieën te hebben aangeno men als men aanvankelijk, uit de telegram men van den Gouverneur-Gener. van einde Februari, verwachtte. In het eerst vreesde men, dat er in die zaak een andere mogend heid, ditmaal nietEngeland, in het spel was; wilde men een zeer gevaarlijk conflict voorkomen, dan diende er haast gemaakt,, en moest de onwil van Atsjin onmiddelijk met groote krachtinspanning worden gebro ken. De Regeering van het moederland heef t zich thans ook met de zaak bemoeid en van hare zijde met goed gevolg langs den diplo- matieken weg pogingen aangewend om te zorgen dat, wat er op Sumatra gebeuren mocht, men er niets anders in zien zou dan de regeling van eene binnenlandsche quastie, de verhouding van een aan het nederlandsch gezag ondergeschikten Staat tot de neder- landsche Regeering. Uit particuliere tele grammen is de conclusie te trekken, dat aan vankelijk plan tot uitzending van eenige bataljons infanterie naar Atsjin niet door gaan zal en de zending van den vice-presi dent Nieuwenhuizen enkel door eene marine demonstratie op de atsjinesche kust zal ver gezeld worden. De algemeene commissie tot regeling van het derde eeuwfeest van Alkmaars ont zet in 1873, heeft het model voor een op te richten monument van den heer F. Stracké, hoogleeraar aan 's Rijks akademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, na te zijn voorgelicht door de jury van beoordeeling, bestaande uit de heeren W. J. Hofdijk, J. H. Rennefeld en B. Wijnveld Jr., die hunne ingenomenheid met dezen kunstarbeid be tuigden, definitief aangenomen. Het beeld, dat in heilbronner steen moet gebeiteld wor den, stelt eene «Victoria" voor van Alk maar begint de victoriedie, in een rus- tigen stand geplaatst, met den opgeheven regterarm in een afwerende houding naar Oudorp zal heenwijzen, waar zich het Spaau- sche hoofdkwartier, tijdens het beleg, be vond. De linkerarm houdt een eikentak,, benevens een zwaard, om aan te toonen langs welken weg de victorie verkregen werd. Ook is het hoofd met een krans van eiken loof omwonden. De aan eene Victoria eigen vleugels zijn in opgeheven stand voorgesteld, om aan het beeld een triumfantelijk karak ter te geven. Met genoegen verneemt men, dat te Amsterdam en 's Gravenhage zich commissieën gevormd hebben, om te Alk maar dit beeld te helpen doen verrijzen. In derdaad, als overal de vaderlandsche geest even warm is als in het vaak vergeten Petten, dat f 66 geschonken heeft, dan voorzeker zal Nederland zonder moeite een nieuw kunstgewrocht te Alkmaar kunnen aan wijzen. AlkmCt.) Apeldoorn14 Maart. Z. M. de Koning heeft met ingang van 1 April e.k., benoemd tot rentmeester van het Koninklijk paleis en domein het Loo, jhr. II. F. M. Sandberg tot Essenburg. Alhier gaat het gerucht, dat bij eenige- ingezetenen van dit dorp het voornemen be staat zich per adres te wenden tot de be voegde autoriteit, ten einde afscheiding te verkrijgen van de burgerlijke gemeente Apeldoorn van die van Beekbergen en Loe- nen, opdat Apeldoorn niet weder door de buitenbuurten worde overstemd, gelijk on langs in zake de hoogere burgerschool is ge schied. (A. C.) De opbrengst van de Maatsch. tot expl. van Staatsspoorw. was in de week van 5 tot 11 Maart jongstl. f97,063,53, tegen f90,294,32 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst per dagkilometer f 14,10, tegen f 13,28 in dat tijdvak van 1872.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3