gebruik van de Bank van Leening, opdat zij niet steeds verder teruggaan, en liever, waar de nood het vereischt, door een oogen- blikbelijken onderstand wezenlijke en af doende hulp aanbrengen. Meent men echter, dat bij een cventueele opheffing van de Bank liet woeker drijven in de hand zou gewerkt worden, daartegen geldt, dat'iet- geen thans geneesmiddel heet, misschien nog erger is dan de kwaal. Ook zal dat kwaad wel nimtner geheel zijn weg te nemen. Maar velen zullen zich wachten tot zulk een hulp hun toevlucht te nemen en waar zij werkelijk in nood zijn, elders hulp zoeken, en ook vinden, zeker tot een minder kostba ren prijs, dan de Bank van Leening vraagt. Met het oog op onze stad ware het hoogst wenschelijt, dat waar wij thans in het jaar verslag niet anders lezen dan dat er zooveel panden beleend, gelost en verkocht werden, eens uitvoerig de werking der Bank open haar gemaakt werd. En mocht deze dan zoo gunstig blijken te zijn, dat zij ons van het nut dier inrichting overtuige! KENNISGEVING. De Err.gemeestf.it en Wethouders van Amersfoort, Cel et op ert. 2ü5 der gemeentewet, Doei» te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de Honden over het dienstjaar 1873 door den raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen '"s voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23. Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis vau de ingezetenen dezer gemeente dat de door deu provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht creeutoor verklaarde kohieren Nos. 8 en 9 van de per- soneele belasting en het kohier van het patent recht over het 3e kw artaal van het dienstjaar 1872/73 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op do daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort, den 27 Maart 1873. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT 28 MAART 1873. Bij Koninklijk Besluit van 22 Maart 1873 no. 1 is de Luitenant-Kolonel W. de Ville- neuve, kommandant van het Regement Rijdende Artillerie te Amersfoort, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Donderdag avond werd hem dien tengevolge eene luisterrijke serenade ge bracht door het korps officieren van gemeld Regement. Voorts heeft Z. M. bij besluit /an 23 Maart 1873 no. 10 bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht be noemd tot lsten officier van gezondheid 2de klasse den officier van gezondheid 1ste klasse A. I'. Kleijuenberg, thans in garnizoen te Amersfoort, en, naar wij vernemen, door deze benoeming overgeplaatst naar Nijmegen Met le April e.k. zal de Heer A. Verhoe- sen, klerk aan het station van den Ned. Cen- traal-Spoorweg te dezer stede, tijdelijk als stationschef van dien spoorweg te Zwolle optreden. De kiesvereeniging »de Eendracht" heeft in hare vergadering van 25 dezer een gros opgemaakt van candidaten voor de vacature in den Gemeenteraad alhier, welk gros be staat uit de HIL Mr. J. van der Leeuw, J. J. Meder en Dr. A. H. C. van Driel, en waaruit Dingsdag 1 April a.s. des avonds ten half acht uur in Amicitia een definitieven candidaat zal worden gekozen. Naar wij vernemen heeft de Heer Meder zijn verlan gen te kennen gegeven, om voor de candida- tuur niet in aanmerking te komen. De kiesvereeniging Amersfoort" procla meerde in hare vergadering van 27 dezer den Heer P. E. van Ittersum tot candidaat. Woensdag werden voor de Arr.-Recht bank te Amersfoort pleidooien gehouden in de onteigeningsprocedure van de Holl. IJze- ren-Spoorweg-Maatsch. als concessionaris tot aanleg van den Oosterspoorweg tegen het Waterschap de Pijnenburger Grift. Mr. .T. A. Molster, advokaat te Amsterdam, trad daarbij op voor de eischende Maatschappij, en Mr. J. W. Sluiter, procureur to Amers foort, voor het ged. Waterschap. Woensdag 2 April e.k. zal het O. M. in deze zaak con clusie nemen. Ter zitting van Donderdag 27 dezer deed de Rechtbank uitspraak in de in ons vorig nommer medegedeelde zaak van het O. M. tegen den vleeschhouwer A. de Bruijn en diens zoon, en werd de zoon ontslagen van rechtsvervolging, terwijl de vader werd ver oordeeld tot twee geldboeten elk van f75, of subsidiair 14 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. Op 15 April a.s. wordt aanbesteed het leg gen, voltooien en het onderhoud der aarden- baan met eenige andere werken van den Oosterspoorweg, lijn Amsterdani-Hilversum. De kosten hiervan zijn op f 534,000 ge raamd. De laatste van de aangekondigde voorle zingen over den Godsdienst werd Donderdag 20 Maart, in de Remonstrautsche kerk ge houden door den VVelEerw. Heer R. Brou wer, predikant te Zaandam. Hij sprak over het p&OFETiSMJS vau dezen tijd, en verstond daaronder die Nieuwe Richting op gods dienstig gebied, aan welke het te doen is om de godsdienstige waarheid te leeren kennen, beoefenen en verspreiden, evenals aan die vroegere profeten onder Israël, omtrent wie een later onderzoek heeft geleerd, dat zij geen voorspellers of waarzeggers waren, maar ge zalfden met den H. Geest. Ten gevolge van hun geloofsleven met den Onzienlijke ver stonden zij de waarheiden getuigden van hilar. Wat God hun inwendig openbaarde, gold hun als des Heeren woord. Van daar die aanhef bij hunne predikinghoort Is raël! de Heer spreekt." Alvorens te verklaren, wat deN. Richting is en wil, waarschuwde de spreker haar niet te beoordeelen naar het gedrag van hen, die zich modernen noemen, zonder het te zijn, omdat zij öf van hare beschouwingen in het minst niets begrijpen, óf met den godsdienst zeiven den spot drijven. Zij toch wil niet af breken, maar hervormen, en staat zoowel den godsdienst als de wetenschap voor. Haar naam van Nieuwe Richting is ten deele juist, ten deele onjuist. Zich afwendende van het Apostolisch Christendom en de latere kerk leer, gaat zij terug tot den godsdienst van Jezus zeiven, en is dus in dien zin oud, maar dat oude geeft zij weêr in de vormen van onzen tijd, en is dus in dien zin nieuw. Niet van één persoon is zij uitgegaan, zooals men bij de Hervorming aanstonds denkt aan een' Luther, bij het Piëtisme aan een' Spener, etc., maar van vele mannen te gelijker tijd en op verschillende plaatsen. Geleerd door de nieuwere ontdekkingen der natuurweten schap, viel voor hen de bodem, waarop het oude gebouw der godsdienstige voorstellin gen was opgetrokken. Maar tevens gedreven door de heilige begeerte, om den godsdienst zeiven te behouden, beschouwden zij het als hunne taak, dezen in overeenstemming te brengen met de resultaten der wetenschap. Zoo is zij ontstaan als de vrucht zoowel van het nadenkend verstand en het wetenschap pelijk onderzoek, als van de godsdienstige behoefte des harten. Zoo is hare roeping: geloof en wetenschap met elkander te ver zoenen. Vervolgens geeft de spreker de beschou wingen van de N. Richting (welke geen sa menhangend leerstelsel bezit) omtrent de openbaring Gods, den persoon van Jezus, den menscli, etc. en stelt en verdedigt haar tegenover de leer van het Katholicisme, de Protestantsche orthodoxie, en de liberale rich ting. Hoe de beide eerstgenoemde ook in leerstellingen verschillen, dat onderscheid betreft een meer of minder, maar haar be ginsel is hetzelfde. Want of men b.v. een drie-eenheid of vier-eenheid aanneemt, is het niet eenerlei Of men zich buigt voor het gezag van Petrus, den Paus, de kerk, of voor dat van den papieren paus, den bij bel, is het niet bij beiden het uitwendig gezag? Ook van de liberale richting doet hij de halfheid uitkomen. Zij zal b.v. de won deren des O. T., althans enkele daarvan ver werpen, als liet spreken van de slang in het paradijs, of van Bileams ezelin, maar die van liet N. T. vasthouden. Of zij zal ontkennen, dat er nog heden wonderen geschieden, maar in de lichamelijke opstanding en li-nel vaart van Jezus blijven gelooven. Zij kant zich aan tegen Jezus godheid, maar blijft spreken van den godmensch Jezus. Dat ailos is nog de vrucht van het Supranaturalismedat voor de N. Richting vervallen is. Ten ge volge van de nieuwe wereldbeschouwing is voor haar de gansche natuur met de haar in wonende krachten en onveranderlijke wet ten het tooneel van Gods werkzaamheid; ook iedere mensch met zijne gaven en krachten, zoowel als de menschheid in haar geheel een openbaring Gods; en de godsdienst gelegen in die zuivere gezindheid des gemoeds en edele gesteldheid des geestes, wier volheid zij in Jezus van Nazareth ziet. Aan die N. Richting behoort volgens spreker de toe komst. Want terwijl zij gelijken tred houdt met de steeds voortgaande ontwikkeling der wetenschap, zoekt zij ook te voldoen aan 's menschen godsdienstige behoeften. Daar om gevoelt zij zich ook sterk tegenover het materialisme, dat deze laalste niet bevredigt, en wat het ook loochenen moge, nimmer liet bewijs kan leveren, dat God niet bestaat. Het woord van Fertullianus past hij op de N. Richting toe: »wij zijn van gisteren en toch hebben wij al het uwe in bezit geno men, de steden, de raadzalen, het leger, de paleizen, de markt," met uitzondering van »de paleizen." Maar onder de kern des volks vindt zij al meer en meer hare aan hangers, waarom zij niet versage, maar vol goeden moed en hoop voortga te verlichten en te heiligen. Van geachte zijde ontvangen wij het vol gende ter plaatsing: In de op 11. Donderdag avond gehouden vergadering van de Kiesvereeniging Amers foort werd, na afdoening van eenige zaken van huishoudelijk en meer algemeen belang ter voorziening in de vacature, die door liet overlijden van den Heer D. Scheerenberg in den Gemeenteraad is ontstaan, een gros van candidaten opgemaakt en bij stemming daarop gebracht de Heeren P. E. van Itter sum, Mr. J. van der Leeuw, J. Zandijk Sr., Dr. A. H. C. vau Driel, A. J. Bos, H. Lein- weber en J. Zandijk Jr. Na de vaststelling van dit gros werd al aanstonds overgegaan tot de verkiezing van een candidaat uit de daarop voorkomende personen, en verkregen bij eene eerste en tweede stemming de Heeren P. E. van Itter sum en Mr. J. van der Leeuw elk telkens t stemmen, de Heer Dr. A. H. C. van Driel 3 stemmen en de Heeren J. Zandijk Sr., en A. J. Bos elk ééne stem. Daar bij de twee eerste stemmingen geen der candidaten de volstrekte meerderheid verkregen had, had er eene herstemming plaats tusschen de Heeren P. E. van Itter sum en Mr. J. van der Leeuw, die de meeste stemmen op zich hadden vereenigd, bij welke herstemming beiden een gelijk aantal stem men, elk 9 bekwamen. Alvorens nu tot eene loting over te gaan, wenschte men te beproeven door eene nieuwe herstemming tot eene beslissiug te komen, doch deze leverde hetzelfde resultaat op als de vorige, en als nu werd bij het lot de Heer P. E. van Ittersum tot candidaat aangewezen en vervolgens jals zoodanig geproclameerd. Uit goede bron wordt ons medegedeeld dat de ex-sommissaris van politie te Amers foort C. A. Bethe, cipier in het Huis van Arrest te Goes, met le April ook uit laatst genoemde betrekking is ontslagen, en wordt opgevolgd door den Heer C. J. Enderd. Het Utrechtsche Dagblad meldt, dat James Washington Meijers voornemens is in Mei of Juni a.s. ook in Amersfoort voorstellingen te geven met zijn grooten Amerikaanschen cirkus, bevattende 120 paarden, 20 ponny's, gedresseerde leeuwen, olifanten, kameelen, enz. Om de jeugd tot voorzichtigheid te nopen

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2