BINNENLAND. mag vermeld worden, dat een leerling der bijz. school te Zeist, spelende met zijn mak ker, dezen met een stalen pen in zijn oog appel stak, waardoor de ongelukkige een jongen van 10 jaar, voor altijd het gebruik van zijn oog heeft verloren. De burgemeester van Leusden, bij wien deswege inlichtingen te bekomen zijn, heeft nogmaals bekend gemaakt, dat op den open baren weg in die gemeente is gevonden eene aanmerkelijke som in bankpapier. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op Maandagden 31. Maart aanstaande's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aan melden; terwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondcrgctcekenden, en bij de verdere leden V3n het Bestuur de hoeren B. E. Herschel, \Y. A. Croockenit, en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 20 Maart. Elisabeth van der Linden, geb. Vedder, z. Aartje Arlar, geb. van der Geld, z. 21. Anna de Froc, geb. Pauwe, z. Hendrika Vial, geb. Kraai- kamp. d. 22. Hendrika Materman, geb. Lablans, z. 23. Maria Hagendoorn, geb. Geurtse. z. Johanna van 't Walderveen. geb. van Nimwegen, d. 24. Jonkvr. Aig- line Gabrielle Doulce Elisabeth Godin de Pesters, geb. de Girard de Mieiet van Coehoorn, z. Maria Rcgtien, z. 25. Johanna Jacoba Helena Huijgen, geb. Siddré, d. 26. Johanna Antonia Meijer, geb. van Dashorst, z. Geiiuwo: 26 Maart. Martinus van de Vuurst cn Mar tha Hendrika van den Berg. Ovekleden: 19 Maart. Hendrik van Hoevelaken, 63 jr., ongehuwd. Aaltje van de Vuurst, 64 jr., wed. Jan van Ommen. 20. Hendrikus Johannes van Druijnen, 70 jr., wedr. van Cornelia van der Burg. Jantje de Groot, 39 jr., geh. met Christophorus Modderman. 21. Jan van de Haar, 71 jr., geh. met Bartje Hoefsloot. 23. Teunis Braudscn, 6 md. Evert Knip, 78 jr., wedr. van Alberta Koolbocr. 24. Catrina van Leijenhorst, 3 md. 25. Barta Engelina Spruit, 78 jr., wed. Gerardus van Voort huizen. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11.80 a 13,75. Rogge/7,20 a ƒ7,90. Boekweit 7,50 a f 8,10. Aard appelen 2,00 a 2,20. Boter 1,20 a 1,35 per kilogr. Eijeren 7 a 20 cent. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van 24 Maart. Voorzitter Mr. A. G. Wyers. Tegenwoordig 14 leden (1 vakatnre). De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing Mgekeurd. Ingekomen is een brief van den heer J. J. Claasen, waarbij deze het overlijden bericht van zijn schoonvader, den heer D. Schcerenberg, in leven notaris en wethouder, met te kcnncugeviug dat de overledene in diens laatste levensdagen uitdrukkelijk heeft verzocht, allen leden van het gemeente bestuur zijne erkentelijkheid te betuigen voor de vele bewij zen vau vertrouwen en welwillendheid hem gegeven. De voo-zitter zegt dat kort na ontvangst van dit bericht door burg. en weth. 's raads deelneming is betuigd aan de nage laten betrekkingen, vertrouwende hiermede in den geest drw- vergadering te hebben gehandeld. - Voor informatie. -Aan de orde is het kohier van de hondenbelasting over j 3, dat met algemeene stemmen wordt vastgesteld tot een bedrag van f 638. Verzoek van W. Kreikamp c. s. om een afgepaalde strook gronds aan den Leusderweg in gebruik te mogen behouden. Burg. cn weth. rapporteeren, dat uit eene opmeting is ge bleken, dat door adress. of hunne voorgangers een gedeelte van den berm ingenomen en aan hun eigendom getrokken isdat de weg thans eene voldoende breedte heeft en de grensscheiding onder eene meer geregelde lijn wordt ge bracht. Zij vragen machtiging den hierbedoelden grond aan adress. tot weèropzegging in gebruik aftestaan, en wel aan W. Kreikamp voor f 4, J. H. de Vries, G. van den Brink en H. C. Franken van den Heuvel ieder f 1 per jaar. Op de vraag van den heer v. Walchren, of het in de bedoeling ligt vergunning te geven uitsluitend aan de rekw. of ook aan hunne rechtverkrijgenden, antwoordt de voorzitter, dat zij tot weeropzeggens wordt verleend en alzoo van personeelen aard is. liet daartoe betrekkelijk ontwerp-besluit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van het gevallen besluit vraagt de heer Schluiter, met het oog op een wellicht door hem te doen voorstel tot verbetering van den Leusderweg, of de gemeente tot beheer voert over dien geheclen weg of voorzoover hij onder Amersfoort ligt. De voorzitter antwoordt hieromtrent in laatstgemelden zin. Twee voordrachten tot het verrichten van overschrijvin gen op de gemeente-hegrooting van 1872, te vinden door afschrijving van den post „onvoorziene uitgaven," worden achtereenvolgens goedgekeurd tot een bedrag van f 5,21 en f 973,77. De laatste voordracht tot verhooging o.a. van den post „onderhond van straten en wegen" met f2 a 300, gaf den heer Croockewit aanleiding tot de vraag of reeds, zooals de kommissie van fabrikage heeft aangegeven, een vast loon per vierk. meter aan de straatmakers is toegekend. Do voorz. deelde dienaangaande mede, dat de verhooging hoofd zakelijk een gevolg is van herstelling der straten na het Aprilfeest en dat de vaststelling van een tarief een punt van korrespondcntic met andere plaatsen heeft uitgemaakt, zon der dat die vooralsnog tot een bepaald resultaat geleid heeft; hij Burg. cn weth. blijft evenwel de zaak in ernstige over weging. Den heer Croockewit gaf de voorz. nog te kennen, dat de aangekochte biksteen gedeeltelijk ook dit jaar voor den toren zal kunnen gebezigd worden. Verzoek van den heer F. Th. Weitzel, benoemd leeraar aan 's rijks veeartsenijschool, om eervol ontslag als gemeente- veearts, tegen den le April a.s. - Op voorstel van den voorz. wordt z. h. o. het gevraagde ontslag verleend. Verzoek van den heer A. Jansen, benoemd hoofdonder wijzer te Hierden (gem. Harderwijk), om eervol ontslag als hulp-onderwijzer aan de openbare tusschenschool. De voorz. brengt in 't midden, dat de burg. van Harderwijk gaarne zou zien dat de benoemde op 1 April in funktie kon treden, maar dat hij (voorz.), in overleg met den hoofd onderwijzer der tusschenschool, voorstelt het gevraagde ontslag te verleenen met ingang van den le Mei a.s. Daar toe wordt z. h. o. besloten. De heer H. H. E. Morren, eerlang aan de beurt van aftre ding als gemeente heel- en vroedmeester, tevens geneeskun dige voor de huizen van ontucht, wordt als zoodanig met algemeene stemmen herbenoemd voor den tijd van vijf jaren. Tot gemeente-veearts wordt met algemeene stemmen be noemd de heer M. J. Hengeveld, plaatsvervangend distriks- veearts in de provincie Utrecht en gemeente-veearts te Zeist c. s. Tot leden van het stembureau voor de in 1873 te houden verkiezingen worden benoemd: voor de Tweede Kamer der St.-Generaal tot leden de heeren van Persijn en van Beek, tot hunne plaatsvervangers, tevens leden van 't bureau voor den gemeenteraad, de heeren Scheltus en Croockewit, einde lijk tot plaatsvervangers voor den gemeenteraad de heeren van Burgsteeden en Methorst. Al de raadsleden worden voorts aangewezen om, ingeval van verhindering der leden van het bureau, op te treden als plaatsvervangers. De voorzitter deelt den raad mede dat burg. en weth., ontwarende dat de heer Mühring, hoofdonderwijzer aan de openbare armenschool, den le Maart 11. gedachtenis zou vieren van zijne 40jarige ainbtsbekleeding, meenden in den geest der vergadering te handelen, dien dag niet onopge merkt te laten voorbijgaan, door hem een eigenaardig ge schenk, bestaande uit een stoel, aantebieden, waarvoor de heer M., blijkens voorgelezen brief, hartelijkcn dank zegt, met de betuiging dat hij, liever dan groote beloften te doen voor de toekomst, zijn persoon en werk in dezelfde welwil lendheid cn medewerking aanbeveelt, als waarin het ge meentebestuur hem 40 jaar lang deed deelen. - Voor infor matie aangenomen, met machtiging van B. en W. om de daarop gevallen kosten, ten bedrage van f 62, te voldoen uit den begrootingspost „onvoorziene uitgaven." Ingekomen zijn: verslag der kommissiën, nopens den toestand van het middelbaar en lager onderwijs over 1872. - Ter sekretarie en tc voegen bij het jaarverslag der ge meente. Verzoek van de zes hulponderwijzers aan de openbare armenschool, om hun traktement in overeenstemming te brengen met de eischen des tijds, alsmede een verzoek van de tw aalf nachtwakers, om traktementsverhooging of vrije geneeskundige hulp voor hun gezin. - Op voorstel des voor zitters wordt z. h. o. besloten, beide rekesten aantehouden tot de behandeling der'gem.-hegrooting voor 1874. Goed keuring van Gedep. Staten op het kohier van den hoofde- lijken omslag over 1873. Voor informatie. STATEN-GENERAAL. Nadat de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp tot invoering eener nieuwe rechterlijke indeeling waren ge sloten, nam de behandeling der artikelen Vrijdag 21 dezer een aanvang. Het eerste art. van 't ontwerp bepaalt, dat de rechtsmacht in burgerlijke en strafzaken wordt uitgeoefend „door Kantongerechten, Arrondisscments-rechtbanken en den Hoogen Raad"behoudens de gevallen, „waarin bij bijzondere wetten een andere rechter is aangewezen." Van Lijnden stelde hierop een amendement om in dit artikel ook „de Gerechtshoven" intelasschcn. Godefroi had een ander amendement nl. aan dit art. toctevoegen de woorden: „Raden van Justitie", een naam die dan zou gegeven wor den aan de Rechtbanken in de hoofdplaatsen, zoodat de zaak zelve niet veranderd zou worden. De Kamer evenwel zag dit verschil niet in, en in de volgende zitting werden beide amendementen, benevens nog een paar anderen van minder beteekenis door v. Eek en de commissie van Rapporteurs voorgesteld, verworpen, en art. 1 met 46 tegen 28 stemmen aangenomen. Van Hardenbroek stemde vóór, van Loon tegen. In de zitting van Maandag 24 Maart wordt art. 2, na eene wijziging van de Regecring, zonder discussie aldus aangenomen„De rechtsmacht in burgerlijke zaken omvat de kennisneming van alle twistgedingen over eigendom, of daaruit voortspruitende rechten, over schuldvordering en andere burgerlijke rechten en de vrijwillige rechtspraak." Die in strafzaken omvat de kennisneming van alle vervol ging tot toepassing van straf. Dit laatste is de wijziging. Het voorgestelde art. 3 luidendeBehalve de reehts- machts in art. 2 genoemd en de beslissing bij andere wetten aan rechterlijke macht opgedragen, behoort aan haar ook de kennisneming van alle vorderingen, welke haar groDd niet hebben in het burgerlijk recht, wanneer zij strekken om te verkrijgen betaling eener geldsom, of eenig ander burgerlijk recht, doch alleen voor zoover de beslissing niet volgens wet of wettelijke verordening aan anderen toekomt," lokte hevige debatten uit, als zijnde een der meest kwetsbare punten van dit ontwerp. Het gold de vraag, in hoever aan den gewonen rechter de berechting behoort van geschillen, welke hunnen naasten grond en oorsprong niet vinden in eene louter privaat-rechtelijke betrekking. - De commissie van Rapporteurs had op het art. dit araendement voorge steld De rechtsmacht in andere zaken (dan in art. 2) wordt door de rechterlijke colleges in art. 1 genoemd uitgeoefend, in de gevallen waarin zij bij de wet daartoe zijn aangewezen. Min of meer overeenkomstig met dat amendement waren die lo. van Tak, om te bepalen: dat de rechtsmacht in alle andere zaken wordt uitgeoefend door den rechter, die daar- i toe bij de Grondwet, bij de wet of bij wettelijke verordening bepaaldelijk is aangewezen; en 2o. van Smidt, om te lezen dat de rechtsmacht in andere zaken door de rechterlijke macht alléén wordt uitgeoefend in die gevallen, waarin zij haar bij de Grondwet of bij eene andere wet uitdrukkelijk is opgedragen. Dit laatste verviel al spoedig. Het amende ment Luybenom het slot van de eerste alinea van art. 3 der Reg. aldus te lezen„doch alleen voor zoover de beslis sing niet volgens de wet aan anderen toekomt, en altijd met inachtneming van de beschikkingen en beslissingen der be voegde machten", werd ingetrokken door het voorstellen van het amend, van Lijnden, die het artikel aldus wilde lezen„Behalve de rechtsmacht in art. 2 genoemd, en de beslissing bij andere wetten aan de rechterlijke macht opge dragen, behoort aan haar ook de kennisneming van alle vor deringen welke haar grond niet hebben in het burgerlijk recht, doch alleen voor zoover de beslissing niet volgens de wet aan anderen toekomt. „Deze vorderingen worden als burgerlijke zaken be handeld." De geheele zittingen van Maandag en Dinsdag waren aan de beraadslagingen over dit art. met de amendementen ge wijd, en de uitslag was dat Woensdag het amendement der commissie van Rapporteurs werd verworpen met 59 tegen 12, v. Lijnden met 39 tegen 33 stemmen, Tak ingetrokken, een nienw amend. Gratama om uit het Regeeringsartikel wederom te lichten hetgeen de Minister van Justitie daarin gisteren had ingelascht (de alinea namelijk, dat hij de ken nisneming van alle vorderingen, welke haren grond niet hebben in het burgerlijk recht, de rechterlijke macht niet in beoordecling treedt van hetgeen door eene andere macht binnen de grenzen harer bevoegdheid is gedaan) werd aan genomen met 41 tegen 31 stemmen, en daarna het onge wijzigd Regeeringsartikel insgelijks aangenomen met 37 tegen 35 stemmen. 27 Maart is de discussie over de rechterlijke organisatie voortgezet; de behandeling der artikelen 4 tot 8 (over het Openbaar Ministerie) is uitgesteld tot na artikel 66, en zulks vanwege de amendementen-Kajipeijne, omtrent het hooger beroep in strafzaken en 'le aanwijzing daartoe van vier rechtbanken, waarbij hoofdofficieren van Justitie zou den worden geplaatst, als's Hertogenbosch, Arnhem, Am sterdam, Leeuwarden. Met 44 tegen 21 stemmen is ver worpen het amendement van Eek, op artikel 10 om de aanbevelingslijst van den Hoogen Raad aan de Tweede Kamer af tc schaffen; twee amendementen, om onder een of anderen vorm de aanbevelingslijst voor vacaturen in recht banken te behouden, zijn verworpen met 39 tegen 27 st. Vrijdag voortzetting. Bij de Kamer 19 een wetsontwerp ingediend tot onteige ning, ten behoeve van de bedijking en droogmaking van den noorder-zuidcrpoldcr cn van den binnenkring der Ronde Venen, in de gemeenten Mijdrecht, Wilnis, Vinkeveen Waterveen en AbcoudeProostdij, en een betreffende den aanleg van Staatsspoorwegen en wel van de lijn Arnhem Nijmegen en Zwaluwc-Zevcnbergcn. Ingevolge de bevelen des Konings zal bet Hof den ronw aannemen wegens het over lijden van H. M. de Keizerin Caroline Au- guste, Weduwe van Z. M. Keizer Frans I van Oostenrijkte wetentwee weken halven rouw, ingaande 27 Maart; en voorZ. K. H. Prins Nicolaas August van Zweden en Noor wegen, Hertog van Delekarlie, drie dagen lichten rouw, ingaande 11 April. Z. M. de Koniug is wederom naar het Loo vertrokken. Het 6e Westfaalsche regiment infan terie no. 55 heeft van Prins Frederik dei- Nederlanden als eene gedachtenis aan zijne overleden gemalin, die chef van liet genoem de regiment was, eene som van 1500 thaler ten behoeve van liet muziekkorps van het regiment ontvangen. Prins Alexander der Nederlanden heeft het eere-voorzitterschap aanvaard der leid- sche commissie ter oprichting vaneen stand beeld voor Pieter Aclriaanszoon van der Werf. Binnen kort zal door die commissie eene oproeping in de dagbladen geplaatst worden. Intussclien zijn naar men verneemt, reeds eenige giften bij de commissie ingeko men. LD.) Met 1 Mei e.k. zal eene door den Min. van Oorlog vastgestelde nieuwe regeling van het wetenschappelijk onderwijs bij de artil lerie-korpsen in werking treden en is, met het oog op het gebrek aan officieren hij dat wapen, aan bedoeld ouderwijs door den Min. eenige uitbreiding gegeven, waarbij tevens voor de leerlingen de gelegenheid is openge steld zich gedurende eenigen tijd in liet paardrijden te oefenen. Uit Keulen vernemen wij met groote belangstelling dat aan mevrouw Lina Schneider door den Koning der Nederlanden de grooteu gouden rijksmedaille voor ver diensten is verleend, welke met een vleijend schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken door haar is ontvangen. Spectator De Koninklijke goedkeuring is ver leend aan het reglement voor de »Neder- landsclie Vereeniging tot beperking van Openbare Dronkenschap," gevestigd te Rot terdam. De middelen tot bereiking van dat doel zijn: a. liet trachten te verkrijgen van wettelijke bepalingen tegen openbare dron kenschap b. op drankverkoopc. het in de hand werken van de verkrijging van gezon de, goedkoope en voldoende volksdranken. Uit de handelingen van den Gemeen teraad van Gorinchem blijkt, dat het besluit tot opheffing der Stadsbank van Leening, in 1844 opgericht, rust op liet feit, dat terwijl gedurende de drie eerste jaren van haar wer king een winst werd verkregen van f 149,34, f627,35 en f260,15, gedurende de drie laatste jaren werd geleden een verlies van f 1,244,93, f 1,184,97 en f 1,218,56. In 1864 werd afgeschaft het heieenen van panden voor 50 en 75 cents, waardoor natuurlijk

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3