BINNENLAND. AMERSFOORT 4 APRIL 1873. De kiesvereeniging »de Eendracht" heeft in hare vergadering van Dinsdag 1 April tot candidaat voor lid van den Gemeenteraad gesteld den Heer Mr. J. van der Leeuw, die voor die caudidatuur heeft bedankt. (Zie ons Hoofdartikel.) In de bijeenkomst van aandeelhouders der Hulpbank is de Heer W. Maas Geesteranus tot lid van het bestuur benoemd. Door het bestuur van die bank is de Heer Mr. J. van der Leeuw, tot dusverre Vice-President, ver kozen tot President, terwijl de Heer W. A. Croockewit is benoemd tot Vice-President. Heden (Vrijdag) avond had het overgangs examen plaats der leerlingen van de Burger- Avondschool te dezer stede. De uitslag, eerst Zaterdag avond bekend, kan door ons niet vóór het volgend nommer worden medege deeld. Scherpenzeel31 Maart. Heden middag omstreeks 12 ure werden de inwoners dezer gemeente, door het luiden der klok en het geroep van brand zeer verontrusthet ge rucht bleek spoedig waarheid te zijn, daar de hooiberg van Albert van Ginkel in volle vlam stond. Men vreesde het ergste doch door spoedig aangebrachte hulp en de goede werking der brandspuit, werd de vlam ge- bluscht en smaakte men de voldoening het huis en de belendende gebouwen te behou den de berg is geheel vernieldbenevens eenige honderde ponden stroo, die echter aan een ander toebehoorden. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend en de berg was niet tegen brandschade verzekert. Men meldt uit Barneveld aan de AT. R. Ct.\ Zaterdag avond vond men dood in zijn bed een alleen wonend jongman, in zittende houding, met een vooraf geledigde jenevei-- flesch in de verstijfde hand geklemd. Hij schijnt reeds Vrijdag avond of den daarop volgenden nacht te zijn gestorven, daar men heeft opgemerkt, dat Zaterdag het huis niet is geopend geweest, dan 's avonds door tus- schenkomst van de politie. De tapper, zjjn vaste leverancier van drank, ontdekte het spoor; het bevreemde hem dat >de bult er nog niet geweest was met zijn flesch"; vermoeden opvattendebegaf hij zich naar de woning van den jongman, en de deur gesloten vindende, maakte hij zijn vermoeden kenbaar aan de politie, die de deur opende en den bewoner in den boven omschreven toestand vond. De overledene onthield zich soms een ge- heeleu dag van voedsel en gebruikte dan niets dan sterken drank. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 26 Maart. Gerarda Rijn, gcb. van 'tWel, d. Wilhelmina Cornelia Petronclla Vlas, geb. de Bruijn, d. 27. Johauna Elisabeth Ruijs, geb. Jautze, d. 28. Antonia van Vonno, geb. Kool, z. 29. Maria Geertruida van Doornik, geb. Stork, d. Anna Maria van Geenhuizen, gcb. Vivié, z. 30. Styntje de Goede, gcb. van Appelen, d. 31. Grietje van Beck, geb. Ewig, d. 1 April. Johan na Bigaël Pegtol, geb. Mulder, z. Ondertrouwd 28 Maart. Theodorus Nicolaas van der Stok met Elisabeth Wilhelmina Anna Alcida van Herwerden. Gehuwd 2 April. Gerrit Moennans cn Hendrika Mar- grietha Snijders. Ov erledun 26 Maart. Hendrika Everarda Moesveld, 49 jr. 27. Bernardus Gerardus Sijnen, 50 jr. wedr. van Maria Agnieta Pijnenberg. 30. Fijtje Altijd werk, 80 jr. wed. Hartog Bakker. Willem van den Hooff, 41 jr. geh. met Maria Janna Hopinan. 31. Hendrika Akkerman, 59 jr. gch. met Antonie Pijpers. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe/11,50 a 13,75. Rogge 7,40 a 7,90. Boekweit 7,60 a 8,10. Aard appelen ƒ2,00 a 2,30. Boter 1,20 a 1,40 per kilogr. Eijeren 3 a 10 cent. Openbare vergadering der afd. Amersfoort van het Anti-scboolwet-verbond. Bij afwezigheid van Ds. Bruininks, president der afdec- ling, w erd de vergadering ingeleid door den secretaris, den Heer Mondriaan, Chr.-Nat. onderwijzer alhiermet een kort woord, waarin hij mededeelde, dat er besloten was geene discussien toe te laten en dat Ds. Dicmer verhinderd was over te komen, maar zou vervangen worden door Ds. Schroder Deze opende daarop de vergadering met een gebed en het voorlezen van eenige verzen uit Efeze Cnaar aanleiding waarvan hij eene rede hield, om het noodige van den strijd te doen uitkomen, niet met stoffelijke maar met geestelijke wapeneD. Na hem trad de Heer Kuhmscheid, hoofdonderwijzer aan de Dnitsche Evang. school te 'sHage op. Hoewel vreemde ling van geboorte had hij gemeend de uitnoodiging van het Bestuur dezer afdeeling te mogen aannemen, daar hij geen vreemdeling was op het gebied van ons volksonderwijs. Na verklaard te hebben, dat hem de wijze zeer onaange naam was, waarop de vergadering in de Amersf. Ct. was aangekondigd, welke deed denken aan de aanprijzing van een' rondreizenden kermistroep, zeide hijliever een debat te hebben willen voeren, dan een zekeren tijd achter een te moeten spreken, te meer daar bij niet in alle punten de mceningen deelde van de vorige woordvoerders zijner partij. Zoo achte spreker het woord „godsbegrip" de spil, waarom alles draaide; men bad beter gedaan dat te bespre ken, d. i. den schootboom in voorstel en stam te doorzoe ken, niet in den rand der bladeren. Ook noemde de Heer Meijer de school de dochter der kerkdat is onj nistzij is dochter van bet buisgezindit blijkt bijv. uit de wijze waarop de Haagschc school is ontstaan: niet de kerk beeft haar opgericht, maar in een vergadering, die elk jaar ge houden wordt van alle meerderjarige mannelijke lidmaten der Duitsche gemeente aldaar is door de huisvaders het voorstel der oprichting gedaan. Spr. moet echter erkennen, dat zulk eene vergadering in grootere gemeenten onmoge lijk is. Nog gaf hij, bij deze als zijne meening te kennen, dat de vergelijkende eramens behooren afgeschaft te worden. Daarop volgde een exposé van wat er op sprekers school wordt gedoceerd Bijbelsche geschiedenis: de schepping der aarde, de val van het mensebdomzoodat wij allen in zonde geboren worden, enz. maar geen dogmatiek. Algemeene geschiedenisRomeinen, alles watnoodigis tot recht verstand van de Israëlitische en de Vaderlandsche (Nederl.) geschiedenis. Vaderlandsche geschiedenis: Spreker volgt Lod. Mulder, maar wat bij de oorzaken van den 80-jarigcn oorlog met opzet is verzwegen, voegt spreker er met opzet bijwat dat nil is, hebben we niet gehoord. Natuurkunde zooveel, dat de kinderen kunnen verstaan wat in hun omgeving voorkomthuispomp telegraaf stoom, etc. Lezen, schrijven en rekenen treden op don voorgrond. Door hetgeen in Duitsckland met de school is gebeurd, trachtte spr. ten slotte aan te toonen, dat de bijbelsche ge schiedenis de basis van het onderwijs moet blijven en be roept zich op Diesterweg cu de besluiten, genomen door een commissie ui t de meest heterogeene bestanddeelen samen gesteld. Na de pauze was de Heer Esser aan het woord. De uitdrukking van Ds. Bruininks, „de kerk moet over de Staat heerschcn" achtte spreker onjuist, indien door de kerk wordt verstaan: kerkelijk lichaam, priesterheerschappij daarentegen, volkomen waar, als het iets is van geeste lijken aard, de geest van Christus; zonder dezen gaat de staat te gronde; in plaats daarvan stelt men humaniteit, de pu blieke opinie, maar zij zijn te zwak, zoodat elk onderwijzer wel een' politiedienaar bij zich moest hebben om te waken voor de strikte naleving der wet. Het beginsel thans door den staat gehuldigd en in de neutrale school aangekweekt, is dat der Internationale, der Socialisten, Communisten, Vrij metselaars enz.; het zal ster ker w orden dan de staat eu dien overweldigen; moorden doodslag, roof en brand door petroleum zullen er de gevol gen van zijn. De neutrale school brengt verdraagzaamheid maar door welken band zijn de verschillende gezindheden verbon den „door liefde tot het vaderland" is het antwoordmaar leest het jaarboekje der vrijmetselaars„de grenzen van een land, ze bestaan niet meer't is een verouderd begrip, ze zijn te eng, enz." Ook heeft in den loop van het debat een opperrabbijn zich vóór de neutrale school verklaard't is niet het belang der school, 't is het eigen belang zijner kerk, dat ben zoo doet spréken; waar de liefde tot den Christelijken godsdienst onverschilligheid wordt, kan zijn geloof zich weelig ontwik kelen maar spr. waarschuwt ook hen, want zij, die nu slechts geld en goed wenschen te verzamelen, zullen het eerste te lijden hebben van de woelingen der Internationale die onvermijdelijk moeten volgen. Na beweerd te hebben, dat in bet denkbeeld om school plicht in te voeren de staatsschool haar zwakheid beeft erkend, hangt spr. ons een allertreurigst tafereel op van den toestand dier scholen op het eiland Timor, toen hij daar werkzaam was, en hoe daarin niet door den staat maar door particuliere krachten verbetering is gekomen. We willen hem daar niet volgen, maar ons alleen de opmerking veroor loven, dab het bekend is, hoe Indié altijd stiefmoederlijk is behandeld, en dus de toestand daar niets bewijst tegen de school hier te lande. Alles, wat op de school geleerd wordt is verkeerd. Spr. licht deze meening voor verschillende vakken toebijv. Aardrijkskunde: Er wordt geleerdLonden en Parijs, Peking ën New-York zijn de grootste steden der aarde neen het is Jerusalem, enz. De spreker, acht zijne partij in haar vrijheid ten zeerste te kort gedaan, en verklaart, dat zij die zal trachten te her krijgen langs alle geoorloofde en voorschreven wegen; en doet zelfs doorschemerendat er gevaar zou kunnen ont staan door die niet in te willigen. De Heer Esser eindigt met de verzekering, dat, mocht hij iemand beleedigd hebben, dit niet zijn voornemen is ge weest want allen zijn hem lief, zijne vijanden het meest. De vergadering wordt daarop met een dankgebed gesloten. STATEN-GENERAAL. Nog steeds is het belangrijke wetsontwerp houdende eene nieuwe rechterlijke inriebttng het onderwerp van levendige debatten. Slechts nu en dan zijn de discussien afgebroken door zaken van anderen aard, en brachten eenige interpel lation eene niet onaangename afwisseling te weeg. Wat be treft het ontwerp der rechterlijke organisatie, alle quaesties op dit gebied reeds vroeger opgeworpen werden op nieuw met al het vuur ccner eerste liefde behandeld, ofschoon de voorstellers van de onderscheidene amendementen over bet algemeen zeer ongelukkig waren, zoodat Heemskerk de kamer zelfs beschuldigde van amendementen-schuwheid. Slechts dat van v. Eek, strekkende om te bepalen dat bloed verwanten of aangehuwden, tot den derden graad ingeslo ten, ook niet te zamen als ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten en als kantonrechter of griffier mochten werkzaam zijn, kon genade vinden in de oogen der leden. De vraag of de kantonrechters en hunne substituten voor het leven moeten worden aangesteld, werd Vrijdag 28 Maart bevestigend beantwoord. De quaestie omtrent de af schaffing der procureurs kwam bij art. 14 ter sprake, waarin die betrekking met die van rechter onvereenigbaar wordt verklaard. De Min. de Vries heeft toegezegd eene afzonder- iijko wet daarover in tc dienen, en de motie van Houten om de behandeling van dit art. 14 uittestellen tot na afdoe ning van art. 113 werp verworpen. Eene poging om het ontslag van den rechter op 70-jarigen diensttijd imperatief te maken, mislukte evenzeer. In de zitting van Zaterdag wilde v. Houten bepaald zien dat in strafzaken niet zou worden beslist met volstrekte meerderheid, maar bet schul dig eenstemmig zou moeten worden uitgesproken. De ka mer kon zich daarmede niet verccnigenevenmin met zijn verlangen om de bezoldiging der kantonrechters en der ambtenaren bij de kantongerechten bij de wet (cn niet bij staat) te doen vaststellen, cn tevens die bezoldiging op den tegenwoordigen voet te behouden. Ware de Heer v. H. bij de verdediging van dit laatste amendement minder scherp geweest, door er eene politieke strekking aan te geven, mo gelijk zou de uitslag anders zijn geweest. Dingdag, Woens dag en Donderdag was de vraag aan de orde hoever de rechtsmacht der kantonrechters moet gaan. De uitbreiding bij bet ontwerp bedoeld (competentie ook tot een bedrag van f 300) vond hevige bestrijding bij v. Houten die een tiental artt. wilde vereenigen, en de kantonrechters zonder hooger beroep, kennis wilde doen nemen enkel van de on schuldige vorderingen tot ontruiming van het gehuurde na het verstrijken van den hunrtijdtot zoodanig herstel van verhuurde onroerende goederen, als bij de wet ten laste van den huurder is gebracht, tot betaling van arbeidsloonen van werklieden, enz. en tot betaling van den koopprijs van roerende goederen, het bedrag van honderd gulden niet te boven gaande. Bredius had hierop een sub-amendement, nl. om den kantonrechten o. a. tc doen beslissen over alle louter personeele vorderingen, in hoofdsom het bedrog van hon derd gulden niet te boven gaande. Beide werden verwor pen. Wintgens wilde nn de competentie laten zooals ze is (tot op f 200). Dit werd aangenomen. Vervolgens beeft de kamer met 40 tegen 24 stemmen verworpen artikel 47 van het ontwerp, waarbij aan den kantonrechter *vas opgedra gen de kennisneming van de zoogenaamde buren-gcschillen. Nog is zonder verzet van den Min. aangenomen het amen dement der commissie van rapporteurs, dat strekt om te bepalen dat kantonrechters tot f 50 in hoogste ressort, vonnissen in zoogenaamde kleine zaken. De verdere behan deling der wet is geschorst tot later. De zitting van Maandag was geheel gewijd aan de inter pellatie van Zuijlen over bet bezoeken van geestelijken in militaire inrichtingen, naar aanleiding van circulaires van den Min. v. Oorlog (v. Limburg Stirum), waarbij de geeste lijken alleen dan worden toegelaten als het is op verlangen van den verpleegde of deze zich in doodsgevaar bevindt, en bet hun verboden is uit eigen beweging of op verzoek van ouders of bloedverwanten van de zieke, hospitalen te bezoe ken. De interpellatie geschiedde alleen op grond van gods dienstig belang der natie, en vooral de armee (NB. alsof de circulaires daarmede iets gemeen hebbenDe Min. trok er dan ook geen woord van terug en zegt niet bedoeld te heb ben toegangkaarten algemeen te maken, maar voor iedere gezindte in de garnizocnplaatsen aan cén enkel geestelijke. Toch was dit onderwerp uitnemend geschikt om zelfs den Amersfoortsehe afgevaardigde v. Loon aan het spreken te krijgen, die o. a. zegt: De soldaat behoort vrij te zijn in de keus, of hij aan 't geneesmiddel der ziel de voorkeur geeft boven dat van het lichaam. Daarin mag zich niemand mengen. Het heet tegenwoordig maar al te zeer „l'état athée, dat is de godsdienstlooze Staatmaar dat is eigenlijk de goddeloozc Staat. Die richting neemt steeds toe. Door deze circulaire vreest hij overgang tot atheïsme 1 Wij laten zulk eene taal voor wat zij is, maar hopen dat zij niet te dikwerf in 's lands vergaderzalen meer zal worden gebezigd. "Vrijdag interpelleerde Nierstrasz de Rcgcering over Atsjin, en werden vooraf het ontwerp tot beperking der be voegdheid tot aanmunting der zil veren standpenningen en eenige kleine ontwerpen behandeld. Bij den Raad van State is thans aanhanging gemaakt een wetsontwerp tot het aanleggen van forten, waarvoor eene uitgave van 28 millioen zou worden gevorderd. Daarente gen zouden de vestingen Nijmegen, Zutfen en Deventer worden ontmanteld. De Nederlandsche regeering heeft op den. 2 6en Maart aan het rijk van Atchin, op Su matra, den oorlog verklaard. Het bezoek, door Z. M. den Koning aan de noordelijke provinciën te brengen, is tbans stellig bepaald. De Commissarissen des Konings hebben officieel bericht ontvan gen, dat Z. M. zich van 310 Mei in Dren the, van 10—17 Mei in Friesland en van 1724 Mei in de prov. Groningen zal op houden. Op den 23sten dier maand zal Z. M. de plechtige onthulling van het monu ment te Heiligerlee bijwonen. Z. M. de Koning zal, zoo men zegt, na zijn bezoek aan de Noordelijke provinciën, eene reis naar Zwitserland ondernemen. Het Nieuios v. d. Dag schrijft In onderscheidene dagbladen leest men dat Z. K. H. Prins Hendrik, in navolging van Prins Frederik, de salaristen zijner on- derhoorigen, met het oog op de duurte van alle levensbehoeften, heeft verhoogd. Zou men meen en, dat Prins Hendrik alleen tot dien maatregel besloot omdat zijn bloedver want daartoe is overgegaan? Als iemand een man van initiatief is, dan is het Prins Hendrik der Nederlanden. Het ware voor Nederland te wenschen, dat deze Prins meer werd nagevolgd. Onze handel en nijverheid zouden er wel bij varen. Onder de Kon. hesluiten zal men de benoeming V3n Dr. A. Reville tot Ridder der Orde van den Nederlandsche Leeuw aan treffen. 't Is eene hulde die wel door nie mand gewraakt zal worden. Gelukkig het land dat vele dergelyke helooningen zal uit

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2