UIT HET BUITENLAND. Frankrijk. In de Nationale.Yergaderiug heeft de Min. van Buitenlandsche Zaken, in antwoord op de tot hem gerichte vragen over het kanaal van Suez verklaard, dat de Porte het recht eischt van de concessie te interpre teeren. Wanneer de onderhandelingen zijn afgeloopen, zullen de stukken aan de Natio nale Vergadering worden medegedeeld. Op voorstel van den Heer Wolowsky is besloten, de permanente Commissie eerst a.s. Vrijdag te benoemen. Bij de voortzetting der dis cussie over de municipaliteit te Lyon werd het rapport door den heer Millaud bestreden en door den heer Meaux verdedigd. De heer Leroyer keurde het rapport af en wel in be woordingen, wegens welke de rechterzijde hem hoogst onstuimig in de rede viel, terwijl de heer de Grammont uitriep dat zulk eene taal eene onbeschaamdheid was. De heer Leroyer verklaarde daarop, onmiddellijk de tribune te zullen verlaten, indien de Presi dent den heer de Grammont niet tot de orde riep. Zoodra de President aan dat verlangen had voldaan met den heer de Grammont tot de orde te roepen, maakte een aantal leden der rechterzijde zich gereed om de zaal te verlaten, waarop de heer Grévy zeide, dat hij de betrekking, waarin de Vergadering hem had benoemd, niet had getracht te verkrijgen en dat hij nu, wanneer hem geen recht weder voer, zou weten wat hem te doen stond. Na afloop der zitting hebben een aantal afge vaardigden, van alle partijen, zich bij den heer Grévy aangemeld, om hem er toe over te halen dat hij aan het voorgevallene geen gevolg geeft. Men gelooft dat hij morgen zijn ontslag zal vragen, maar dat de Verga dering het hem zal weigeren, of hemonmid- delijk weder zal benoemen, of door de bureaux van alle fractiën de noodige stappen zal laten doen om hem van zijn voornemen af te brengen. De Minister van Buitenl. Zaken heeft in de zitting onder anderen ook gezegd, dat Frankrijk's recht en eer niet ge doogden de onderneming van het Suez- kanaal in andere handen te laten overgaan. Engeland. Minister Enfield antwoordde in het Lagerhuis op een vraag van den Heer Taylor, dat Engeland de tegenwoordige Re geering in Spanje slechts als een voorloopige kan erkennen, tot de coustitueerende Cortes uitspraak hebben gedaan over den definitie ven vorm der Regeering. In antwoord aan den Heer Salt, zeide Enfield, dat de Re geering niets zal doen ten opzichte van het plan om een Atnerikaansche haven op de Sandwich-eilanden te maken, en, in ant woord aan den Heer Dawson, verklaarde hij, dat het verkoopen van wapenen aan de Carlisten geen onwettige daad is. De strike der ijzer-mijnwerkers in Zuid-Wales is voor goed geëindigd. In de zitting van het Lagerhuis heeft Lord Enfield, in ant woord op eene interpellatie, gezegd, dat de Regeering nog altijd in onderhandeling is met de maritieme Mogendheden, over de quaestie der rechten op het bevaren van het Suez-kanaal geheven. Het Carlistisch Co mité spreekt het gerucht tegen dat Don Car los naar Genéve is teruggekeerd en afstand ten behoeve van zijn zoon heeft gedaan. Don Carlos zoo heet 't verder heeft zijn leven veil voor het heil van zijn land; hij wil met zijn leger naar Madrid oprukken en zal zich op de vastgestelde datum aan het hoofd der ar mee plaatsen. De Times meldt, dat de besturen van de beide maatschappijen der transatlantische kabels zijn overeengeko men, om voortaan slechts ééne maatschappij te vormen. Lord Granville heeft Mirzo Mal- can Khan, onmiddelijk na diens aankomst, ten gehoore toegelaten. In het Lagerhuis heeft de heer Cochrane opheldering gevraagd aangaande een brief van Saint Hilaire aan de Lesseps, door de Liberté openbaar gemaakt, Spanje. Volgens gerucht zal Oatalonie, wegens den Carlistischen opstand in staat van beleg worden gesteld. Te Barcelona beerscht veel verbittering tegen de Carlisten, en er zijn maatregelen genomen, om het aanranden van priesters en verbranden van kerken te beletten. De Generaal Valarde is benoemd tot opvolger van generaal Con- treras, die verzocht heeft ontslagen te wor den. Het republikeinsch democratisch federaal Comité te Barcelona heeft een tele gram ontvangen van Eigueras, waarbij hij aanspoort om de orde te handhaven en mededeelt dat het gouvernement krachtige maatregelen heeft genomen om de Carlisten te bestrijden. Onderscheidene kerken zijn door de openbare macht gebezigd om als kazernes dienst te doen. Eene poging van het volk, in woede ontstoken over 't succes der Carlisten, om de kerk St. Jacques in brand te steken, is verhinderd. De Impar tial meldt de abdicatie van Don Carlos ter gunste van zijn zoon, onder regentschap van Alfonsus. Er is een gerucht in omloop be treffende de verzoening met Cabrera, die met het opperbevel over het operatie-leger zou belast worden. De inwouers van een dorp in de provincie Cacerès zijn in opstand geko men, en eischen eene verdeeling van goede ren. De Gaceta bevat de wet betreffende de bijeenroeping der constitueerende Cortes. Een begin van militairen opstand te Zum- maraga is onmiddellijk onderdrukt. Een dagblad van Malaga meldt, dat gewapende personen aldaar huiszoeking gedaan hebben naar wapenen, o.a. ook bij den Italiaanschen consul. De consuls der vreemde mogend heden hebben eene vergadering gehouden, om over dit feit van gedachten te wisselen. De Imparcial erkent, dat de waakzaamheid der Fransche overheid zeer is vermeerderde De stad Berga (147» uur ten N.N.W. van Barcelona) is door de Carlisten bezet. Zij hebben er, evenals te Ripoll, verscheidene huizen door middel van petroleum in brand gestoken. Men verwacht hen spoedig hier te zullen zien verschijnen. Kerk- en Schoolnieuws. te reiken hebben. By herstemming is in het kiesdistrict Leiden tot lid der Tweede Kamer gekozen Jhr. Mr. J. L. Cremer van den Bergh van Heemstede, met 977 st., (bij de vorige stem ming waren op dezen heer 462 st. uitge bracht). De heer Mr. H. A. Neeb bekwam 709 st. (vorige stemming 651). Er waren thans 1708 stemmen uitgebracht, bij de vorige verkiezing 1745. Van onwaarde waren 21. De opbrengst van de Maatsch. tot expl. van Staatsspoorw. was in de week van 18 tot 25 Maart jl. f102,074,82'/2 tegen f91,488,4572- Sedert 1 Jau.jl. was de op brengst per dagkilometer f 14,22tegen f 13,33 in dat tijdvak van 1872. De voorwerpen, afkomstig van de overwintering Heemskerk en Barendsz. in 1596 en 1597 op Nova-Zembla, zijn voor het publiek te zien in de modelzaal van het Departement van Marine te 's Hage, dage lijks, behalve op Zon- en feestdagen, van 10 tot 3 uur. Tot dusver was art. 71 der Schutterij- wet, bepalende dat gevonnisde of bekeurde leden der schutterij, door arrest tot betaling van boeten kunnen worden gedwongen, niet toepasselijk verklaard op hen die uit de schutterij waren weggezonden, daar zij dan geen leden meer waren. 't Gaf aanleiding, of 't kon aanleiding geven tot misbruik, daar ieder, die tegen zijn zin schutter was, zich eenvoudig aan insubordinatie zou moeten schuldig maken om weggezondeu te worden. Thans is door den tegenwoordigen Min. van Binn. Zaken in overleg met zijn ambt genoot van Justitie, bepaald dat op hen, die als leden der schutterij zijn bekeurd of ge- vonnisd, het arrest kan toegepast worden, ook al zijn zij bij die toepassing geen leden meer der schutterij. Maandagavond werd te Breda door marechaussees het politie-bureau binnenge leid monsieur Canteloupe de Malaret, de op- rigter van het dagblad l'Europe conserva trice en stichter van de chevalerie du Sacré Coeur. Deze heer blijkt een slimme cheva lier d'industrie te zijn, die menigeen tot slachtoffer heeft gemaakt. Hij is door de politie te Roozendaal over de grenzen ge bracht. Van zijn dagblad zal nu wel geen sprake meer zijn. Het Engelsch geneeskundig tijdschrift The Lancet van 1 dezer bericht, dat de Turk- sche Regeering met het oog op den ge zondheidstoestand in Perzië, uit welk rijk de Aziatische cholera reeds meer dan eens haren weg naar Turkije en verder naar de overige landen van Europa genomen heeft, de Mogendheden van Europa heeft uitgenoo- digd een internationaal Gezondheidscongres te doen houden te Bern, teneinde nader te overwegen wat tot afwering van dat voort durend dreigende gevaar zou kunnen ge schieden. Dit hoogst gewichtig onder werp, het weren van de Aziatische cholera uit Europa, zal ook behandeld worden in het derde internationale Geneeskundig Congres, dat van 24 September tot 1 October e.k. te Weenen zal gehouden worden. Op het pro gramma van dat Congres vindt men o.a. vermeldde vaccine quaestie, het nut van quarantaine-maatregelen tegen cholera Asi- atica, de prostitutie quaestie, het verbeteren van den sanitairen toestand in groote ste den, de wenschelijkheid van het invoeren eener internationale pharmacopoea en van het invoeren eener gelijkvormige opleiding van artsen, zoodat deze, eenmaal in een Rijk bevoegd verklaard tot het uitoefenen dei- geneeskunst, ook in andere Rijken de prak tijk zullen kunnen uitoefenen. Utrecht31 Maart. De luitenant N., van het 8ste regement infanterie alhier in garni zoen, heden morgen bezig zijnde om zijnen manschappen instructie te geven in het schieten, en een hunner aanbevelende om het geweer beter aan te leggen, had het on geluk om zelf door het schot te worden ge troffen. Het toeval wilde, dat een scherpe patroon, die, zooals men verneemt, bij de instructie niet mogen gebezigd worden, zich onder de patronen had bevonden. Het schot is tot diep in den schouder doorgedrongen. De gewonde is op een draagbaar naar het groot rijks-hospitaal vervoerd, alwaar hem terstond door de officieren van gezondheid denoodige hulp is verleend. Men heeft hoop, dat de wond niet gevaarlijk zal zijn. (Hbl.) waarin laatsgenoemde namens Thiers wordt geluk gewenscht met het vonnis door de Suez Kanaalmaatschappij tegen de »Messa- geries Maritimes" verkregen. Uit dien brief blijkt dat Thiers het beginsel der Suez Ka naalmaatschappij ten opzichte van de tonne- maat der zeeschepen, die dat Kanaal bevaren, is toegedaan. Lord Enfield antwoordde, dat de Lesseps werkelijk een brief van Saint Hilaire ontvangen had, doch niet gerechtigd was om zich op eenige officieele wijze op de getuigenis van Thiers te beroepen. De Brit- sche gezant te Konstatinopel, lord Lyons, schreef, onder dagteekening van 28 Maart »Er is mij door Thiers niets medegedeeld, wat men den bewusten brief strook." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Breda B. J. Swaan, te Maarsen; te Slochteren H. A. Lccnmans, te Wilnis; te Veenendaal Ds. Schouten, te Harderwijk. Bedankt voor Gramsbergen J. Kosterte Huizen. Bij het Noordelijk zendingsfeest dat dezen zomer in het Oranjewoud, bij Heerenvcen, gehouden wordt, zal de hoog leeraar J. J. van Oosterzee de openingsrede uitspreken. Het Auti-Sehoolwetverhond telt thans 116. afdeclin- gen met S000 leden. Op verzoek van den schrijver nemen wij het volgende ingezonden stuk over, voorkomende in het Weekblad voor het Lager, Middelbaar en gymnasiaal onderwijs van 29 Maart 11. Mijnheer de Redacteur, De tweede Openbare Vergadering van de afd. Amersfoort van de „VereenigiDg ter bevordering van het Volksonder wijs in Nederland" heeft 11. Woensdag plaats gehad. Weder om waren ongeveer 250 personen van allerlei richting en stand, zoowel mannen als vrouweu, tegenwoordig. Aangenaam was het mij, behalve eenige anderen, den heer Brummelkamp op nieuw als tegenstander te ontmoe- ton. In die bijeenkomst is van weerskauten veel en velerlei gesproken te veel, om dit in een kort verslag te kunnen, samenvatten. Ik wil alleen mededeelcn, dat ik te vergeefs op een ant woord van den heer B. op mijn vraag (zie de vorige week bladen) gewacht hebdat ik vervolgens zelf een schets leverde van wat er naar mijn inzien van dc school (in de praktijk) zou worden als het Anti-Schoolwetverbond zijn zin kreeg, dat ik aantoonde, dat geweteuskrenking dan eerst recht zou beginnen, dat het onderwijs zeer duur en slecht zou worden; dat ik den heer B. tot tweemaal toe gesom meerd heb, mij openlijk tegen te spreken, maar. dat hij, niettegenstaande hij herhaalde malen het woord voerde, altijd in gebreke is geblevendat hij dit punt met een ver-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3