BINNENLAND. zaken van algemeen belang regelen, en een volk, dat in trage berusting de Heeren naar de oogen ziet. Wordt er slecht bestuurd, dan komt de schuld daarvan grootendeels op de hoofden der kiezers, die zich de moeite niet geven zich behoorlijk op de hoogte te stellen van personen en zaken. Daarom de zaken van publiek, publiek behandelddan wekt men belangstelling. Het is waarlijk meer geluk dan wijsheid, dat er nog zoo menig goed element in den gemeenteraad zitting heeft. Maar men ver- gete niet, dat het geluk veranderlijk is, en slechts de wijsheid blijvend werk levert. Hoog tijd is het dus, dat de zoogenaamde kleurloosheid door duidelijk te onderschei den kleuren vervangen wordeen dat de invloed verdwijne voor het inzicht. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad in afschrift aan bet raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van tien tot een ure. Amersfoort, den 9. April 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT 11 APRIL 1873. Bij gelegenheid der verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhier in de plaats van wijlen den Heer D. Scheerenberg kwa men slechts 266 van de 599 kiezers op, heb bende nog 4 blanco billetten ingeleverd, zoodat het aantal geldige stemmen bedroeg 262, en de volstrekte meerderheid 132. De Heer P. E. VAN ITTERSÜM werd met 135 stemmen gekozen. De overige steramen waren verdeeld als volgtJ. J. M. Gordon 55, Dr. A. H. C. van Driel 45, Mr. J. van der Leeuw 9, K. de Rooy 6, Dr. L. C. E. E. Fock 4, J. Keijser 2, en P. J. Hamers, W. Fröger, M. ten Brink, J. G. Helmerhorst, G. A. van Werkhoven en Mr. A. R. van Bel ieder 1 stem. Z. M. heeft bij besluit van 4 April 1873 no. 27 aan onzen tegenwoordigen stadgenoot den Oost-Indischen hoofd-ambtenaar Dr. J. H. Croockewit Hz., laatstelijk resident van Banlca, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met 1 April, eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Ter vervanging van den Heer Kleijnen- berg, die naar 's Bosch is vertrokken, wordt de Heer P. Groeneboom, officier van gezond heid le klasse, den 16en dezer van Utrecht naar Amersfoort overgeplaatst. Het uitdiepen en onder profiel brengen van een gedeelte buitensingel alhier en Bar- neveldsche beek onder deze gemeente is na aanbesteding aangenomen door den Heer A. van Lunteren te Woudenberg voor f2944. De kiesvereeniging Eendracht hield Za terdag 11. te 77a uur op nieuw eene vergade ring, die door 14 leden werd bijgewoond. Tengevolge van het bedanken van Mr. J. van der Leeuw voor de candidatuur, moest een nieuw eaudidatengros worden opge maakt, waarop de HH. Gordon, van Driel, de Beveren, van Boetzelaer en Meder werden geplaatst. Men besloot hierna onmiddelijk tot de benoeming van een candidaat overte- gaan. Twee der aanwezige leden ondersteun den de candidatuur van den Hr. Gordon. Met het oog op art. 2 van het Reglement, (»de Vereeniging verzekert zich vooraf zoo veel mogelijk van de bereidvaardigheid der als vertegenwoordigers voor te dragen man nen om die betrekking te aanvaarden) deel den twee der leden mede, dat hun de Heer Gordon voor zeer korten tijd had verklaard, voor de betrekking van Raadslid niet in aanmerking te willen komen. Toch werd de Hr. Gordon met 8 stemmen geprocla meerd. Dr. van Driel verkreeg 5 stemmen, en de Hr. van Boetzelaer ééne stem. De op Zaterdag 11. gehouden overgangs- examina der Burgeravondschool hadden den volgenden uitslag: Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd de leerlingen H. Bolland, J. A. Gijsbertse, H. Heilijgers, W. Kooreman, L. G. van Lankeren, W. van Lankeren, A. van Plateringen, W. Ruitenberg en J. Schennij. Van de tweede naar de derde klasse de leerlingen J. M. Boshuizen, C. W. de Greef, A. Schimmel en L. Zwier. De vier leerlingen der derde klasse B. Boks, P. Boks, H. J. van Daal en D. Wolbers hebben op hun eigen verzoek allen toestem ming verkregen om het onderwijs in die klasse nog gedurende één jaar bij te wonen. De afdeeling Amersfoort van het Ut- rechtscli Genootschap voor landbouw en kruidkunde, heeft het voornemen opgevat, den 7den Mei aanstaande eene tentoonstel ling van stieren te houden, in de nabijheid van de Nieuwe Stadsherberg te Amersfoort. Door Z. M. den Koning is bepaald dat de rijbroek en rijlaarzen, zooals die voor de officieren van den generalen staf, der hussa- ren en van het regement veld-artillerie zijn vastgesteld, ook door de officieren van het regement rijdende artillerie zullen worden gedragen. Het college van kerkvoogden bij de Herv. gemeente te Amersfoort heeft tot koster van St. Joris kerk benoemd den Heer J. Fortuin. De ontvangsten der Ned. Centraal-Spoor- weg-Maatschappij over de maand Maart jl. bedroegen, f 45,619,73, tegen f 43,4S5,56 over die maand in 1872. Van lo. Jan. tot 31 Maart jl. werd ontvangen f 134,275,875 of f 16,808,545 meer dan in dat tijdvak van 1872. Z. M. heeft herbenoemd als kantonrechter te Wijk bij Duurstede de Heer Jhr. Mr. C. H. van Asch van Wijck. Te Barneveld zal een stierenkeuring plaats hebben, die zal worden opgeluisterd door het muziek der dd. schutterij uit Gardereu. De eerste dag dezer week was voor de werklieden der Veenendaalsche stoomweverij een ware feestdag. Volgens de Veenendaal sche Ct. boden de werklieden dien dag hun patroou, den Heer J. T. Beunink, bij gele genheid van diens jaardag, een praelitigen gouden horlogeketting met medaillon en inscriptie, en aan zijne echtgenoot een fraai- en gouden ring. De fabriek was met groen en vlaggen versierd; in den voormiddag wer den allen op eenige versnaperingen onthaald, terwijl de avond werd doorgebracht in ge paste vroolijkheid, waarbij op onbekrompen wijze allerlei ververschingen werden uitge reikt. Dit blijk van uitnemend goede verstand houding is te opmerkelijker, omdat, blijkens een ingezonden stuk in hetzelfde blad, voor ongeveer twee jaren, toen de Heer Bennink eigenaar der fabriek werd, groot misverstand tusschen patroon en werklieden bestond. Woensdag 2 dezer had te Driebergen een vreemd geval plaats. Omstreeks half negen 's avonds werd aldaar aan den publieken weg in de nabijheid van het Spoorwegstation een kind van ongeveer drie weken gevonden, dat blijkbaar te vondeling was gelegd. De voor bijgangers, die het kind vonden, gaven hier van onmiddelijk kennis aan den Burgemees ter, die 11a direct ingesteld onderzoek, ver moeden kreeg op eene jeugdige onbekende vrouw, die niet armoedig gekleed, met den laatsten trein uit Amsterdam was gekomen met een klein kind en ongeveer een kwartier later zonder dit laatste, per huurrijtuig naar Utrecht was gegaan. Onmiddelijk werd ge telegrafeerd aan de politie aldaar, die het rijtuig opwachte, de onbekende in hechtenis nam en naar Driebergen, de plaats waar de misdaad was gepleegd, vervoerde. Na ver hoor bekende zij ongehuwd en moeder van het kind te zijn. Den volgenden dag is zij gevankelijk naar Amersfoort getranspor teerd. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Dinsdag 15 April 1873, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. Be Secretaris A. J. BOS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op DINGSDAG, den 15. April aan staande 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der loealen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondcrgeteokenden. en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. II. J. L. van Sassc van Ysselt en W. Maas Geestcranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 3 April. Alijda Los, gcb. Schreuder, z. 4. Maria Kraan, z. Naatje van Rees, gcb. de Rooij, d. 5. Cornelia Gouwgeb. Buijsd. 8. Lecntje Klein, geb. Akker, d. Ondertrouwd: 3 April. Lambertus Welling met Wil- lcniina Gouw. Overleden: 3 April. Anna van den Bedem, 2 md. Peter Gerritsen, 86 jr., ongeh. 4. Johannes van Per- sijn, 83 jr., wedr. van Catharina Jacoba Sara Iloynck van Papendrecht. 6. Lammert Cocnen, 76 jr., wedr. van H3nna Zorg. Cornelis de Waal10 md. Cicmcutia Slot69 jr.gch. met Hendrik Lensing. Cornelia Rijswijk, 78 jr., gch. met Johannes Philippus Ruu. Jacobus Hageman 6 jr. 8 md. 7. Aaltje Wanners, 78 jr., geb. met Frans de Brce. 8. Wil lem Smit, 74 jr., wedr. van Anna Willemars. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van 4 April jl. het ontwerp tot schorsing der aanmunting van zilveren standpenningen tot 1 November 1873, aangenomen met 55 stemmen tegen 1. Daarna richtte de Heer Nierstrasz tot de Regecring zij ne interpellatie over Atschin. De Min. van Koloniën be vestigde het feit der oorlogsverklaringen gaf als reden opdat Atschin zich bleef wapenen en weigerde de ver langde inlichtingen aan den regeerings-commissaris te ge ven. Op de vraag om nadere inlichtingen kon de Min. niet dadelijk antwoorden uit gebrek aan schriftelijke en wegens gemis aau volledige telegrafische bescheiden; zoodra meer positieve feitelijke berichten bij dc Regeeving zouden inko men, zou de Regeering ze door middel van de Staats-Cou- rant of iu de Kamer onmiddellijk medcdcclcn. Dc Min. bad. in tegenspraak met den Heer Nierstrasz voldoende vertrouwen op onze militaire en maritieme krachten terwijl ook de vreemde mogendheden met het gebeurde bekend waren en deze voldoende verklaringen hebben afgelegd. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Het voornemen bestaat om de Tweede Kamer den 22en April weder bijeen te roepen. Naar wij vernemen heeft de Heer van den Berch van Heemstede zijne benoeming tot lid van de 2c Kamer (voor Leiden) aangenomen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Ncderlandsche Handelmaatschappij. Met den laatsten December 1874 ein digt dc bestaande overeenkomst tusschen de Regeering en de Maatschappij. De Regeering verbindt zich om bij een nieuwe overeenkomst, voorloopig voor vijfjaar, de maat schappij te belasten met de overvoering en te geldemaking van Indische gouvernements-productendie in Nederland worden verkocht, onder voorwaardo, dat de Handelmaat schappij aan al hare verplichtingen in de overeenkomst omschreven getrouw voldoe. Dc Regeeriug acht dc ver plichtingen, welke de Staat op zich neemt, iu geenen decle bezwarend. Volgens De Stand, is 's Kouings komst te Amsterdam dit jaar op 22 April vastgesteld. Waarschijnlijk zal Z. M. er tot den 26 April vertoeven. H. M. de Koningin heeft ingeteekeud voor een 40tal loten in de verloting van voorwerpen van kunst en smaak, welke door de Ned. Vrouwenvereeniging Arbeid Adelt ontworpen is. Betreffende de expeditie naar Atsjin deelt het Utr. Dgbl. nog mede, dat de koin- mandant der artillerie is de luitenant-kolo nel H. G. Boumeester; kommandant der kavallerie ridraeester H. K. E. Porié; chef der geneeskundige dienst de officier van ge zondheid 1ste klasse B. E. J. H. Becking; chef der administratie onder-intendant 1ste klasse J. Hofstede; kommandant der hulp troepen luitenant-kolonel K. van der Hey- den. De expeditionaire troepen bestaan uit 4 veldbataljons, waarvan twee gewapend met Beaumontgeweren, 21/» batterij veldartille rie, 60 kavalleristen, 1 bataljon madnresche hulptroepen en de noodige genie- en hospi taalsoldatenterwijl 1000 kettinggangers aan de expeditie zijn toegevoegd. De expe ditie is krachtig en perfect georganiseerd met flinke chefs voor eiken tak van dienst..

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2