D. SCHULMAN EN ZOON, KUNSTMEST, 0oor fit gitmts, PAPILLOTTEN PAPIER, Gouden en Zilveren voorwerpen, volgens het stelsel van J. DESMEDT, Denemarken. De Koning heeft, in antwoord op het adres van het Folketliing, gezegddat dit adres zijn oorsprong heeft in eene miskenning der grondwettige rech ten. De Koning verklaart daardoor in zijne verwachting op de heilrijke vruchten eener gemeenschappelijke samenwerking te zijn bedrogen, doch is vast voornemens om te waken voor een geleidelijke ontwikkeling des lands. Met het adres van het Land- stliing verklaart hij in te stemmen. Ten slotte zegt hij alsnog de hoop te koeste ren op een gezamenlijke medewerking van de beide takken der wetgevende macht tot heil van het vaderland. België. In de Kamer hebben verscheiden sprekers bij de Regeering aangedrongen op 't aankoopen van den West-Ylaamschen spoorweg. De Heer Yan den Peereboom bepleitte den aankoop van 't geheele spoor wegnet. Minister van openbare Wer ken heeft verklaart, dat de Regeering er toe neigt om alle of bijna alle spoorwegen staatseigendom te maken. Spanje. Cucula is verslagen; hij ver loor tien dooden en 20 gekwetsen. Elio is in Navarra gekomen. Men kondigt eene manifestatie der Cataloniërs aan, om te protesteeren tegen de bewering, dat zij genegen zouden zijn zich af te scheiden. Yellarde is. zijne opperatiën begonnen. Zorilla is te Madrid aangekomen. De Regeering heeft de provinciale deputatie gelast de ontbonden gemeentebesturen te herstellen. Oostenrijk. De Weener gemeenteraad heeft, met eenparige stemmen, besloten om den Keizer den dank der bevolking te bren gen wegens diens bekrachtiging der wet op de kieshervorming. INGEZONDEN. Aan den Heer Dr. J. Sandberg. ADVERTENTIE N. STERK, ZACHT Prijs 20 Cent per rol. ROTTERDAMSCHE VEER. Lang-estraat B 36, G. T. STOUT, te Tiel. zoo noodig, te vinden door uitgifte van schatkistbons. Wijders wordt voorgesteld: het invoerrecht op suiker, te beginnen 8 Mei, de helft te verminderen; den inco- metax 1 penny te verlagen en de belas ting op de mannelijke dienstboden in ho tels af te schaffen; t:n gevolge waarvan hef cijfer der ontv. tot op p. st. 73,762,000 en bet batig saldo tot op p. st. 291,000 zal worden verlaagd. Nadat verscheidene leden van het Lagerhuis het financieel beheer hadden gelaakt, zijn de voorstellen der Regeering tot vermindering van de inkomsten-belasting, die op de suiker en op de dienstboden voorloopig goedgekeurd. Het Huis is daarna op récès uiteenge gaan tot 21 April. In het Lagerhuis heeft lord Enfieldop eene vraag van den heer Macfie, bevestigd dat de heer van Bosse, ingevolge art. 3 van het protocol, gevoegd bij het handelsverdrag met Frank rijk, benoemd is tot arbiter ter beslissing van quaesticnin verband met de be staande verdragen meer bepaald wat be treft de minerale oliën van Engelschen oorsprong, waaromtrent de commissie van Parijs het niet eens zou kunnen worden. WelEd. Zeer Gel. Heer! In onzen ka- rakterloozen tijd is het aantal der lieden, die eene eigene overtuiging hebben, helaas zeer gering geworden. Nog geringer is het aan tal van hen, die hunne overtuiging ook dur ven uitspreken. En als dit geschiedt op eene wijze, zooals gij het 11. Zaterdag in de verga dering der Kiesvereeniging Eendracht hebt gedaan, mag men u met recht een rara, ra- rissima avis noemen. De buitensporigheden en uitspattingen der periodieke pers hebben ook in onze goede stad een schrikwekkende hoogte be reikt. Onder de vlag der publiciteit veroor looft zij zich ongehoorde dingenx>kritiek mag alles onderzoeken," zegt zij, maar in plaats van er met den leekedichter bij te voegen: »alleenig maar 't kritiekste niet!" toont zij juist voor de behandeling dier kri tiekste punten een bijzondere voorliefde. Elk fatsoenlijk mensch is het natuurlijk met u en mij eens, als wij zeggen, dat dit verder felijk streven in het Weekblad voor Amers foort en Omstreken geïncarneerd is. Facit indignatio ver sum' moet ieder gedacht heb ben, toen gij als een foudre d'éloquence tegen dit blaadje optraadt. En de wijze waarop gij dit deedt, verdient aan de vergetelheid ont rukt te worden. Kort en krachtig waren uwe woorden. Want Horatius zegt terecht Proiicit ampullas et sesquipedalia verba Si curat cor spectantis tetigisse querela. Ook de juistheid uwer woordenkeus moet men bewonderen. Ook daarin was Horatius uw leermeester: In verbis etiam tenuis cautusque serendis Dixeris egregie Waarlijk, toen gij het Weekblad aan de kaak hebt gesteld als een berucht blaadje, waar al meer zulke schandelijke zaken als het laatste artikel over de verkiezingen in ge staan hadden, liebt ge een verdienstelijk werk gedaan. Rem acu tetigisti, ge hebt den spijker op den kop geslagen, zal ieder moe ten erkennen. Toch zijt ge nog te zachtmoedig geweest. Ge hebt er niet aan gedacht, dat voor het Weekblad regel schijnt te wezenwat u slechts eene enkele maal getroffen heeft, 't Is waarlijk een zeldzaamheid, als er een num mer uitkomt, waar geen schandelijke dingen in staan. Op de zaken van Staat, Kerk en School wordt kritiek uitgeoefend de bank van leeuing wordt belasterd; onze benijdens waardige gezondheidstoestand verdacht ge maakt; zelfs onze regeering krijgt nu en dan een veeg uit de pan. Die lieden staan voor niets: ze zouden, als ze konden, zelfs het deksel van de Pot(li) wel willen aflichten Ik zal dezen brief aan den uitgever van 't Weekblad zenden, en ben benieuwd om te zienof hij dien zal durven plaatsen In de overtuiging, dat gij en ik den waren weg hebben ingeslagen om de beruchte kro niek der schandelijkheden den kop in te knijpen, geef ik uit ons beider naam aan de redactie den raad van Juvenalis et quae Componis, dona Veneris (o redactie!) marito: Aut claude, etpositos tinea pertunde libellos Frange miser calamos Uw vriend Dr. Wtjezie. [Om der onpartijdigheid wille plaatst de Redactie dezen voor haar zoo verpletteren den brief. Het spijt haar wel, dat zij zoo veel schandelijke zaken heeft medegedeeld, want dat heeft zij gedaan, zooals Dr. Sandberg te recht opmerkte. Ze zou er ook gaarne medé ophouden, maar ziet er vooreerst geen kans toe. Van den raad van Juvenalis, om haar papieren te verbranden of door de motten te laten opeten, zal zij vooreerst echter geen gebruik maken. Red.] MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,00 a 12,50. Rogge ƒ6,60 a ƒ7,40. Boekweit 7,40 a f 8,50. Aard appelen ƒ1,90 a 2,10. Boter 1,20 a 1,30 per kilogr. Eijeren 3 a 10 cent. Heden overleed alhier de Wel- EdelGeboren Heer JOHANNES VAN PERSIJN, in den ouderdom van 83 jaren en 3 maanden. Amersfoort 4 April 1873. Mejufvr. L. DE WILD, brengt bij deze, ook namens het COMITÉ te Vlissingen, haren dankaan hare geachte stadgenooten die zóó welwillend hebben bijgedragenin het nemen van Loten en het geven van Prijzen, voor de tombola te Vlissingen. De dag en plaats waar de prijzen kun nen afgehaald worden zal later worden bekend gemaakt. Bij A. M. SLOTHOUWER ver krijgbaar expres daarvoor vervaardigd. Groot in formaat. Vertrek van AmersfoortDingsdag avond 15 April over Haarlem, Leiden, 's Hage DelftSchiedam naar Rotterdam. Vertrek van Rotterdam: Dingsdag 22 April over Gouda naar Amersfoort. gjjf' De Commissaris van dit veer houdt zitting in het wachtkantoor aan de groote koppel. De Veerschipper J. L. VAN OOTMARSUM. hebben de eer te berichten, dat zij rutm gesorteerd zijnin alle Moderne als: Dames en Heeren Hals en VestkettingenEugenies, Parures, Medail lons, enz. Met Zilver gemonteerd Kristal en Glaswerk naar de nieuwste modellen, en alle andere Goud- en Zilverwerken, Juweelen en Bloedkoralen, Gouden en Zilveren Horlogiën met twee jaar guarantie. Alle gebroken voorwerpen worden spoedig en soliede gerepareerd. LEERAAR in de Tuin- en Landbouwkunde, Directeur van de Maat schappij van M o n sEere- en Corresponderend Lid van onderscheidene weten schappelijke Belgische en vreemde Genootschappen. Deze vruchtbare en goedkoope MESTzamengesteld volgens de nieuwste weten schappelijke ontdekkingenverschaft den Landbouwers de grootste voordeelenwant verre van den grond uit te putten zooals bij eenige guano's het geval islaat deze MEST na een goede akkerbouw eene aanzienlijke hoeveelheid voedzame stoffen achter. De talrijke proefnemingen gedaan in geheel België en op alle soorten van grond hebben bewezen, dat deze MEST tot nog toe de beste der bekende is en wel voor: granen, beetwortelen, tabak, aardappelen, klaver, vlas, oliezaad, rapen, weilanden, fruitgewassen', enz. Men kan zelfs deze Mest met veel voordeel op de zure weilanden aanwenden. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich bij den Hoofd-Agent voor Neder land en Indië bij Gedrukt bjj G. W. Boonstra.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 4