BIJVOEGSEL WEEKBLAD AMERSFOORT en OMSTREKEN, van Zaterdag 3 Mei 1873. SCHUTTERIJ. C ON CEPT-REGrLEMESPT Kiesvereniging „Vooruitgang", te Amersfoort. Kerk- en Sckoolnieuws. BEIiOORENDE BIJ HET VOOR KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gezien art. 1 der wet op de Schutterijen, van den 11. April 1827 (Staatsblad No. i7) bepalende dat ieder ingezeten van het Rijk die op 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden, en zijn 34ste niet heeft volei- digd, tot het uitoefenen van den schutterlij ken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordtverplicht is. Gelet op de nadere reglementaire bepa lingen, zoo bij Zijner Majesteits besluit van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. 6), als anderszins, tot invoering van voorzegde wet gemaakt, benevens het koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55); Brengen ter kennis van de belanghebben den, dat ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingezetenen zonder onderscheid, geboren in het jaar 1848, waaronder niet alleen alle Nederlan ders, binnen dit Rijk hun gewoon verblijf houdende zijn begrepen maar ook alle vreemdelingen, welke, hetzij door eene uit drukkelijke verklaring of wel door het wer kelijk overbrengen van den zetel huns ver mogen en de hoofdmiddelen van hun be- staau, het voornemen om zich binnen deze gemeente te vestigen, aan den dag hebben gelegd Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Nederlanders, mitsgaders de gepaspor- teerde militairen, geboren in de jaren 1847 tot en met 1839, welke sedert de in het vo rig jaar gedane inschrijving vaste woon plaats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, beschouwd moeten worden hier te wonen, tot deze aangifte gehouden zijn, al waren het ook dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aan gegeven, aan de loting voldaan, of ook een nummerverwisselaar gesteld hebben Dat diegenen, welke in meer dan ééne ge meente hun gewoon verblijf houden, gehou den zijn, zich ter inschrijving aantemelden, daar waar eene dienstdoende Schutterij be staat, of daar waar zij voor de belasting op het personeel zijn aangeslagen; terwijl de studentengeëmplooieerden in huizen van negotie, klerken van notarissen, advokaten, enz., bedienden en werkboden, moeten wor den ingesclireven in de gemeente, alwaar zij hunne studie houden, werkzaamheden uit oefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geëmplooieerden aan het provinciaal Gouvernement, en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenendie buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woonplaats; de buitenlands-zeevarenden in de plaatsen, waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippersin de ge meente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belas ting betalende, daar waar zij voor deze belas ting zijn aangeslagen Dat door ieder, die zich tot die inschrij ving aanmeldt, eene geboorteacte, of bij ont- tenis van dien eene acte van bekendheid, of ander bewijs, waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, behoort te worden overgelegd terwijl diegenen, welke van hunnen ouder dom geen voldoend bewijs kunnen overleg gen, door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, onverminderd het recht van den ingeschrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken; Dat de registers ter inschrijving op Don derdag den 15. Mei aanstaande geopend, en op Zaterdag, den 31. dier maand gesloten worden; terwijl zij, die bevonden worden zich niet vóór den 1. Juni aanstaande te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het Bestuur worden ingeschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst ten hunnen aan zien bestonden, zonder loting bij de Schut terij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting gehou den ten raadhuize op Donderdag, den 15. en Woensdag, den 21. Mei 1873, telkens des morgens van 10 tot 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden, den tot deze aangifte vastgestelden tijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dat-op hen de straffen wegens het verzuim van inschrij ving, bij art. 9 der wet op de Schutterijen vermeld, worden toegepast. Tot slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kin deren in het afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol dei- Schutterij zijngebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kin deren de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en alzoo in de eerste klasse der voor dit jaar optemaken al gemeene rol moeten gerangschikt worden, bij deze opgeroepen om van dusdanige ver andering van omstandigheden kennis te ge ven aan het Gemeentebestuur, of wel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aantevangen inschrijving, van des voormid- dags 10 tot 1 uur des namiddags, en dus vóór den 15 Mei aanstaande, zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbende, ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 1 van het koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem die in zijue plaats is opgeroepen; alles onverminderd de toepassing van de strafbepaling bij art. 1 der wet van 0 Maart 1818 (Staatsblad No. 12), bedreigende eene geldboete van hoogstens f50 en eene gevan genisstraf van hoogstens drie dagen, hetzij afzonderlijk of samen genomen. En, opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aan geplakt op de daarvoor gebruikelijke plaat sen. Amersfoort, den 1. 3Ici 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. rooit DE Art. 1. Het doel der kiesvereeniging is de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in bet kiesdistrict Amers foort, voor de Provinciale Staten in liet kiesdistrict van dien naamen voor den Gemeenteraad van Amersfoort, overeenkom stig de beginselen der Grondwet en naar de eischen van den tijd op waardige wijze te bevorderen. Afdeeling I. Van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Art. 2. De leden worden verdeeld in stem gerechtigde en adviserende leden. Stemgerechtigde leden der vereeniging kunnen zijn alle kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdi strict Amersfoort. Adviserende leden kunnen zijn alle meer derjarige personen, die, geen kiezers zijnde, overigens het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten hebben, en genegen zijn het doel der vereeniging te helpen be vorderen. Art. 3. Om lid te worden meldt men zich aan bij een der leden van het bestuur, dat besluit tot aanneming of weigering. Weige ring alleen wordt medegedeeld in de eerst volgende algemeene vergadering, waarin de leden de eindbeslissing nemen. De algemeene vergadering kan aan een lid zijn lidmaatschap ontzeggen. Art. 4. Ieder lid betaalt eene jaarlijksclie contributie van f 1.bij vooruitbetaling in het begin van het jaar tegen kwitantie te voldoen. Deze kwitantie strekt tevens tot bewijs van lidmaatschap. Het bestuur heeft de bevoegdheid om, zoo noodig, in den loop van het jaar van de leden te heffen een omslag tot een maximum vau f 2.om de meerdere uitgaven van zulk een jaar te dekken. Art. 5. Het maatschappelijk jaar loopt van 1 Januarij tot 31 December. Art. 6. Hij die in den loop van het jaar lid wordt of bedankt of ophoudt lid te zijn, is niettemin de contx-ibutie en den omslag over bet geheele jaar verschuldigd. Art. 7. Het Bestuur der kiesvereeniging bestaat uit elf leden. Vier daarvan moeten in Amersfoort zijn gevestigd, de overigen iii de verschillende deelen van het kiesdistrict. Jaarlijks op 1 April treden vier of drie leden af, volgens daartoe door het bestuur op te maken rooster. De aftredende leden zijn gedurende een jaar niet herkiesbaar. Art. 8. Het bestuur benoemt uit zijn midden een voorzitter, penningmeester en secretaris. Art. 9. De vergaderingen van het bestuur eu de algemeene vergaderingen worden te Amersfoort gehouden. Art. 10. De vergaderingen worden belegd door den voorzitter, zoo dikwijls hij dit noo dig acht, of wanneer vijftien leden der ver eeniging hem dit schriftelijk, met opgave van redenen, verzoeken. Art. 11De leden worden ter vergadering uitgeuoodigd door oproepingsbriefjes, zoo veel mogelijk minstens vijf dagen vooraf te verzenden. Art. 12. In Maart wordt eene algemeene vergadering gehouden, waariu: ten le de opengevallen plaatsen in het bestuur worden aangevuld; ten 2e de penningmeester reke ning en vei-autwoording doet omtrent zijn beheer over het afgeloopeu jaar, en teu 3e voor te stellen wijzigingen in het reglement worden behandeld. Art. 13. Ieder lid heeft het regt in elke vergadering voorstellen te doen. Het bestuur heeft de bevoegdheid om de behandeling van voorgestelde wijzigingen in het Reglement te verdagen tot eene vol gende algemeene vergadering. Art. 14. Minstens drie weken voor den dag eener verkiezing wordt eene algemeene vergadering gehoudenbij buitengewone verkiezingen zoo vroeg mogelijk daarvoor. Art. 15. Op die vergaderingen worden door de aanwezige leden kandidaten voorge steld; over deze kandidaten wordt beraad slaagd, een dubbel of drietal naar de keuze der vergadering opgemaakt, dit tal nader be sproken, en eindelijk daaruit de definitieve kandidaat of kandidaten der vereeniging gekozen. Art. 16. Het bestuur brengt den kandi daat of de kandidaten der vereeniging ter kennis van het publiek, op zoodanige wijze, als de vergadering in elk bijzonder geval zal bepalen, doch steeds zonder onbescheiden heid tegenover andere kandidaten. Elk lid bevordert de verkiezing van den kandidaat of de kandidaten door eerlijke en loyale middelen. Art. 17. De hesluiten der vergadering worden genomen met meerderheid van stemmen. Indien de stemmen staken, heeft de voorzitter eene beslissende stem. De benoemingen van leden van het be stuur eu de keuze van dubbel- of drietallen of van kandidaten geschieden bij briefjes en bij volstrekte meerderheid van stemmen. Is er geen volstrekte meerderheid verkregen, dan heeft een tweede vrije stemming plaats, en daarna, bij gebreke van volstrekte meer derheid, eene herstemming voor eiken kan didaat tusschen de twee personen, die de meeste stemmen hebben verkregen. Indien ook dan nog de stemmen staken, beslist het lot. Afdeeling II. Van de verkiezingen voor de Prov. Staten. Art. 18. De leden der vereeniging, die teveiis zijn kiezers voor de Provinciale Sta ten in het kiesdistrict Amersfoort, vereeni gen zich onder de bevoegde leden van het bestuur om ook de verkiezingen voor de Staten van Utrecht voortebereiden. Kie zers voor de Provinciale Staten, geen kie zers zijnde voor de Tweede Kamer, kunnen als leden van deze Afdeeling worden aange nomen. Tevens geldt het in art. 2. alinea 3 bepaalde omtrent de adviserende leden. Ieder lid van deze afdeeling betaalt eene jaarlijk- sche contributie vanfl.—en zoo noodig, eeu voor de afdeeling tot een maximum vau f 2.te heffen omslag. De verdere bepa lingen van het Reglement zijn toepasselijk, behalve dat geen wijzigingen in bestuur of reglement kunneu worden gemaakt. De af deeling is echter bevoegd het bestuur en het reglement aan te vullen. De penning meester beheert de gelden afzonderlijk, even als de secretaris afzonderlijk de notulen houdt. Afdeeling III. Van de verkiezingen voor den Gemeenteraad. Art. 19. De leden der vereeniging, die tevens kiezers zijn voor den Gemeenteraad te Amersfoort vereeuigen zich onder de be voegde leden van het bestuur om ook de ver kiezingen voor dien Gemeenteraad voor te bereiden. Kiezers voor dien Gemeenteraad, geen kiezers zijnde voor de Tweede Kamer of de Provinciale Staten, kunnen als leden van deze afdeeling worden aangenomen. Tevens geldt het in art. 2, alinea 3 bepaalde omtrent de adviserende leden. Ieder lid van déze af deeling betaalt eene jaarlijksclie contributie van f 1,en zoo noodig, een voor de afdee ling, tot een maximum van f 2,te heffeu omslag. De verdere bepalingen van liet re glement zijn toepasselijk, behalve dat geen wijzigingen in bestuur of reglement kunnen gemaakt worden. De afdeeling is echter be voegd het bestuur en het reglement aan te vullen. De penningmeester beheert de gelden af zonderlijk, even als de secretaris afzonderlijk de notulen houdt. Slotbepaling. Art. 20. Elk lid is gehouden het regle ment der vereeniging te onderteekenen. Het voorloopig Bestuur Mr. F. H. van Persijn. W. A. Croockewit. Schimmelpenninck van der Oije. Ned. Herv. Kerk. Beroepentc Noord» ijk aau Zee cn tc Silvoldc C. Lcfief te Eist. Bedankt: voorZelliera door K'. IV. llulsteij» tc Vrees wijk; voor Nieuw-Vennep door J. C. Hagen tc Mijdrecht. Maandag jl. heeft de commissie, welke zich ten doel stelde aau Dr. A. Réville bij zijn vertrek uit Nederland een geschenk aau te bieden, zich te Rotterdam verceiiigd cu dei: gcachteu vertrekkende tc kennen gegeven welk geschenk cle vereerders hem toegedacht hadden. Het zal eene „kerk van Bosboom zijn, welke echter nog niet voltooid is. Nn de aanbieding van een prachtalbum met de namen van tal van vrienden, een meesterstuk van calligraphic, hield Prof. Scholtcn eene warme rede, welke Dr. Revilie met hartelijke, voor onzen landaard vleiende woorden beantwoordde. Roomsch-Katk. Kerk. Dc Heer L. C. Vclihuijscn, pastoor te Wijk-bij-Duur steds herdacht 30 April 11. zijn 25-jarig herderschap te dier plaatse. Zondag had in dc kerk van dc II. Maria tc Ltrceht dc priesterwijding plaats van dc beuren Strousbcrg en Gat- zenmeijer, bij dc Oud-Roomsche gemeenten iu üuitscliland. Deze plechtigheid werd door den Aartsbisschop bij de Oud Bisschoppelijke Clerezy, den heer II. Loos, geadsisteerd door de geestelijkheid, verricht. Gepromoveerd: te Utrecht tot doctor in de geneeskunde, dc Heer J. J. W. E. van Riemsdijk, van Gorincliem, na verdediging vau een acad. proefschrift: »Leverettering in de tropische gewesten." Gedrukt hij G. W. Boonstro,

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 5