Aan vaste rente naar 3% is in 1872 aan kelijk in en door den dienst infirm zijn geworden, alsmede aan Veteranen van veertigjarigen dienst en hen tevens te luoeten opwekken om, even als in vorige jaren, mede te werken tot bevordering dezer vaderlandslievende instelling, welke alleen door milde giften en ruime bijdragen voort durend aan haar nuttig doel zal kunnen blijven beant woorden. Amersfoort, den 8, Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCIiELTUS. A. G. WJJEKS. AMERSFOORT, 9 MEI 1873. De Heer W. A. Croockewit is tot Wet houder dezer Gemeente benoemd in de plaats van wijlen den Heer D. Scheerenberg, en heeft die benoeming aangenomen. Zie ver slag der Raadszitting van 6 dezer, opgenomen in dit nummer.) De nieuw opgerichte liberale kiesvereeni- ging Vooruitgang" zal Vrijdag 16 dezer des voormiddags ten elf uur in het lokaal Amicitia te Amersfoort eeue vergadering houden. Allen die van die vereeniging leden mochten willen worden, ten einde die ver gadering te kunnen bijwonen, moeten zich vóór dien tijd daartoe aanmelden bij een der leden van het voorloopig bestuur, de HH. Mr. F. H. van Persijn en W. A. Croockewit te Amersfoort en den Heer A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye te Nijkerk. Bij de herstemming voor de verkiezing vau een Hoofdingeland voor het 2e district van h 't Heemraadschap de Eem, beken enz. te Amersfoort, welke den 5en dezer plaats had, werden 298 stemmen uitgebracht op Reijer van de Hoef te Leusden, 141 op Bart van Zijl te Stoutenberg, en 2 blanco, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De Majoor-Kommandant der Genie te Amersfoort zal aldaar 17 dezer aanbesteden: het vergrooten van het slachthuis en het ge bouw tot bergplaats van brood in de leger plaats bij Milligen, onder beheer der genie te Amersfoort. Woensdag had de inlijving plaats van de lotelingen voor de Nationale Militie van de lichting van 1873. Bij de aangekondigde Tentoonstelling van stieren, Woensdag jl. te Amersfoort gehou den, werd voor tweejarige stieren de eerste prijs toegekend aan Dirk Verbeek op het Heetveld te Leusden, de tweede aan Thijme Verschuur te Amersfoort en de derde aan Bart van Zijl te Stoutenburg; voor éénjarige stieren de eerste prijs aan Mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lockhorst te Leusden, de tweede aan T. ten Brink te Amersfoort, en de derde aan J. van den Heuvel te Soest. Aan het in April jl. in de vergadering van het Departement Amersfoort der maatschap pij: »TotNutvan't Algemeen" uitgebrachte verslag omtrent den staat en de werking van de Spaarbank hier ter stede over 1872 ont- leenen wij de volgende bijzonderheden. Het aantal deelhebbers is in 1872 met 43 vermeerderd en bedroeg op 31 Dec. 1872 drie honderd negen en twintig, en het aan hen op die dagteekening verschuldigde f39562,43 (f7539,065 meer dan op 31 Dec. 1871), welke som was verdeeld over 81 dienstboden voor f6767,19 37 handwerkslieden voor. 6708,45 18 ambachtslieden kooplieden. 2228,77 8 landbouwers voor d 1184,42 5 militairen voor744,62 11 beambten en bedienden voor. 2562,77 130 minderjarigen en personen zonder beroep voor. 9432,82 39 vereenigingen en administra- tiën voor9933,39 In 1872 zijn bij de spaarbank ingebracht 469 posten tot een gezamenlijk bedrag van f 13954,45', tegen 332 posten in 1871 tot een gezamenlijk bedrag van f 10480,05', zoodat in 1872 f 3474,40 meer is inge bracht dan in 1871. Aan 113 personen, vereenigingen of ad- ministratien is in 1872 uitbetaald f7757,87 tegen f 11092,58'in 110 posten in 1871. In 1872 is alzoo f 3334,71' minder terug be taald dan in 1871. de deelhebbers uitbetaald of op hunne reke ningen bijgeschreven f 1020,31 en aan bui tengewone rentenaar l%op 31 December, voor die kapitalen, welke alstoen minstens acht maanden waren bij de spaarbank ge plaatst geweest, eene som van f322,17. Het kapitaal der Bank bedroeg op 31 De cember 1S72f 44443,01 Hetgeen verminderd met het op dat tijdstip aan de deelheb bers verschuldigde ad 39562,43 een voordeelig saldo geeft van f 4880,58 tegen f4589,10' op 31 December 1871, welk saldo als het reservefonds tot zekerheid voor de ingelegde kapitalen te beschouwen is. In de Donderdag namiddag te Amersfoort gehouden vergadering van aandeelhouders der Amersfoortsche Bouwvereeniging had o o de benoeming plaats van drie Commissaris sen. Herkozen werden de HH. E. E. Visser en B. W. van Burgsteeden, die aan de beurt van aftreding waren; terwijl in de plaats van den Heer Mr. H. Croockewit Jr., die als Commissaris zijn ontslag had genomen, werd gekozen de Heer O. Scheltus Czn. Aan het Burger Weeshuis te Amersfoort is door P. Veldhuizen, onlangs overleden, de som van f 100 gelegateerd. Tot groot genoegen voorzeker van het reizend publiek kan gemeld worden, dat de aansluiting van Centraal en Staatsspoorweg te Zwolle eindelijk is tot stand gekomen, zoodat binnen eenige dagen de treinen, die van Utrecht komen, in eens zullen door- stoomeu tot aan het station van den Staat. Wij vernemen het volgende omtrent de regeling van het Xle Nederl. Nation. Zan gersfeest, georganiseerd door de liedertafel Aurora te Utrecht, en waarbij ook onze Ainersfoorter liedertafel zal vertegenwoor digd worden. Op Vrijdag 20 Juni aanst. is de feestelijke ontvangst der zangers bepaald; Zondag daaraanvolgende wordt de zaugwed- strijd met een solo-quartet-concours geo pend. Des avonds voordrachten van de af zonderlijke liedertafels. Het programma gedurende de vier dagen van Vrijdag tot Maandag ziet er aanlokkelijk uit. Er worden twee prijzen uitgeloofd, bestaande in eene zilver vergulden en eene zilveren medaille. Aanmeldingen tot deelname kunnen tot 15 Mei aanstaande ingezonden worden. Secre taris is de Heer Louis Roothaan. Deze week hadden Woensdag en Donder dag de voorstellingen plaats van het Great United States Circus and Hippodrome van W. G. Pinder Co. Even als het circus Mijer sloeg het op den dag zijner aankomst eene soortgelijke en even groote tent op den Hof op, en gaf daarin des avonds reeds eene eerste voorstelling. Ook hield het den eer sten dag een niet minder fraaien optocht door de straten langs denzelfden weg dien de cavaleade van Mijer was gevolgd, en den volgenden dag reed andermaal het eerste rijtuig waarin de muziekanten gezeten wa ren, door de stad, doch thans gevolgd door 10 ongezadelde paarden, allen bestuurd door één man die op beide laatsten stond. Olifan ten en leeuwen werden bij dit circus gemist, maar overigens moeten wij zeggen dat het weinig voor dat van Mijer onderdoet, ja zelfs dit overtreft wat de rijkunst betreft. Had verder Mijer zijn steltenlooper, hier be wonderden wij 2 clowns, die samen 8 instru menten bespeelden; zagen wij in het eerste een zoogenaamde gomelastieken man, in het laatste verbaasde een jeugdig kereltje van circa 7 jaar een ieder door zijne ontzet tende vlugheid, en zoo voorts. Hoewel de prijzen der plaatsen minder waren dan dat van Mijer, was de tent echter niet zoo vol, hetgeen waarschijnlijk daaraan was toete- schrijven dat het circus Pinder twee dagen hier vertoefde. De onlangs te Amersfoort overleden heer R. van Hamersveld heeft aan het Diakonie- oudevrouwenhuis der Herv. gemeente al daar, alsmede aan de Diakonie-armen der Herv. gemeenten te Amersfoort en Scher penzeel ieder de som van f 200 gelegateerd. De voorgenomen oprichting vau eeue stoomweverij en appretteerderij buiten de Kleine Koppelpoort, waartoe bereids de noo- dige vergunning aan een fabriekant uit Haarlem was verleend, is kortelings afge sprongen, doordien in weerwil van het veel belovende der onderneming, het vereischte kapitaal niet volteekend is. U. D.) Men schrijft aan de Arnh. Courant uit Scherpenzeel onder dagteekening van 4 Mei 11. het volgende Onder de spoorweglijuenwier aanleg" wordt voorgesteld en besproken, verdient voorzeker de liju Amersfoort-Nijmegen, de bijzondere aandacht. Immers van Amsterdam uitgaande, zal men een bijna rechte lijn verkrijgen naar Duitschlandhet goederen- en personen vervoer zal schielijker kunnen plaats heb ben, minder kostbaar zijn en tegenover den Rijnspoorweg wordt een concurrent gesteld, waarmede het bestuur van dien weg, wel meer rekening houden zal, dan tegenwoor dig met de billijke eischen en belangen van het reizend publiek en den handel. De lijn Amsterdam-Amersfoort is reeds in exploitatie (sic!) en zeer terecht hebben be langhebbenden in de Hollandscbe Spoor weg-maatschappij ingezien, dat eene verbin ding als bovenbedoeld ook voor die maat schappij noodig en wenschelijk is. Yoor de gemeenten Scherpenzeel, Vee- nendaal, Wageningen, die in de rechte lijn zijn gelegen, is deze weg van groot belang en de aanneming der regeringsvoordracht lijn Aruhem-Nijmegen, zal voorzeker zeer bevorderlijk zijn ook voor de lijn Amers foort-Nijmegen. Ter zitting van de Arr.-Rechtbank te Amersfoort van Woensdag 7 Meijl. werd vonnis gewezen in de beide laatste onteige ningsprocedures voor den aanleg van den Oosterspoorweg, gevoerd tegen de wed. Th. van Beek, geb. Lagerweij, en den heer P. Methorst Sr. te Amersfoort, en werd in bei den het door de onteigenende Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij gedaan aan bod onvoldoende verklaard en die maat schappij veroordeeld in de proceskosten. SPAARBANK. Het Bestunr,van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag, 12 Mei 1873, van des middags 12 tot des namiddags 2 uren op het Raadhuis aldaar zitting houden, zoo tot het ontvangen en uitbetalen van gelden, als tot het bijschrijven van de verschenen reuten waartoe belanghebbenden hunne spaarbank boekjes des verkiezende daags te voren bij een der Commissarissen zullen kunnen inleve ren, door wier zorgen de boekjes na de zit ting zullen worden terugbezorgd. De Secretaris A. J. BOS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot Eet geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, den 12. MEI aan staande 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar dc be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden. en bij de verdere leden van het Bestuur, dc heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en W. Maas Gcesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. burgerlijke stand amersfoort. Bevallen: 2 Mei. Maria Catharina Kamerbeek, geb. Thoncman, z. 3. Sara de Vries, geb. Vecht, z. 4. Jo hanna Spier, geb. Hermans, d. Elizabeth Theresia Jo sephs Joanna Anna Haakman van den Bergh, geb. van Werkhoven, z. 6. Klaasje van Doorn, geb. van den Brink, z. Adrians van Bijnen, z. Maria Poort, geb. Takkert, d. 7. Adriana Aronson, geb. Praegcr, z. Ondertrouwd: 1 Mei. Paulus Einond met Allegonda van Wijngaarden. Klaas Lokhorst met Hendrika Bredo- na van Mourik. Hermanus van Eeden met Maria Hcn- drina Muijs. Adolf Gadellan met Gcrritje van den Bon: gaard. Gehuwd 7 Mei. Willem van den Brink met Gardina Bekking. Johannes Christiaan Krcuzer met Janna WiU lemina van Minnen. Gerrit van der Veer met Aaltje van Rucler. Dirk van der Linden met Petronclla van der Veer. Franciscus Hammer met Gerritje van Keulen. Gerrit Rinkel met Geertruida Hendrika Mol. Overleden: 3 Mei. Johannes Collet, 3 jr. en 7 m. 6. Anna Kok, 43 jr., geh. met Johannes Christiaan Krcu zer. Lena de Boer, 45 jr., geh, met Hendrik Lauibertus van Loon,

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2