BINNENLAND. UIT HET BUITENLAND! Het bevel over de artillerie-troepen, die in Augustus en September a.s. in de leger plaats te Zeist zullen kampeeren, is opge dragen aen den luit. kol. Frankamp van bet 3e reg. vesting-art. Het korps pontonniers zal van 4 Juli tot 2 Augustus het kamp betrekken aan de rivier de Rijn bij Rhenen, terwijl van 22 tot 31 Juli 3 bespanningen veld-art. uit Arn hem aldaar velddienstoefeningen zullen houden. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT VAN G MEI. Voorzitter Mr. A. G. WIJERS. Tegenwoordig zijn al de leden. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Dc voorzitter geeft te kennen dat, aangezien de daartoe bij de wet gestelde termijn verstreken is, zonder dat van Gedep. Staten bezwaren zijn ingekomen tegen het raadsbe sluit tot toelating van den heer P. E. van Ittersum als lid van den gemeenteraad, deze mitsdien door hein is opgeroe pen ten raadhuizc tegenwoordig te zijn. Door den sckreta- ris in de vergaderzaal binnen geleid, legt de heer v. Itter sum achtereenvolgens den zuiverings- en ambtseed af in handen van deu voorzitter en neemt daarna zitting. Voordracht tot het verrichten vau ecnige af- en over schrijvingen op de begrooting der Schutterij over 1872. Goedgekeurd met algemeenc stemmen. Ontwerp-verordening op het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten naar een ziekenhuis of hunne woning. Dc voorzitter merkt op, dat de kommissie van wetgeving enkele bepalingen uit het vorig ontwerp gelicht heeft, die meer den persoon des lijders dan wel het algemeen belang betroffen. Artikelsgcwijze behandeld, wordt de verordening zonder diskussie met alg. stemmen vastgesteld. Overgaande tot de benoeming van een wethouder, erlan gen de heeren Croockewit 5, v. Burgsteeden 4, Methorst 3, Scnluiter en Scheltus ieder 1 st. (1 blanko). Bij de tweede vrije stemming verkrijgen de heeren Croockewit 8, v. Burg steeden, Methorst en Scheltus elk 2 st. (1 blanko), zoodat de eerste met volstrekte meerderheid van stemmen is ver kozen. De voorzitter verzoekt den heer Croockewit zich te verklaren of hij de benoeming aanneemt dan wel gebruik .iakt van het bij de wet toegekend recht van beraad, zul lende het volgen van den eersten weg den voorz. aangenaam ziju. De heer Croockewit zegt geen reden te hebben om niet dadelijk zijn besluit kenbaar te maken. Gevoelig voor het vertrouwen, dat de raad hem schonk, en hoogen prijs daarop stellende, verklaart hij zich bereid de betrekking te aanvaarden en de belangen der gemeente naar zijn vermogen te zullen behartigen. De voorz. gelooft, dat dit genomen besluit welkom zal zijn aan de vergadering en wenscht den benoemde toe, dat hij de kracht moge vinden tot heil der gemeente en met zelfvoldoening de hem opgedragen betrek king van wethouder te vervullen. Tot mede-ambtenaar van den burgerlijken stand wordt dheer Croockewit benoemd met 14 st. (1 blanko). De heeren v. Sasse v. Yssclt en Croockewit worden be noemd tot leden, de heeren L. E. Lagerwey en Meihorst t< plaatsvervangende leden der komni. \oor de schutterij. Uit eene door burgem. en weth.in overleg met den hoofdonderwijzer en distrikts-schoolopziener opgemaakte voordrachtwaarop geplaatst zijn de bh. A. Alilrichs, te Tienhoven, en J. M. Boode, te Nijkerk, wordt de eerste met 1V stemmen benoemd. De voorzitter brengt in het midden, d"t bij gebreke van meerdere sollicitanten geen drietal kon v -^eu voorgedragen. Wel heeft nog een derde sollicitant, d beer H. A. Bokhorst, waam. hoofdonderwijzer te Hou- t zich mede aangemeld, doch eerst na het opmaken van d- voordracht, alzoo te laat om in aanmerking te kunnen •aen. "u de orde is cene missive van de pl. schoolkommissie rekkelijk de tijdelijke waarneming der betrekking van ponder wijzer aan de openbare armenschool. De voorzit- doet opmerken, dat de w et op het lager onderwijs de Vlijke voorziening in den dienst wel bij schorsing, maar t ingeval van ziekte des onderwijzers, aan B. en W. op- <~agt, reden waarom spr. ook, uithoofde de gem.-financiën e*- ai betrokken zijn, den gemeenteraad voorstelt, de voor- n lacht der schoolkommissie aan B. en W. te verzenden cu hun een krediet tc openen voor de bezoldiging van den hulp onderwijzer J. M. Boode, die zich bereid heeft verklaard ncn de armenschool werkzaam te zijn, mits hetzelfde trak tement genietende als de heer Dekker, en bij diens herstel nog drie maanden in fuuktie blijvende. Nadat de voorzitter L- gewezen had op het oordeel der schoolkommissie dat, Ifs al ware er geen sprake van ontstentenis van den heer het hulppersoneel aan de armenschool te zwak is en uit- I idiug behoeft, wordt overeenkomstig het voorstel des >rzitters met alg. st. besloten. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten op het k,p.t der hondenbelasting over 1873 cn op het raadsbesluit t^x m gebruikgeviug van eenige perceelcn gronds aan den 'Rjderweg, voor informatie. ïchalfjaarlijksche afdeelingcn worden hij loting volgen- iwijs samengesteld: 1. afd. de heeren v. Sasse v. Ysselt, .1., v. Burgsteeden, HerschelMethorstv. Persijn, uiter en v. Walchren; 2. afd. de heeren Croockewit, i., v. Beek, v. Ittersum, J. F. Lagerwey, L. E. Lager- w Scheltus en Visser. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. rarwe/11,50 a/14,50. Roggeƒ7,60a ,10. Boekweit 8,10 a 8,60. Aard- ap. len 2,a 2,25. Boter 1,15 a 1,25 pe kilogr. Eijeren 3 a 10 cent. STATEN-GENERAAL. Sedert den lstcn Mei werden in de Tweede Kamer het ontwerj. tot het verleenen van een nader tijdelijk voorschot aan de Kanaal-Maatschappij met 74 tegen 7 stemmen en het tractaat met België tot kapitalisatie cn afkoop van onver vreemdbare rente met 61 tegen 4 stemmen aangenomen; evenzoo het ontwerp tot onteigening ten behoeve der afslui ting van het Reitdiep (Groningen) en de concessie onzer zijds voor den aanleg van een spoorweg Antw erpenGlad- bach over ons grondgebied, met de Afschaffing door Belgié van de snrtaie op het Nedcrlandsch gedistilleerd. Voorts werd dat tot goedkeuring der overeenkomst met den Grand Central tot aankoop van den spoorweg RoosendaalMoer dijk en RoosendaalBreda verworpen met 45 tegen 29 stemmen. Na de beslissing over de overname der Noord-Brabant- sche lijnen, heeft dc Min. v. Financien de amortisatiewet verhoogd met 7 millioen, cn dus gebracht op 8 millioen 9 ton. Dit ontwerp is daarop aangenomen met 72 tegen 2 st. Dat tot aanleg van een droogdok te Ylissingcn werd aangenomen met 37 tegen 34 stemmen. Daarna is aan de orde gesteld het ontwerp tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den Staat en welArnhem- Nijmegeu en Zeveuhcrgcn-Zwaluwe. Moens stelde voor. de behandeling uit te stellen tot na afdoening der rechterlijke organisatie. Dit voorstel werd echter verworpen met 61 te gen 10 st. De wet zelve werd dadelijk in behandeling geno men. De Min. verklaarde, dat omtrent andere lijnen, welke bij geen mogelijkheid door particuliere industrie konden aangelegd worden, de Regeering tot staatsaaoleg geneigd zou zijn, en had het oog op eenige speciaal besproken lijnen als: Noord-Hollandsch Zuidwestelijke en Friesland, Al meloZwolle en verbinding Gorkum met de Staatsspoor weg. Het wetsontwep waartoe ook dc lijn Zevenbergen Zwaluw behoort, is daarop aangenomen met 68 tegen 3 st. In de zitting van Dinsdag 6 Mei is de discussie over de rechterlijke organisatie hervat. Het artikel 56, bepalende dat in geval van stremming van den dienst door benoeming van een lid of ambtenaar der rechtbank tot lid der Tweede Kamer het personeel tijdelijk kan worden vermeerderd, is verworpen met 52 tegen 10 stemmen, evenzeer als het amcndeiuent-Lenting, om het Kamerlid gedurende tijdelijke vervanging twee derden der bezoldiging te geven met 49 tegen 14 stemmen. Daarna is de quaestie van uppèl in straf zaken en dezer gelijke wijze van berechting aangevangen. Aan het slot der zitting van 7 Mei is ingekomen dc cre- dietwet voor uitgaven ter zake van Atjin, groot vijf en een half millioen. Na langdurige discussie over art. 65 werd den 8 Mei het beginsel van appèl in alle strafzaken met 39 tegen 32 stemmen aangenomen. 9 Meivoortzetting van debat. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Mei, des avonds te acht uren, tot hervatting harcr werkzaam heden. Z. M. de Koning wordt op H. D. reis door de noordelijke provinciën overal met de meest ondubbelzinnige blijken van ingeno menheid ontvangen. Te Hoogeveen beeft men, ter gelegen heid van de komst des Konings aldaar, een eereboog opgericht, geheel sainengestel uit turven. Niet minder dan ongeveer drie bon honderd duizend zijn daarvoor gebezigd. Z. M. heeft aangenomen de uitnoo- diug om de onthulling van het Brielsch mo nument op 2 Sept. aants. bij te wonen. Volgens van den Gouverneur-Generaal ontvangen telegrafisch bericht van 6 dezer, zou de transportvloot den volgenden dag Singapore verlaten. De gezondheid der troe pen was zeer voldoende. (St.- Ct.) Voorloopig is aan 22 officieren der infanterie hier te lande (eerste en tweede luitenants) op hun verzoek vergunning ver leend, om deel te nemen aan de aanstaande expeditie tegen Atjin. Binnen kort zullen zij per stoomboot »Prins Hendrik" naar Indië vertrekken. In antwoord op een schrijven van den redacteur van hel Utrechtsch Dagblad zegt de heer van Voorthuysen, dat hij ditmaal niet wenscht in aanmerking te komen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Hij zal geene benoeming aannemen. Een van de redenen welke den heer van Yoorhuyzen daartoe bewegen is het verschil, dat zich in de laatste jaren tussehen hem en de behou dende richtingen meermalen voordeed, ter wijl men nochtans aan zijne kandidatuur cene behoudende beteekenis hechtte. In plaats van half Juli zal het verlof der kadetten aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda reeds half Juni aan vangen om 1 Aug. te eindigen. Gedu rende de eerste drie weken dier maand zullen praktische oefeningen worden ge houden terwijl in de laatste week tot 1 September nog verlof zal worden gegeven. In 1872 heeft de verzameling der mestspeciën te Zwolle opgebracht f 16790,24 en in 1871 f 13804,50. Niettegenstaande de groote onkosten der verzameling heeft zij in 1872 de aanzienlijke som van f 5.791.295 in de gemeentekas bezorgd. De rector der theologische school van de christelijk gereformeerde gemeente te Kampen heeft aan den burgemeester het door dezen hem toegezonden materieel voor de lijst van plaats gehad hebbende koepok inenting teruggezonden met berigtdat z. i. de theologische school niet tot de in richtingen behoort, waarop de wet om trent de besmettelijke ziekten toepasselijk is. Men leest in de Arnh. Ct. De confessioneelen wijzen hooghartig elk bondgenootschap met de conservatieven en roomsch-katholieken af. In den Standaard wordt gezegd dat die beide partijen wel zullen samenwerken, maar de confessio neelen willen hunne zelfstandigheid hand haven. Als leus bij de .volgende verkiezing zullen zij niet de zaak van Atjin aannemen, want die is nog niet voor beoordeeling rijp;: onderwijs en eencusverlaging zijn de actueelfr belangen, waarin bun beginsel belichaming vindt. De Standaard eindigt met de opgave der volgende lijst van kandidaten voor de Tweede Kamer, die hij aanbeveelt. Behalve de heeren van Loon en van den Berch, de heerenvan Asch van Wijk, Brummelkampr de Bordes, Bichon van IJsselmonde, Beest van Andel, van Beeck Calkoen, Donner, Es- ser, Gratama, de Geer van Jutphaas, Groen van Prinsterer, van Ittersum, Kol, Keuche- nius, Messchert van Vollenhoven, Mellville- van Lijnden, Oppedijk, van Otterloo, baron Schimmelpenninck van der Oye, Schwar- zenberg Teding van BerkhoutTromp Voorhoeve, Wolbers, Wijnmalen. Bij gelegenheid, dat Zondag avond de olifanten van den heer Myers hunne gewone wandeling op het Vreeburg te Utrecht maakten, werden zij door de omstanders op verschillende wijzen geplaagd en gesard. De geleider dezer dieren deed alsof hij het niet merkte en bracht, zonder iets te zeggen, de heesten naar hun stal, waarna hij zich weder buiten vertoonde en de ergste plagersr die hij goed onthouden had, op een geduchte wijze aanpakte. Hoewel hij zich daardoor alleen tegenover 8 man zag geplaatst, wist hij door zijne buitengewone kracht en vlug heid hen allen zoo toe te takelen, dat zij zich Maandag morgen allen met de bewijzen hunner nederlaag voor den hoofd-inspecteur van politie vertoonden, om aanklacht tegen hun aanvaller in te dienen. Deze heeft hun echter na ook dien man in het verhoor te hebben genomen verklaard, dat er aan de zaak geen verder gevolg kon worden gege ven, daar het nog aan den geleider der bees ten zeiven moest worden toegeschreven, dat er geen verdere ongelukken hadden plaats gehad. (U.D.) Men leest in de Standaard: Doré's Bijbelplaten, met keurige premie plaat en tekst der Staten-vertaling voor tien cents per week, in vijf jaren uw eigendom, ziedaar den zeldzaam goeden voorslag door den beer Thieme te Arnhem aan ons Bijbel-minnend publiek gedaau! Terecht had men tegen Doré's platen het bezwaar, dat ze uit de Roomsche school voortgekomen onzen Gereformeerden smaak vaak kwetsten. In deze uitgave is dit bezwaar weggeno men. Er is uit de vele platen eene keuze ge daan, en alle Roomschgezinde voorstellingen zijn verwijderd. Deze uitgave van Doré's Bijbel komt ons voor in elk opzicht aanbevelingswaardig te zijn. Men schrijft uit Brussel aan de N. Rott. Ct.: De clericalen hebben eene nieuwe be weging georganiseerd ten gunste van den Heiligen Stoel en het herstel van het we reldlijk gezag. Een Comité, bestaande uit de gravin d'Ursel, de gravin Desmacl de Bies- me, de gravin de Rouillé en den Jezuïet Verbeke, heeft het land overstroomd met circulaires, die goedgekeurd ziju door den Aartsbisschop van Mechelen en vijf Belgi sche bisschoppen. De geloovigen worden daarin opgeroepen om zich in Juni te bege ven naar Paray le Monia (Frankrijk, depar tement van de Saone en Loire) waar de ver- eeniging der aanbidders van het Heilige Hart van Jezus ontstond. Bijdragen de geldquaestie treedt bij dergelijke zaken altijd op den voorgrond worden verzocht, om de kosten van een banier te dekken, welke de pelgrims het Heilige Hart zullen aanbie den 1 Deze beweging, gevoegd bij de collecte, die men doet ten voordeele van de Car- listen, kan u een denkbeeld geven van den

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3