STEENDRUKKERIJ. KUNSTMEST, BIJBEL OUDEN EN NIEUWEN TESTAMENTS. IMJWltt. volgens het stelsel van J. DESMEDT, DE HAAS COMP. DE GANSCHE HEILIGE SCHRIFT Kerk- en Schoolnieuws. in Bussen van 1,30 en ƒ2,40 bij G. T. STOUT, te Tiel. MARIA en JOHANNES terugkeerende van Jezus' graf. geestdie bij onze clericale bevolking heerscht. Inderdaad, Belgie mag wel het broei- nestje van T clericalisme genoemd worden; in drie kwart gedeelten van de plattelands gemeenten regeert de geestelijke; hij maakt de wetten; hij bestiert de school; hij is heer en meester over de begrarfplaatsen; hij geeft den toon aan in den Gemeente raad. In één woord: de geestelijke is alles. Benijdenswaardig inderdaad! Eén staaltje waartoe T leidt: Te Gent heeft men onder de papieren eener erfenis alle bescheiden gevonden van eene fabriek van valsehe kiezers, bestuurd door een Bisschop en zijne agenten. De wet is niet in staat er iets tegen te doen, aangezien alles met den grootsten tact en met behendigheid wordt ingerichtzij, die dit ondernemen, wagen zich niet, zonder eerst de bekwaamste rechtsgeleerden ge raadpleegd te hebben. Het Episcopaat re geert ons, maar wat het ergste nog is, behalve in eenige groote steden, legt men omtrent zulk een onhoudbaren toestand de grootste onverschilligheid aan den dag. Dit betuigt niet voor de ontwikkeling van het Belgische volk. Spanje. Uit Barcelona wordt bericht, dat don Alfonsus met 1200 man, tot ver scheidene Carlistische benden behoorende, in de laatste dagen de omstreken van Barce lona heeft afgeloopen. De generaal Velarde is gisteren naar die streken vertrokken. De Carlisten hebben den spoortrein bij Fordera aangevallen. Twee compagnien geregelde troepen zijn in hun gezicht gevlucht. In een gevecht bij de brug van Vera zijn van de Carlisten 50 man gesneuveld. Volgens ge rucht is een intendent bij de troepen van don Carlos met de kas op de vlucht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudewater S. A. Buitendijk te Harder wijk; te Yssclmuiden F. C. Wieder te Bunschoten. Bedankt: voor Biesclingc en Everdijk door N. A. de Gaay Fortman te Vleuten. Aangenomen: te Breda door B. J. Swaan te Maars- sen; te Botterdam door L. Schouten te Harderwijk. Chr. Ger. Kerk. Bedankt: voor Utrecht door D. K. Wielinga van Amsterdam. Op Donderdag 5 Juni zal te Arnhem de Algeraeene vergadering van het Nederlandsch Schoolverbond plaats hebben. Die van het anti-schoolwetverbond zal plaats hebben Dingsdag 13 Mei te Utrecht. Voor het examen voor hoofdonderwijzer aan de openb. school te Utrecht, waren 24 sollicitanten. De volgende ze ven zullen een nader examen af te leggen hebbenC. Krijgs man, J. Laucec, C. de Kooij, C. van Rosscm, W. C. Scijl, E. J. Wijers, en G. T. Zutphen, hulponderwijzers respec tievelijk te Delft, Wijk bij Duurstede, Beusichem, Schie dam, 's Hage, Voorst en Utrecht. Z. M. heeft aan J. A. C. Rovers, op verzoek, eer vol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit van wijs begeerten en letteren aan de hoogeschool te Utrecht. Gepromoveerd: te Utrecht tot doctor in de rechten, na verdediging van stelliugen, de Heer W. Gorter, geb. te Sneek. Mr. L. de Hartog, leeraar aan de Rijks h. burger school te Utrecht, is in plaats van Mr. J. Fortuin Droog- leever, die verhinderd is, benoemd tot lid van de commissie tot het afnemen der eindxamens in Utrecht. De commissie voor het examineeren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige weten schappen, zeevaartkunde, teekencn, boctseeren en gymna stiek, zal dit jaar zitting houden te Delft. Benoemd zijn tot lid en voorz. Dr. M. Salvcrda, Inspect, van het mid delbaar onderwijs tot ledenDr. G. F. W. Baehr, Hoogl. aan de Polyt. schoei te DelftDr. C. H. C. Grinwis, Hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht; A. J. v. Pesch, Hoogl. aan de Polyt. school te Delft; Dr. F. W. C. Krccke, te UtrechtDr. J. Bosscha, Hoogl. aan de Polyt. school te DelftDr. J. M. van Bemmelen, Dir. der hoog. burgerschool te ArnhemD. J. Brouwer, oud-kapt.-luit. ter zee te 's Gravcnhage; E. Gugel, Hoogl. aan de Polyt. school te Delft; P. Tétar van Elven en E. Lacomblé, Leer aars aan de Polyt. 6chool te DelftDr. T. Zaaijer, Hoogl. aan de hoogeschool te Leiden C. Fogteloo, Leeraar aan de Rijks hoogcre burgerschool te Alkmaar. De commissie voor het examineeren van hen, die «ene akte van bekwaamheid voor het middelb. onderwijs wen schen te verkrijgen in Nederl. taal en letterkunde en ge schiedkundige wetenschappen, de staathuishoudkunde, de handelswetenschappen, de levende talen en hare letterkun de en schoonschrijvenzal dit jaar zitting houden te 's Gravenhage. Benoemingentot lid en voorzitter Dr. I. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar on derwijs tot leden Mr. J. T. Buys, Hoogl, aan de hooge school te LeidenMr. H. E. Moltzer. Hoogl. aan de hoo geschool te GroningenDr. C. A. Engelbregt, Hoogl.-di- rectanr der Rijks hoogere burgerschool te Utrecht; Dr. C. M. Kan, Leeraar aan de Rijks h. bnrg. te Utrecht; Dr. J. H. H. HulsmanD, Directeur der hoogere bnrgersch. te BredaDr. E. Piaget, Leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam; F. S. Comm, id. te 's GravenhageW. N. Dinger, Leeraar aan de handelschool te Amsterdam. Scheikundig onderzocht en aanbevolen door de Hoogleeraren Dr. J. W. Gunning, Dr. C. A. J. A. Oudemans, Dr. A. E. van den Burg Leeraar aan Rijks Hoogere Bur gerschool te Leeuwardenen van wege het Ministerie van Oorlog. De Cocoatine is eene volstrekt zui vere Cacaobereiding. Ruim een jaar geledengeachte Stad- genooten! heb ik mij hier ter stede ge vestigd met mijne STEENDRUKKERIJ en door velen uwer werd ik met commis- siën vereerd. 'Ik hoop op den ingeslagen weg te blijven voortgaan door net en goed werkspoedige afzending etc. etc. uw vertrouwen mij ook voor het vervolg te blijveu waardig maken. Adres: Krommestraat F. No. 240. Als ziekte ons overvalthoeveel zouden w ij dan wel niet willen geven om er van bevrijd te worden? Hollo- way geeft afle kranken de middelen aan de hand om voor eene kleinigheid hunne gezondheid te herw innen en hunne zwakke krachten te vernieuwen. Zijne pillen leveren onveranderlijk de meest voldoende uitkomsten waar de spijsvertering, bloedsomloop of zenuwen falen. De pillen zuiveren het bloed, herstellen het evenwigt in deszelfs omloop, versterken de maag, wekken in do lever eene gezonde werking op, en overmeesteren alle pijnlijke aandoeningen der ingewanden, waarop zij zacht maar met goed gevolg als een purgeermiddel werken. Doosjes Pillen en Potjes zalff 0.80 f 1,85, f 3.—, f6,75, f 13,50, f20.50, zijn op franco aanvragen a contant te bekomen bij alle Apothekers in Nederland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen, 533 Oxford Street, vroeger 244 Strand. LEERAAR in de Tuin- en Landbouwkunde, Directeur van de Maat schappij van M ons, Eere- en Corresponderend Lid van onderscheidene weten schappelijke Belgische en vreemde Genootschappen. Deze vruchtbare en goedkoope MEST, zamengesteld volgens de nieuwste weten schappelijke ontdekkingenverschaft den Landbouwers de grootste voordeelenwant verre van den grond uit te putten zooals hij eenigo guano's het geval islaat deze MEST na een goede akkerbouw eene aanzienlijke hoeveelheid voedzame stoffen achter. De talrijke proefnemingen gedaan in geheel België en op alle soorten van grond hebbeD bewezendat deze MÈST tot nog toe de beste der bekende is en wel voor: granen, beetwortelen, tabak, aardappelen, klaver, vlas, oliezaad, rapen, weilanden, fruitgewassen, enz. Men kan zelfs deze Mest met veel voordeel op de zure weilanden aanwenden. Voor nadere inlichtingen ver voege men zich bij den Hoofd-Agent voor Neder land en Indië bij Bij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER wordt ingeteekend op en is voorhanden de EERSTE AFLEVERING van den DAT IS vervattende al de boeken des MET HONDERD PLATEN VAN GUSTAVE DORÉ. De Bijbel, met honderd platen van Gustave Doré, uitgekozen door Jozef Israëls, zal verschijnen op zwaar papier, in groot-kwarto formaat, twee kolommen per bladzijde. Voorden tekst wordt de officiële STATEN-OVERZETTING gevolgd. Hij wordt uitgegeven in 100 afleveringen van acht bladzijden ieder en eene plaat. Ter bewaring der afleveringen wordtbij de eerstegratis een stevige en keurige portefeuille gevoegd. Bij het oude Testament behooren zestigbij het Nieuwe Testament veertig pla ten. Afzonderlijke platen zijn niet verkrijgbaar. Jaarlijks worden, naar de keuze der Inteekenaars20 of 40 afleveringen verzonden zoodat het geheele prachtwerk in uiterlijk vijf jaren of, bij bespoedigde verzending, in 21/2 jaar kompleet zal zijn. De prijs van iedere aflevering van acht bladzijden met éene plaat is bepaald op sleohts vijf en twintig cents. Deze Prentbijbel zal kompleet hoogstens 25 kosten. Meerdere afleveringen worden kosteloos geleverd. Desverkiezende wordt bij iedere aflevering, per kwitantie, over het bedrag beschikt. De tweeduizend eerste Inteekenaars ontvangen gratisals premie, eene groote prachtige staalgravure, ter versiering van de huiskamer. Daarvoor is gekozen: De prijs van deze plaat, voor deze uitgave expresselijk gegraveerd door den heer D. J. Sluijteu, groot in gravure 49 bij 34 Ned. duim, is in den handel zeven gulden vijftig cents. Zoodra de uitgave kompleet is, zullen prachtbanden verkrijgbaar worden ge steld waarvan de stempels voor dezen Bijbel worden vervaardigd. Buiten inteeke- nina wordt de prijs aanmerkelijk verhoogd. De Uitgever Arnhem, 1873. D. A. THIEME. Gedrukt bij G. W. Boonstra.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 4