BINNENLAND. aan de redelijke verwachtingen der kiezers van bijna alle politieke en godsdienstige richtingen kan en zal voldoen en alzoo het hoofd-kiesdistrict Amersfoort op waardige wijze zal vertegenwoordigen, zoodat alle kiezers ruet gerust geweten hunne stem op hem mogen uitbrengen." Ziedaar eerst een candidaat, die van alle markten thuis is! Alle kiezers, van welke partij of kleur ook, vinden in hem wat zij zoeken. Heden (Vrijdag) vergaderden 30 van de 50 leden der Kiesvereeniging Vooruitgang ten elf uur in het lokaal Amicitia te Amers foort. Er moest een definitief bestuur van elf leden (4 te Amersfoort en l in de ver schillende onderdeelen van het kiesdistrict) worden gekozen, en daartoe werden, nadat de HH. VV. A. Croockewit en A. J. Baron Schimraelpenninck v. d. Oije hadden ver zocht niet in aanmerking te komen, met meerderheid van stemmen benoemd: voor Amersfoort de HH. Mr. van Persijn, Mr. H. Croockewit, Dr. L. D. Pijzei en Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg, en voor de bui tengemeenten de HH. Jhr. H. W. C. Hooft le Woudenberg, Mr. H. P. Hoog te Nijkerk, G. W. C. Westenberg te Bussum, P. van Langerhuizen Lz. te Huizen, L. Verveen te Harderwijk en Mr. C. A. Nairac te Barne- veld. Met de verkiezing van een elfde be stuurslid werd besloten te wachten totdat door het aanwinnen van meerdere leden vooral uit den kant van Weesp eene geschik te keuze zou kunnen worden gedaan. De tegenwoordig zijnde benoemde bestuursle den verklaarden zich bereid die benoeming aantenemen, behalve de heer Nairacdie zich slechts voorloopig de keuze liet welge vallen om de behandeling der zaken nu niet op te houden. Het bestuur droeg het voorzit terschap op aan den Heer Mr. v. Persijn, het vice-presidentschap aan Mr. H. Croockewit, het penningmeesterschap aan Dr. M. van Schouwenburg en het secretariaat aan Dr. Pijzei, die allen die betrekkingen aannamen. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het opgeven van candidaten voor het lidmaat schap der 2e Kamer, in Juni e.k. openval lende door de periodieke aftreding van Jhr. van Loon, en werden op het gros gebracht (alphab.) de HH. Mr. W. R. Boer (wethou der en lid der Prov. Staten te Utrecht), Mr. W. baron van Goltstein (lid der le Kamer), Mr. van Lilaar (oud-minister van Justitie), Mr. D. van Meurs (burgemeester van Har derwijk), Dr. L. Mulder (oud-inspecteur lager ond. Utrecht), A. J. baron Schimrael penninck van der Oije (burgemeester van Nijkerk), Mr. H. Verloren van Themaat (Raadsheer te Utrecht) en Mr. E. du Mar- chie van Voorthuysen (aftr. lid der 2e Ka mer voor distr. Utrecht). Al deze personen (behalve de HH. van Meurs en Schimrael penninck, die terstond voor de eer der candi- datuur bedankten) werden door hunne voor stellers en andere leden besprokeu. De hevigste oppositie vond de candidaat van Goltstein, als iemand die niet geacht kon worden de beginselen der kiesvereeniging te zijn toegedaan. Immers men had niet zoozeer te letten op de mogelijke zekerheid van slagen van den candidaat, want dan had deze kiesvereeniging in dit district niet be hoeven te zijn opgericht, maar men moest alleen zien of de gekozen candidaat werkelijk de vrijzinnige beginselen was toegedaan, die ook de kiesvereen. in dit district wil trach ten te verspreiden en met welk doel alleen zij is opgericht. En die beginselen is de Heer van Goltstein niet toegedaan. Zou men dan nu bij de eerste keuze de beste gaan schippe ren en modderen, in plaats van ruiterlijk voor den dag te komen? Dat zou de onder gang zijn der vereeniging. Uit de opge noemde candidaten werd nu een drietal ver kozen, bestaande uit de HH. Mr. W. R. Boer, Dr. L. Mulder en Mr. E. du Marchie van Voorthuysen. Niemand meer over deze drie personen het woord verlangende, werd met groote meerderheid van stemmen daar uit tot Candidaat der Vereeniging Geprocla meerd de Heer Mr. W. IS. lIOEIt. Wij vernemen nader dat de Heer Nairac als bestuurslid heeft bedankt. Ter vergadering der afd. Amersfoort en omstreken van de Ned. Vereen, ter bevorde ring der koepok-inenting, 21 dezer gehouden, waren slechts 4 van de 151 leden opgeko men behalve het bestuur, van welk laatste nog 1 lid met kennisgeving aftvezig was, zijnde er bovendien eene vacature door het vertrek van den heer Weitzel. In die vaca ture werd voorzien door de benoeming van den heer W. A. v. Burgsteeden als bestuur der. Voorts werd als afgevaardigde voor de alg. vergadering benoemd de heer Dr. van Driel, en tot zijn plaatsvervanger de heer Dr. M. van Schouwenburg. Daarna werd het huishoudelijk reglement gearresteerd en besloten dit ter goedkeuring op te zenden aan het hoofdbestuur te Rotterdam. Einde lijk deelde het bestuur der afd. mede aan schrijving te hebben ontvangen dat het quotum van de te betalen contributie aan het hoofdbestuur optezenden bedroeg 50 ets. De kiesvereeniging »de Eendracht" te Amersfoort zal morgen (Zaterdag) des avonds ten 7 uur in het lokaal Amicitia eene verga- gadering houden, ten einde te beraadslagen over een voorstel van het Bestuur tot ontbin ding der vereeniging. Zondag namiddag woedde boven Amers foort en omstreken eene zware onweersbui. Onder Soest stroomde door een wolkbreuk het water met vreeselijk geweld vau den berg af, zoodat de Gentraalspoorweg ter lengte van een 1000 tal meters onder water gezet werd en de van Utrecht komende trein een eindweegs door het water van ongeveer 2 decimeters diepte heen moest gaan. Eene sterke zwavellucht merkte men op, als ook de aanwezigheid van eenige vrij hooge hoo- pen ijs, nagenoeg in den vorm van opgesta pelde kogels. Te Amersfoort zelf sloeg de bliksem in de Lievevrouwentoren, zonder evenwel onheil aanterichten. In de gemeente Hoogland werden een paard eu eene koe doodgeslagen, en op de bnitenplaats Coel- horst een eikenboom gespleten. De Zwolsche rechtbank heeft P. J. v. M., rangeermeester bij den Centraal-spoorweg, schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzien, en hem te dier zake veroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van eene maand, tot betaling eener boete van f 3 of subsidiaire cellulaire gevangenisstraf van één dag. Te Zeist is in den ouderdom vau 63 jaren overleden de Heer G. M. Liefrink. In het jaar 1850, bij de nieuwe organisatie der ge meentebesturen, werd hij tot lid van den Raad en weth. der gemeente Zeist benoemd, voor welke betrekkingen hij in 1862 be dankte. In 1865 werd hij op nieuw tot Raadslid en in 1870 tot wethouder en amb tenaar van den burgerlijken stand benoemd, welke betrekkingen hij tot zijn dood waar nam. De gemeente verliest veel in hem. De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zeist verzoekt ons belanghebben den opmerkzaam te maken de brieven, be stemd voor het militaire kamp op één uur afstand van daarniet te adresseeren »Kamp bij Zeist", maar alleen »In de kamp bij Soesterberg", daar bij eerstgenoemde adresseering de correspondentie, zooals hem verleden jaar is gebleken, een zeer groote vertraging ondergaat. (N. v. d. D.) SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 26 Mei 1873, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. A. J. BOS. Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, den 26. MEI aan staande 's namiddags van halftwee tot halfdric, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden. en bij de verdere leden van het Bestuur, de hceren B. E. Ilersehcl, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en W. Maas Gcestcranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,75 a 14,75. Rogge/7,90 a ƒ8,20. Boekweit ƒ8,20 a ƒ9,Aard appelen ƒ2,— a 2,20. Boter 1,15 a 1,25 per kilogr. Eijeren 3 a 10 cent. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer der Stateu-Generaal heeft Dinsdag 11. behandeld het wetsontwerp tot aanleg van een droogdok te Vlissingen. De heeren Mcsschert, Viruly, van Goltstein, Borsius, Rahusen, Pincofls, Cremers, Hein en de Ministers van Bin- ncnlandsche Zaken en van Koloniën voerden hierover het woord, waarna het wetsontwerp met 18 tegen 14 stemmen werd verworpeD. Tegen hebben gestemd de heeren van Twist, van Rijc- kevorsel, Huydccoper, Thooft, van Goltstein, Cremers, Beerenbroek, van Aylva, Stork, Cost Jordens, de Vos, de Raadt, van Vollenhoven, Nobel, Rahusen, Viruly, Coencn en van Sasse. Voor hebben gestemd de hceren van Rhemen, Hein, Borsius, Smit, de Villers, Hengst, Joost van Vollenhoven, van Swinderen, Eysinga, Pincoffs, Verschoor, Schot, Prins en de Voorzitter. De overige aan de orde gestelde wetsontwerpen werden aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De Tweede Kamer heeft 20 dezer het wetsontwerp op de rechterlijke organisatie verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Tegen de wet hebben gestemd de heerenRutgers, C. van Nispen, Borret, van der Linden, van Wassenaer, van den Berch, van Houten, Begram, Haffmans, van Reenen, Heydenrijck, van den Heuvel, van Zuijlen, Smidt, Harden- broek, Wintgcns, Godcfroi, van Lijnden, Vader, van Voort huysen, van der Does, van Naamen, de Lange, Bergsma, Bergmann, van Kuyk, Heemskerk, Bots, Smitz, Zylkcr, Kien, Hoffman, Luvben, van Nispen van Scvenaar, van Forcest, Nierstrasz, Arnoldts, de Blauw en Verhcijen. Voor hebben gestemd de heerenBrouwer, de Bruyn Kops, Stieltjes, Gratama, Brcdius, Kingma, Hingst, Mac- kay, Sandberg, van Akerlaken, Moens, Rombach, Idzerda, van Eek, Tak, de Jong, Jonckbloet, Blussé, Gevers, de Roo, Lenting, Jolles, Dam, van Kerkwijk, Cremers, Mirandolle, Blom, Wybenga, de Bieberstein, Westerhoff, van Rees, van der Maesen, Dumbar, 's Jacob, Verbrugge, Kappeyne en de Voorzitter. De Heer van Loon behoorde tot de 4 afwezige leden. In de zitting van 21 dezer zijn al de aan de orde gestelde wets-outwerpen, waaronder dat tot bestemming van eene som van f 300,000 tot verhoogiug van het bedrag voor de beteugeling der longziekte, aangenomen. Op de interpella tie van den Heer Viruly, nopens den toestand van het Hille- gat, heeft de Min. van Binncnl. Zaken erkend dat deze slecht is en voorziening eischt, zullende hij op de volgende begrooting gelden daarvoor uittrekken. Men meldt uit 's Hage aan de N. R. Ct. Volgens een loopend gerucht zouden alle Ministers besloten hebben, bun ontslag aan te bieden, maar met die aanbieding wachten tot 's Konings terugkomst in de residentie, aanst. Zondag. Hare Majesteit de Koningin heeft Vrijdag een uitstapje gedaan naar het eiland Marken. Zij was vergezeld van Prins Alex ander en een klein gevolg. Ten 10 u. 25 m. te Amsterdam aangekomen, vertrok de Ko ningin met de stoomboot Alkmaar Packet, onder geleide van den commissaris des Ko nings, den heer Roëll, en den heer Boelen directeur der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij, ten ongeveer 11 ure van den Oos- terdokdijk en kwam anderhalf uur daarna ter plaatse der bestemming aan. H. M. werd met veel gejuich door de autoriteiten en de bevolking van het eiland begroet. Eerst werd een bezoek gebracht aan de kerk, waar de kleederdrachten van bruid en bruidegom in eigenaardig kostuum bezichtigd werden vervolgens bezocht H. M. een paar merk waardige gezinnen, van welke de een zich door vergevorderde jaren, de ander door bui tengewonen omvang onderscheidde. Bij Hr. Ms. vertrek ten ongeveer 2 ure werden haar door een drietal inwoners als gedachtenis aangeboden eenige antieke voorwerpen, die, hoewel van geene groote waarde, toch het bewijs leverden, hoe gevoelig men was voor de eer aan het visschersdorp bewezeu. Ten ongeveer 33/4 uur te Amsterdam weder aan gekomen, is H. M. per Hollandsche spoor van 4 u. 25 m. naar de residentie terugge keerd. De dierentemmer bij het Amerikaan- sche circus van Mijers, de heer John Cooper, heeft Zondagmiddag voor H. M. de Koningin eene voorstelling gegeven met de vijf olifan ten. Daartoe waren deze viervoeters op de binnenplaats van het paleis toegelaten, waar H. M., vergezeld van een hofdame, een ge- ruimen tijd bij dat zeldzame schouwspel ver toefde. Prins Frederik is naar Groningen vertrokken teneinde bij de onthulling van het Heiligerlee-monument tegenwoordig te zijn.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2