UIT HET BUITENLAND. Rusland. De Schach van Perzië heeft den Keizer vaD Duitschlaud als bezoeker opge volgd. Hij heeft een schitterenden intocht ge houden, en naar men beweert, verscheiden millioenen reisgeld medegenomen. Engeland. Onder de telken jare met volharding voorgestelde motieën behoort ook die van den Heer Miall, tot opheffing der Engelsche Staatskerk. Hij beweerde, dat het voortbestaan van de Staatskerk in Engeland en Schotland eene schendig van de godsdienstige gelijkheid in zich sluit, tevens de Kerk zelve berooft van haar recht tot zelfbeheer, en aan 't Parlement plichten oplegt, die dit lichaam ten eenenmale onbe voegd is te vervullen. Spanje. Berigten uit het zuiden van Frankrijk maken voortdurend gewag van nieuwe overwinningen, door de carlisten in het navarreesche behaald. V olgensde Dapeau Francais is don Carlos in den nacht van den 14den op den 15den over de greuzen geko men met de leuze »overwinnenof sterven had hij uit de handen van Dorregaray het opperbevel over een »koninklijk leger" van 15,000 man aanvaard; engelsche bankiers hadden hem 400 milïioen realen geleend, en daags na zijn aankomst in Navarra was een besliste zegepraal op de troepen van Moreno bevochten. Ofschoon natuurlijk zeer overdreven, zijn deze berichten toch niet van belang ontbloot; de officiële tele graaf vermeldt niets. Kerk- en Schoolnieuws. Dat de sultan van Atjin een gezant naar Konstantinopel heeft gezonden, is be kend. Het Mémorial diplomatique deelt om trent dezen persoon aan den Levant Times mede, dat zijn naam is El Seïd Abd-ul Rah man, met den titel van Rajab, en als voogd van den minderjarigen prins Jasevam, re gent van Atjinbehalve maleischzijne moedertaal, spreekt hij nog arabiseh en hin- dostansch. Zijne zending zou zich niet alleen bepalen tot het inroepen der goede diensten van de Porte in het conflict met ons Gou vernement, maar ook zou hij in last hebben het burgerlijk en kerkelijk protectoraat van den Kalif te vragen ter gunste van het mu- zelmansche Atjin. Reuters Offi.ce maakt het volgend tele gram publiek Singapore, 15 Mei. Er is een gerucht in omloop, dat 10,000 Batakkers en Atjinezen in aantocht zijn, om Deli, op de oostkust van Sumatra, aan te tasten. De opbrengst der middelen over de maand April, bedraagt f 7,268,356,57 tegen f7,019,422.475 over hetzelfde tijdsverloop in het vorig jaar. De raming bedroeg f6,387.443,56. De opbrengst der maatsch. tot expl. van Staatsspoorw. was in de week van 7 tot 13 Mei jl. f108,773,555, tegen f88,620.53 indieweek van 1872. Sedert 1 Jan.jl. was de opbrengst per dagkilom. f 14,955, tegen f 13.55 in dat tijdvak van 1872. De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op den 26sten Mei 1873 aldaar een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een verbindtenis wenschen aan te gaan. De aanstaande 25e veijaring van de ineensmelting van den sSenatus Theologo- rura." en den »Senatus Veteranorum" van het Utrechtsch studentenkorps zal feestelijk gevierd worden. De reünie is bepaald op Dinsdag 27 dezer. Den 28en heeft een groote gecosturu eerde potpourri-optocht plaats. Verschillende concerten en matinée's rnusi- cales zullen gegeven worden o. a. door StumpfFs orchest en Dunkler's kapel. De verdienstelijke directeur van het muziekkorps der grenadiers en jagers, de hr- Dunkier, heeft zijn verzoek om pensioen in getrokken, nadat de bezwaren die hem noop ten dat verzoek te doen, zijn uit den weg geruimd. Den 15, 16 en 17 Juni e. k. zal te Ut recht een coöperatief congres worden gehou den. Het gaat uit van het Algemeen Nederl. werklieden-verbond, waarvan het Centraal Bestuur zich vooraf heeft vergewist omtrent de belangstelling, welke het congres zou on dervinden. Negen consumtie-vereenigingen, zeven werklieden-vereenigingen en acht be langstellende niet-werklieden hebben hunne ingenomenheid betuigd met het denkbeeld om het congres te beleggen en hunne mede werking toegezegd. ZutphCt.) Het dividend voor de aandeelhouders der Ned. Bank is in zijn geheel vastgesteld op f200 per aandeel. De aftredende bestuur ders zijn herzozen. In plaats van wijlen den Heer D. Blankenheym is tot commissaris gekozen de Heer W. A. Virulj Verbrugge, te Rotterdam. Als maatstaf voor den grooten invloed; op handel en nijverheid uitgeoefend door de werkstaking der sigarenmakers hier te lande, vermeldt De Standaarddat sedert het be gin der grève, dus gedurende een tijdsverloop van omstreeks vier weken, vijf milïioen siga ren per week, of twintig milïioen in het ge heel, minder vervaardigd zijn dan vroeger. Naar men verneemt heeft Mina Krüse- man een drama geschreven dat waarschijn lijk in het Vlaamsch Theater te Antwerpen zal worden opgevoerd. De mise-en-scene moet groote uitgaven vorderen. Onze Tolk.) Het Brusselsche Hof van Cassatie heeft in de zaak-Schoep ten nadeele van de zen uitspraak gedaan, overwegende dat Re- geerings-beambten het recht hebben de taal te gebruiken welke zij verkiezen, daar geen wet het gebruik der talen regelt. Schoep is veroordeeld in de kosten. De uitspraak werd door een tallooze menigte aangehoord. VERKIEZINGEN 2e KAMER. District Alkmaar, (aftr. lid Van Foreest.) Door de Lib. Centr. Kiesvereeniging te Alk maar candidaat gesteld Mr. W. v. d. Kaay. Distr. Amersfoort, (aftr. lid Jhr. v. Loon.) Door de Lib. Kiesver. V ooruitgang tot can didaat gesteld Mr. W. R. Boer te Utrecht. Distr. Arnhem. Door de Kiesver. Arnhem is candidaat gesteld Mr. W. A. Dullert (aftr. lid) en door de anti-revolutionaire en christ. hist, richting Mr. L\ W. C. Keuchenius te Batavia. Distr. Deventer. Door de Kiesver. Neder land en Oranje is candidaat gesteld A. Baron Schimmelpenninck van der Oije, te Arnhem. Het aftr. lid Mr. G. Dumbar heeft verzocht niet weder in aanmerking te komen. Distr. Dockum. Het aftr. lid Jhr. Mr. van Beyma thoe Kingma heeft verklaard zich niet weder verkiesbaar te stellen. Distr. Gorinchem. (aftr. lid Mr. J. Heems kerk Az.) Door de lib. Kiesver. is tot candi daat gesteld Mr. G. van Tienhoven, hoog leeraar te Amsterdam. Distr. Gouda. (aftr. lid Jhr. Mr. de Brauw.) Door de Kiesver. Vreest God, eert den Ko ning, te Gouda, is candidaat gesteld Dr. A. Kuyper, te Amsterdam. Distr. 's-Gravenhage. (aftr. lid Jhr. van Sijpesteyn.) Door het anti-schoolverbond is de Heer Esser als candidaat gesteld. Distr. Hoorn. Het aftr. lid Mr. D. van Akerlaken wenscht niet weder in aanmer king te komen. Distr. Leeuwarden, (aftr. lid S. Hingst.) Door de Kiesver. Nederland en Oranje is als candidaat gesteld U. Baron Thoe Schwart- zenberg en Hohenlansberg, van Utrecht. Distr. Sneek. Door de Kiesver. Vrijheid en Vooruitgang te Lemmer en de lib. Kiesver. Stemrecht in Utingeradeel zijn de hh. Wij- benga en Idserda (aftr. leden) candidaat ge steld. De anti-revol. partij stelt Keuchenius en Wolbers. Distr. Tiel. (aftr. lid Baron van Lynden van Sandenburg.) Door de afd. Tiel der Cen trale Kiesver. is candidaat gesteld Mr. P. P. van Bosse. Distr. Zwolle. Door eene vergadering van liberale kiezers is Jhr. Mr. J. ASandberg Jr. (aftr. lid) candidaat gesteld. De tijdingen door de Daily News omtrent den goeden afloop der expeditie naar Khiwa medegedeeld blijkens onjuist te wezen. De Russen hebben die plaats nog niet eens be reikt. Thans telegrafeert men weder aan de Daily Dews, het volgende uit Berlijn. »Het schijnt, dat er te St. Petersburg eenige bezorgdheid heerscht naar aanleiding van berichten omtrent de expeditie tegen Khiwa. Twee van de detachementen zijn door hevigen sneeuwval bij hunnen marsch zeer vertraagd geworden. Op den datum van de laatste ofiicieele berichten, was de minst ver wijderde kolonne nog eenige honderde mijlen van 't vastgestelde rendez-vous, en meer dan een maand ten achter in tijd." Het voorstel werd onder andren door den Minister Gladstone bestreden, en door het Lagerhuis met 356 tegen 61 stemmen ver worpen. De meeste liberale bladen houden de pogingen van den Heer Miall voor zeer ontijdig Aan de kust van Guinea staan de zaken voor de Engelschen zeer ongunstig. De Eu- ropeesche soldaten zijn niet tegen het kli maat bestand, en men heeft slechts 1500 man van neger-regimenten om tegen de Ashantijnen te gebruiken. Italië. In het parlement heeft de beslis sende stemming plaats gehad over de artike len 1 en 2 der kloosterwet. Het ministerie heeft bij deze gelegenheid eene groote over winning behaald. Het eerste lid van artikel 1waarin het hoofdbeginsel der wetophef fing van de geestelijke orden en secularisatie harer goederen, werd voorgesteld, werd aan genomen met 385 tegen 3 stemmen, terwijl 15 leden zich van stemming onthielden. Het tweede lid van het artikel echter, dat het be houd van de generalaten betrof en dus het groote punt van verschil bevatte, vond meer oppositie. De Ricasoli redde de positie van het ministerie door een amendement voor te stellen, dat aan aller bezwaren te gemoet kwam, zonder een hoofdbeginsel te treffen. Er zou namelijk aan den Paus een jaarlijksch subsidie van 400.000 francs worden gegeven voor het onderhoud der generaalshuizen dit amendement werd door de Regeering overgenomen en het aldus gewijzigde arti kel met 220 tegen 193 stemmen goed gekeurd. De toestand van den Paus is weder iets gunstiger, zoodat hij verscheiden perso nen ten gehoore heeft kunnen ontvangen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Veenendaal H. IJ. Ynzonides, te Enter; te Warnswerd J. J. A. Ploos van Amstel, te Hilversumte Ter-Caple H. van der Meulen, te Vuurschc; te Utrecht D. P. M. Huet, te Dirksland. Bedankt: voor IJsselmuiden (11e beroep) door T. C. Wieder, te Bunschoten; voor Vollenhoven door H. J. IV van der Linden, te Hoevelaken; voorNijkerk door H. C. G. Schij vliet, te Utrecht. Aangenomen naar Silvolde door C. LefTef, te Eist. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Utrecht M, van Minnen, te Ilazcrswoude. Het klass.-bcstuur van Breda zal in zake Ds. Koeken een, proces instellen en heeft de zaak in handen gesteld van een rechtsgeleerde. Er zullen in den loop van dit jaar hier te lande drie Evangelische Zendingsfeesten worden gehoudenen wel 2 Juli te Kloetinge (Zeeland), 9 Juli in het Oranjewoud (Friesland), 23 Juli te Bloemendaal (Noord-Holland.) Gepromoveerd te Utrecht tot doctor in de letteren, de Heer A. Scholte, cand. t. d. heil. dienst, van Drutcn, na verdediging van eene Disscrtatio literaria; continens obser- vationes critieas in saturas dictas Junii Juvenalis. Het anti-schoolwetverb. heeft volgens 't Utr. Dagblad een geheime vergadering over de aanstaande verkiezingen gehouden. Zelf werden al de leden niet vertrouwd, zoodat een beperkt getal is toegelaten n.l. die afd. vertegenwoor digden. Het voorstel om eene gewijzigde redactie van art. 194 der Grondwet voor te stellen, werd niet geheim behandeld. Ds. Kuyper en anderen achtten het ongeraden reeds nu te formuleercn; met 48 tegen 46 stemmen werd tot uitstel besloten. De Rotterdamsche Rechtbank heeft dezer dagen een ongewone zaak behandeld in hooger beroep. Er was eene vervolging ingesteld tegen den Heer L. N. Sanders, omdat hij, hoewel slechts in het bezit ecner akte gelijkstaande met eene als hulponderwijzer, aan het hoofd staat eener bijzon dere school voor m. u. 1. onderwijs. Door het kantonge recht was hij dientengevolge veroordeeld tot eene boete van f 12. De beklaagde stelde zijne positie zoo voor, dat hij, in het bezit zijnde eener akte volgens de wet van 1806,. als onderwijzer 3n rang wel aan het hoofd stond der school, doch geen onderwijs gaf anders dan in de vakken godsdienst en Hcbreeuwsche taal. De Rechtbank achtte het ten laste gelegde feit, bewezen doch geen strafbaar feit te zijn en ont sloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging. Het Open baar Min. heeft tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. Tot directeur en directrice der Werk-Inrichting te Leerdam, zijn benoemd: de Heer van Schuppen en echtge- noote, te Veenendaal.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3