Lodewijk Mulder, BINNENLAND. Eenige »geestverwanten" van Noord- soonlijk kennen, dat hg de vrijzinnige be ginselen is toegedaan en op waardige wijze dit district in de Tweede Kamer zou verte genwoordigen. Alles te zaïnen bewijst dat Mulder is een man van veelomvattende kennis en groote populariteit, en dat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor dit district op 10 Juni e. k. geen betere keuze kan worden ge daan dan die van lid van den Gemeenteraad te Utrecht. AMERSFOORT, 30 MEI 1873. Z. M. heeft bewilliging verleend op het ontwerp der akte vaD oprichting van de naamlooze vennootschapde Amersfoortsche Beiersch-Bierbrouwerijte vestigen te Amersfoort. Bij gelegenheid van den gecostumeerden optocht der studenten te Utrecht op Woens dag 11. had het volgende droevig ongeluk plaats. De Heer J. E. H. van Amersfoort had in het gedrang het ongeluk van te strui kelen, met dat ongelukkig gevolg dat hij achtereenvolgens onder de pooten van twee paarden geraakte, waardoor hij vreeselijk aan hoofd en borst werd verminkt. Ofschoon onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd, vreest men voor het behoud van zijn leven. De beide andere Heeren H., zich terstond na het ontvangen van deze tijding omtrent hun bloedverwant des nachts per rijtuig van Amersfoort naar Utrecht begevende, werden door een in dolle vaart van Utrecht komend rijtuig aangereden, met dat gevolg dat de disselboom vau het rijtuig, waarin zij waren gezeten, brak, de paarden aan het hollen ge raakten en het rijtuig op de hoogte van het fort aan de Bilt tegen een hek werd geslin gerd, waardoor de paarden tot stilstand wer den gebracht en zij ongedeerd, doch hevig ontsteld, zich te voet verder naar Utrecht konden begeven. Heden is de Heer J. E. H. aan zijne beko men wonden overleden. In de vergadering der afd. Amersfoort van Ned. Schoolverbond 29 dezer gehouden werd bij eene aanwezigheid van 19 leden de Heer Mr. C. F. A. Knijff als bestuurslid be noemd, en besloten uit naam der afdeeling uitdrukkelijk op de alg. vergadering van het verbond te doen verklaren dat de afdeeling zich ten sterkste verzet tegen het dan te be handelen voorstel der afd. Gouda, die 1 e e r- plicht wil ingevoerd zien. De kiesvereeniging Vooruitgang" hield heden Vrijdag eene vergadering, die bezocht werd door 26 leden. De twee vaceerende plaatsen in het Bestuur werden aangevuld door de keuze van de HH. Mr. H. P. van der Horst te Weesp en W. Huender te Scher- penzeel. Daarna deelde de Praeses mede dat de Heer Boer voor de candidatuur der ver- eeniging had bedankt, zoodat eene nieuwe keuze moest worden gedaan. Op het gros werden gebracht de HH. Lodewijk Mulder en W. Baron van Goltstein. Na bespreking van beide personen, vond de laatste slechts bij drie leden bijval, en werd met 23 stem men tot candidaat der vereeniging geprocla meerd de Heer Lodewijk Mulder, oud-officier, oud-inspecteur van het lager onderwijs in deze provincie, thans lid van den Gemeenteraad te Utrecht. Wij vernemen nader dat de Heer Huender voor deze benoeming heeft bedankt, terwijl de Heer van der Horst zich de keuze heeft laten welgevallen. De kiesvereeniging de Eendracht is Zater dag avond met 9 tegen 5 stemmen ontbon den verklaard. In eene vergadering der kiesvereeniging Amersfoort te Amersfoort is het volgende gros van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geformeerd: Mr. W. ba ron van Goltstein, Jhr. Mr. J. W. van Loon, J. J. Meder, Mr. Du Marchie van Voorthuy- sen, Mr. H. Verloren van Themaat; waaruit op Dingsdag 3 Junij e.b. een candidaat zal gekozen worden. De gemeenteveldwachter Z. van Benne- kom heeft op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking verkregen. Tot lid van den Raad der gemeente Doorn is in de plaats van wijlen den Heer P. van Dijk, met bijna algemeene stemmen verko zen de Heer G. Vas Visser, lid der Provin ciale Staten van Utrecht en grondeigenaar te Doorn. In de vorige week brak te Bunnik, bij Zeist, in een timmermanswinkel een hevige brand uit, die zich spoedig uitbreidde tot de belendende gebouwen. Met veel moeite ge lukte het na eeuige uren de vlammen te stuiten. De timmermanswinkel, twee huizen en eene schuur zijn geheel afgebrand, ook een ander belendend huis heeft veel schade geleden. Eene geit en eenige kippen zijn in de vlammen omgekomen. De eigenaar van den timmermanswinkel C. A. was voor eenige dagen voor zaken op reis, ook zijne vrouw was dien dag van huis, zoodat zij het onheil, dat hen heeft getroffen, eerst bij hunne tehuiskomst vernamen. De oorzaak is nog onbekend. STATEN-GENERAAL. Bij de op 23 dezer in de Tweede Kamer gehouden discus sie over het gevraagde krediet ter zake van Atchin, is het al of niet rechtvaardige van den oorlog andermaal in ver schillenden zin besproken, zoomede de beteekenis van het votum over deze wet. De meeste leden meenden dat de quaestie van vertrouwen of wantrouwen uu niet te pas kwam, maaralleen de vraag om het échec te herstellen. Het krediet van vijf en een half millioen werd den volgenden dag aangenomen met alge meene stemmen op één na. Na de stemming over deze wet ontving de Minister van Koloniën een telegram van den Gouverneur-Generaal, dat twee dagen ouder was dan dat van Reuter en waarin aangevraagd worden eenige nadere benoodigdheden, doch met geen woord over de onrustbarende tijdingen nopens Deli gesproken wordt. In de zitting van 27 Mei werd de overeenkomst met de Ncd. Handelmaatschappij aangenomen met 59 tegen 10 stemmen. Het wetsvoorstel van den Heer Nierstrasz, strek kende tot herziening van de bepalingen omtrent de ver hooging van militaire pensioenen bij de zeemacht, ter zake van verblijf binnen de keerkringen, werd 28 Mei na eenige discussie verworpen met 32 tegen 25 stemmen. De Min. van Marine was tegen partieelc regeling, en in allen geval, zoo regeling noodzakelijk was, dan zou deze vooral de mindere schepelingen moeten betreffen. De discussie over de over eenkomst met de kanaalmaatschappij is daarop aangevangen. 29 en 30 Mei werden de discussién voortgezet. De Regering heeft geantwoord op bet ongunstig ver slag der Kamer betreffende de nieuwe militiewet; zij ver dedigt het ontwerp en blijft van meening dat het beginsel van verplichten persoonlijken dienst zeer goed kan samen gaan met de tegenwoordige militiewet. Door afschaffing van plaatsvervangingen nummcrverwisseling wordt eene-nood- zakelijke verbetering in de levende strijdkrachten tot stand gebracht, eene verbetering die de grondslag van alle hervor mingen moet zijn. Aan den wenscli der meerderheid om het wetsontwerp in te trekken kan en mag de Regeering niet voldoen. Daardoor zal de beslissing omtrent den voornaamsten eisch van verbetering van het gehalte en de samenstelling der levende strijdkrachtenafschaffing der plaatsvervan ging, voor lang worden uitgesteld. Zal het leger in de toe komst zijne taak naar behooreu vervullen dan is verplichte dienst dringend noodig, vooral bij gebrek aan vrijwilligers. Tevens heeft de regeering aangeboden het gewijzigd ont werp, waarbij wordt voorgesteld om de vrijwilligers bij de militie reeds op 18jarigcn leeftijd toetclaten. Wijders de inwerkingtreding bepaald op 1 Januari 1874. Alleen de Heer de Vries, Minister van Ju stitie heeft zijn ontslag uit die betrekking aangevraagd. In tegenwoordigheid van Z. M. den Koning en van HH. KK. HH. de Prinsen Alexander, Hendrik en Frederik der Neder landen, is het monument te Heiligerlee ont huld, onder den toevloed van duizenden, on danks de hevige stortregens. De feestrede werd uitgesproken door den oud-hoogleeraar P. Hofstede de Groot, die zich op indrukwekkende wijze van deze taak kweet. Na het eerste gedeelte der redevoering deed zich het Wilhelmus» hooren, en na het tweede deel het nBescherm o God! Daarna werd op 's Konings last het monu ment onthuld. Het weder was intusschen opgehelderd. Het monument bestaat uit drie figuren graaf Adolf van Nassau, die, doodelijk ge wond, den blik, dankbaar voor de overwin ning, ten hemel slaat, en op de Nederland- sche Maagd steunt, terwijl hij het gebroken zwaard in de rechtervuist houdt, en met de linkerhand het vaandel omklemt, waar op de leus staat: Recuperare aut mori (Herwinnen of sterven). De Nederlandsche Maagd, in een fiere strjjdbare houding, wordt voorgesteld als den vijand van Neder land en vrijheid aan te zien. Nevens haar staat de Nederlandsche Leeuw met opgere zen manen, den rechtervoet geplaatst op de door Koning Filips geschonden privilegiën, gereed om ze te verdedigen als het kostbaar ste kleinood van het Nederlandsche volk. Na de onthulling beklom prof. Hecker het spreekgestoelte en ontboezemde in schoone verzen de gevoelens, die gewis aller hart be zielden. (Amstd. Ct.) Het monument is ontworpen door den Heer J. Egenberger, te Groningen, en uit gevoerd door den Heer Jos. Geefs, te Ant werpen. Omtrent de aanvulling van het kader officieren bij ons leger, tijdelijk noodig ge worden door het vertrek van officieren naar Indië ten behoeve van de expeditie tegen Atchin, wordt aan V Ami du IAmbourg uit Rotterdam geschreven, dat aan 't Ministerie van Oorlog een ontwerp van wet in bewer king is, waarbij de Minister een beroep zou wenschen te doen op de officieren der Schut terij beneden den rang van kapitein en hun voorstellen twee jaren dienst te doen bij de infanterie, met behoud van hun rang en de daaraan verbonden soldij. Men zou den dienst zoo gemakkelijk mogelijk, dat wil zeggen zoo min mogelijk tijdroovend, maken. Den 4n Juni zullen van Harderwijk 300 manschappen naar Nieuwediep vertrekken om daar aan boord te gaan van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Tromp. Het bevel over het detachement is opgedra gen aan den kapt. der infanterie van het O.-I. leger H. Demmeni, onder medegeleide van de 2e luits. H. Berail, J. Buddingh en W. Munninks de Jong. Onder de troepen bevinden zich 30 onder-officieren. Buitenzorg26 Mei, 7 uur en 10 min. sin Deli blijft de rust ongestoord. Er zijn acht compagnien aanwezig. »Te Edi is de Hollandsche vlag geheschen." De St.- Ct. bericht dat de telegraafkabel tusschen Madras en Penang en de recht- streeksche telegrafische gemeenschap met Ned.-Indië en verdere besteramingen her steld is. De opbrengst der Maatsch. t. expl. van Staatsspw. was in de week van 14 tot 20 Meijl. f 109,483.40'/a, tegenf 104,850.43 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst per dagkilometer 14,15, tegen f 13,64 in dat tijdvak van 1872. Men leest in De TijdNadat wij de vorige week hebben meegedeeld de benoe ming van onzen verdienstelijken stadgenoot, den architect P. J. H. Cuypers, tot eerelid van het American Institute of Architectsver nemen wij heden van een onzer vrienden, dat genoemden heer gisteren een nog veel vereerender benoeming is ten deel gevallen. De Bisschop van Maintz, Mgr. Von Kettelor, die sinds langen tijd het plan had opgevat om zijn kathedraal, den alouden Maintzer dom te restaureeren en daarvoor reeds een concours van eenige Duitschen architecten had laten houden, heeft na rijp beraad ge meend de plannen van deze heeren te moe ten laten rusten en zich te wenden tot den hr. Cuypers, om dezen de opdracht te doen tot het ontwerpen en de leiding van»de volle dige restauratie van den Maintzer dom als mede de vernieuwing van het inwendige, als het meubilair; en verder de projecteering en opperste leiding van alle kerkelijke bouw plannen voor het geheele bisdom»das voll- standige Restaurationswerk des Mainzer Domes; die innere Ausstattung wie das Mo- bilar, so wie die höhere Leitung und Projec- tirung der Plane für die ganze bisschöfliche Verwaltung». Daarbij heeft echter de heer Cuypers zich de vrijheid voorbehouden van te Amsterdam te blijven wonen. Uit 22 verschillende plaatsen is bij het hoofdbestuur van de vereeniging der sigaren fabrikanten bericht ingekomen, dat er onge veer 500 sigarenmakers, die leden van den Bond zijn geweest, daarvoor bedankt hebben, en ten gevolge van dien bij hunne patroons weder werkzaam zijn. U.D.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2