UIT HET BUITENLAND. Frankrijk. Thiers is afgetreden. Onder den schijn, als bestreed men niet den per soon, maar de politiek van den President, gelukte het aan de rechterzijde der Natio nale Vergad., hem met 362 tegen 348 stem men te doen vallen. Met een haast en ge jaagdheid, waardoor men zelfs de grenzen der betamelijkheid overschreed, is de maar schalk Mac-Mahon, hertog van Magenta, tot opvolger van den President benoemd. Alles is rustig geblevende radicale bladen gaven hier bij het voorbeeld. Opgewonden heid en spanning in hoofden en harten maar stilte in de straten. Oogenschijnlijk al dus eene vreedzame, volkomen wettige ver andering in het regeeringspersoneel maar in de werkelijkheid eene revolutie, waarvan de geweldige gevolgen niet zullen uitblijven. »Het doel heet, voorloopig het provisorium te blijven volhouden," zegt de Kölnische Zei- tung, »doch terwijl dit tot nog toe op den achtergrond het beeld der Republiek ver toonde zal men daar nu een monarchalen troon aanschouwen." En wie zal dien troon bezetten? De onzedelijke coalitie van legi timisten, orleanisten en bonapartisten, die eensgezind genoeg was om den man te doen vallen, aan wien Frankrijk zijn wederop- komst te danken heeft, moet, als eerste ge volg van hare zegepraal, in een verbitterden strijd tusschen hare bestanddeelen overgaan. Kerk- en Schoolnieuws. en Zuid-Nederland hebben zich vereenigd en in beginsel het volgende programma aange nomen: Art. 1. Er is bondgenootschap inge richt; Art. 2 .Tusschen de democraten van Noord- en Zuid-Nederland; Art 3. Tot het vestigen eener federative Republiek Art. 4. Der tegenwoordige of toekomende provin ciën van Noord- en Zuid-Nedèrland. Te dien einde hebben zij zich, door middel van een »oproep" gewend tot alle democra ten, volksmannen en volksmaatschappijen, en hen dringend uitgenoodigd, aanwezig te willen zijn of zich te laten vertegenwoordi gen op het inrigtend Bond-congres, hetwelk zal gehouden worden op 1 Junij aanst., zijnde eerste Sinxendag, te Amsterdam (lo kaal en uur later te bepalen). De »oproep" is, namens de regelings-com- missie, onderteekend door de voorloopige secretarissen, W. Ansing Groote Kattenbur gerstraat, T 748, te Amsterdam, en Aug. Yandekerkhove, Artoisstraat, 43, te Brussel. Volgens telegrafisch bericht uit Ned. Indië van 19 Mei 11. zou het laatste gedeelte van de spoorlijn BringinWillem I den 2 ln Mei voor het algemeen verkeer worden geo pend, en zal alzoo op dien datum de spoor weg Samarang— VorstenlandenWillem I in zijn geheel in exploitatie zijn gebracht. Naar wij vernemen, is 't zoo goed als zeker, dat de spoorweg DeventerAlmelo Hamburg zal tot stand komen, 't Benoo- digde kapiiaal voor den aanleg van dien weg moet reeds aanwezig ziju. Zoodra de conces sie verleend is, zal men met de voorbereiden de werkzaamheden een aanvang nemen. (Pr. Over. en Zio. Ct.) De Officier van Justitie te Almelo maakt de Justitie en politie attent op een persoon, die zich uitgeeft als reizende voor de firma Akker en Co.kooplieden in kolo niale waren te Amsterdam. Hij verkoopt thee, die echter bij onderzoek bleek voor een groot gedeelte te bestaan uit fijne houtskool. In het belang van den algemeenen gezondheidstoestand te Zwolle, is in den laat- sten tijd eene belangrijke schrede verder ge daan. De beide Aa's, die nog voor een ge deelte binnen die gemeente ongedempt zijn en waarin vele faecale stoffen uitloopen, wor den vereenigd, van groote riolen voorzien en gedempt, welk werk onlangs voor ruim f20,000 is aanbesteed. Op het punt van ver- eeniging wordt een groote put gemetseld, waarin die stoffsu zich zullen verzamelen. De werkzaamheden aan deze belangrijke ver betering worden met kracht voortgezet en aanvankelijk ondervindt men geene de min ste belemmering, zoodat men alle hoop heeft, dat nog dit jaar alles gereed komt. Men schrijft aan het iV. v. d. Dag uit Texel (den Burg) Op Hemelvaartsdag werden de bewoners van de zoogenoemde Steenenplaats in ons dorp, in den vroegen morgen 3!/3 ure wak ker geschud door een vreeselijk en onophou delijk geroep van: Verraad! Menschen! Burgers! Helpt! ze willen mij naar Mee- renberg brengen." Wij vlogen uit ons bed en zagen buiten op straat een man, die zich met handen en voeten vastklemde aan de wielspaken eener vigilante, ten einde zich zooveel mogelijk te verzetten tegen twee mannen, den Rijksbri gadier en een boerenknecht, die hem in de vigilante wilden duwen. Het bidden en smeeken was ondertusschen hartverscheu rend en duurde p. m. ll/s uur. Eerst toen er assistentie van twee nachtwachts kwam, mocht 't gelukken den patiënt te bedwingen, doch hoe? Niet dan na een vreeslijke wor steling en na hem als een misdadiger geboeid te hebben aan handen en voeten. Men ont zag zich niet daarvoor o. a. een zoogenaamd hoornzeel te gebruiken, dat men uit een na bijgelegen paardenstal gehaald had. Hoe de patiënt daarbij gemarteld werd, behoef ik u niett e zeggen. Alleen vraag ik of eene der gelijke worsteling op de publieke straat met iemand van meer dan zestig-jarigen leeftijd niet te vermijden ware geweest indien men beter voorzorgen gebruikt had. Daar de vi gilante inmiddels weggereden was, eindigde het hartverscheurende tooneel hiermee, dat men den patiënt op stroo in een wagen wierp, waarbij ook nog de agent van politie alhier moest te hulp komen. Men zegt dat dit alles het gevolg is van een rechterlijk bevelschrift met krankzinnig verklaring ten laste van den patiënt doch velen die den persoon in quaestie kennen halen de schouders op. De man, een aan zienlijk landeigenaar, heeft, naar zij meenen, nog nimmer teekenen van krankzinnigheid gegeven, ofschoon hij niet behoorde tot hen, die zich bij allen en tegenover allen kalm weten te houden, wat men wel eens met het woord »lastig" bestempelt. Wij zijn hier zeer in spanning over het licht dat in dezen zal opgaan. Men verhaalt dat de patiënt op de Texelsche boot een brief aan de Recht bank te Alkmaar geschreven heeft om zich te beklagen. Zoodra ik meer bijzonderheden weet deel ik ze u mede. Met huivering de dames mochten eens denken dat wij ons een ongepaste scherts veroorloofden deelen wij mede dat hon derd twee en zestig meisjes uit Massachusetts aan het bestuur van dien Staat het verzoek hebben gericht om de veelwijverij te wet tigen. In dien ongelukkigen staat bevinden zich 40000 meisjes meer dan mannen. Dit strekke tot verzachting van het oordeel over den stap der trouwlustige meisjes. VERKIEZINGEN 2e KAMER. Distr. Amersfoort, (aftr. lid van Loon.) Door bedanken van den cand. Mr. W. R. Boer is door de kiesver. „Vooruit- gans" gesteld Lodewijk Mulder. Distr. Almelo, (aftr. lid van der Linden.) Door de afd. van het „Anti-schoolwetverbond" cand. gesteld A. Baron Schimmelpenninck van der Oye te Arnhem. Distr. Amsterdam. De kiesver. de Grondwet stelde de aftr. leden Stieltjes, de Lange en Jolles tot candidaten. Distr. Breda. N. R. H. Guljé cand. van „Burgerplicht" te Bcrgen-op-Zoom en het aftr. lid Luyben van de Kath. kiesvereeniging. Distr. Delft. Het aftr. lid Nierstrasz cand. gesteld door Eendracht maakt Macht." Distr. Deventer, (aftr. lid Dumbar.) Cand. gesteld Mr. W. H. Dullert door „Vrijheid en Orde", en de kiesver. de „Grondwet" te Goor. Distr, Dockum. (aftr. lid van Beyma thoe Kingma.) Door de anti-revolutionaire kiesver. en de afdeelingen van het Anti-schoolwetverbond is cand. gestold Mr. L. W. C. Keu- chenius, te Batavia. Distr. Dordrecht. Cand. der anti-revolutionairen is Mr. Bichon van IJselmonde, te Rotterdam. De kiesver. „Orde en Vrijheid" en „Alblasserdam en Omstreken" kozen het aftr. lid Bredins. Distr. Eindhoven, (aftr. lid Mr. J. B. Bots.) De afd. EindhovenHelmond van de kiesver. „Noordbrabant" heeft tot cand. gekozen Mr. A. J. H. van Baer, kantonrech ter te Oirschot. Distr. Gorinchem. (aftr. lid Mr. J. Heemskerk Az.) De kiesver. „Nederland en Oranje" heeft tot cand. gesteld Mr. J. J. Teding van Berkhout. Distr. Gouda. Door de kiesver. „Koning en Vaderland" is tot cand. gesteld het aftr. lid de Brauw. Door de leden van het anti-schoolwetverbond, afd. „Bodegraven en Om streken", is tot cand. gesteld Dr. A. Kuyper, te Amsterdam. Distr. 's Gravenhage. (aftr. lid van Sijpesteyn.) De door de kiesver. de „Grondwet" gestelde cand. Mr. G. de Vries beeft voor de candidatuur bedankt. De kiesver. „Vaderland en Koning" stelde Graaf Schimmelpenninck, oud-Min. van Finantien tot candidaat. Distr. Haarlem. Door de „Zaandamsche kiesver." de ver. de „Eendracht" te Haarlem, en de kiesver. „Koog en Zaandijk" is cand. gesteld Mr. C. J. F. Mirandolle, aftr. lid. Distr. Hoorn. In de kiesver. „Burgerplicht" te Hoorn zijn in aanmerking gebracht, behalve het aftr. lid Jhr. M. D. van Akerlaken, de hh. A. van Eek, Dullert en Raat, welke laatstgenoemde zich cand. heeft gesteld. Distr. Leeuwarden. Door de kiesver. „Leeuwarden" de ver. „Vrijheid en Orde" te Harlingen en door de liberale kiesver. te Franekcr, is cand. gesteld de Heer S. Hengst, aftr. lid. Distr. Maastricht. Van clericale zijde is cand. gesteld W. E. Kerens de Wijlré. Distr. Middelburg, (aftr. lid Mr. van Eek.) Door de centrale kiesver. „Nederland en Oranje", te Middelburg, is cand. gesteld Jhr. J. L. de Jonge, te Zierikzee. Distr. Roermond, (aftr. lid \V. H. Pijls.) Mr. Cornelis is door de kiesver. de „Grondwet" te Weert, met nagenoeg algemeene stemmen cand. gesteld, en heeft de candidatuur aangenomen. Distr. Rotterdam. „Orde" stelde de aftr. leden Blom en Viruly tot candidaten. Distr. Tiel. Mr. Keuchenius cand. van de Goede Belijde nis te Wageningcn en der afd. van het anti-schoolw. verb. Distr. Tilburg. De kiesver. „Noordbrabant" (afd. Tilburg) heeft tot cand. gekozen, het aftr. lid, Jhr. Mr. J. B. Ver- heijen. Distr. Utrecht. Door de „Utrechtsche Kiezersvereeni- ging", door de „Alg. Kiezersvereeniging" te Breukelen en door de kiesver. „Unie" is cand. gesteld Mr. E. du Marchie van Voorthuijsen, aftr. lid, die voor eenigen tijd verklaard heeft niet in aanmerking te willen komen. Door de kiesver. der „Christelijk-historischen" te Utrecht is cand. gesteld Mr. J. Messchert van Vollenhoven, te Amsterdam. Distr. Winschoten, (aftr. lid Jonckbloet.) De afd. van het anti-schoolwetverbond te Wildervank stelde J. Beest van Andel tot cand. Distr. Winschoten. Dr. Jonckbloet cand. van de Grond wet te O. Pekcla. Distr. Zutfen. De onlangs opgerichte liberale kiesver. te Zutfeu heeft gesteld het aftr. lid Mr. L. Ed. Leuting. Door de anti-revolutionaire kiesver. „Nederland en Oranje", te Zntfen, is cand. gesteld Prof. B. J. Lintelo Baron de Geer van Jutphaas. Zeer juist schetste Thiers zelf den toe stand van de laatste tijden in de volgende woorden: »Er bestaat groote oneenigheid tusschen hen die de Republiek, en hen die de Monarchie willen, en ieder is hierin voor zich in zijn recht. En daaruit vloeit nood zakelijk voortdat het Gouvernement de strikste onpartijdigheid jegens allen moet in acht nemen. De monarchalen mogen alle vertrouwen stellen in hun geloof, de republikeinen mo gen op hunne beurt denken, dat de Repu bliek de noodzakelijke Regeeringsvorm is geworden. Bovendien beide partijen zijn nagenoeg van gelijke sterkte in de Kamer. Wend ik mijn oog naar de rechterzijde, dan zie ik er de vertegenwoordigers van drie dynastien. Mijne Heeren, gij kent onze his torie. Op de tegenovergestelde banken zie ik de representanten van tweeërlei Repu bliek, van de Republiek die vrees aan jaagt, en van de Republiek die vertrouwen inboezemt. Voor deze laatste nu heeft de Regeering zich verklaard. De natie, heeft men dikwijls gezegd, is niet republikeinsch. Dit is waar in de hoo- gere kringen. Maar de massa des volks wil een republikeinsch Gouvernement." Het ministerie is eene getrouwe afspiege ling van de verdeeldheid der partij, waaraan het zijn ontstaan te danken heeft. Mac- Mahon is een dapper soldaat, maar een slecht staatsman. Met de keizerlijke familie was hij op zeer goeden voet, en zijne vrouw maakte de processie naar Lourdes mee. Dit zijn waarlijk geen gunstige antecedenten. De Broglie en Batbie zijn orleanisten Ernoul en la Bouillerie legitimisten, en de eerste vooral een volbloed clericaal. Magne en Des- seiligny zijn bonapartisten. Alle homogeni teit ontbreekt derhalve. De coalitie der orleanisten, legitimisten en bonapartisten heeft het bestuur van Thiers omvergeworpen, omdat deze het eer lijk met de Republiek meende. Tegen hem stemmende heeft zij een votum uitgebracht tegen de Republiek. Nog slechts eene schre de en de burgeroorlog staat voor de deur. Geeft een der partijen haren koning een naam, dan is de bloedige strijd met de ande ren onvermijdelijk. Wellicht zal het weldra blijken, dat de rust van deze dagen even kort als bedriegelijk geweest is. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ravenswaaij M. W. van Lindonk, te Leusden; te Austeriitz Brandt, te Hoogland; te Waarden c. a. J. J. A. Ploos van Amstel, te Hilversum. Bedankt -. voor Oudewater S. H. Buytendijk, te Harder wijk voor Katwijk aan Zee en voor Overlangbroek door C. Leffef, te Eist. De gemeente te Baarn is door haren predikant Herman

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3