LODEWIJK MULDER. NO FAIR PLAY! b.v. wetenschappelijke ontwikkeling maar wij vreezen, dat dau de anti-revolutionairen aan het kortste eind zouden trekken; of alge meen stemrecht en dan de commune! Een illustratie van het nut van algemeen stemrecht kan geleverd worden door de Ne- derlaudsche Hervormde kerk. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! Dus a bon entendeur demi mot! vertegenwoordigd te zien. Daarom verheugen wij ons te mogen wij zen op een man van onze beginselen, en op recht met hart en ziel der liberale richting toegedaan, op Lodewijk Mulder. Hijde candidaat der kiesvereeniging Vooruitgangdraagt daardoor reeds het stem pel zijner vrijzinnigheid met zich. Heen twij fel of dubbelzinnigheid in zijne beginselen. Hij is de man van den tijd, zijne beginselen zijn de onze. Flink maar bezadigd, onafhankelijk, met een helder oordeel en degelijke kennis, heeft hij in daden, woorden en schrijven steeds getoond de openbare belangen waardig, ver standig en onpartijdig te behartigen. Ten volle bekend met het krijgswezen van ons land, is hij als vertegenwoordiger van dit district volkomen op zijne plaats. Ingeweven als het ware in alles wat het schoolwezen in het grootste gedeelte van dit district betreft, is hij ook in dat opzicht de aangewezen man. Al zijne antecedenten, reeds vroeger door ons ontvouwd, pleiten meer voor hem, dan de langdurigste parlementaire loopbaan door welke dikwijls niets wordt bewezen. Zijne veelomvattende kunde maakt hem ook tot een waardig en degelijk Volksvertegen woordiger. Kiezers van het district Amers foort! Komt allen op 10 Juni e.k. getrouw ter stembus, en vereenigt uwe stemmen op Korte aanteekeningen bij een raadgeving aan de kiezers in Amersfoort. Van wie de raad komt. 't Staat er niet bij, maar zonder veel moeite kan men gissen uit welken hoek de wind waait; en welke partij hier haar vernuft laat werken. Reeds het gedrukt bij H. de Hoog en Co. doet het ver moeden, maar niet minder de welwillende toon, waarop hier over andersdenkenden conservatieven en liberalen geoordeeld wordt; de eigengerechtigheid, welke in het gansche stukje doorstraalt en doet denken aan de uitverkorenen in den landede op geschroefde toon en de fraseologie, die er uitspreekt; het pittig Nederlandsch, waarin het is gesteld. Ware de zaak minder ernstig, stof zou er genoeg zijn voor een allerkoddig- ste parodie. Doch ter zake! Wilt gij dat er een einde zal komen aan den doelloozen partijstrijd, aan de overheersching eener on- lioll. coterie, wilt ge dat het anders en beter zal worden, zorg dan enz." Ja, dat willen wij, indien het zoo slecht met het vaderland is gesteld, als schrijver zegt, maar dan is het allereerst noodig, dat er mannen naar de ka mers gaan, die niet slechts verontwaardigd zijn, maar die ook de handen uit de mouwen stekendie inderdaad bekend zijn met 's lands historie, met de behoeften van onzen tijd, die niet telkens agiteeren en het domme publiek met klanken als ongodisterij inbreuk maken op de vrijheid" tutti quanti opzweepen en tot revolutie aanspo ren. Zal partijstrijd ophouden, dan moet waardeering van elkander de plaats inne men. Zal er een einde komen aan de over heersching eener bepaalde coterie, dan al thans nooit afgevaardigd diegenen, die zich »de uitverkorenen, het Kristenvolk" bij uit nemendheid noemen, en wie daar niet toe behooren, schuwen of verdacht maken; dan moet men zich wachten van »de natie" te gewagen, waar slechts van een klein hoopje ontevredenen sprake is. Of behoorden die allen, die de volksschool liefhebben niet tot de natie, en kunnen zij niet vroom en gods dienstig zijn? Ergo, den gerecomman- deerden candidaat niet gestemdzoo we niet willen vallen in de handen eener coterie, die gaarne op het kussen zou zitten en ons zou voeren waarheen s Door een beginselloos kiesstelsel stellen de geldmannen in ons land de wet, en zetelt te 's Gravenhage eene vertegenwoordiging, die geene vertegenwoordiging van Neerlands volk is." Gewis daar is nog veel verbetering noodig in ons kiesstelsel. Ook zou een an dere maatstaf dan het geld wenschelijk zijn, »Het buitenland ziet medelijdend op ons neer." Maar het zou een spotlach niet kun nen weêrhoudeu, als het vrije Nederland in de 19e eeuw weer ging bukken onder een opgedrongen gezagen het zou dan met recht gaan spreken van ons als van: »de Chinezen in EuropaAlzoo opgepast »Nog één stoot en we zijn onzen goeden naam in Azie onherroepelijk kwijt." De staat van oorlog, waarin we met Atchin ver- keeren, mag niet misbruikt worden bij de stembus van 10 Juni, zegt de Standaard. »Ons volk moet zijn landshistorie weêr kennen." Welnu, laat het dan ter schole gaan bij hen, die daarin thuis zijn als Wijnne, v. Vloten, Hofdijk en anderen, maar niet bij hen, die haar vrij wel alleen als machine de guerre bij verkiezingen gebruiken »Daarom mag geen stem verspeeld, geen kiezer te huis blijven! We hopen, dat de stembus zal getuigen en we hopen nog meer! »t' Huis blijven eu verkeerdsic!) stemmen zou onverantwoordelijk plichtverzuim zijn." We willen er ons voor wachten en goed uit de oogen zien. Denkt aan uw kinderen. Zij zullen u eens rekenschap vragen van den staat waarin ge hun het lieve vaderland hebt achtergela ten." We zullen aan hen denken en juist door dit te doen, zouden wij niet weten welk antwoord in later tijd zonder verlegen te worden, te geven, op hunne vraag: »maar vader, hoe kondt ge zoo onverantwoordelijk handelen en de belangen des lands in han den spelen van een partij, die alle vrije ont wikkeling tegenhoudt, van een coterie, die de waarhuid meent te hebben gepacht, die godsdiensthaat predikt en van waardeering geen begrip heeft, die het vrije volk doet zweren bij de letter?" »Die zich verschalken laat, is geen Hol lander van het echte bloed." Daarom kiezers, past op uwe neuzenVraagt naar feiten en niet naar woorden. Gebruikt uw eigen oor deel! »Sluit u aan ons aanMaar dan zouden we den pas gegeven raad immers terstond in den wind slaan en ons laten foppen. »Nóg, nóg is terugkeer mogelijk." Neen niet terug, maar vooruit ligt de weg, dien we moeten bewandelen! »De stembus van 10 Juni eischt beslist heid!" Zeer zeker! »En daarom geen ander gestemd" dan iemand, die getoond heeft op de hoogte te zijn van 's lands historie, hart te hebben voor het volksonderwijs, iemand, die kennis kan dragen van onze land- en zeemagt, van onze positie in Azie, die de vrijheid wil verdedi gen van Neerlands burgers, den band nau wer toehalen, die Nederland aan Orauje en Oranje aan Nederland bindt; iemand, die geen doelloozen partijstrijd wil aanwakkeren! Zoo zouden ivij eindigen, en daar DEWIJIS& MüJELlblEES, de candidaat van Vooruitgangvrij wel ongeveer aan deze eischen voldoetwaarom dan dien candidaat niet gekozen En niet gestemdnu, dat is duidelijk AMERSFOORT, 6 JUNI 1873. Amersfoort, ja de geheele provincie Ut recht heeft een gevoelig verlies geleden. Den 31en Mei 11. overleed te Wiesbaden na eene slepende ziekte de Heer Mr. Jacob Cornells Gijsbert L.aan, lid der Gedeputeerde Staten van Utrecht. Den 13enJanuarij 1826 gebo ren, heeft hij dus slechts den ouderdom van 47 jaren mogen bereikenmaar toch was deze leeftijd lang genoeg, om hem te leeren bennen als een uitnemend verdienstelijk, ijverig en braaf burger. Zijne verdiensten zijn vooral gebleken, zoolang hij Burgemees ter was der gemeenten Baarn en Eemnes, waartoe hij in 1858 werd benoemd. Beide gemeenten wijzen nog op zoo menig werk, door hem tot stand gebracht, en treuren om zijn dood, al had hij haar ook reeds sedert October 1868 met der woon verlaten om zich te Amersfoort te vestigen. Eene rechtmatige erkenning zijner voortreffelijke hoedanighe den had dan ook in 1862 plaats, toen hij tot lid der Provinciale Staten werd verkozen, en weldra toonde hij ook daar de aangewezen man te zijn om de dagelijksche leiding en uitvoering der zaken te behartigen, zoodat bij in 1867 door die staten werd benoemd als lid van het college van Gedeputeerde Staten. Hoe ijverig hij in die betrekking werkzaam was, ligt een ieder voor den geest die den overledene ook maar van verre heeft gekend. Toch wist hij nog menig uur af te zonderen om zich ook meer speciaal aan de belangen dezer gemeente te wijden. Zoo kan het Schoolverbond nog met trots wijzen op hem, zoolang hij daar in het bestuur was, zoo wist ook de Arrondissements-Rechtbank zijne kenuis op den waren prijs te schatten door hem voor te dragen als rechter-plaatsvervan- ger, waartoe hij 22 April 1871 werd be noemd. Alzoo is zijn dood een groot verlies voor velen, niet het minst voor de zijnen. Eerlijk en oprecht, helder en welsprekend wist hij zijne gedachten uiteen te zetten, en kwam steeds rondborstig voor zijne meening uit. Gisteren werd zijn stoffelijk overschot naar zijne laatste rustplaats te Baarn overgebracht. Eene talrijke schare van familieleden, vrien den, autoriteiten en belangstellenden, zoo van hier en elders, bevond zich aan de groeve, om den dierbaren afgestorvene eene laatste hulde te brengen. Dinsdag morgen werd het lijk van den Heer J. E. Herschel uit Utrecht herwaarts overgebracht, en met de vereischte eereblij ken ter aarde besteld. Wij beameu ten volle wat de Amersf. Ct. van hem zegt, waar wij lezenDe Israëlitische gemeente verliest in meuig opzicht veel in hem. Hij was naar in nige overtuiging een zeer godsdienstig en vroom man, steeds krachtig medewerkende tot instandhouding van den alouden eere- dienst en de voorschriften van de Mozaïsche wet. Naar wij vernemen heeft de H. J. Helder man met ingang van 1 September e.k. zijn ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van leeraar in de Franscke en Engelsche ta len aan de Hoogere Burgerschool alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot Directeur van het postkantoor te Zaandam de Heer A D. Methorst, thans commies der posterijen lste klasse. Het kiescollege bij de Herv. Gemeente te Amersfoort heeft verkozentot ouderlingen de H.H. J. W. L. Baron van Boetzelaar, A. P. Terschuur, A. J. Bos en A. D. Methorst, en tot diakenen de H.H. J. G. van de Klas horst en J. Terschuur, Zaterdag avond heeft de Gooische Kies vereeniging Eendracht maakt Macht in hare vergadering op Zandhoeve bij Naarden ge houden, met 6 van de 11 uitgebrachte stem men tot candidaat voor de Tweede Kamer verkozen den Heer Mr. W. Baron van Golt- stein van Oldenaller. De overige stemmen waren verdeeld tusschen Lodewijk Mulder en van Loon, die met van Goltstein het gros uitmaakten. Ook de Kiesvereeniging Amersfoort heeft in hare vergadering van Dinsdag avond den Heer Mr. W. Baron van Goltstein tot candi daat geproclameerd. Het is echter bekend dat beide Kiesveree- nigingen uit zulke verschillende bestaud- deelen bestaan, dat zij geen van beiden ge acht kunnen worden eenige politieke kleur te bezitten. Wel jammer daarom dat zij zich niet aan de liberalen hebben aangesloten, en niet ook den Heer Lodewijk Mulder tot candidaat hebben gesteld. Door de afdeeling van het Anti-school wetverbond is natuurlijk het aftredend lid Jhr. Mr. J. W. van Loon gesteld. Die af deeling spant al hare krachten in, en houdt

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2