INGEZONDEN. Protest en Vraag. Kerk- en Schoolnieuws. Uitslag der verk. van Leden der 2e Kamer. ALKMAAR. Uitgebracht 2403 geldige st. Herkozen de heer Van Foreest, met 1270 st. Mr. IV. van der Kraay verkreeg 1162, Prof. de Geer 27 st. ALMELO. Uitgebracht 1869 stemmen. Herstemming tusschen den heer Van der Linden met 854 en de heer In- singer met 757 stemmen. De heer Schimmelpenninck van der Oye bekwam 252 stemmen. AMERSFOORT. —Uitgebracht 2177 stemmen. Geldig 2170 stemmen. Gekozen de heer Van Loon, met 1149 st. De heer IV. van Goltstein had 759, de heer Lodewijk Mul der 190 en de heer Alberdingk Thijm 68 stemmen. AMSTERDAM. Uitgebracht 1686 geldige stemmen. Gekozen de HII. Stieltjes, met 1241 en De Lange, met 860 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Jolles, met •h 834 en Fabius met 729 stemmen. De heer Van der Toorn had 378, de heer Teding van Berkhout 216, de heer Keu- chenius 187 en de heer Vou Wrangel auf Lindenberg 166 stemmen. APP1NG AD AM. Uitgebracht 1232 geldige stemmen. Gekozen is de heer Westerholf, met 939 stemmen. De heer Kuyper bekwam 275 stemmen. ARNHEM. Uitgebracht 2250 stemmen. Geldig 2224 stemmen. Gekozen de heer Dullest, met 1185 ^stemmen. De heer Van Rappard had 626, de heer Keuchcnius 409 stemmen. ASSEN. Uitgebracht 1015 stemmen. Geldig 996. Gekozen Mr. L. Oldenhais Gratama, met 775 stemmen. Kuyper verkreeg 120 stemmen. 'a BOSCH. Uitgebracht 1742 geldige stemmen. Ge kozen Mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmann, met 1474 stem men. De heer Guljé had 251 stemmen. BOXMEER. Uitgebracht 1676 geldige stemmen. Ge kozen de heer Haffinans, met 1603 stemmen. BREDA. Uitgebracht 2806 stemmen. Geldig 2793 stemmen. Gekozen de heer Luyben, met 1866 stemmen. De heer Guljé bekwam 312 stemmen. DELFT. Uitgebracht 1959 stemmen. Geldig 1943 stemmen. Herstemming tnsschen J. L. Nierstrasz 900 en Dr. C. J. Vaillaut 690. Mr. L. W. C. Kcucheuius ver kreeg 327. DEVENTER. Uitgebracht 1611 stemmeD. Gekozen de heer Dullert, met 903 stemmen. De heer Schimmelpen- ninck van der Oye bekwam 673 stemmen. DOKKUM. Uitgebracht 1783 stemmen. Herstem ming tusschen de heeren Van Ilarinxma thoe Slooten die 666, en Keuchenius die 639 stemmen bekwam. De heer Rcilinghhad 478 stemmen. DORDRECHT. Geldige stemmen 1395. Gekozen de heer J. P. Bredius, met 887 stemmen. De heer Mr. M. Bichon van IJsselmonde bekwam 493 stemmen. EINDHOVEN. Geldige stemmen 1545. Gekozen de heer Van Baar, met 827 stemmen. De heer Bots bekwam - 705 stemmen. GORINCHEM. Uitgebracht 2219 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren Heemskerk met 874 en Teding van Berkhout met 841 stemmen. DeheerDijck- mcestcr had 4S6 stemmen. GOUDA. Uitgebracht 1914 stemmen, geldige stem men 1903. Herstemming tusschen de heeren De Brauw die 740 en Kuyper die 592 stemmen had verkregen. De heer Buys had 564 stemmen. 's GRAVENHAGE. Uitgebracht 1387 gcldigo stem men. Gekozen is Mr. B. J. Graaf Schimmelpenninck, met 731 stemmen. De heer De Jonge bekwam 559 stemmen. HAARLEM. Uitgebracht 1334 stemmen; geldig 1319 stemmen. Gekozen de heer Mirandollo, met 833 st. De heer Van der Ilucht had 38U stemmen. HOORN. Uitgebracht 1647 geldige stemmen. Gekozen de heer Van Akerlaken, met 1338 stemmen. De lieer Mes- schert van Vollenhoven bekwam 230, de heer Raat 41 st. LEEUWARDEN. Uitgebracht 1485 geldige stemmen. Gekozen is de heer Hingst met 1049 stemmen. Baron Thoo Schwartzenberg bekwam 395 stemmen. LEIDEN. Uitgebracht 1657 stemmen, geldig 1645. Herstemming tusschen de heeren Van den Berch van Heem stede die 730 en Van der Loef, die 484 stemmen bekwam. De heer Schimmelpenninck verkreeg 410 stemmen. MAASTRICHT. Uitgebracht 1791 geldige stemmen. Gekozen de heer KeronB de Wylre, met 1333 stemmen. De heer Van der Maesen verkreeg 653 stemmen. MIDDELBURG. Uitgebracht 1763 stemmen. Her kozen de heer Van Eek, met 1029 stemmen. De heer De Jonge had 718 stemmen. NIJMEGEN. Uitgebracht 1349 stemmen. Gekozen Mr. C. J. A. Heydenrijck, met 1113 stemmen. ROERMOND. Uitgebracht 1764 stemmen, geldig 1715. Gekozen de heer Lambrechts, met 864 stemmen. De heer Cornells bekwam 480 en de heer Kcssenich 367 st. ROTTERDAM. Uitgebracht 1325 stemmen, geldig 1275. Gekozen zijn de heeren Viruly, met 820 en Blom, met 825 stemmen. De heer Kuijpcr verkreeg 205, de heer van der Hoeven 185 en de heer De Bruin 199 stemmen. SNEEK. Uitgebracht 2556 stemmen. Geldig 2533 stemmen. Gekozen is de heer Idzerda met 1419 en de heer Wybenga met 1394 6tcmmcn. De heer Keuchenius had 1105 en de heer Wolbers 1066 stemmen. TIEL. Uitgebracht 2051 geldige stemmen. Gekozen de heer C. T. A. baron Van Lynden van Sandenburg met 1331 stemmen. De heer Lodewijk Mulder bekwam 625 st. TILBURG. Uitgebracht 1463 geldige stemmen. Ge kozen de heer Verheyen, met 1263 stemmen. UTRECHT. Uitgebracht 1607 geldige stemmen. Her stemming tusschen den heer Van Voorthuijzen met 715 en den heer Messchert van Vollenhove met 574 stcmmn.e WINSCHOTEN. Uitgebracht 486 stemmen. Gekozen Dr. W. J, A. Jonckbloet, met 340 stemmen. Van Beest van Andel had 108 stemmen. Z1ERIKZEE. Uitgebracht 1000 geldige stemmen. Herkozen is de heer J. J. Van Kerkwijk, met 738 stem men. Jhr. De Jonge had 234 stemmen en Tets van Goudri- aan 22 stemmen. ZUIDHORN. Uitgebracht 423 geldige stemmen. Ge kozen de heer Cremers met 307; de heer S. Van Velzen be kwam 85 stemmen. ZUTFEN. Uitgebracht 2378 stemmen, geldig 2345. Gekozen de heer Lenting, met 1210 stemmen. De heer Schimmelpenninck van der Oye bekwam 731, de heer De Geer 390 stemmen. ZWOLLE. Uitgebracht 1800 geldige stemmen. Ge kozen Mr. J. A. Sandberg, met 918 stemmen. De heer Keuchenius had 572, de heer Gcfken 300 stemmen. De herstemmingen zullen plaats hebben 24 Juni e. k. Naar men ons bericht zal de heer Dullert voor Arnhem zitting nemen, en in Deventer (hetwelk daardoor openvalt) tot cand, worden gesteld de Heer LODEWIJK MULDER. Heviger dan ooit zijn de gemoederen in beweging", zegt de redactie van dit Week blad in baar vorig nummer, en daarvan geeft zij zelf in booge mate bewijs. Een Kiezer, die den 10 Juni voor geen »grooten dag" aanziet, althans niet grooter dan andere da gen, ontvangt geen aangenamen indruk van een schrijver als plaats vindt in N°. 76. Wij noemen ons niet anti-revolutionair. Wij zijn niet vrij van vrees voor vreemde namen. Wij zijn liberaalin den waren zin des woords en daarom juist ergeren wij ons zeer aan een schrijven, dat eene richting insinueert, onder het geven van bewijs die richting waarlijk niet te kennen, laat staan te waardeeren. Nu, onbekend maakt onbemind. Die door de redactie miskende richting beet de Chris- t e 1 ij k e. Zij wordt zonder gegronde aanlei ding gehoond. Zp, die tot de Christelijke richting behooren gelooven, dat God, be halve in de Natuur, ook door de Schrift zich heeft geopenbaard. Zij eischen, dat een Christen goede woorden spreekt, en vooral goed handelt. Vele van dezen vereenigen zich niet steeds met de anti-revolutionairen, omdat zij niet overtuigd ziju, dat liuu rede nen en het doel van hun streven doorgaans alleszins rein is. Het streven naar opper macht in den staat behoort volgens ons ge voelen alleen geweten te worden aan llome. De Grondvester der Christelijke leer heeft uitdrukkelijk gezegd, dat Zijn Koningrijk niet van deze wereld is. Hetgeen de Stand aard zegt, moet men niet op rekening stellen der Christenheid. Wij althans beschouwen dat blad als niet steeds consequent, zelfs meenen wij het partijdigheid en onbeslist heid ten laste te mogen leggen; geneigd, naar het ons bleek, mannen van »naam" of van grooten invloed, in strijd met den Christe- lijken eisch, te ontzien, of zoodanig te sparen, dat men aan hun niet de waarheid kon zeg gen. De wijze waarop de Standaard strijd voert tegen Rome en de conservatieven wekt terecht veler bewondering; maar weinig bij val heeft zijne Schriftbeschouwingen. Nu moet het echter ten hoogste worden afge keurd, dat men veelal zijne bedoeling van sommige zijden ziet miskennen, en nog erger zijne woorden in een verkeerd licht weêr- geeft. Het is van de Redactie van dit Week blad ook niet waarheidlievend, de onnaden kende menigte in de meening te brengen, of daarin pogen te doen volharden, dat de Christenen in het algemeen ^teruggang" willen, en dat uwe partij uitsluitend vooruit streeft. Gij behoordet te onderscheiden dat het juist omgekeerd is. Gijlieden wilt terug naar den tijd van Plato en Socrates, of mis schien juister gezegd, naar de beginselen van SakjaMuni. Wij willen vooruitmaar daartoe allereerst de geopenbaarde waarheid verbreiden, alom hare stralen verspreiden. Uwe richting bepaalt zich slechts naar het zoeken van waarheid. Wij verheugen ons, figuurlijk gesproken, in het zonlicht en kun nen het niet eigengerechtig" noemen als iemand in het zonlicht staande getuigt»ik beu warm." Gij schijnt u nog bezig te hou den om met behulp der chemie een nieuw licht te voorschijn te brengen en sluit iutus- schen uw oogen voor en ontrekt uw lichaam aan het weldadige licht der zon, waaruit alle intellectueele ontwikkeling ontsproten is, waardoor de Westersche beschaving en we tenschappen geboren werden. Het licht on der welks stralen mannen als een Is. New ton, Keppler, Huighens, Boerhave, enz. ge vormd werden. Kunt u, alvorens verder te gaan, onder uwe richting ook mannen aan wijzen van gelijke gehalte als deze, al is het er slechts één? D. T. v. S. De Redactie van het Weekblad plaatst bovenstaand ingezonden stuk van T. v. S., al had ze wel gewenseht, dat het van een com mentaar ter verduidelijking voorzien ware aan den eenen, en de schrijver beter de arti kelen van no. 76 gelezen liadde aan den an deren kant. Toch moesten haar enkele op merkingen van het hart. Het protest, dat zij zijne richting niet met den noodigen eerbied behandeld heeft, wordt gewezen van de handdat ze haar heeft ge hoond is ten eenenmale onwaar, dat ze juist heeft gezien met te spreken van eigengerech tigheid blijkt zonneklaar. Over schrijvers liberaliteit willen wij niet oordeelen, maar wel over die zijner richting en deze is niet groot. Zij heeft dan ook van liberalen gesproken in den zin, dien ieder gewoonlijk aan dit woord hecht en verba valent usu In theologische excurseu zal ze niet tre den, ze zijn in dit blad niet op hun plaats en zouden voor het overige onvruchtbaar zijn. Wat de S. gelooven wil en moet, dient hij zelf te weten. Maar als hij beweert, dat de redactie gezegd heeft, dat »de Christenen in 't algemeen" teruggang willen, dan blijkt hij verkeerd om het zachtste woord te gebruiken ge lezen te hebben, daar juist gezegd wordt, dat slechts die bepaalde partijdie zich de Kristenen bij uitnemendheid gelieft te noe men, niet uitsluiting van anderen, die even goed op dien naam aanspraak maken, der vooruitgang tegen houdt, dat is de partij der confessioneele leer-mannen. En het blijkt dat zij goed heeft gezien. Tirades van eigengerechtigheid (of wie zegt ons dat het anders isals dezewij heb ben de waarheid in onze opvatting van Jezus godsdienst, maken haar koud noch warm en hebben dus niet de deugd van het zonlicht, waarin S. zich dagelijks mag koesteren naar zijn zeggen. Kan hij niet dwalen In de waardeering van den Standaard, waarvan naar ik meen, hij ons geen sprake was, kunnen we instemmen, en zullen er bij gelegenheid, als liet noodig mocht zijn, op letten. Wat schrijver er van beweert, dat hij zoovelen ontziet en spaart weten we niet, al vinden we het met liern bepaald onkriste- Rjk. Eindelijk van waar de wijsheid: dat zij to- rug willen naar Plato, Socrates of Sakja- Muni: Welke woordvoerders der liberale partij in staat of kerk heeft die waarheid ver kondigd? Niet één. En nu ten slotte een antwoord op de vraag: Kunt (kan) u, onder uwe richting ook mannen aauwijzen als Newton, Keppler, Huighens Boerhave? Ja welde juist genoem den, die de voorloopers er van waren en weg bereiders in vroegeren tijd. En thans b.v. Donders, Hclmholtz, Darwin, Max Miiller etc. etc. die minstens even grooten Europe- schen naam hebben als die anderen? Of zijn schrijver deze namen onbekendDan moet hij beter beslagen op het ijs komen. Hiermede zullen wij de discussion stalcen, overtuigd van liet spreekwoord: elk meent zijn uil een valk te zijn en hebben tevens nog geen plan van den Kristen naam af stand te doen, al hechten we er eene ietwat andere heteekenis aan en al staan we een eenigzins andere opvatting er van voor als T. v. S. De Redactie. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Yecnendaal door Yosonides, te Eater. Clir. Ger. Kerk. Aangenomen naar Utrecht door M. van Minnen, te Ilazerswoude. Oud-Katli. Kerk. De wijding van den nieuw gekozen Bisschop in Duitsch- land zal geschieden door den Heer Hykarnp, Bisschop van Deventer en deken van het Aartsbisschoppelijk kapittel. Benoemd: tot hulponderwijzer te Zeist J. Schuitenmaker, te Den Helder. Blijkens de Nieuwe Bijdragen voor Mei jl., bedroeg het aantal hoofdonderwijzers-vacatures in ons Vaderland 27, als in: Noord-Brabant 6Gelderland, Friesland en Overijssel 5Limburg 4Noord-Holland en Drenthe 1; in Noord-Brabant en in Gelderland werd eene hoofdon derwijzeres gevraagd. Het aantal hulponderwijzers-vacatu res bedroeg 107, als in Overijssel 26; Noord-Brabant en Noord-Holland 21; Zeeland 12; Gelderland 9; Limburg 7; Groningen 5; Zuid-Holland en Utrecht 3. In Noord-Brabant werden 2 hulponderwijzcrcssen gevraagd; in Z.-lIoUand 1. Uit Naaldwijk wordt aan de Arnh. Ct. geschreven Toen onlangs dc schoolopziener in dit district voor het eerst dc ronde deed en ook te Hondsholrcdijk kwam, stoof een van de ouders der leerlingen dc school binnen, schreeu wende: „Ik w il mijn kind niet ingeënt hebbenDc man meende, dat dc hem onbekende heer gezonden was om do kinderen te vacciueeren. Hij was vau dit idee niet af to brengen en spoedig voegden zich meer personen bij hem, die gezamenlijk nog wat tumult maakten, zoodat de onder wijzer de school moest laten uitgaan. De burgemeester vond zich genoopt, door aanplakking iu dc gemeente ziju misnoegen over deze houding te verkondigen.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3