Uitslag der herstemmingen BINNENLAND. AMERSFOORT, 27 JUNI 1873. Tot bode en concierge van de Arrondisse- ments Rechtbank alhier werd Zaterdag 1.1. benoemd Willem Ritman, opperwachtmees ter bij het regement rijdende artillerie. Bij het reg. rijdende artillerie is overge plaatst de kapitein J. F. Dicmer van het 3e reg. vesting-artillerie. Dinsdag avond zijn de leden der kiesver- eeniging Vooruitgan;/ bijeengekomen ten einde een candidaat te stellen voor het lid maatschap der Provinciale Staten. In de vergadering werd er op gewezendat het kiesdistrict Amersfoort tot dus ver niet zeer billijk vertegenwoordigd was geweest, in dien men het namelijk als billijk beschouw de, dat de verschillende deelen van het di strict in verhouding tot het aantal kiezers in de vergadering der Prov. Staten moesten zijn vertegenwoordigd. Terwijl nu Amers foort met 407 kiezers vóör de bestaande va cature 4 leden naar de Staten zond (de H.H. Wijers, de Louter, van Bel en Laan) Stou- tenburg en Leusden met 66 kiezers ook één lid (den Heer Kien Eltzman) en Renswoude met 27 kiezers ook één lid (den Heer Taets van Amerongen van Renswoude), telde het geheele noordelijke gedeelte (Soest, Soest- dijk, Baarn, Eemnes, Vuursche, Hoogland en Bunschoten, met 410 kiezers) slechts één vertegenwoordiger (den Heer Mollerus). Kon men in die streken een geschikt persoon vinden, dan zou door deze omstandigheid zijne keuze dubbel vvenschelijk worden. Uit de samenstelling van het drietal bleek het, dat de meerderheid der vergadering zich met deze beschouwingen vereenigde. Het be stond uit de HeerenMr. J. Cock Blomhoff te Baarn, Dr. M. C. Verloren van Schot horst te Hoogland en W. A. Croockewit te Amersfoort. Hieruit werd tot definitieve candidaat der vereeniging gekozen Mr. J. Cock Blomhoff te Baarn. De verkiezing heeft plaats 8 Juli e.k. De Heer Cock Blomhoff heeft de candida- tuur aangenomen. De aanbesteding der bestrating van den Kleiweg, loopende van de Eembrug langs de Eem tot aan de Zeldertsche Sluis, onder het waterschap Eemland en van daar tot aan den straatweg in Hoogland nabij Coelhorst werd 11. Zaterdag door het Prov. Bestuur van Utrecht gegund aan den Ileer M. G. van der Lede voor f33690. Heden Vrijdag ten 12 uur werden door den Luitenant-Kolonel-Garnizoenskommandant te Amersfoort aanbesteed: 200 hekkoliter Roode of Rijntarwe, we gende minstens 77 kilogram; minste in schrijver de Heer J. Hoogh winkel te Go- rinchen voor f 13.27 de hektoliter buiten de zak. 200 hektoliter Zeewsche tarwe, wegende minstens 74 kilogr.minste inschrijver de zelfde voor f 13.55 de H.L. buiten de zak. 100 hektoliter Inlandsche of Pruisiche rogge, wegende minstens 72 kilogram; min ste inschrijver de Heer II. Gerritsen te Amersfoort v. f 8.50 de H.L. buiten de zak. Donderdag jl. stond voor de Arrondisse- ments Rechtbank te Amersfoort terecht ze kere D. C. Schipper, beschuldigd van dief stal van hout ten nadeele van den aannemer W. van den Oosterspoorweg, welk hout in zijn [schip verborgen werd gevonden, nadat het gebezigd was tot hulpmiddel bij het los sen van puin ten behoeve van gezegden aan nemer. De beklaagde zou nl. aan zijn toen- maligen knecht, thans kolonialist, (die als getuige optrad), last hebben gegeven het be doelde hout in het schip te verbergen. Na verhoor van 5 getuigen achtte het O. M. het feit voldoende bewezen en eischte, omdat hier recidive plaats hadeene zwaardere straf, weshalve ZEA. requireerde eene cellu laire gevangenisstraf van 5 maanden en 3 dagen en veroordeeling in de kosten. De be klaagde werd bijgestaau door den Heer Mr. J. W. Sluiter, procureur te Amersfoort, die de lastgeving volkomen onbewezen achtte, als zijnde ontkend door den beschuldigde en alleen beweerd door diens gewezen knecht, wiens getuigenis bovendien volgens pleiter alle geloofwaardigheid miste. Pleiter con cludeerde alzoo tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 3 Juli des voor middags ten 10 uur. De Gemeenteraad van Weesp heeft beslo ten iedere week en wel des Dinsdag eene markt te houden, en daarvoor zal vrijdom van tol worden verleend aan de lange Vecht- brug. De metselaars werkzaam aan het station van den Oosterspoor nabij Weesp, hebben allen Zaterdag gedaan gekregen. Waar schijnlijk omdat de aannemer van dat station vernomen had, dat de werklieden voorne mens waren, de verdere werkzaamheden in den steek te laten. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 17 Juni. Gccrtruida Adrians van Hoijte- ma, gcb. van Harcucarspclz. IS. Catrina van Dijk, d. 19. Barendina Kok, geb. Grasmaijer, z. 21. Mekje Kuizcudaalgeb. van Duistd. Wilhclmiua Bildcrs geb. Kisuer, z. 25. Johanna Wilhelmina Massa, geb. de Groot, d. Gehuwd: 25 Juui. Rijk Pollcman met Hendrika Ver meer ter Burg. Hendrik llcndrikscu met Johanna van Willigenburg. Diguis Izaak van de Vijver met Elisabeth Kraan. Overleden 18 Juni. Hester van Rees2 md. 20. Petrus Groeneboom5 md. 21. Johanna Alijda Bosman, 75 jr., wed. Petrus van Roozendaal. 22. Carel Lodcwijk Fredcrik Koos, G3 jr., geh. met Jacoba Johanna van Coeverdcn. 23. Adrianus Josephus Aarts, •IS jr., geh. met Adriana Hoogland. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 13,50 a 15,Rogge ƒ8,30 a S,65. Boekweit ƒ9,a ƒ9,50. Aard appelen 2,50 a 3,00. Boter 1,15 a 1,25 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. KENNISGEVING. Dc Burgemeester vau Amersfoort, Gezien het bericht y«iii den Kouiinandant van het rege- meut Rijdende Artillerie dd. 19 Juni 11., no. 148; Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de practische oefeningen van voormelde Artillerie in het schieten naar den schijf den 27. Juni e.k. aanvangen en ge durende dc maanden Juli en Augustus worden voortgezet, de eerste oefening in dcgroote Ylasackers endc tweede op de Zeisterheide te houden, zullende tijdens het vuren de noodige vlaggen waaien, om liet onveilig terrein te doen kennen. Met het oog op dc omstandigheid dat bij het schieten cenige projectielen somwijlen niet springen, wor den de ingezetenen nadrukkelijk opmerkzaam gemaakt op de gevaren waaraan men zich blootstelt dusdanige gcvondcu projectielen te behouden. Het is daarom raadzaam alle kogels die gevonden worden zonder daaraan iets te doen en vooral zonder die in de nabijheid van vuur te brengen dadelijk bij den Oflicier belast met het materieel tegen het daarvoor vastgesteld vindingsloon inteleveren. Amersfoort, den 23. Juni 1873. Dc Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. STATEN-GENERAAL. Woensdag 25 Juni hervatte dc Tweede Kamer hare werkzaamheden. 2S leden waren afwezig. Dc geloofsbrie ven van het nieuw benoemde lid Mr. R. J. graaf Schimmel- penniuck werden in handen eener Commissie gesteld. Inge komen was eene missive van den Hoogen Raad met eene aanbevelingslijst voor de vacature ontstaan door het over lijden van den raadsheer Mr. J. Crans. Het niet herkozen lid der Kamer Mr. J. A. Jolles kwam daarop de eerste voor. Daarua werden de werkzaamheden geregeld, en werd, na mededecling dat het eindverslag iB uitgebracht omtrent dc wetsontwerpen: lo. tot wijziging der wetten op de nati onale militie; 2o. tot regeling en voltooiing van het vesting stelsel; en 3o. tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, door den Voorzitter voorgesteld om de behandeling van het eerste ontwerp te bepaleu op Vrijdag 27 dezer. Van Wassenaer wilde de vestingwet voor af doen gaan, doch men begreep dat dan den Minister van Oorlog te weinig tijd werd gelaten. Het voorstel van den Voorzitter werd daarop aangenomen met 45 tegen 6 stem men. (v. Loon stemde weêr tegen.) De vergadering werd nu tot Vrijdag gescheiden. ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Almelo. Uitgebracht 1973 stemmenvan onwaarde 11. Gekozen H. A. INSINGER (conservatief) met 1064 stemmen. Op Mr. G. M. van der Linden (aftredend lid, liberaal) waren 898 stemmen uitgebracht. Utrecht. Uitgebracht 1771 stemmen. Geldig 1762. Gekozen Mr. J. MESSCHERT VAN VOLLENHOVEN (anti-revolutionair) met 932 stemmen. Op Mr. E. Du Marchie van Voorthnysen (aftredend lid, liberaal) waren 830 stemmen uitgebracht. Amsterdam. Ingekomen 1319 stemmen, waaronder 2 van onwaarde. Gekozen de vice-ndmiraal G. FABIUS (conservatief)met 672 stemmen. Mr. J. A. Jolles (af tredend lid, liberaal) verkreeg 644 stemmen. L c i d e n. Uitgebracht 1463 stemmen, waarvan 13 van onwaarde. Herkozen Jhr. Mr. L. J. C. VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDE (anti-revolutionair). Op Mr. H. C. Verniers van der Locff (liberaal) werden 469 stemmen uitgebracht. Gouda. Uitgebracht 1985 stemmengeldig 1953. Herkozen Jhr. Mr. IV. M. DE BRAUW (conservatief), met 1035 stemmen. Dr. A. Kuyper (anti-rev.) had 918 st. Delft. Uitgebracht 2201 stemmen, geldige stemmen 2175. Herkozen J. L. NIERSTRASZ C.Jzn (conservatief) met 1187 stemmen. Op Dr. C. J. Vaillant (liberaal) wer den 986 stemmen uitgebracht. Gorinchcm. Uitgebrachte geldige stemmen 2400. Gekozen Mr. J. J. TEDING VAN BERKHOUT (anti- rev.) met 1325 stemmen. Op Mr. J. Heemskerk Azn. (aftredend lid, conscrv.) waren uitgebracht 1075 stemmen. Dokkum. Uitgebracht 1762, geldig 1748 stemmen. Gekozen Mr. B. P. Baron VAN HARINXMATHOE SLOO- TEN (liberaal) met 1027 stemmen. Op Mr. L. IV. C. Keuchcuius (anti-revolutionair) waren uitgebracht 721 st. Prins Alexander is naar de Weener ten toonstelling vertrokken. Het B. Hbl. zegt in zijn mail-over- zielit De gevoelens omtrent de meer of mindere juistheid van den maatregel om de expeditio naire macht van Atjin terug te roepen, loo- pen zeer uiteen. Heeft daartoe alleen de vrees voor den invallenden westmoesson op de noordkust van Atjin aanleiding gegeven, dan schijnt volgens de meer en meer bekend wordende opinie van ervaren zeelieden de maatregel onoordeelkundig te zijn opgeno men, naar men zegt op de betuiging van den kommaudant der zeemacht, dat hij zich niet- voor de gevolgen wilde verantwoordelijk stellen. De berichten, die wij nu met de terugkeerende troepen ontvangen, schijnen het oordeel van geraadpleegde deskundigen te bevestigen, daar wij nu vernemen, dat gedureude al den tijd, dat de troepen in af wachting van nadere bevelen aan het strand gekampeerd lagen, zij geen last van regen hadden en zonder de minste moeite konden embarkeeren. Men zegt, dat in den west-moesson de reede van Atjin, door de hooge bergen ge dekt, steeds een veilige ligplaats aanbiedt, maar integendeel wanneer daarop de noord oost-moesson staat, waar de reede geheel open voor ligt, de deining zeer zwaar kan wezen. Het gerucht loopt dan ook, dat de expedi tie onmiddellijk hervat zal worden; met zeker heid kunnen wij er evenwel niets van zeggen. Uit een particulier schrijven van Sin gapore deelt men aan het B. Hbl. het vol gende mede Wij ontvangen zekere berichten, dat door alle kleine vorsten op Sumatra aan den sul tan van Atjin goed gewapende hulptroepen worden gezonden en zijn toegezegd, om hem bij eene hervatting van den oorlog, dien men stellig en spoedig verwacht, tegen de Hol landers te ondersteunen. Groote hoeveelden kruit en ander krijgsmaterieel werden opge kocht en op verschillende wijzen naar Atjin gezonden, hetwelk niet kan worden belet, daar de blokkade niet effectief is. De tweede expeditie naar Atjin zal dan ook voor eene geduchte en goed toegeruste macht staan, die vast besloten is om het rijk tot het uiterste te verdedigen. Het programma van de 69ste alge- meene vergadering der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, en het congres, te houden te Utrecht den 7, 8, 9, 10 en 11 Juli luidt als volgt: Maandag 7 Juli, des avonds ten 8 ure, feestelijke ontvangst van heeren directeuren en afgevaardigden in een der lokalen van Tivoli. Concert van de schutterij, onder directie van den heer C. Coenen, in de Bui- ten-Societeit, aangeboden door de Sociëteit »De Vriendschap", des avonds ten 8 ure. Dinsdag 8 Juli, voormiddags ten 9 ure, eerste zitting der algemeene vergadering in het gebouw voor kunsten en wetenschappen op de Mariaplaats. Tusschen 121 ure déjeuner in hetzelfde gebouw. Bezichti ging van de stedelijke gasfabriek tegen 3 ure. Ten 5 ure, table d'höte. Des avonds ten 8 ure, concert van de grenadiers en jagers uit 's Hage, in Tivoli. Woensdag 9 Juli voormiddags ten 10 ure, nijverheids-congres in het gebouw voor kun sten en wetenschappen op de Mariaplaats. Namiddags ten 5 ure, table d'höte. Des avonds ten 7 ure, groot militair-concert en vuurwerk, aangeboden door het gemeen tebestuur, op het Vreeburg. Donderdag 10 Juli, voormiddags ten 9

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2