BINNENLAND. De persoon van v. cl. V. met den zand- trein van Hilversum naar Weesp willende rijden, had het ongeluk daaronder te gera ken, met het gevolg dat de geheele trein over hem heen ging waardoor beide beenen en een arm zwaar werden gewond. Men vreest voor het behoud van zijn leven. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 26 Juni. Maria Klee, gcb. Mossink, z. 27 Juni. Theodora van Nimwegengeb. Wellerd, z. 28 Juni. Elberta de Krniff, gcb. van den Berg, z. 1 Juli. Charlotta Philippiua Johanna Kockcbakker, geb. de Vries Hofman, z. Ondertrouwd: Karei Meijer met Gijsberta Vonk. Wilhelm Lubbers met Dirkje Prins. Geuuwd: 2 Juli. Everhardus Dirkse met Tijmctje. Micres. Ovemeden 25 Juni. Een levenloos k. van Johannes vanBrakcl. 29. Jan Hulst, 10 md. 30. Geravda Voortman, 10 w. Klaas Dekker, 38 jr., goh, met Wil- helmina van Wijland. Johannes Meijer, 72 jr., geil. met Maria Vos. i Juli. Catriua Veenendaal, 5 md. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal cene commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, den 7. JULI aan staande 's namiddags van halftwce tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden. en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Yssclt en W. Maas Gecsteranus. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 13,a f 15,Rogge ƒ8,30 a 8,60. Boekweit f 8,30 a 9,Aard appelen 2,50 a 3,00. Boter 1,15 a 1,25 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. STATEN-GENERAAL. Vrijdag 27 Juni 11. werd de Heer B. J. Graaf Schimmel- penninck in de zitting der Tweede Kamer beccdigd, en heeft hij daarna zitting genomen. Toen werd de discussie geo pend over de voorgestelde afschaffing der plaatsvervanging en nommerverwisseling. Na vele discussién en bestrijding niet alleen van de zijde van v. Bieberstein, Saaymans Vader, v. Kuyk en Arnoldts, maar ook door de Roo, die liet stelsel van absoluten dienstplicht alleen vereeuigbaar achtte met xerkortiug en beperking van den dienst en met de vrijstel lingen, door Storm van 's Gravcsande, die meende dat an dere hooguoodige verbeteringen, o. a. der kazernes, moes ten voorafgaan, door Godefroi, die de afschaffing ongeraden achtte als het bew ijs niet geleverd wordt, dat dit het eenige middel is tot voorbereiding voor tijden van gevaar, door Jouckbloet, die de afschaffing onbereikbaar noemde in onze tegenwoordige maatschappij, door Stieltjes, die meende dat cr niet genoeg gelet was op het trekken van kader uit de militie en dat het wonen buiten de kazernes aan te veel be perkingen was onderworpen, en door Blom, terwijl het ont werp door v. Wassenaer en Lenting als in het belang van leger en natie zijnde krachtig werd verdedigd, vatte de Minister van Biuncnlandsche Zaken het woord op, en out- wikkeldc het standpunt der regeering. Dc regeering was niet in beginsel tegen overdracht van diensten in het alge meen, maar meende dat de Staat daarvan nooit dc schade mag dragen. Men moet voor de onafhankelijkheid iets over hebben. De rcgccring wenscht een zoo zuiver mogelijke be slissing omtrent dit hoofdbeginsel van het ontwerp. Daarna kan men de onderdeden regelen. Ook de Minister van Oorlog verdedigde het ontwerp, 't welk voor hem de voor waarde van zijn optreden geweest was, op grond dat zonder afschaffing der plaatsvervanging een nationaal leger cene onmogelijkheid is. Oostenrijk, Rusland, Frankrijk, Zweden en Noorwegen waren voorgegaan. In België was in begin sel reeds in dien geest beslist. In Zwitserland zelfs keurden dc autoriteiten het bestaande stelsel af. In de zitting van 30 Juui echter werd het ontwerp ver worpen met 43 tegen 25 stemmen (Tegen: de hh. Haff- mans, Van Zuylcn, Bergmann, v. Nispen, Begram, v. Hou ten, Stieltjes, Luybcn, v. Kuyk, Hoffmann, Mackay, v. Nan- men, de Roo, v. Lynden, Borret, Verheyen, de Bieberstein, Jonekbloct, Dumbar, Bredius, v. Loon, de Jong, Bergsma, Sandberg, Westerhoff, Arnoldts, v. d. Berch, Heydenrijck, Godefroi, van Foreest, Nierstrasz, v. Voorthuysen, Heems kerk, Jolles, v. d. Does, Storm, C. van Nispen, Blom, Kap- peync, Smits, v. d. Heuvel, Vader en de Voorzitter. De Min. van Biuncnl. Zaken deelde na die beslissing mee dat de ltcgeering, daartoe door Z. M. den Koning gemach tigd, het wetsontwerp introk, en de Min. v. Oorlog ver klaarde dat hij alsnu geen deel zou nemen aan de beraadsla gingen over de vestingwet noch aan cenig debat over oor logszaken. De Voorzitter verklaarde daarop dat de vestingwet alsnu niet zal behandeld worden. Vooraf waren twee amendementen, een van den Heer v. Naamen en een van den Heer Bredius verworpen (52 tegen 16, en 48 tegen 18), welke beide de strekking hadden een beginsel te doen uitspreken waarvan terugzending van het ontwerp aan dc Regeering het gevolg zou geweest zijn. De treurige woordenstrijd tnsschcn den Minister van Biunen- landsche Zaken en Jonekbloct in deze zitting laten wij liefst onbesproken, omdat wij erkennen dat die met de waardigheid der Kamer niet strookt, en evenzoo den twist tusschen dc Roo en den Minister van Oorlog ten gevolge van het mededcelcn door den laatste van een brief van den eerste, omdat die zaak blijkens ons bericht in het binnen land van dit nommer opgenomen is bijgelegd. Wij hopen echter in het vervolg voor dergelijke incidenten bewaard te mogen blijven. De zitting van 1 Juli wa6 gewijd aan het opmaken vau de voordracht voor dc vacature in den Hoogen Raad. Als eerste candidaat is geplaatst Mr. J. A. Jolles, lid der Ka mer. Als 2c kandidaat Mr. M. F. Lantshecr, Raadsheer in het Hof van Zeeland3e. Mr. A. dc Vries, Raadsheer in het Hof van Noord-Holland4e. Mr. N. F. van Nooten, Raadsheer in het Hof van Utrecht; 5e. Mr. A. A. De Pinto, Raad-adviseur bij het departement van Justitie. Den 2 Juli werd behandeld de interpellatie Nierstrasz over Atchin. Op de vraag naar de oorzaak van den oorlog, refereerde de Minister van Koloniën zich aan zijne vroegere verklaring dat de Regcering aan de reeds gedane mededcc- lingen niets hij te voegen had. Op dc vraag naar de oorzaak van de staking der espeditie herhaalde dc Minister dat de noodzakelijkheid der stakiDg ruimte voor twijfel overlaat, bij welke verklaring het in belang van den gevoerden oor log raadzaam is te berusten. Op de vraag, of de Kust van Atchin effectief geblokkeerd is, moest do Minister het ant woord schuldig blijven, en herinnerde hij aan do moeielijk- heden verbonden met zoodanige blokkade. De vraag of ge noegzame strijdkrachten en materieel zoowel van de zee als de landmaoht naar Indië zijn gezonden opdat cene tweede espeditie zou kunnen worden aangevangen zonder onze be zittingen te veel te ontblootcn, beantwoordde de Minister toestemmend. Er is ruimschoots voldaan aan alle aanvra gen uit Indië, de vraag eindelijk of cr onderhandelingen tns schcn de oorlogvoerende partijen gaande zijn, die hoop geven op een eervollcn vrede, antwoordde de MinisterNeenhet is echter niet onmogelijk, zelfs waarschijnlijk dat door be vriende Radjas van naburige Staten pogingen zijn aange wend bij den Saltan om met Nederland in onderhandelingen te geraken. De Minister geloofd dat, dc Indische Regcering wel bereid zou zijn zonder verder bloedvergieten tot een eervollen vrede te geraken, maar niettemin geen oogenblik zal ophouden met de noodige voorbereidingen voort te zet ten. Later verklaarde de Minister nog dat, als de schepen waakzaam zijn, de blokkade voldoende kan gehandhaafd worden, terwijl gaandeweg meerdere schepen in Indië aan komen of er reeds zijn. Daarna werd in diezelfde zitting de beraadslaging geo pend over de wet op dc grondbelasting en 3 en 4 Juli voort gezet. Iu de zittiDg van 3 Juli werd art. 1 aangenomen, na verwerping van het amendement van KuykKerkwijk, om opheffing der vrijstelling van landbouwschuren uit dat artikel. VERKIEZINGEN 2e KAMER. Deventer29 Juni. In de liberale kringen alhier en in de omstreken wordt er druk over gesproken, wanneer, zooals te verwachten is, de heer Dullert voor Arnhem opteert, den heer van der Linden, thans afgevaardigde voor Almelo, tot kandidaat voor de Tweede Kamer te stellen. De kiesvereeniging sDe Grondwet" te Goor (distr. Deventer), heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld den Heer Mr. W. van der Ivaay, te Alkmaar. Evenzoo de kiesvereeniging Vrijheid en Orde" te Deventer. De verkiezing is bepaald op 15 Julie.k. en de herstemming zoo noodig op 29 Juli daaraanvolgende. De heer Mr. J. Messchert van Vollen hoven heeft zijne verkiezing te Utrecht tot lid van de Tweede Kamer aangenomen. De bewering, dat de heer Hoffman voornemens zou wezen zijn mandaat neêr te leggen, ten einde de kiezers in de gelegen heid te stellen Mr. J. Heemskerk Az. tot- lid van de Tweede Kamer te kiezen, is van allen grond ontbloot. De heer Hoffman, zelf moet dit gerucht het eerst vernomen hebben uit liet schrijven van den swelonderrichten" Haagsehen correspondent der {oude) Rotterd. Courant. In een manifest aan de kiezers in het kiesdistrict Tiel, tot aanbeveling van den heer Van Lijnden, las men aan het slot: »Op de door de liberalen aanbevolen man nen als: Van Bosse, Lodewijk Mulder en meer anderen, behoort geen regard te wor den geslagen, daar zij de waarborgen misseD, die wij in den heer Van Lynden bij onder vinding hebben leeren kennen. Zij kennen onze streek niet, en zijn daarin ook geheel onbekend." Op den rand van enkele exemplaren was het woord streek verandert in streken. Het gerucht dat de Minister van Oorlog en de lieer de Roo van Alderwerelt, naar aanleiding eener uitdrukking in de Tweede Kamer, duelleeren zouden, wordt indirect bevestigd door de volgende gewisselde stuk ken, waaruit intusschen tevens blijkt, dat de zaak eene bevredigende oplossing heeft bekomen. Verklaring. De ondergeteekenden, gene raal van Limburg Stirum, Minister van Oorlog, en de Roo van Alderwerelt, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal ver klaren de eerste ondergeteekende, dat hij den inhoud van den brief, dien de heer de Roo van Alderwerelt onder dagteekening van 2 April jl. tot hem heeft gericht »aan derden" mededeelende dit geenszins gedaan heeft met de bedoeling om den heer de Roo iu zijn goeden naam te schaden de tweede ondergeteekende, dat door bovenstaande verklaring alle aanleiding is vervallen tot het bezigen der woorden, welke hij in den aanhef zijner redevoering van 27 Juni jl. tot den Minister van Oorlog heeft gericht, weshalve hij bij deze verklaart die woorden terug te nemen. Graaf van Limburg Stirum. De Roo van Alderwerelt. De ondergeteekenden verklaren, dat iu hunne tegenwoordigheid de beide ondertee kenaars van bovenstaande verklaring te ken nen hebben gegeven, dat daardoor alle ver schil over het openbaren van den inhoud van het schrijven van 2 April jl. en het gespro kene op 27 Juni is uit den weg geruimd en opgeheven. Zij voegen er als hun oordeel bij, dat de beide ondergeteekenden van boven staande verklaring te recht daarin berusten, 's Gravenliage, Dullert. 30 Juni 1873. Storm. van Reenen. van Wassenaer. Stieltjes." Men schrijft uit 's Hage: Het model van het standbeeld dat ons Thorbecke voor oogen zal stellen, vindt al gemeen bijval; zijn gelaat moet uitstekend getroffen zijn en in zijn gewoon eenvoudig kleed, de bekende jas, enz. zien wij hem, zoo als hij in zijn dagelijksch leven in de Kamers verscheen en ieder ontving, die hem kwam- spreken. Men wenscht nu dat de commissie behoor lijken spoed make en ons weldra het beeld van den staatsman op het Binnenhof te aan schouwen geve. U. D.) De opbrengst der Maatsch. tot exph van Staatsspoorwegen bedroeg in de week van 18 tot 24 Juni f 111,368,64, tegen f98,098,11 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de gemiddelde opbrengst per dagkilometer f 15,27, tegen f 13,77, in dat tijdvak van het vorige jaar. Voor de spoorweglij n WoerdenLei den is voor ruim iya millioen ingeschreven. {U. D.) De lijn Boxtel-Wezel is, voor zoover het Nederlandsch gedeelte betreft, opgeno men en goedgekeurd. De Hooge Raad heeft Maandag 30 Junijl. in cassatie uitspraak gedaan in de bekende zaak van de Heeren L. M. en A. S., leden der firma Isenthal Co. alhier, bij arrest van het prov. gerechtshof in Noord- Holland, bevestigende een vonnis der arron dissementsrechtbank te Amsterdam van 27 Maart 1872, vrijgesproken van de volgende hun ten laste gelegde feiten lo. het col lecteeren voor eene in Nederland niet geoor loofde buitenlandsche loterijen 2o. Het zonder vergunning aanleggen en continueren eener binuenlandscho loterij. Overeenkomstig de conclusie van den Adv.- Gen. Mr. J. M. Smits, heeft de Hooge Raad bedoeld arrest op beide punten vernie tigd en de beklaagde veroordeeld tot eene maand cellulaire gevangenisstraf en f 365- boete. Als een goed werkend middel tegen de schadelijke vochtigheid van nieuwe wonin gen wordt aanbevolen daarin, voor de bewo ning, gedurende vijf dagen voor eene ruimte van 10 aren 2ys kilo houtskool per dag te verbranden. Uit Schaarsbergen wordt van 26 Juni gemeldCirca ten één uur had alhier op de Arnhemsche heide een vreeselijk voorval plaats. De troepen der infanterie, hare evo- lutiën aldaar houdende, gedurende welken tijd voor vlaggetjes de onveiligheid van het terrein wordt aangewezen, warenafgeloopen, doch een van de zoogenaamde kogelzoekers, een korporaal, (die door de troepen achterge laten worden), heeft de onvoorzichtigheid zijn geweer af te schieten, zoodat een per soon, Van den Brink, scheper van E. Brans (Minne) van den Kemperberg, die zich bij zijne schapen op eenigen afstand op een berg of heuveltje bevond, het noodlottige schot ontving en den kogel den armen jongen dooi de bovenhand ging, welke hij in zijn broek zak had en verder in zjjne bovendij of onder buik. De toestand van den lijder moet zeer zorgwekkend zijn. {A. C.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3