ken in de mindere buurten geplaatst, waar door bet maken van mesthoopen kan voor komen worden, benevens het verontreinigen der straat. Een eerste vereischte is daarbij, dat zulke privaten dagelijks goed gereinigd worden. Dat eene zoodanige instelling niet alleen als gezondheidsmaatregel is aan te bevelen, maar ook een pecunieel voordeel oplevert, blijkt uit een verslag van de Gemeente Gro ningen, gedurende het jaar 1859 tot en met 1869, alwaar in die elf jaren een gezamenlij ke zuivere winst is verkregen van f161.914 en jaarlijks stijgt deze winst ingevolge betere verzameling en meerdere duurte der uiest- speciën. In Delft is men ook in 1871 begon nen dit tonnenstelsel in te voeren. Aldaar wordt van stadswege de verandering aan de privaten aangebracht, hetgeen met inbegrip der tonnen ongeveer 7 gld. per privaat be draagt. Blijkens gedane opgave voldoet dit zeer goed en wordt er al meer en meer tot dit systeem overgegaan. Behalve de verandering van afvoer van faecaliën hebben wij het drinkwater ge noemd en dit wordt onder de gelegenheid- gevende hoofdoorzaken genoemd bij het ont staan van cholera en typhus. Als wij na gaan, dat door het doordringen der vloei stoffen, afkomstig van privaten en mest hoopen, het grondwater voortdurend wordt verontreinigd en bij hoogen stand van dit grondwater schadelijke uitwasemingen plaats vinden, beuevens dat vele putten door slechte afsluiting met dit grondwater in ver binding staan; bij alle deze voorwaarden van bederf van drinkwater en schadelijke uitwasemingen zal het voorzeker niemand verwonderen dat ziekten, zooals cholera en typhus een vruchtbaren bodem vinden om zich te ontwikkelen en te verspreiden. Men behoeft slechts de cholera-verslagen na te gaan otn hieruit te kunnen besluiten dat door slecht drinkwater gelieele buurten door de ziekte werden aangelast en meermalen gedecimeerd. Talrijke gevallen zijn aangegeven, dat door het verschaffen van zuiver drinkwater in besmette buurten de ziekte belangrijk verminderde. Van Amsterdam is bekend, dat nadat aldaar de duinwaterleiding tot stand is gekomen, de cholera slechts in ge ringe mate heeft geheerscht. Genoegzame aanwijzigingen voor Gemeentebesturen, die overtuigd zijn dat typhus en cholera uit na tuurlijke oorzaken ontstaan, en niet als straffen Gods moeten beschouwd worden, om te trachten aan een der voornaamste eischen te voldoen, namelijk het verschaffen van zui ver drinkwater. Met ingenomenheid hebben wij vernomen, dat door een der Wethouders vergunning is gevraagd, om alhier een paar nieuwe welputten te doen boren. Bovendien moet het Bestuur beginnen met het drink water der stadspompen op verschillende tij den van den dag te doeu onderzoeken en mocht het blijken dat een of meer pompen geen zuiver water opleverdedeskundigen raadplegen om dit te veranderen of zoo noo- dig het gebruik van zoodanige pompen als drinkwater verbieden. Uit onze beschouwingen kunnen wij alzoo het volgende resumeeren Dat van wege het Gemeentebestuur worde overgegaan 1°. tot de inzameling van faecale stoffen. 2n. tot de inzameling van asch en vuilnis. 3°. tot de uitbaggering der grachten en geregelde spuiing. 4°. tot het verschaffen van zuiver drink water. Van ganscher harte hopen wij, dat deze eischen niet langer tot de pia vota mogen behooren. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing bij herstemming van één lid voor de Provinciale Staten van Utrecht in af schrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veer tien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van tien tot cén ure. Amersfoort, den 23. Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester, W. L. SCHELTÜS. A. G. W1JERS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht eiecutoor verklaard kohier No. 2 van de PERSONEELE BELAS TING dienstjaar 1873/74 (wijken E, F, G, H en I) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoort, den 22. Juli 1873. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 25 JULI 1873. Bij de herstemming voor een lid der Pro vinciale Staten van Utrecht, ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den Heer Mr. J. C. G. C. Laan, hebben Dinsdag 400 van de 894 kiesgerechtigden hunne biljetten ingeleverd, nl. te Amersfoort 166 van de 393 kiezers, te Baarn 44 van de 97, te Bunschoten 60 van de 66, te Eemnes 32 van de 66, te Hoogland 29 van de 82, te Leusdeu 20 van de 49, te Renswoude 17 van de 27, te Soest 24 van de 9S, en te Stouten- burg 8 van de 16. Bjj de opening der stem bussen op den volgenden dag bleek bet dat 5 biljetten in blanco waren en 1 ongezegeld, zoodat er 6 van onwaarde werden verklaard. Het aantal geldig uitgebrachte stemmen be droeg dus 394. Daarvau vereenigde de Heer Mr. J. Cock Blomhof! te Baarn (liberaal) 210 stemmen op zich, en de Heer W. Beu kers te Bunschoten (anti-revolutionair) 184, zoodat is gekozen de Heer COCK BLOMHOFF. Donderdag jl. werd door het Gemeente bestuur aanbesteed het verbouwen van de verandah aan de H. Burgerschool te Amers foort tot werkplaats voor den amanuensis. Het werk werd aangenomen door den tim merman J. C. van Eibergen te Amersfoort voor f295. Ter correctioneele terechtzitting van de Arr. Rechtbank te Amersfoort stond giste ren terecht een doofstomme, Hugo van de Wakker genaamd, beschuldigd van zonder middelen van bestaan te hebben rondge- zworven. Door middel van een tusschen- persoon, die zich door vingerspraak met den beklaagde onderhield, kon de Rechtbank de vragen aan den bekl. overbrengen en diens antwoorden vernemen. Het feit van land- looperij werd op die wijze volledig door be klaagde bekend, en bovendien door getuigen bewezen, zoodat de eisck van het O. M. (3 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht) na korte deliberatie staan de de zitting bij vonnis der Rechtbank werd bevestigd. Vrijdagochtend viel een 12jarige knaap, al spelende nabij het stadhuis, in de Singel gracht te Amersfoort. Op het hulpgeschrei van zijne schoolmakkers spoedde zich een voorbijgaande jufvrouw naar den waterkant, en het mocht haar gelukken, met eenige hulp van een paar kleine kameraden van den jongen, dezen langs de werf op het drooge te trekken. Zondag 27 Juli wordt in de Remonstrant- sche kerk gepreekt door Ds. W. J. J. Fries de Vries, predikant te Zevenhuizen en Ha- zerswoude. Een inwoner der gemeente Bussum is Woensdag door de hitte in het veld neerge zegen en in bewusteloozen toestand te huis gebracht, men vreest voor het behoud van zijn leven. Bij het zware onweder hetwelk Woensdag avond boven Amersfoort en omstreken woedde is de bliksem geslagen in een paar boomen en in een korenveld, waarop de te veld staande rogge voor een gedeelte is ver brand. Gisteren (Vrijdag) werd ter beurze te Amsterdam als zeker gemeld, dat de Spaan- sche Coupons op 1 Augustus e.k. zullen wor den uitbetaald. Z. M. beeft den majoor-magazijnmeester der artillerie Bosch, te Naarden, op diens aanvrage gepensioneerd. Het pensioen be draagt f1300. Bij bet gebonden examen in de legerplaats bij Zeist naar den rang van fortificatie-op zichter hebben de vier mededingende onder officieren allen voldaan maar zijn tot benoe ming voorgedragen de sergeanten K. Yzer- manen, T. W. Bertels, van het bataljon mineurs en sappeurs. Door Z. M. den Koning is bepaald, dat door al de troepen, welke in de volgende maand het kamp te Milligen zullen betrek ken, de groote tenue zal worden medegeno men. Met ingang van den 12n Aug. aanst. wordt voor den duur der legeroefeningen, tijdelijk een Rijkstelegraafkantoor met be perkten dagdienst geopend in het Kamp bij Milligen. De diensturen van dat kantoor zijn geregeld als volgt; op werkdagen van 7 tot 10 ure voor middags en van 1 tot 4 en 6 tot 8 ure namiddags; op Zon- en Feestdagen van 8 tot 9 ure voor- en van 2 tot 5 ure na middags. Het pontonnierskamp te Rhenen zal naar men verneemt, met 1 Augustus worden op geheven. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 18 Juli jl. is aan de Centraalspoorwegmaatschappij tot 1 Sep tember 1873, voor zooveel betreft de rijtui gen 3de klasse, ontheffing verleend van de naleving van art. 119, tweede zinsnede, van het Algemeen Reglement voor de spoorweg diensten, laatstelijk vastgesteld bij Konink lijk besluit van 15 Juni 1373 (Stbl. no. 79). Te Rhenen is een achttienjarig meisje, door het terugslaan van den zwengel eener put, welke zij na het ophalen van een emmer water verzuimde vast te houden, zoo gewel dig tegen het hoofd geslagen, dat zij op de plaats dood bleef. Dinsdag middag was te Driebergen door twee personen een wagen hooi geladen, en het touw strakker aan willende halen, had den zij beiden het ongeluk achterover in het water te vallen. De kastelein in het stations koffiehuis aldaar, H. Kok, had het geluk na onvermoeide pogi ugen beider leven te redden Te Weesp had Maandag middag op den in aanleg zijnden spoorweg weder een treurig ongeval plaats; een zandtrein, welke op het plein bij het in aanbouw zijnde stationsge bouw had stilgehouden om water in te ne men en door eene of andere oorzaak niet spoedig in beweging kon worden gebracht, kwam in botsing met een van Bussem ko menden trein. De schok was zóó hevig, dat de voorste wagen genoegzaam geheel ver brijzeld en een der locomotieven zeer be schadigd werden. Het been van Jen machi nist der van Bussuin komende locomotief werd verbrijzeld, zoodat men des avonds tot de afzetting heeft moeten overgaan. De on gelukkige is echter een paar dagen later aan de kwetsuur gestorven. De stoker is bewus teloos naar het gasthuis gebracht, doch later weer bijgekomen, zondereenig verder letsel te hebben ondervonden. Op de bijenmarkt te Veenendaal zijn aan »de nieuwe weg" aangevoerd 2559 stokken in 41 wagenvrachten, en aan »de Klomp" 1617 stokken in 24 wagenvrachten. De prijzen waren gemiddeld f4,75 per korf, zoowel oude als jonge bijen. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 17 Juli. Jannetje Top, geb. Houtman, z. 18. Grietje Vonk, gcb. Brandseu, z. Willeinijntje Wouterse, geb. van Veluwe, d. 19. Catbarina Petro- nella Dorothea van Bronkhorst, gcb. Fickc, z. 20. Johanna van den Heuvel, geb. Pot, d. Jozina Ca tbarina Bijtelaar, geb. Daniels, z. Ondertrouwd: 17 Juli. Jan van Zeldert met Leida Ileriniua van dc Veer. 18. Abraham van Wijland met Charlotta Hclene Anna Wilhelmina Quadbeck. Heudrikus Johannes Alfrink met Petrouella Kok. Gehuwd: 17 Juli. 5Ir. Carel Anne van der Leeuw met Johanua Helena Aleida van Druijuen. Overleden-. 17 Juli. Autonie van Pluren, 10 m. Evcrardus Langras, 68 jr., wedr. van Willemijntje Jan sen. 19. Joost Uding, 66 jr., geh. met Daatje Ves- kcs. JohanneE Beernink, 5 md.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2