vormige produkten die liet drooge gedeelte ran den bodem doordringen en eindelijk verlaten, om de woningen daarop gebouwd op te vullen en tot bronnen van ziekte te maken. Vooral in bet najaar, wanneer dooi de menigvuldige regens de stand van bet grondwater verhoogd wordt, stijgen deze gassen of mepbitiscbe dampen in groote hoeveelheden op, en veroorzaken zelfs in de bij uitstek gunstig gelegen plaatsen koortsen eu allerlei andere aandoeningen. Zoodanig is de toestand door de onwetend heid van onze voorvaderen in het leven ge roepen'en door onze zorgeloosheid in stand gehouden. Verreweg de meeste onzer steden zijn niet anders dan mestvaalten en het drinkwater van de meeste bewoonde plaat sen is daardoor verdund rioolvocht ge worden. Wat nu te doen. In weinige jaren een bodem zuiveren die door eeuwen heen is ver vuild? De bestaande steden en dorpen af breken en op andere plaatsen weer opbou wen op betere grondslagen en met meer zorg voor het afvoeren van drekstoffen en vuil? Zeker, hij, die dit als middel zou voorslaan, zou het onmogelijke wenschen, maar er zijn andere middelen en wij ziju het aan ons zei ven en aan onze nakomelingen verplicht een toestand niet te doen voortduren en aller minst te verergeren, die reeds zoovele slacht offers heeft gemaakt. Een Duitsch geleerde zegt en terecht, Mat hij die voortgaat met de wijze waarop thans met de faecaliën wordt gehandeld, nu hij weet wat hij doet en welke de gevolgen ziju van zijne onverschilligheid, zich schuldig maakt aan moord, al wordt er nog geen wetboek aangetroffen, dat zijne handeling als zoodanig kwalificeert. Wij echter willen geen moordenaars zijn van ons zeiven en van onze kinderenwij willen de handen in één slaan en trachten een toestand te verbetex-en die te lang reeds heeft bestaan; wij willen hen, die het nog niet weten op welken vulkaan zij wonen, inlichten omtrent het gevaar dat zij loopen; wij willen om wetten vragen die ons in staat stellen de weei-barstigen ondanks hen zeiven te redden, en te verhinderen dat ze voortgaan met het uitmooi-den van geheele gezinnen, en wanneer wij dat zullen bereikt hebben, dan zullen wij met gerustheid het nadei-en van den cholera kunnen afwachten, wetende dat deze zich niet kan ontwikkelen daar, waar voor hare ontwikkeling geene gegevens voorhanden zijn, dat wil zeggen; dat daar waar in alle opzichten reinheid heerscht, zij niet weer die gevreesde ziekte zijn zal, die zij thans hier zijn moet. Daarom laat ons in de eerste plaats zorgen voor goed drinkwaterdat zonder groote kos ten overal in onze gemeente is te verkrijgen, laat ons een einde maken aan het vervuilen van den bodem door daarin onze faecaliën te verstoppen, die elders groot nut kunnen doen. Voor het onderhouden eener goede gezondheid is nevens goed voedsel en matig heid in hoofdzaak noodig: Zuivere bodemzuivere lucht, zuiver drink- water. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Koniugs in de provincie Utrecht van den IS. Juni 11., no. 2 Az., Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat van den 4..Augustus tot 24 September aanstaande ge kampeerd zal worden in de legerplaats bij Zeist, gelegen on der de gemeenten Amersfoort, Soest cn Lcusden, en dat ge durende dien tijd dagelijks, behalve zon- en feestdagen, van 's morgens zeven tot drie uren dos namiddags zal gevuurd worden op een gedeelte van het terrein gelegen onder de twee ccrstgonoemdo gemeenten, cn viermalen's weeks op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag op bet ge deelte onder Leusden gelegen, in Augustus van 's morgens zeven tot twee uren des namiddags en in September van 's morgens acht tot drie uren des namiddagsgedurende welken tijd op do hoogste punten van bet terrein roode vlaggen zullen waaien, tot aanduiding van het onveilig terrein. Met het oog op de omstandigheid dat bij bet schieten cenige projectielen somwijlen niet springen, worden de in gezetenen nadrukkelijk opmerkzaam gemaakt op de geva ren waaraan men zich blootstelt dusdanige gevonden pro jectielen te behouden. Het is daarom raadzaam alle kogels die gevonden worden zonder daaraan iets te doen cn vooral zonder die in de nabijheid van vuur te brengen dadelijk bij den officier belast met het materieel tegen het daarvoor vastgestelde vindingsloon in te leveren. Amersfoort, den 29. Juli 1S73. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat, aantevangen den 3. Augustus e.k.op Zondag, tusschen 7 en 9 uren des voormiddags, door de Vereeniging tot bevor dering van 's lands Weerbaarheid alhier zal worden gevuurd op het terrein genaamd de Vlasakkers, nabij de Piramide gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 31. Juli 1S73. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 1 AUGUSTUS 1873. Bij Zijner Majesteit besluit van 26 Juli 1873 no. 80 is'tot Notaris binnen het Ar rondissement Amersfoort, ter standplaats de gemeente Amersfooi-t, benoemd de Heer A. H. Drijfhout van Hooff, cadidaat-notaris te Delft. Tot hen, die, tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend exa men tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de Koninklijke Mili taire Academie te Breda, niet September a.s. als kadet aan die inrichting zullen worden geplaatst, behoort voor de kavallerie hier te lande ook J. D. Camerling Helmolt van Amersfoort. Kapitein B. Dutry van Haeften, adjudant bij het regiment rijdende artillerie, is op zijn verzoek eervol uit die betrekking van adju dant ontheven, en in zijne plaats is benoemd de kapitein Jhr. T. C. Galkoen van dat korps. De kapt. L. G. Berends van het 2de reg. vest.-art. is benoemd tot adj udant van den comm. in de Nieuwe Hollandsche waterlinie benoorden de Lek. Tot de militaii-e geneeskundige studen ten, die in het artsexamen zijn geslaagd, be hoort ook de Heer Sandberg uit Amersfoort. Zondag 3 Augustus wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk vervuld door Ds. A. P. G. Jorissen, predikant te Delft. In de afgeloopen week hadden in het be lang van de inwoners dezer gemeente twee nuttige werkzaamheden plaats van geheel tegengestelden aard. Aan het hoogste be reikbare punt toch der stad, de spits van de Lieve Vrouwen Toren, werd de nieuwe blik semafleider bevestigd, en aan den Hof was men bezig een boring in den grond te be werkstelligen, ten einde in de ingewanden der aarde eene wel te vinden, waaruit een der in ons vorige nommer bedoelde pompen ten kosteloozen gerieve van het publiek goed drinkwater zou kunnen putten. Ook voor Amersfoort is de opmerking der Amsterd. Ct. behartigenswaard, waarbij ge meentebesturen worden gewezen op de mid delen, die buitenlands aan stations en elders worden gebezigd, om de urinoirs te desinfek- teeren, door voortdurend stroomen versch water langs de wanden te doen loopen, of door chloorkalk of karbolzuur aan te wen den. Bij de hitte zijn dergelijke zuiverings middelen vooral noodig. Bij het zware onweder hetwelk 11. Zater dag avond boveD Amersfoort en omstreken woedde, zwaarder dan de oudste menschen zich kunnen herinneren, trof de bliksem de woning van Dijkhuizen aan den Langenweg buiten de Kamppoort, vernielde eenige rui ten, beschadigde deurpost en vensterramen, wierp alles in de huiskamer omver, en ont snapte zonder eenigen brand te veroorzaken door een klein ruitje naar buiten. Een tijd lang waren de inwoners bewusteloos doch bekwamen geen verder letsel. Ook aan het stationsgebouw heeft de bliksem een telegraafdraad licht geraakt. Van de 17 kandidaten voor het eind examen der Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht zijn 11 in hun examen geslaagd, te wetenD. C. Bolman, H. F. D. Hekmeijer, J. H. Insinger, C. Kelfkens, G. van Nes, J. Porton, W. Renssen, F. H. Ris- sik, G. Schaap en M. E. de Wildt van de Hoogere Burgerschool te Utrecht, en A. van Rossum Czn. van die van Tiel. De 6 afge wezenen waren leerlingen der Hoogere Bur gerschool te Utrecht. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat jl. Dinsdag de herstemming voor een lid van den gemeenteraad van Driebergen plaats had in den teekoepel in den tuin van den logementhouder Brinkman, die in het zo merseizoen geene kamer in zijn huis ten be hoeve van het gemeentebestuur kon afstaan. Natuurlijk verhoogde dit zeer het decorum. Voor een keer te meer bleek de wenschelijk- heid, en luide werd het uitgesprokendat men in die gemeente eindelijk eens in het bezit kome van een gemeentehuis. Het voor stel daaromtrent, door den heer Baron van Hardenbroek bij de aanstaande begrooting in den Raad te doen, wordt dan ook met in genomenheid tegemoet gezien. (N. v. d. JD.) Bij Kon. besluit is bepaald dat, in stede van het 12e, de 6e kompagnie van het le reg. vesting-artillerie van 4 tot 29 Augustus in de legerplaats bij Zeist zal kampeeren. De bovenbouw van den Oosterspoorweg van Utrecht naar Hilversum is bij aanbe steding gegund aan den hr. B. A. Wiegerink van Groenloo, voor de som vaxx 219,600. De werkzaamheden zullen reeds deze week te Utrecht aanvangen. Uit Nijkerk wordt gemeld: Z. K. H. Prins Hendrik heeft een buitengewone gift van f300 voor de christelijke Amalia-Be- waai-school te Baarn, aan Ds. F. J. Herman, predikant aldaar, ter hand doen stellen. Door het koude vooijaar, en de worm die veel bij de plantjes voorkwam, is de tabak veel later dan gewoonlijk kunnen geplant worden en heeft dit de ontwikkeling belem merd maar door het gunstig weder in de laatste maand heeft zich de plant goed ont wikkeld. Wanneer mexx echter de akkers nagaat ontwaart men een aanmerkelijk verschil in grootte. Bij aanhoudend goed weder mogen wij echter op een schoon gewas hopen. Te Zeist is een driejarig jongentje in het water gevallen, en hoewel xxog levend opge haald, kort daarna overleden. Maandag morgen ontwaarde de wachte- res, dienstdoexxde aan den Bunnikschen ovex-wegnabij Driebergen, bij het in de verte aankomen van den eersten trein uit Drie bergen, dat een man zich uit het Bosch op den spoorweg begaf. Terwijl zij bij haren overweg moest blijven, riep zij haastig hare buurvrouw, ook wachteres aan dien over weg, en verzocht deze den man te gemoet ta gaan. Juist voor het aankomen van den trein gelukte het, hem uit het spoor te ver wijderen, daar hij, in beschonken toestand verkeerende, geen begrip had in welk ge vaar hij zich bevond. Deze vrouw heeft wel getoond tegenwoordigheid van geest in het oogenblik van gevaar te bezitten. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd tot Kan tonrechters te Loenen Jhr. Mr. J. B. Strick van Linschoten, en te IJsselstein Jhr. Mr. J. P. Strick van Linschoten. Maandag 11. vond men op den weg tus schen Wageningen en Renkum twee perso nen een man en vrouw, bezwekenmen denkt tengevolge der drukkende warmte. Tot wethouder te Weesp is benoemd de Heer A. C. van Steenbergen. De gemeenteraad van Weesp heeft beslo ten een markt in te stellen waarop alle zaken, den landbouw en veeteelt betreffende, zul len kunnen gebracht worden zonder heffing van eenig max-ktgeld, welke markt eiken Dinsdag zal worden gehouden. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 23 Juli. Maria Groenhuizen, geb. Ree horst, d. Hcnriëtte de Jong, geb. van Slappershoef, z. 24. Maria Hoksbergen, geb. Kuijcr, d. Gerarda van Minnen, geb. Rouendal, d. Heintje Stomphorst, geb. van Kommer, d. 25. Gijsberta van de Munt, geb. Pothoven, d. Hendrina van Wandelen, geb. van de Kooij, z. 26. Helena Frederika Maria Bothof, geb. Ditmaar, z. Ondertrouwd: 24 Juli. Hendrikus Albertus van der Pol met Johanna Maria de Bruijn Antonie Pijpers met Cornelia Vine. Izak van Kalleveen met Jacoba van Doorn. Evert van den Hoek met Evertje Schoon- derbeek. Jacob Hendrik de Vries met Evertjcn van Ee. Jacob Snoek met Catharina van Rijswijk,

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2