BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. Gehuwd 30 Juli. Jan van Zeldcrt met Leida Hcr- jnina van do Veer. Overleden: 22 Juli. Sara Maria Jutting, 85 jr. 24. Hendrina Adriana Iesbcrts3 md, Catrina Krij- zcl, 71 jr. Hendrikns Johannes Kroes, 5 md. Ja cobus Johannes Ludovicus Smulders 8 md. 26. Jo hannes Lahlans, 8 md. 27. Evertje Steenheek, 3 md. 28. Christiaan van Leusden9 md. Anna Moones 80 jr. Jacobus van Munster, 70 jr., wedr. van Ma ria Grebel. Hendrik Klcber, 3 wk. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eenc commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, den 4. AUG. aan staande 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden. en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jlir. Air. H. J. L. van Sasse van Ysselt en IV. Maas Geesteranus. Mr. J. VN DE R LEEUW, President. M. VAN BEEK' Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 14,a f 15,50. Rogge /'8,30 a f 8,50. Boekweit f 8,25 a f 8,50. Aard appelen/2,a 2,30. Boter 1,20 a 1,40 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. Bij de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad te Utrecht zijn gekozen: Mr. W. R. Boer met 680 van de 1271 gel dige stemmen (wit briefje), en N. J. Kam- perdijk met 787 van 1116 geldige stemmen (geel briefje). Naar de Haagsche bladen mededeelen, zal het bronzen standbeeld voor wijlen Mr. J. R. Thorbecke, naar het model van den Heer Ferdinand Leenhof, te Parijs in de fa briek van de kh. L. J. Enthoven en Co., te 's Hage, vervaardigd worden. Door het Hoofdbestuur van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is aan de departementen toegezonden een rapport over een onderzoek naar den tegenwoordigen toe stand der spaarbanken en naar de meest ge- wenschte regelen voor de toekomst. Wij ont- leenen daaraan dat op het einde van 1872 159 spaarbanken waren die f 14,393,698,915 bezaten ëu f 12,489,353,78 schuldig waren dus te zamen eene overwinst van bijna 2 millioen bezittende. De meeste spaarbanken vond men in Groningen, namelijk 1 op 8803 inwoners, terwijl in Utrecht de verhouding was 1 op 35007 inwoners. Het U. D. deelt uit een particuliere correspondentie van Suriname mede dat de opheffing van het Staatstoezicht op de vrij- gemaakten op 1 Juli 11. met gepaste vreugde en in de beste orde is afgeloopen. De nu ge- heele vrije en met iederen burger gelijke rechten genietende mannen en vrouwen, jongelingen en jongedochters hebben zich voorbeeldig goed gedragen, ter beschaming van degenen die bevreesd waren voor opge wondenheid en verstoring der orde. De opbrengst der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen was in de week van 16 tot 22 Juli jongstl. f 11S,532,085, tegen f 106,158,40 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. bedroeg de opbrengst per dagkilo meter f 15,60, tegen f 14,12 in dat tijdvak van 1872. Volgens liet Vaderl. zijn thans de stukken betreffende den Haagschen moord in handen gesteld van den Proc-Gen. bij het Hof in Holland. Van de gelegenheid tot kostelooze huisvesting die in het Rudolphinum, te Weenen, aan onderwijzers wordt aangeboden, wenschen 2412 onderwijzers gebruik te ma ken, waaronder 14 Nederlanders. De kermis te Zwartsluis, die vóór drie jaren was afgeschaft, zal den 2n Augustus aanst. weder op de gewone wijze worden ge houden. Het verrollen van de kavallerie mané ge te Haarlem is Woensdag aangevangen, en krachtig voortgezet. Men is er in ge slaagd om met gelukkig gevolg het gebouw naar eene zijde te verplaatsen, waarna het in eene rechte richting voortgerold werd. De kosten van dit werk zullen hoogstens f4000 bedragen, het wordt uitgevoerd door B. Zuithof, timmerman en aannemer te Haar lem. Maandag is het gevaarte in goeden toe stand op zijn plaats komen aanrollen. De werklieden werden des avonds onthaald. De overtreding van de Zondagswet door den H eer J. W. Mijers, Directeur van het bekende Amerikaansche paardenspel, is voor het kantongerecht te Haarlem behan deld. Het openb. Min. eischte de veroordee ling tot twee geldboeten elk van f 5; doch de rechter legde den beklaagde twee geld boeten elk van f 0,50 op, of subsidiaire ge vangenisstraf voor elke boete. Zaterdagmorgen waren op de aardap- pelmarkt te Utrecht ruim 1000 manden met aardappelen aangevoerd, die tegen den prijs van f 1.05 tot f 1,65 per mand verkocht wer den; waaronder 23 wagenvrachten. De rooi ing levert aanhoudend een ruim beschot en de oogst van de late aardappelen laat zich mede gunstig aanzien. Op de vruehtenmarkt waren 4 wagens met kersen aangebracht, die tegen den prijs van f 2,00 tot f2.75 ver kocht werden; ook waren bessen ter markt, die echter weinig aftrek vonden. Het gebrek aan eene geschikte inrich ting tot luchtverversching in spoorweg- en andere rijtuigen is reeds lang gevoeld en men heeft reeds dikwijls getracht hierin verbete ring te brengen. Verscheidene engelsche spoorrijtuigen zijn thans van kleine schoor steentjes voorzien, zoo ingericht, dat nog re gen, noch wind daarin kan slaan; het boven ste gedeelte draait rond zonder gedruisch te veroorzaken en voert, volgens bekende na tuurwetten, een luchtstroom naar boven, welke de ontstane schadelijke luchtsoorten met zich medeneemt en verwijdert. Terwijl aldus door dezen toestel voor zuivere lucht gezorgd wordt, heeft men niet noodig bij koel of vochtig weder de vensters te openen, hetgeen steeds met vele onaangenaamheden verbonden is, en de luchtverversching toch niet voldoende maakt. De inrichting kan onmiddelijk boven de lampen der rijtuigen aangebracht worden, waardoor gelijktijdig aan de vlam de noodige luchtoevoer ver schaft wordt. Stoompost Op de Vughterheide bij 's Hertogen bosch heeft een droevig ongeluk plaats ge had. De 2e luit. der kavalerie Thierry de Bie, 23 jaar oud, een uitstekend ruiter en geoe fend zwemmer, begaf zich met een tegen strevend paard nogmaals in de gracht om een der forten, juist na afloop van de zweua- oefening van het regement hussaren en na dat alle daarbij gebruikte voorzorgsmaatre gelen waren opgeheven. De luit. viel in het midden van de gracht in het water en werd daaruit, ondanks de pogingen, o. a. door den civiel-ingenieur Watson, tot redding aange bracht, slechts levenloos opgehaald. Men schrijft het ongeluk aan een hevige conges tie toe. Het baden heeft ook het leven gekost aan een der verpleegden in het gesticht Ornmer- schans, die, terwijl hij met de overigen in de gracht zich verfrisehte, plotseling in de diep te verdween. De kurk-industrie geraakt ook reeds besmet met verkeerde praktijken. Vooral in Engeland worden veel gebruikte kurken, die door algekeele afsnijding weder het aanzien van nieuwe hebben verkregen, in den han del gebracht. Oude kurken vonden vroeger slechts afnemers in inktfabrikanten; door de goedkoopte vinden ze nu ook hare plaats in wijn en bierkelders. Toch mag daarvoor wel gewaarschuwd worden, daar men volstrekt geen zekerheid heeft dat zij vroeger niet ge bruikt werden voor vloeistoffen, die vergif tig of schadelijk zijn en daardoor nadeel kunnen uitoefenen op de gezondheid. Zaterdag kocht eene dienstmaagd op de markt te Utrecht eieren; nauwelijks had zij ze in haar mand, of uit een der eieren sprong een kieken. Door den schrik liet de meid de mand met eieren vallen en alstoen bleek het, dat deze allen vuil of bedorven wa ren; de bedriegster was genoodzaakt het geld onmiddelijk terug te geven, daar anders de omstanders haar daartoe gedwongen zouden hebben. Te Utrecht is naast de Rijks-veeartse nijschool eene inrichting voor gratis-koepok inenting geopend, waarvan reeds velen ge bruik maken die bezwaren hadden tegen de inenting met andere dan dierlijke stof. Onder de vele staaltjes van zelfopoffe ring onzer soldaten bij de expeditie tegen Atjin, wordt van geloofwaardige zijde uit Penang het volgende berichtLuit. De stur- ler had zich te ver vooruit gewaagd en was in een oogen'olik omsingeld door vier voor vechters. Een soldaat zijner compagnie ziet het gevaar, waarin zijn luitenant verkeert, en vliegt hem te hulp; j uist op het oogenblik dat de klewangen worden opgeheven, om den luitenant den doodelijken slag toe te bren gen komt de soldaat aan en ontvangt den slag, die hem de rechterarm ontnam. Al vechtende worden drie man neergelegd en de luitenant was ontzet. Inmiddels waren de soldaat nog 3 vingers van de linkerhand afgehakt. Hem in het hospitaal bezoekende, zag ik dat zijn geweer zoo krom als een hoe pel was door het pareeren der slagen; het lag naast hem op zijn bed, en men had het hem als zijn eigendom mede gegeven. Op mijn vraag (het was een Belg): Comment va 't ill anwoordde hijoh grand merci, maisouest le lieutenant Voila mon paavre fusil, ilfaisait chaud ld bas." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krimpen a./d. Lek G. J. van Lindonk, pred. te Nieuw Loosdrecht; -tc Schoonhoven, E. B. Gunning, te Nunspeet te Kestercn, Alkmaar en Maas sluis, H. J. P. van der Liudeu, tc Hoevelaken; tc Vee- nendaal J. 11. Gravcstein, tc De Bilt; te Nijkerk en te Ec E. B. Gunning, te Nunspeet; le Bruinisse, J. C. K. Nonhebei, te Elburg; te Utrecht J. G. Knotnerus, te Dordrecht. Aangenomen naar Breukelcn, A. Couvée, te Barneveld. Bedankt: voor Aarlandervecn W. A. J. Lukas, te Vaas - sen; voor Bruinisse E. B. Gunning, te Nunspeet; \oor Haarlemmermeer, J. Moulijn, te Weesp. Doopsgez. Gent. Aangenomen: naar Emmerich door D. Lodcesen, pred- te Hiudcloopen. Zondag jl. nam de algemeen geachte lecraar der doopsgez. gem. te IJlst, de heer 13. Cuperus, afscheid van üijne gemeente met eenc rede naar aanleiding van Marcus 9 50b „Hebt zout in u zelvcn en houdt vrede onder elk- auder." Velen zien hem met innig leedwezen van daar ver^ trekken. Oud Katholieke Kerk. Volgens het Utr. Dgbl. is de wijding van den Duitscheu bisschop Reinckens door den bisschop van Deventer H. Ileijkamp vastgesteld op Maandag 11 Augustus a.s. Waarr dit zal geschieden, is nog niet bepaald. Roomsch-Kath Kerk. Naar men verneemt is de wijding van een lGtal diakens tot priesters van het Seminarie tc Driebergen in tie Kathe draal tc Utrecht (Katharijne Kerk) op 15 Aug., Maria Hemelvaart, vastgesteld. De commissie van negen leden, vertegen woordigers van onderscheidene richtingen in de Nederl. Herv. Kerk, door de Synode be noemd, en aan welke door haar is opgedragen het ontwerpen van zulk een reorganisatie, waardoor eensdeels het samenzijn en blijven der onderscheidene richtingen in een kerke lijk verband, indien immer mogelijk, wordt verzekerd, en anderdeels rechtmatige beden kingen omtrent de tegenwoordige regeling van het kerkbestuur ingebracht, worden op geheven, bestaat uit de hh. dr. J. Cramer, predikant te Amst., rar. H. O. Feith, weth. der stad Groningen; W. Francken Az. pred. te Rotterdam; dr. T. J. van Grietliuysen, pred. te Twaal c. a., Ph. R. Hugenholtz, pred. te Amst., dr. F. J. J. A. Junius, pred. te Tiel; mr. H. P. de Kanter, proc. bij de ar- rond.-rechtb. te Brielle, mr. C. Th. baron Van Lynden van Sandenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen., te 's Gra- venhage, en J. J. van Toorenenhergen,pred. te Rotterdam. Tevens zijn tot secundi van deze leden ge kozen de heeren: Dr. G. H. Latuers, predi kant te 's Gravenkage; Mr. R. T. H. P. L. A. Van Boneval Faure, hoogleeraar in de rech ten te Leiden; M. A. Gooszen, predikant te Schiedam; J. Douwes, predidant te Leens; Dr. T. Modderman, predikant te Amsterdam; H. Steenberg, predikant te Amsterdam; Mr. W. A. Bergsma, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, te Dronrijp; Mr. J. Mes- schert van Vollenhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaai, te Amsterdam, en Dr. G. J. Vos, predikant te Middelburg. (Kerk. Ct.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3