BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN. l. y. De diligencedienst van Utrecht op Amers foort, die tengevolge van de exploitatie van den Centraal-Spoorweg sinds eenige jaren was gestaakt, wordt thans door den onder nemer A. van Nimwegen hervat, en rijdt Üinsdags, Donderdags en Zaterdags om 6 nur van Amersfoort (hij den ondernemer achter Amicitia), en nam. 3 uur, van Utrecht (bij Justema naast 't Vergulde Poortje). 1 Op nieuw is de longziekte -uitgebroken te Soest, namelijk bij den veehouder B. van den Dijssel, in een koppel van 21 stuks, waarvan 2 stuks, op advies van den districts- ygearts plaatsvervanger M. J. Hengeveld, zijn onteigend en afgemaakt. Hbl w Onder Lunteren is in den nacht van Zon dag op Maandag 11. wederom eene koe uit de welde gestolen. Voor omstreeks drie weken was dit ook geschied. De politie doet onder zoek, maar is den dief of de dieven nog niet op het spoor. spaarbank. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 25 Aug. 1873, vau des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. A. J. BOS. Secretaris. burgerlijke stand amersfoort. Bevallen 14 Aug. Cornelia Boersscn, geb. van der Veer, d. Elisabeth Kleber, geb. Uijlcnbroek. z.15. ijda Jacoba Cocnen, geb. Batman, z. Aalbertje van der ouwe, geb. van Beek, z. 17. Gerarda Eijbcrtsc, geb. berson, z. Everdina A'onk, geb. van Grol, z. 18. lisabcth Maria Brouwer, geb. van den Berg, z. 19. aukje Maria Hubcrs, geb. Rijnders, d. Elisabeth de (Wijs, geb. Eibers, z. Ondertrouwd 14 Aug. Arnoldus Stephanus Alter met Agnita Geertruida Ter Schuur. Hendrik van Kee met neesje Boerwinkel. Jolianues Yersjeeg met Antonia Mulder. Gehuwd 20 Aug. Wilhelmus van de Riet met Cor nelia Johauua van Verseveld. Overleden 14 Aug. Klaas Lutting6 md. 15. Een levenloos k. van Arie Kraan. Peter van der Heul, 68 jr., gch. met Maatjen van Dicmen. 17. Matthijs van der Velden, 3 m. 17. Johannes Antonius Bilders, 7 wk. 18. Cornelia Isabella Marianna Burgerhout6 md. Antonius van der Loo, 10 wk. 20. Hendrik Meester, 70 jr., geh. met lleudrikje Hcudriksen Aalteu. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 13,50 a 15,50. Rogge/'8,40 a f 8,60. Boekweit 9,a f 9,30. Aard appelen/2,a 2,20. Boter 1,15 a 1,30 per kilogr. Eijeren 4 cents per stuk. De Standaard kan zich evenmin vereeni gen mët den van liberale zijde gegeven raad, om de kamer te ontbinden, als met den wenscli der ultramontanen naar een conser vatief kabinet. Zij geeft een ander expedient in de volgende woorden »Terstond na heropening der Kamer zal door onze partij verklaard moeten worden dat men genegen is het tegenwoordig Kabinet te steunenin afivacliting dat door het mini sterie eene houding icorde aangenomenmet zijn gesteldheid strookend. »Op ons, op de anti-revolutionaire partij, rust de verplichting, om door een daad van vaderlandsliefde, den staat voor liet oogen- blik te redden uit den benarden toestand, waarin wij geraakten. »Met één stem meerderheid kan geen Ka binet regeeren. »Men ontspanne die gespannen verhou ding, door zich als zelsfstandige partij van de oppositie los te maken. »Het zou een misgreep zijn, lijdelijk te blijven in een verwikkeling, die u, mits ge moed en veerkracht verdubbelt, toonen zal, dat ge den toestand beheerscht. Ziedaar onze oplossing." Dit klinkt niet kwaad, als men maar kon begrijpen wat de Standaard verstaat door die gesteldheid van het Ministerie. De Regeering der kolonie Victoria (in Australië) heeft door tusschenkomst van het Nederlandsch consulaat-generaal te Melbourne, Z. M. den Koning een kostbaar geschenk aangeboden, bestaande uit zes va- renboomen, als twee Alsophilas, twee Dick- Pro Patria meldt dat het bedrag dei- gelden voor tractementsverhooging der offi ciereu van de aanstaande begrooting van oorlog is geschrapt. sonias antaritica en twee Jodeas larbara. Deze hoornen zijn de schoonste en grootste exemplaren welke tot nog toe naar Europa verzonden zijn. Iedere boom is circa 14 voet hoog, 1 voet dik en weegt meer dan 1000 kilos. Ze zijn afkomstig uit de prachtige varenboom-bosschen nabij Fernshaw, 80 mijlen van Melbourne. Baron Von Mueller, de beroemde botanicus der Kolonie, was met de keuze der boonien belast. Onlangs hier te lande aangekomen, werden deze boomen gisteren naar Zr. Ms. domein 't Loo over gebracht. Van goederhand vernemen wij, dat, behalve de heeren Israel, Stroebei en Elch. Verveer, door de jury van de wereldtentoon stelling te Weenen, a/d Schoone Kunsten, nog een-en-twintig Nederlandsche kunste naars de eer der bekrooning zijn waardig ge keurd. AmstCt.) In verband met ons hoofdartikel van verleden week, waarin wij opmerkzaam maakten op het brandgevaar, voortkomende uit de aanwezigheid van groote hoeveelhe den petroleum binnen de bebouwde kom de zer gemeente, ontleenen wij het volgende bericht aan de iV. Rott. Ct Wegens het gevaar van brand, tengevolge van het vervoer van petroleum, heeft de Pruisische Regeering bepaald, dat scheeps- gezagvoerders, meer dan 21/„ centner gezui verde, of meer dan 100 pond ruwe petroleum aan boord hebbende, verplicht zijn onrnid- delijk na aankomst bij het havenbureau en op het belastingkantoor de lading aan te geven. Bij het uitwerpen van het anker moeten de luiken geopend worden, om de gassen uit het schip te doen verdwijnen. Het schip mag alleen met toestemming van den havenmeester de haven binnenloopen of van ligplaats veranderen. Bij het binnen varen in de haven mag er aan boord geen vuur of licht zijn en niet gerookt worden. In den regel moet de voorraad petroleum bin nen 24 uren na aanleg voor de wal gelost worden, onder toezicht eener politiewacht voor rekening van den gezagvoerder. De ge loste vaten moeten onmiddelijk van de aan legplaats weggeruimd worden. Na de lossing moeten op het schip alle door lekking van petroleum ontstane plekken goed schoon ge maakt worden, naafloop waarvan het haven bestuur het schip moet inspecteeren. Er mo gen geen goederen in lading aan boord wor den genomen, voor en aleer het havenbe stuur eene schriftelijke verklaring heeft afgegeven, dat aan alle voorschriften op het vervoer en de lossing van petroleum voldaan is. Evenzoo wordt het inladen van petrole um onderworpen aan een politietoezicht. Overtredingen dezer bepalingen worden ge straft met boete en gevangenisstraf. Omtrent het laatste ongeluk op den Rhijnspoorweg dat het U. D. aan »ei- gen onvoorzichtigheid" toeschreef meldt de Stand, het volgendeEen spoorwegwach ter, belast met het uitdooven der lichten, lag waarschijnlijk overmand door den slaap, volgens sommigen had hij drie nachten ge waakt slapende op de rails, met het onge lukkig gevolg dat de laatste trein over hem heenreed en hem vermorzelde. De ongeluk kige laat eene zwangere weduwe en twee kinderen na. Zooals bekend is, heeft de wei nige rust, die de mindere beambten aan de Rhijnspoor genieten, reeds meerdere treurige gevolgen gehad voor hen zelf of voor an deren. Het orgaan van den democratischen Bond, Het Vrije Volkheeft opgehouden te bestaan, ten minste, het is sedert vier weken niet uitgekomen. Dit is nu al het derde blad der sociaal-democraten, hetwelk eenigen tijd de heil aanbrengende beginselen dier lie den verkondigt, doch, uit hoofde bij het nederlandsch volk nog gezond verstand en godsvrucht in eere zijn, er geen genoegzame hoorders voor vindt, en dus weldra moet ophouden. De Vrijheid, De Toekomsten Het Vrije Volk hebben met eenige tusschen- poozen hun dwaallicht laten schijnen, doch men was er niet van gediend. Werkmansvr.) De opbrengst der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen bedroeg in de week van 6 tot 12 Aug. jl. f 129,406,7272, tegen f 112,135,561/3 in die week van 1873. Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst per dagkilome ter f 15,89, tegen f 14,35 in gelijk tijdvak van 1872. De opbrengst der rijksmiddelen heeft in de maand Juli jongstleden bedragen f 6,783,745.611/2, zijnde f87404,05 meer dan in Juli 1872 en f396,302,051/;, meer dan V13 der raming. Sedert 1 Jan. jongstl. was de opbrengst f 46,589,649,551/;., zijnde f 1,126,124,18 meer dan over de eerste ze ven maanden van 1872 en f 1,877,544,6372 meer dan 7/12 der raming. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haarlem en Heemstede H. Smedingte Nederhorst den Berg; te Nieuwe Tonge E. B. Gunning, te Nuuspeet; te Makkum c. a. E. C. D. van Coevcrden Adri- anite Baambrugge. Aangenomen; naar Ankeveeu door J. F. W. Kleber, emer. predikant van Angercn te Baarn, die bedankt heeft voor Acquoy. Bedankt voor Utrecht J. G. Knotnerus, tc Dordrecht voor Kesteren, Hcicop, Maassluis cn Alkmaar H. J. P. van der Linden, te Hoevelakenvoor Mijnshecrenland AV. van den Bijtel, te Montfoort; voor Vollenhove H. Smeding, te Nederhorst deu Berg; voor Vlaardingcn, Nijkerk, Ee en Schoonhoven E. B. Gunning, te Nunspcet. Drietal te Harlingeu (vacature-Talma): A. Mecrdink, te HarderwijkS. S. de Koe, te Buitenpost, en E. AV. Hei- neckcn, teRenswoude. Aan de Standaard wordt gemeld, dat de Heer AV. H. C. Koeken, tc Moerdijk, tegen den 2n September a.s. gedag vaard is, om te verschijnen voor de Arrondissements-Recht- bank te Breda. Oud Katholi eke Kerk. Het metropolitaan-kapittel van de oud-Katholieke ge meente heeft beslist, dat de verkiezing van een nieuwen aartsbisschop den 28sten Augustus aanstaande te Utrecht zal plaats hebben. (U. D.) Tengevolge van het aan Dr. AV. C. H. Staring verleend eervol ontslag als inspecteur van het middelbaar onderwijs, is de inspectie voor de scholen iu Groningen, Friesland en Drenthe opgedragen aan Dr. D. J. Steijn Parvé, en over die in Overijssel en Zeeland aan Dr. M. Salverda. In de vorige week is tc Utrecht de algemeenc verga dering geopend van de Vereeniging van leeraren bij het mid delbaar onderwijs. Onder de punten die ter tafel gebracht werden, behoort een rapport der commissie, benoemd naar aanleiding van een op de vorige algemeeue vergadering door den Heer J. M. van Bemmclen voorgestelde motie, strek kende om te onderzoeken in hoeverre de eindexamens der hoogere burgerscholen tot een minder grooten omvang zou den teruggebracht kunnen worden. Het rapport der com missie stelde voor, uit het thans bestaande programma te doen vervallenlett. b beginselen van theoretische en toege paste mechanica, van kennis van werktuigen en van techno logie c beginselen van delfstof- en aardkundeg schoon schrijven. Omtrent de wcnschelijkheid van de gcheele of gedeeltelijke weglating van lett. p beginselen van handels wetenschappen, waaronder warenkennis en boekhouden, was de commissie het niet eens. De beraadslaging over dit rapport heeft niet veel vruch ten opgeleverd. Na veel discussie heeft men eene motie aan genomen, om, na dankzegging aan de commissie van onder zoek, over te gaan tot de orde van den dag, teneinde te gclegenertijd de beraadslaging te hernieuwen. Ook is uitge bracht het verslag, 't welk o.a. aantoonde, dat de Vereeni ging thans 280 leden telt, zijnde 10 meer dan het vorig jaar. De fiuancicele toestand was, tengevolge van de gehou den tentoonstelling van hulpmiddelen bij het middelbaar onderwijs, niet gunstig. De rekening toonde een nadcelig saldo van f281 aan, ongerekend de f 200 welke de tentoon- stellings-commissie te kort kwam. Men heeft besloten; dames leeraressen en ook leeraren van bijzondere middelbare scholen als leden toe te laten, cn voor de Vereeniging rechtspersoonlijkheid aan te vragen Mijnheer de Redacteur! Iu verschillende bladen had ik tot mijn groot genoegen gelezendat door het Ge meentebestuur alhier besloten was, dat alle mesthoopen moesten worden opgeruimd. Met het oog op de naderende cholera vond ik dit een zeer wijs en gewichtig besluit maar door onze gemeente rondloopende, zag ik nog een tal van stinkende mesthoopen. Nu rijst bij mij de vraag op, en het zal.mij aangenaam zijn van u hierop eenig antwoord te verkrijgen, zijn de bladen, die dit ver melden, verkeerd ingelicht of wordt aan de personen, die omvillig zijn hunne mesthoo pen op te ruimen, wederom vergunning ver leend deze te behouden Ook is het in het oog vallend, dat de meeste fruitverkoopsters alhier op hare kruiwagens en tafeltjes een massa ooft aan de jeugd te koop aanbieden, dat onrijp is. Kan van wege de Politie niets hiertegen ge daan worden, of moet er Aveder gewacht wor den tot de cholera haren verderfelijken in vloed hier getoond heeft Amersfoort heeft genoeg geleerd, dat het noodig is, om de put te dempen, voordat het kalf verdronken is. Uw Dienstw.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3