BINNENLAND. -i Verleden week was bij een der logement- G houders te D. een man bezig om over den - koop van een paard te onderhandelen, die door de veldwachters voor den oplichter ge houden werd. Zij verzochten hem hun zijn >papieren" te toonen, en zijn naam op te geven, en, zijne antwoorden onvoldoende achtende, gelastten ze hem met hen mede te gaan naar den Burgemeester. Met de groot ste bereidwilligheid voldeed hij aan hun eisch. De Burgemeester was niet te huis. De veldwachters achtten het nu noodig om hem op te sluiten totdat de Burgemeester hem zou kunnen ondervragen. »Hier heb ik niets legen," zeide hij, »want gij moet uw plicht doen. Maar ik ben een fatsoenlijk man en ik wil niet vrijwillig tusschen u beiden in loopen. Ik wil wel naast u gaan, maar be dank er voor om, dank zij uw vergissing, een oploop om mij heen te hebben." De veldwachters gaven ten slotte toe, na lange onderhandelingen. Bedaard wandelde het drietal voort, totdat het kwam voor den ijze ren slagboom, welke in de week de toegang tot de Protestantsche kerk afsluit. De naaste ;weg naar den toren die tot gevangenis dient leidde echter over het kerkhof. Men moest den slagboom dus voorbij. Het drietal moest of er over springen, of er onder doorkruipen. Tot het laatste werd besloten. Met die beleefdheid en goede manieren, welke fatsoenlijken lieden zoo bijzonder eigen is, liet de verdachte heer zijn geleiders het eerst onder den slagboom doorkruipen, »alsje blieft, mijne heeren, na u." Kruip door, sluip door tweemaal voor niet door, was het, want nauwelijks had de laatste veld wachter den rug gekromd onder den slag boom, of de beleefde mijnheer maakt rechts omkeer en verdwijnt met buitengewone snel heid links den hoek om en den straatweg op. De veldwachters kruipen weer ouder den slagboom door en zetten hem onmiddelijk na. »Houdt den dief, houdt den dief!" roe pen ze, zijn schuld bewezen achtende door zijne vlugheid. Doch de snelvoetige was hen vóór geweest. Hij was onmiddelijk gaan roepen »houdt den dief!" en joeg met wilde vaart een denkbeeldigeu boosdoener na. Hij loopt in zijn loffelijke ijver bijna den Burge meester omver, die juist kwam aanwandelen, gilt »er is een dief wegen verdwijnt links van den straatweg in de dennenbosschen. Tot nu toe hebben de veldwachters den even radden, slimmen als beleefden heer nog niet gepakt. {A. II.) Het bouwen van een station enz. te Ut recht ten behoeve van den Ooster Spoorweg is aangenomen voor f203,300 door den Heer J. Kooy. HULPBANK TE AMERSFOORT. lot het geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, den 1. SEPT. aan staande 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localeu van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de oudergeteekenden, en bij de verdere leden van het Bestuur, de hoeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en W. Maas Geesteranus. Mr. J. I AN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBEli, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 21 Aug. Johanna Kraan, geb. Snijdersd. Anna Lablans, geb. Galjee, z. Fennigje Rauh, geb. Gort, z. Catrina Morre, geb. van Ee, z. 22. Hester David Cohen, geb. Consenheim, d. 25. Dirkje van Meerveld, geb. Buis, z. 26. Roelofje Craanen, geb. van 't Boveneind, z. Overleden: 20 Aug. Gerrit Hooft, 11 rad. 23. Jacobus Cornelis Kleber, 9 d. Heimanus Kraan, 5 md. Albertus Cor nelis Regtien, 5 md. 24. Gerard Renes, 3 md. 26. Johanna Laseur, 16 dg.Pie- ter Steenbeek, 70 jr., gek. met Maria van den Heuvel. marktbericht van Amersfoort. /oW1,4,- a 16,50. Rogge ƒ8,40 a ƒ8,90. Boekweit 8,50 a 9,25. Aard appelen 1,90 a 2,10. Boter 1,25 a 1,35 per kilogr. Eijeren 5 cents per stuk. De haagsche correspondent der Middb. Ct. schrijft het volgende »Het groote nieuws van den dag is dat de ministers onmiddelijk bij 's Konings terug komst collectief hun ontslag hebben ge vraagd tot nog toe was alleen bekend dat de ministers van Justitie en van Oorlog dat gedaan hadden. Naar ik verneem waren een paar hunner ambtgenooten van oordeel, dat er in plaats van de indiening van een col lectief verzoek om ontslag, eenvoudig eene beschikbaarstelling der portefeuilles te pas kwam; in dat geval ware eene reconstructie van het ministerie mogelijk geweest. De beide genoemde ministers en de min. van Fin. stonden echter op hun stuk en hielden vol, dat zij aanblijven onder geenerlei vorm mo gelijk achtten, zoo niet collectief, dan al thans voor zooveel hen persoonlijk aanging. Daar nu de ministers de Vries envanStirum wel de groote krachten van het tegenwoor dige Kabinet genoemd kunnen worden, zou aan eene reconstructie zonder lien niet wel gedacht kunnen worden. Het programma voor de feestviering in den Briel op 11 September a. s. is door Z. M. den Koning goedgekeurd. Er staat op vermeld, dat 't feest 's morgens ten 7 ure door kanonschoten zal aangekondigd wor den, dat van T1/^81/» ure 't carillon be speeld zal worden, dat 2 muziekkorpsen de feestelijkheden zullen opluisterendat van 't 3de reg. Huzaren in garnizoen te Haar lem, en dat van het 4de reg. Infanterie in garnizoen te Leiden, dat de Koning ten 12 ure te Brielle zal komen, dat de Secretaris der Hoofdcommissie vóór en na de onthul ling van het allegorische monument het woord zal voeren, dat de Voorzitter der Hoofdcommissie het monument zal overdra gen aan het Gemeentebestuur, waarop een vertegenwoordiger van dat Bestuur de zorg voor het monument zal aanvaarden; dat een salut van 21 kanonschoten het einde der plechtigheden verkondigen zal; dat er ten 2l/„ ure ten Raadkuize een déjeuner dina- toire zal zijn en 's middags en 's avonds mu ziek zal worden gemaakt. Behalve door Z. M. den Koning en Prins Hendrik, is de uitnoodiging tot deelneming aan het te honden feestmaal aangenomen door den Minster van Binnenl. Zaken, den Commissaris des Konings van de Prov. Zuid-Holland, den Voorzitter der Eerste Kamer, den heer Rombach, volksvertegen woordiger, den heer van Rees, directeur en commandant der Marine, den waarnemenden opperbevelhebber, chef van de 1ste militaire afdeeling, en den heer Koelman. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. De volksgaarkeuken alhier, die steeds in bloei toeneemt, heeft in haar driejarig be staan getoond in eene ware behoefte te voor zien. Het afgeloopen jaar was financieel minder gunstig dan het vorige, hoofdzake lijk ten gevolge van den verhoogden prijs der levensbehoeften. Men hoopt door eenige ver anderingen dit bezwaar te boven te komen, zonder tot eene prijsverhooging van de spij zen over te gaan. Het Bestuur van de volksgaarkeuken al hier heeft Zaterdag jongstleden een belang rijk besluit genomen, te wetenom, behalve voedzame spijs, nu ook aan den ongehuwden werkman nachtverblijf te verschaffen tegen matigen prijs. Ieder, die weet hoe het dik wijls met de huisvesting van ongehuwden gesteld is, waar zij niet zelden een onderko men vinden, zal dit plan toejuichen. Reeds in 1866 en 68 zijn er, doch vruch teloos, pogingen hier ter stede aangewend, om dit plan te verwezenlijken. Niet wegens de behoefte, maar om de bezwaren aan de uitvoering verbonden, kwam er toen van dit plan niets. Geleerd door de ondervinding, en over tuigd van de noodzakelijkheid, heeft het Be stuur van de gaarkeuken nu den moed dit plan opnieuw op te vatten, en wij twijfelen niet of de ijver en de voortvarendheid van den secretaris zullen met een gunstiger uit slag bekroond worden; want aan hem vooral, die van die zaak een bepaalde studie maakte, zal de uitvoering te danken zijn, waaraan allen, die het met de volksbelangen goed meenen, hunne medewerking wel zullen wil- len verleenen. Nog eene andere, niet minder nuttige in richting wordt hier op touw gezet, namelijk een drinkwaterleiding. Hoe goed ook de meeste pompen hier mogen zijn, het isen blijft altoos zoogenaamd »zakwater" wat men drinkt, dat, door den grond gefiltreerd, altoos de mogelijkheid oplevert met het een of ander schadelijk bestanddeel verontrei nigd te zijn. Naar aanleiding van het ongeval, dat onlangs op den Rhijnspoorweg bij Utrecht plaats had, maakt het Wag. Wkbl. de vol gende opmerking »Ons dunkt, dat de bevoegde autoriteit verplicht is een onderzoek in te stellen. Het is onverantwoordelijk, hoe meer dan één spoorwegmaatschappij hare beambten be handelt. Zij hebben erger dan een honden leven. Zondag noch werkdag rust. En dan ter belooning een salaris, waarmede de mees ten met kommer moeten rondkomen. De directeuren of presidenten en verdere hoo- gere ambtenaren hebben een bespottelijk hoog traktement en leggen geld op, terwijl de mindere man gebrek lijdt. Het is noodig hierop telkens de publieke opinie te vestigen, opdat deze, is de Regeering niet bij machte hierin verandering ten goede te brengen, hen wien het aangaat dwinge op dien heil- loozen weg niet langer voort te gaan. Niet alleen het belang der beambten is er mede gemoeid, ook dat van het reizend publiek." Door de bestuurders der Amsterdam- sche Omnibus-maatschappij is bij burge meester on wethouders dier stad een plan ingediend en concessie gevraagd tot den aan leg van een zeer uitgebreid net van paarden spoorwegen door en om de stad, in verband met de geprojecteerde verlaging van vele bruggen. (Ar. v. d. D.) De 23ste algem eene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst zal den 11 den September te Arnhem gehouden worden. Volgens het Utr. Dagbl. zou concessie aangevraagd zijn voor eene drinkwaterlei ding daar ter stede. Spoediger en anders dan verwacht werd is de Luit.-Generaal W. H. Doorman aan het leger en aan het Ploog Militair Ge rechtshof, waarvan hij als lid zijn ontslag gevraagd had, ontvallen. Dezer dagen is liij, tengevolge eener gevatte koude en daardoor ontstane longontsteking, te 's Hage op ruim 74jarigen leeftijd overleden. Hij was, na bijna öOjarigen militairen dienst, versierd met de Militaire Willemsorde, de Orde van den Nederl. Leeuw, het Metalen Kruis, de Medaille van het Citadel van Antwerpen, het Zilveren Kruis en het eereteeken voor lang- durigen dienst als officier. Als officier telde hij de meeste dienstjaren van allen in ons leger. (A. v. d. D.) De opbrengst der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen bedroeg in de week van 13 tot 19 Aug. jl. f 189,440,58, tegen f 122,402,77 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst per dagkilometer f 15,97, tegen f 14,46 in gelijk tijdvak van 1872. DeRenang Gazette an 5 Julij bevat een drietal curieuse brieven, o. a. den vol genden Er is een telegram van het nederlandsch Gouvernement van Indie ontvangen, waarin den sultan verzocht wordt, aan het Gouver nement vergeving voor zijne misdaad te vra gen. De Sultan van Atjin is een dom mensch, die niet weet, op welke wijze hij aan eenig ander wezen dan de Voorzienig heid om vergeving moet vragen. De Nederlanders zijn voorzeker geleerde menschen, die een hoog standpunt innemen, sterk en in het bezit van eene genoegzame macht, en indien zij wenschen dat een ander volk hun vergeving vraagt, zouden zij beter doen (ten einde hun gouvernement tot een Rijk te verheffen), zich te wenden tot een an der volk, in kracht en macht aan hen gelijk, om aldus te behandelen. Tuuko o P y ah, Min. en gezant van den sultan van Atjin.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3