BINNENLAND. INGEZONDEN. Kerk- en Schoolnieuws. Armwezen- 17682,02° Renten en aflossiug van kapi taal (maatsck. gem.-kred.) - 2900, Pensioenen en gratifikatien. - 990, Schutterij- 2043,70 Subsidie Ned. Centr.-spoorw. - 2500, Verschillende uitgaven. - 970, Onvoorziene uitgaven - 1658,66 Totaal. 112671,54. In een volgend nommer deelen ivij deze begrooting uitvoeriger mede. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Amersfoort van 2 Sept. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig 7later 11 leden; afwezig de heeren v. Walchrcn en Methorst, niet kennisgeving, en verderde heer Schluiter. De termijn van acht dagen verstreken zijnde, waarbinnen Gedep. Staten bezwaren konden inbrengen tegen de toela ting der vijf herkozen raadsleden, heeft de voorz. dezen op geroepen tot het afleggen van de gevorderde eeden. Door den sekretaris in de vergaderzaal binnengeleid, leggen de hh. Visser, v. Sasse v. Ysselt, J. F. Lagcrwey en v. Ittersum achtereenvolgens den zuivcrings- en ambtseed afin handen van den voorz. en nemen na eene toespraak des voorzitters zitting. Van den heer Herschel is bericht ingekomen, dat hij wegens uitlandighcid niet aan de oproepiug kan voldoen. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van een wethouder, in plaats van jhr. v. Sasse v. Ysselt, die tengevolge van zijne periodieke aftreding als lid van den gemeenteraad, tevens als wethouder aftreedt. Dit de stemming blijkt dat op de heeren v. Sasse v. Ysselt 9 en Methorst 1 stern zijn uitge bracht, terwijl 1 briefje in blanko was, zoodat de eerste is verkozen. De voorz. verzoekt den hr. v. Sasse zich te ver klaren, of hij de benoeming aanneemt, dan wel gebruik maakt van het bij de wet toegekend recht van beraad. Onder dankbetuiging voor het vertrouwen, door de vergadering iu hem gesteld, verklaart de benoemde zich bereid de vcr- ecrendc betrekking op nieuw te aanvaarden. Do voorzitter wcnscht den benoemde toe, dat hem de kracht geschonken worde om bij voortduring de belangen der gemeente met ijver te behartigen. De hr. v. Sasse v. Ysselt wordt met algemccne stemmen (1 briefje was in blanko) herbenoemd tot ambtenaar van den burgerl. stand. De heeren v. Walchreu en v. Persijn, aftre dende leden der kommissie van wetgeving, worden als zoo danig met alg. st. herkozen. Alvorens overtegaan tot het benoemen van een hulpou- dcrw ijzer aan de armenschoolgeeft de voorz. lezing vau een bij IJ. en W. ingekomen schrijven der pl. schoolkom- missie, w aarbij zij hare meening te kennen geeft omtrent de onlaugs door den heer L. E. Lagcrwey gedane vragen. Voor informatie. De voorz. deelt mede, dat zich voor de betrekking van hulponderwijzer aan de armenschool slechts één sollicitant heeft voorgedaan, ul. J. M. Boodc, tijdelijk met de waarne ming belast; dat bij den hoofdonderwijzer en den distrikts- schoolopziener tegen diens aanstelling geen bczwaar bestaat, waarom B. en W. den rekwestrant, die blijken van geschikt heid gegeven heeftaan den gemeenteraad voordragen. Daarop w erd met alg. st. de voorgedragene benoemd. Ingekomen zijnde gemeente-begrootiug (f 112G71,54), alsmede die van het burgerweeshuis (f11155) en van de schuttirij (f2043,70), allen voor 1874. Te onderzoeken in de afdeclingcn. Goedkeuring vau Gedep. Stateu op het in erfpacht afstaan van grond aan de direktie der Amcrsf. Bcicrsch-bierbrou- wcrij. Voor informatie. Verzoek van de hulponderwijzers aan de tusschcnschool om traktementsverhooging. Tc onderzoeken in de afdee- lingcn. Verzoek van de heeren P. Smits, A. H. C. van Driel en H. H. E. Morren, om hunne bezoldiging als genees-, hccl- cn verloskundigen der gemeente aan ccnc herziening te on derwerpen. Als voren. Zondagmiddag zijn op den openbaren weg, nabij Amersfoort, aan een in beschon ken toestand slapenden man ontvreemd een zilveren tabaksdoos, een paar gouden man- chetknoopen en andere voorwerpen. De daders hadden het gestolene in den grond begraven. Een der dieven H. M. is reeds gevat en in de gevangenis te Amers foort overgebracht, maar de andere J. M. is ontvlucht. Sedert eenige dagen worden door het detachement veld-artillerie op de heide nabij de Bilt proeven genomen met een zwitschers geschut, dat bij gunstige uitkomsten als veldgeschut zal gebruikt worden het is een 84/10cent. achterlader met een langen loop, waarvan men zegt dat in 51/,, min. 10 scho ten mede gedaan kunnen worden. Eene commissie van officieren, die bij deze proeve aanwezig is, zal daarvan rapport uitbrengen. Maandag werd te Eist bij Rh enen de najaarspaardenmarkt gehouden. Er waren veel paarden aangevoerd, meer dan 200 stuks. De handel in veulens was druker werd duur verkocht. De prijzen waren van f 130 tot f 170 en hooger. Er was veel han del in anderhalfjarige paarden, die hoof verkocht werden, van f 200 tot f270. Men zag geen fransche kooplieden, maar wel pruissische, die veel aankochten. Naar men verneemt, hoopt men dit jaar nog een groot gedeelte van de forten in de Utr. linie, van het nieuwe geschut te kunnen voorzien. In het kamp bij Milligen heeft Woensdag een schietwedstrijd en artillerie wedstrijd plaats gehad. Het weder is ongunstig, doch de gezondheidstoestand blijft bevredigend. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag, 8 Sept. 1873, van des middags 12 tot des namiddags 2 urenop het Raadhuis aldaar zitting hou den zoo tot het ontvangen en uitbetalen van gelden, als tot het bijschrijven van de ver schenen renten, waartoe belanghebbenden hunne Spaarbank-boekjes desverkiezende daags te voren bij een der Commissarissen zullen kunnen inleveren, door wier zorgen ze na de zitting zullen worden teruggezonden. De Secretaris A. J. BOS. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 14,a 15,50. Rogge ƒ8,60 a ƒ9,10. Boekweit 8,50 a 9,25. Aard appelen 2,a.2,10. Boter 1,25 a 1,35 per kilogr. Eijeren 4 cents per stuk. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen; 27 Aug. Alijda van Winterswijk, gcb. Warncke, d. Wilhclmina Bertha Dirksen, geb. Eich- man, z. Henrietta Gcsina Leinwcbcr, gcb. Dijk, z. 28. Johanna te Kulvcgcb. Malcstein, z. Evertje van Kamp, geb. Dekker, z. 30. Johanna Josina Knnivers, gcb. vau Stokkuniz. 31. Jannigje Kerkhof!'geb. Kruiswijk, d. Pctronella van Dam, geb. Arendscn, z. 2 Sept. Cornelia Hcnsen, geb. Moesbergen, z. 3. Bc- rendina Ottenhoff, gcb. van Ling, z. Ondertrouwd: 28 Aug. Gerrit Gouw metPietronella Gijsberta Blom. Geiiuwd 29 Aug. Arnoldus Stcphanus Alter met Ag- nita Geertruida Ter Schuur. 3 Sept. Hendrik van Ree met Gcesje Boerwinkel. Johannes Versteeg met Au- tonia Mulder. Overleden: 28 Aug. Johanna van de Wetering, 03 jr., geh. met Antonius van de Wetering. Geertruida Zeggclaar, 87 jr.. wed. Albert van den Haiu. Fran- cina Lascur, 18 dg. 31. Hendrik Johan van Bemmel, 4 md. 1 Sept. Geertruida Everdina Veenendaal3 md. 2. Antonij Gerardus Kok, 35 jr., geh. met Alij da van der Maath. Arrisjc Geitenbeek, 14 jr. Een levcnl. kind van Andrics Frcdcrik Sweijer. De Heer Mr. C. T. van Lijnden van Sandenbnrg heeft zich, op verzoek van Z. M. belast met de samenstelling van een nieuw ministerie, nadat het gebleken was, dat de tegenwoordige ministers bij hun aan vraag om outslag bleven volharden, terwijl Mr. van Reenen voor de eer bedankt had. De Haagsche corresp. der Arnh. Ct. schrijft naar aanleiding hiervan Het gerucht loopt, dat de heer van Lijn den zou optreden als minister van Finantien, de heer van der Heim van Buitenlandsche Zaken, de heer de Brauw van Justitie, de heer van den Bossche van Koloniën, de generaal van der Schrieck van Oorlog, de heer Wichers of Gregory van Marine en de heer van Goltstein van Buitenlandsche Zaken. Mogt dit gerucht waarheid bevattendan zou de auti-revolutionaire partij niet verte genwoordigd zijn in het kabinet, en dit dus bestaan uit de conservatieve heeren van Lijnden, van der Heim, de Brauw en Golt stein, en uit de ultramontaneu van der Schrieck en van den Bossche. Volgens andere geruchten zou men voor Justitie van ultramontaansche zijde een katholiek minister begeeren, en anders niet bereid zijn, het ministerie te steunen. Daar de Koning tot nu toe de heer van Lijnden nog niet bij zich heeft ontvangen, zijn al de geruchten omtrent de eventueele ministers vrij onzeker. Tot vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indie is benoemd de heer O. van Rees, lid der Tweede Kamer. Van goed onderrichte zijde wordt ons gemeld, dat er reeds een Commissie is be noemd, tot het ontwerpen van een plan voor het oprichten eener Indische brigade, en zouden de generaal Weitzel, de luit.-kol. Netscher, van het leger hiertelande, en de majoor Wijnen, van het Oost-Indisch leger, tot leden dier Commissie zijn benoemd. Pro Patria.) Het beeld der Brielsche Nymf, thans geheel gereed, in de werkplaats der firma Enthoven en Co. te 's Hage, is door H. M. de Koningin bezichtigd, die hare bijzondere tevredenheid er over betuigde. Men verneemt dat de Regeering bevel heeft gegeven, dat Maandag a. s. een 300tal militairen uit Harderwijk per spoortrein naar Vlissingen zullen worden overgebracht, om, na aldaar door Z. M. den Koning te zijn geïnspecteerd, onmiddelijk over te gaan op een der stoomschepen van de Maat schappij Nederlandter voortzetting der reis naar Ned, Indie. Dit stoomschip, dat mede Maandag te Vlissingen wordt ver wacht, zal alzoo het eerste groote vaartuig zijn, dat met koloniale troepen die haven zal verlaten. (JV. R. Ct.) Blijkens aankondiging van den bur gemeester van Bodegraven in het Leidsch Dagbladheeft zich den 26sten dezer in die gemeente een geval van aziatische cholera voorgedaan. Het standbeeld van Thorbecke zal met goedvinden der regeering worden op gericht op het Binnenhof te 's Hage en wel op de plaats, waar thans de lantaarn staat. De volgende verstandige vaderlijke regeeringsdaad van den Maastrichtschen ge meenteraad wordt aan de N. Rott. Ct. medegedeeld: In een der jongste zittingen van onzen Gemeenteraad is door de Com missie van onderwijs uit den Raad rapport over het Gymnasium en de Hoogere Bur gerschool alhier uitgebracht. Bij die gelegenheid heeft de Raad aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen het ont werpen van een reglement, waarhij den leerlingen het bezoeken van koffiehuizen, tooneelvoorstellingen of danspartijen, an ders dan in gezelschap hunner ouders of voogden, ten strengste wordt verboden. In de zitting van gisteren is mr. Theod. Micheels nader op dat reglement teruggeko men en heeft hij al het nadeelige van het rooken door de jongelieden uitvoerig en met nadruk aangetoond en er op gewezen, dat ook den leerlingen uitdrukkelijk moest worden verboden. De Raad, de warme belangstelling van den heer Micheels voor het welzijn onzer jongelingschap deelende, heeft met alge- meene stemmen in het nieuwe reglement eene verbodsbepaling tegen het rooken doen opnemen. Hierdoor is dan eindelijk aan een lang gekoesterden wenscli van ouders en voog den voldaan. Conducteur Brouwer, in dienst bij de Hollaudsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, is zondag avond op jammerlijke wijze om het leven gekomenvermoedelijk is hij tus- schen de stations Delft en Schiedam van de loopplank gevallen en door een of meer treinen overreden. Het lijk was onherken baar verminkt en alleen uit de papieren, die de overledene bij zich had, kon men zijn naam ontdekken. Buiten verantwoord el ij kheid. Naar wij vernemen is, Maandag 8 September e.k. den eersten verjaardag van bet bestaan der Weêrbaarhcid-veree- niging „Eendracht maakt Macht" alhier. Eene aangename herinnering is dien dag voorzeker voor de grondleggers dier Vcrceniging, des te meer nu de toekomst, welke deze Verec- niging tegemoet gaat, beter is, dan tot nu toe haar verlo den was. In spijt de vroegere beweringen, deze Vereeniging, geen jaar stand zal houden, gaat zij, welgemoed haar tweede jaar in. Het corps telt thans 27 leden, allen even ijverige beoefe naars der wapenhandel. Wij hebben ook grond te geloovcn, dat het ledental spoedig zal aangroeien, moge dit spoedig bevestigd worden, ten spijtc der tegenstanders dier Veree niging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bunnik II. W. van Lindonk, te Lensden. Toezegging van beroep naar Mijnshcerenland N. A. de Gaaij Fortman, te Vleuten. Bedankt voor Wadenoijeu (cl. Tiel) J. G. nagen, te- Mijdrecht; voor Veenendaal J. H. Gravestcin, te de Bildt. Aangenomen naar Haarlem H. Smeding, te Nederhorst den Berg. Drietal te Utrecht S. S. de Koe, te Buitenpost (be roepen te Harlingcn)K. W. A. Vcrhocff, te Charlois en Katendrecht, en Dr. A. W. Bronsveld, te Haarlem (de laatste bij herstemming met B. Mosselte Renknm.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3