Gewijzigd - maar hoe? Men zou vermoe den, dat hierover hij het verhond geen twij fel hestaat, doch hiervan is het zoover ver wijderd, dat de (Algeiu.) vergadering van een concept-wijziging zelfs niet wilde hoo- renHet verbond brengt zijn leden dus in het vuur om eene wijziging der schoolwet in 't leven te roepen, die eeue ver borgenheid moet blijven tot dat." Hij gaat verder en beweert: «blijft gij enkei regeeren, dan verklaar ik u onvermo gend om een beteren toestand te helpen in het leven te roepen, en acht ik een agitatie, waarmede gij zoovele welmeenenden, maar onbevoegden in opschudding brengt voor een den Kristen onwaardig bedrijf." Voegt daarbij dat Dr. B. beweert: sliet verbond vormt karikaturen van den Heer Groen;" het bestaat niet uit »de keurbende," maar »uit rekruten van het platte land," dan Dan zoggen wij op onze beurt: »karika- turen, rekruten, die nog eerst exerceeren moeten loeren; menschen die nog zelf niet eens weten, wat ze willen, kunnen niet re geeren; dus geen ministerie uit de man nen van het anti-schoolwetverbond!" Wat zouden ze doen? Wijziging voorstellen van de grondwetartikel' schoolwet en en vallen. We waren weer even ver! Een anti-revolutionair ministerie dan! Doch dit is niet noodig, want de organen dezer partij uieenen in de tegenwoordige om standigheden conditioneel een liberaal minis terie te moeten steunen Dus: kamerontbinding niet het behoud van het bestaande kabinet. Waartoe? We vreezén het niet, zoo maar geen agitatie koiut van den kant, die voor agitatie zoo bang is, zoo maar geen partij er belang bij heeft 0111 in troebel water te visschen. Doch, we zeggen liet met de Wageningsche van 10 Sept: »ontbinding zou niet veel verandering geven." Waarom niet liever het zelfde kabinet en eenige nieuwe elementen zonder ontbin ding der kamer? Ja, waarom niet Toch ligt in gansch deze crisis, zoowel als in dc overwinning door de anti-revolutio- nairen behaald voor de liberalen, eene nutti ge, niet te verwerpen les. Deze nl. dat ze zich beter aaneensluiten; beter ter stembus opkomen, beter, zoo ze leden der kamer zijn, hun ministerie steunenen niet aan zelf zuchtige belangen gansch eene partij opof feren. Wij voor ons gelooven nog altijd, dat libe rale ministeries, als het meest in overeen stemming met den volksgeest, de gewensch- tenzijn! Moge het blijken op den duur ook de eeuig mogelijken Alle transactie is ten doode gedoemdDe conservatieve partij neme die les der historie ter harte. Ze kon liet ook thans weer leeren, 't wordt haar ten overvloede dikwijls genoeg door liberalen en anti-revolutionairen ge zegd Och of ze wist te waardeeren Inmiddels wordt het tijd, dat er, hoe dan ook, aan de bestaande crisis op de eene of andere wijze een einde kome KENNISGEVINGEN. Dc Burgemeester cn Wethouders van Amersfoort' Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van ge bouwen en erven, of, wanneer dezen niet gebruikt worden, dc eigenaars daarvan, verplicht zijn dc straat vóór, achter ou terzijde van die gebouwen of erven, uittewicden of te doen uitwicdcn, zoodat dc straat op Woensdag, den 21. Sep tember aanstaande, des voonniddags te 10 uren, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 15. September 1S73. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, De Secretaris, Dc Burgemeester, W. L. SCHELTÜS. A. G. WIJERS. De Burgemeester cu Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het lstc aanvullings-kohier der plaat selijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1873 voorloopig vastgesteld is cn gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het ko hier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aan slag kau inbrengen. Amersfoort, den 15. September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kenuis van de ingezetenen dezer gemeente dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks di recte belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht execu- toor verklaard aanvullings-kohier no. 4 van de PERSO- NEELE BELASTING over het dienstjaar 1873/74 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wicn ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoort, den 15. September 1873. Dc Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 19 SEPTEMBER 1S73. Bij Kon. Besluit is aan den kapitein H. Beijerman, van het reg. rijdende art., toege voegd aan Prins Alexander, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen dei- versierselen van Ridder le kl. der orde van de Wurtembergsche Kroon met de kroon, hem door den Koning van VVurtemberg ge schonken. De Heer H. Gerritsen te Amersfoort is bij de laatste aanbesteding van fourrages voor het reg. rijd. artillerie op nieuw de minste inschrijver; nl. hooi tegen 46 cent, stroo 32 cents, en haver f 1,04 de 10 kilo. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de agenda van den Gemeenteraad, waarop het voortreffelijk voorstel is geplaatst van ons Dagelijksch Bestuur, tot beperking van den duur der Kermis. Zoo wordt de overgang tot algeheele afschaffing gelukkig voorbereid. O O O O De Soiree door den Heer Reichmaun 11. Dinsdag avond alhier gegeven was zeer amu sant. Een talrijk en uitgelezen publiek was ondanks het slechte weder opgekomen. Donderdag avond werd hier eene bijeenkomst gehouden ter bespreking van de cveutucele oprichting ccner cholera- commissic hier ter stede. Dc aanwezigen waren hiertoe op geroepen door de 1IH. Menalda van Schouwenburg cn van Dricldie zeiven weder door het Bestuur dezer gemeente waren uitgenoodigd om pogingen aan te wenden tot het op richten ceuer cholera-eomrnissie. De wcnschclijkheid van het tot stand brengen van zulk eene vereeuiging werd door alle aanwezigen erkend; er waren er echter, die meen den, dat het gemeentebestuur zelf hier in handelend moest optreden, te meer omdat door de invoering der wet op de besmettelijke ziekten, de werkzaamheid der cholcra-com- missièu voor ecu groot deel aan dit bestuur was opgedra gen. Anderen vreesden, dat, bij de noodzakelijkheid om tel kens met bet bestuur in contact te komcu, uit contact licht collisie zou kunnen ontstaan. De meerderheid was echter van oortlwl. datmen zolfsfnmlig, onafLnuRoHjk van het gemeentebestuur, eene cholcra-commissie moest oprich ten, en meende uit de oöicieusc uitnoodiging, van vvege dit bestuur geschied, te mogen opmaken, dat het ten allen tijde bereid zou wezen, dc commissie zoow el door zijn autoriteit als door zijn geldelijke hulpmiddelen te steunen. De HH. Menalda vad Schouwenburg, van Driel, P. Methorst Jr., Maussen en KallT werden vervolgens belast met samenstel len van een voorloopig reglement, dat in eeue algcmeene, voor alle belangstellenden toegankelijke vergadering nader besproken zal worden. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij steeds geijverd hebben voor het oprichten cencr cholera-commissie. Wij juichen dus den eersten stap in deze richting van ganschcr harte toe. Of de oprichting van particulieren of van de autoriteiten had moeten uitgaan, is eene quacstie, waarop wij ons voorbehouden spoedig terug te komen. Uit bet artilleriekamp bij Soesterberg meldt men, dat de aanhoudende zware regens alle practiscke oefeningen belemmeren; de grond is op de meeste plaatsen aan een spons gelijk. De stemming der troepen is dienten gevolge alles behalve opgewekt, want hoe goed ook de tenten aangelegd en voorzien zijn, de meesten laten nu toch water door. Het ergste is echter met het nachtleger, daar het stroo, al wordt het iederen dag versch gegeven, toch altijd vochtig blijft, de soldaten doen dan ook alles om droog te blij ven; 's nachts slapen zij in hunne kapotjas- sen. Het verwondert iedereen dat de gezond heids toestand nog zoo goed is. Heden Vrijdag wordt het nieuwe geschut uit den Helder verwacht, waarmede de volgende week de proeven zullen aanvangen. Door Z .K. H. Prins Hendrik is een stuk grond voor twaalf villa's in de onmiddelijke nabijheid van het station Baarn voor den Ooster-spoorweg afgestaan, welk terrein slechts vijf minuten van de kom der ge meente verwijderd is. Reeds verscheidene aanvragen zijn gedaan, wat niemand kan bevreemden, die deze schoone gelegenheid kent en de zeer gemakkelijke conditiën weet, waarop men de gronden kan bekomen bij den rentmeester. Zoo geniet de gemeente Baarn jaar op jaar weldaden van den bemin den Vorst. Bij de plannen tot droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, stuit men bij de Re geering steeds op het belang van een 700-tal visschersgezinnen, uitmakende een zielental van ruim 2500 personen, die door de droog making broodeloos zouden worden. Dat dit belang niet uit het oog wordt verloren, blijkt o. a. ook uit het verslag der groote zeevisscherij, over 't vorig jaar, waarin de wensch wordt geopenbaard om voor visschers en den talrijken schipperstandte Har derwijk een voldoende haven uit te leggen. De 100-jarige aloë op het lustslot van Prins Hendrik, te Soestdijk, prijkt thans in vollen bloei. Velen maken gebruik van de gelegenheid om de plant te bezichtigen. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 22. September 1873, des nam. ten een ure. Punten van behandeling: 1. Rekening van de gemeente, het weeshuis, burgerlijk armbestuur, de bank van leeningschutterijkamer van koophandel en schoolcommissieallen over 1872. 2. Ontwcrp-besluit tot vaststelling van den rentenstaud- aard der bank \an leening over 1874. 3. Voorstel van Burgemeester cn Wethouders tot be perking van den duur der kermis. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot on- derhaudsche verhuring van grond, gelegen aan de Zand- hoopen. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 22 September e.k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 10 Sept. Dirkje Kruitbosch, geb. Ahlriclis, d. Carolina Constantia den Burgergeb. Backerd. Hcudrika Meijer, geb. Lablans, z. 11. Evernrda Smalgeb. Koene z. 12. Maria Welhclmina Appel doorn, geb. van den Bergd. 14. Christina Johanna Schrodergeb. Castcusz. 15. Johanna Wiggenraad, geb. Klein, d. Clasiua Berghuizen, geb. van de Loo* dijk, z. Ondertrouwd: 11 Sept. Adrianus van Nus met Ca rolina van Appelen. Hubertus Venhorst met Barbara van den Berg. Harmcn van den Hoorn met Maria Kraan. Gehuwd: 17 Sept. Gerrit Gouw met Pietronella Gijs- berta Blom. Overleden: 12 Sept. Hermauus Adrianus Bonuier, 77 jr., geh. met Anna Verschuur. 13. Susanna Ca- thariua Wagcmans36 jr., geh. met August Hendrik Frederik Craauen. Hcndrikus de Froe, 6 md. 15. Johannes Teunis Reues, 10 w. Nicolaas de Waal, 7 md. 16. Dirk van Rijnen, 4 md. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe f 13,50 a f 16,Rogge ƒ9,a ƒ9,40. Boekweit 9,a 9,75. Aard appelen ƒ2,10 a 2,30. Boter/1,12 a 1,17 per kilogr. Eijeren 4 cents per stuk. STATEN-GENERAAL. Z. M. heeft mr. E. J. A. graaf van Bvlandt benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Sta'ten-Generaal, gedu rende de zitting die op den 3n Maandag van September is aangevangen. Op dien dag zijn de zittingen der Staten-Gencraal geopend met de volgende rede door Z. M. den Koning in de vcrcc- nigde zitting der beide Kamers uitgesproken „Mijne Hceren „Ik verheug mij, ook nu weder, bij dc opening uwer ge wone zitting, het geluk te hebben, gunstige mededeelingcu te kunnen doen aangaande den toestand des lands. Bij liet bezoek, in het voorjaar door mij gebracht aan de noordelijke gewesten des Rijks, ontmoette ik allerwcge blijken \au welvaart en bloei. Dc Havenwerken van Vlissingen, on langs in mijne tegenwoordigheid geopend, hebben ecu nieu wen weg voor den handel gebaand, die nieuwe welvaart belooft. „Ik stel er prijs op in uw midden met erkentelijkheid te betuigen, dat ik in het noorden en in het zuiden door de gcheele bevolking met do levendigste en ondubbelzinnigstc bewijzen van liefde en verknochtheid ben begroet. „De verwikkelingen voor ons in den Indischcn Archipel ontstaan, deden mij te meer de bewijzen van belangstelling cn vriendschap waardeeren, welke ik voortdurend van alle vreemde mogendheden heb mogen ontvangen. Zee- en land macht voldoen steeds op loffelijke wijze aan hare roeping. Het openbaar en bijzonder ouderwijs blijft mijne levendige belangstelling wekken. „Op de wereldtentoonstelling te Wecnen, in dien grooten wedstrijd der volken, heeft Nederland zijn naam in Nijver heid cn Kunst met eerc gehandhaafd. „De berichten omtrent de beteugeling der ziekte, die sedert jaren den veestapel teistert, luiden gunstig. „Niettegenstaande de stijgende behoeften van de gewone dienst- en de buitengewone uitgaven, zoo hier te lande als in Indie, is de gesteldheid van 's lands geldmiddelen gunstig te noemen. „Na de tijdelijke staking van de krijgsverrichtingen te lande tegen Atchin worden de kusten van dat Kijk met goed gevolg door de zeemacht geblokkeerd. Dc noodige voorzieningen zijn en worden genomen, teneinde den strijd te lande met kTacht te kunnen hervatten. Binnen den kring van onze Oost-Indische bezittingen is, met uitzondering van enkele onlusten van plaatselijken aard, dc rust ongestoord gebleven. „Over het algemeen was ontwikkeling van handel en scheepvaart merkbaar uit de ruime opbrengst van dc in- en uitvoerrechten. De belangen der Nijverheid zijn bevorderd door nieuwe bepalingen omtrent de jnijnontginuingen. „In sommige streken waar gebrek aan voedingsmiddelen bestoud of dreigde te ontstaan, is door de Regeering en par-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2