Tarwe 13,— a 15,50. Rogge ƒ9,— a 9,50. Boekweit 8,— a ƒ8,50. Aard- ppelen/2,a 2,30. Boter 1,25 a 1,45 er kilogr. Eijeren il/2 cents per stuk. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van 22 Sept. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenw. 14 leden; afw. de heer Visser. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. De heer Herschel, nader ter vergadering opgeroepen, legt als herkozen raadslid de ge vorderde eeden af en neemt zitting. De rekeningen van de gemeente, het bur ger weeshuis, burgerlijk armbestuur, de bank van leening, schutterij, kamer van koophan del en schoolkommissie, allen over 1872, in de afdeelingen onderzocht, worden achter eenvolgens goedgekeurd. Het ontwerpbesluit, waarbij B. en W. ge machtigd worden de kon. goedkeuring aan te vragen op het behoud van den tegenwoor- digen rentestandtaard der bank van leening over 1874, wordt mede goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om de aanstaande kermis eerst den 20 Okt. te doen aanvangen en den 25 Okt. te deen eindigen, en haar ook voortaan tot ééne week te beperken. De heer L. E. Lagerweij spreekt tegen het voor stel, terwijl de hh. van Walchren, v. Persijn en de voorz. het verdedigen. Daarop wordt de beperking met 10 tegen 4 st. (de hh. v. Beek, L. E. Lagerweij, J. F. Lagerweij en Herschel) aangenomen. Voorstel van B. en W. om een gedeelte van het terrein de sZandhoopen" voor den tijd van 25 jaren aan den hr. R. G. M. van Beek en de firma K. de Rooij en comp., re- spektievelijk tegen f2 en f 1 p. j., onder hands te verhuren, uitsluitend tot berging van petroleum. Aangenomen met alg. st. De hr. M. v. Beek onthield zich van mede stemmen. gekomen is eene memorie van den heer ockewit omtrent den toestand van het rwater en paalwerk van den mond van de ïvier de Eern, betreffende aldaar gelegen gemeentegronden en aan te brengen verbete ringen. Ter lezing rond te zenden aan de deden. De halfjaarlijksche raadsafdeellngen wor den hij loting volgenderwijs samengesteld: 1. afd. de hh. Croockewit (weth.), v. Burg steeden, Herschel, v. Ittersum, Methorst, Visser en v. Walchren; 2. afd. de hh. v. Sasse v. IJsselt (weth.), v. Beek, J. F. Lagerweij, L. E. Lagerweijv. Persijn, Scheltus en Schluiter. STATEN-GENERAAL. Aanstaanden zaterdag, 27 dezer, des mor gens te 7 u. 50 m.zal H. M. de Koningin, met gevolg, de residentie verlaten en een buitenlandselie reis ondernemen. Aanvanke lijk zal H. M. naar Aken vertrekken en zich vervolgens naar Weenen begeven. Prins Hendrik heeft Zaterdag te Ut recht den eersten steen gelegd van .de Ama- lia stichting, Barakken-Lazareth van het Utrechtsche comité van het Roode Kruis. In tijd van vrede zal de stichting eene oefen school zijn ter voorbereiding. Des avonds bezocht Z. K. H. een con cert, bij die gelegenheid in het Park Tivoli gegeven. Door Z. M. is bepaald, dat de Inspec teur-generaal van fortificatiën den titel zal voeren van Inspecteur der Genie. De bij de troepen te paard ingelijfde miliciens der lichting 1873, die na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zijn tegen 2 October opgeroe pen om bij hunne korpsen in activiteit op te treden. Bij Kon. besluit is bepaald: lo. offi cieren van gezondheid der le, 2e en 3e kl. van het leger hier te lande, kunnen voor den tijd van een of twee jaren worden gedeta cheerd bij het leger in Nederl.-Indië; het tijdvak dier detacheering, te rekenen van en met den dag hunner ontscheping in gezegde gewesten, en 2o. de gratificatie voor eerste uitrusting zal bedragen f 2000 voor hen, die voor een jaar, en f3000 voor hen, die voor twee jaren worden gedetacheerd. Yan wege het Algemeen beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam" is langs officieelen weg eene memorie bij het Spaansche Ministerie ingediend, met be trekking tot de niet betaling van de in Juli verschenen renten op de Spaansche schuld brieven, van welke memorie afschriften zijn verstrekt aan de comités van eeuige buiten- landsche beurzen. Te Apeldoorn is op initiatief van den Burgemeester een commissie van 13 leden benoemd tot voorbereiding eener feestvie ring ter gelegenheid van de 25jarige regee ring van Z. M. Willem III. Ook te Maas tricht heeft men plan tot zoodanige feest viering. De Figaro meldt dat in Parijs twee Nederlanders, de Heercu A. en v. D.gewor steld hebben, met het ongelukkig gevolg dat eerstgenoemde zoo erg aan de ruggegraad is bezeerd, dat hij in zorgelijken toestand ver keert. v. D. is gevangen genomen. Ned. Herv. Kerk. Doopsgez. Gein. ADTEETENIIEN. Ondertrouwd A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF en G. H. HAMMING. Amersfoort25 September 1873. Bamselaargeb. van den Uithoornd. 20. Tijmetje TJirkse geb. Mieresd. 22. Carolina Jacoha Veld- huijsen', geb. Stikvoort, d. 24. Anna Maria Elisabeth Janssen, geb. Nisters, d. Ondertrouwd18 Sept. Johannes van Esveld met ilhelmina Maria Tinneveld. Gerrit Veenendaal met nthonia Johnnna Arnout. Gillis van leuverden met ijntjc Fontijn. Gehuwd 24 Sept. Adrianus van Nus met Carolina au Appelen. Hubertus Venhorst met Barbara van deD Berg. Harmen van den Hoorn met Maria Kraan. Overleden: 20 Sept. Gerrit Wansing, 7 md. 22. ornelis van Munster, 56 jr., geh. met Eva Lensing. 23. Johannes van Renswoude, 57 jr., geh. met Elsje de Wijs. Johanna van Munnik, 87 jr. 9 md., ongeh, MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commis- ie uit het Bestuur op MAANDAGden 29. SEPT. aan staande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden iu een der localcn van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden. en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. roockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en W. Maas Geestcranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. ting, raadsheer bij het Hof van Friesland. 3. Mr. Heems kerk Az.oud-lid van de Tweede Kamer. 4. Mr. J. F. v. Nooten, raadsheer bij het Hof van Utrecht. 5. Mr. S. Ij aden Busmann, president van de Rechtbank te Gro ningen. 6. Mr. A. A. de Pinto, raad-adviseur bij het Dep. v. Justitie. De Tweede Kamer schijnt de genoten rust te hebben be steed door zich te oefenen in ellenlange redevoeringen, al thans de laatste zittingen kunnen dit getuigen. Het voor naamste dat sedert 11. Vrijdag is gedaan, bestaat: 1. in het aanbod der Staatsbegrooting voor 1874 door den Minister van Finantien. Uit zijne rede blijkt o. a. 't volgende: alle vroegere tekorten, beraamd op 18 millioen, zoo noodig te dekken door schatkistbiljetten, zijn geslon ken tot ruim 2'/o millioen. Schatkistbiljetten behoefden niet te worden uitgegeven, niettegenstaande in 1871 en '72 16 millioen voor spoorwegen bestemd en 46 millioen aan de Kanaalmaatschappij voorgeschoten werd. In 1872 is einde lijk het lang gewenscht doel bereikt, dat de gewone staats uitgaven door de gewone inkomsten zijn gedekt, tot een be drag van S65 millioen. De dienst voor 1873 is voldoende, het tekort op papier van 25 millioen zal stellig verdwijnen of in overschot veranderen. De begrooting voor 1874 be draagt in uitgave ca. 100 millioen, waaronder 65 voor spoorwegen, de middelen ca. 94 millioen, geraamd tekort 6 millioende buitengewone uitgaaf voor spoorwegen af trekkende, levert de gewone dienst nu reeds een geraamd overschot van 4 ton. Op uit. Augustus waren 33 millioen in kas, na aflossing der 10 millioen aan de Handelmaat schappij daarom wordt dan ook geen rente wegens uitgifte van schatkistbiljetten uitgetrokken. Voor marine wordt 13 ton meer aangevraagd dan in 1878. Het ontwerp tot wijzi ging der muntwet is gereed, de hermunting zal groote kos ten vorderen, 't Plan bestaat tot vernieuwing der muntbil jetten en verandering der vijftigers in biljetten van f 10. Het ontwerp is gereed voor tijdelijke kasbelegging van een deel van den geldvoorraad, uit welke rentebesparingbij verhoogde opbrengst der middelen, de Regeering zich voor stelde op enkele punten verlichting van belasting aan te brengen. Een en ander is voorloopig aangehouden, met het oog op de kosten van den oorlog met Atchin. 2. in de interpellatie Nierstrasz over de oplossing der ministerieele crisis, waarin hij trachtte te betoogen, dat niet gebleken is dat de oppositie niet bij machte zou zijn geweest een nieuw kabinet te formeeren, omdat deze for matie op verschillende w ijze bemoeilijkt was, zoodat de op positie gerechtigd blijft haren staatkundigen toestand te blijven voeren. Heydenrijck vroeg welke ontwerpen de Regeering indie nen zal. Haflinans beschouwde dit Ministerie als voorloo pig. Godefroi bestreed de ter sprake brenging van het ka- binetsachrijven door Nierstrasz, als inconstitutioneel. De Min. van Justitie verdedigde het besluit tot aanblij ven van het Ministerie en zegt dat nit de niet-oplossing van sommige vraagstukken niet blijkt dat het Ministerie ook in anderen zal mistasten. Van Lyndeu verdedigde zijne aanvaarding der opdracht en betoogde dat de mislukking een gevolg was van de houding der Regeering. 3. in breede beraadslagingen over het adres van antwoord op de Troonrede, welk adres ten slotte werd aangenomen met 61 tegen 7 stemmen, v. Loon was onder de tegen stemmers. De discussie werd geopend door Wintgens, die een krachtigen aanval deed op de kerkelijke, anti-revolutio naire, partij, en duidelijk aantoonde dat, hoe luide zij haar bazuingeschal ook deel weerklinken en blufte op bare be ginselen, die beginselen echter nng zóó verscholen lagen dat er geen programma van was optemaken. Deze rede vond heftige bestrijding in de voorstanders van die partij: van Loon, v. d. Berch en Messchert v. Vollenhovenmaar on danks hunne ellenlange vertoogen zijn wij even wijs geble ven. "Wilt gij een staaltje? Lees dan de oratie v. Loon, die zegt„de nnti-revol. partij behoeft niet te zoeken naai' hare beginselen, maar waar zij vroeger belemmerd was door het numeriek klein aantal leden erz.is er thans eene nieuwe ère ontstaan en nu worden wij in de geschriften aange spoord om onze beginselen te belijden en duidelijk te maken voor allen. Doch ze zijn duidelijk." Voorts beweert hij „dat nu de tijd nog niet daar is om eene formule vast te stellen tot vcranderiug, het zij van grondwets- of schoolwetwijzi ging, maar dat is eene qnaestie van vorm en tijd." Na dezen twist heeft v. Houten zijn actief liberalisme, dat in de eerste plaats eene wijziging van den census vor dert, verdedigd tegenover het passief liberalisme der Regee ring hij zou ook niet opzien tegen grondwetsherziening. De Min. v. Justifie gaf een geheel programma voor de toekomst op, niet alleen de oplossing der quaestie Atjin maar ookde wet op 't vestingstelsel blijft aanhangig. Een nieuwe Min. v. Oorlog zal de defensiewettcn moeten over nemen en de census-vraag blijft aanhangig, de verlangde in lichtingen zijn ingekomen, de census behoeft echter niet vóór al het andere te gaan. De wet op het hooger onderwijs wordt van den Raad van State terug verwacht. Een nieuw contract met de Exploitatie-Maatschappij zal worden geslo ten voorstellen zullen gedaan worden tot verderen aanleg van spoorwegen of bevordering van den aanleg. Nog zijn velerlei nieuwe ontwerpen in bewerking of gereed. Ten slotte werd nog een geheele zitting besteed over de paragrafen onderwijs en Atjin, hij welke eerste C. van Nis pen durfde te zeggen dat de godsdienst in den Staat een middel van regeering behoorde te zijn, en dat bij de voor standers der openbare school geen godsdienstige neiging ge vonden werd. Hij verzuimde echter ondanks de uitdaging van v. Eek, de bewijzen bij te brengen. De Atjin-quaestie door v. Zuylen en Nierstrasz geopperd, werd op dezelfde waardige w ijze en voorzichtigheid door den Min. van Kol. beantwoord. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben "Woens dag vóór den aanvang der zitting onderzocht het voorstel van den heer van Zuylen, omtrent het in werking brengen van het Reglement van Orde der Kamer van 5 Mei 1852. De Kiesvereeniging Orde, te Rotterdam, heeft den HeerR. P. Mees R.Azn. candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer in dat district. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Rotterdamis Mr. L. W. C. Keuche- nius, te Batavia, tot candidaat gesteld. De bij de Tweede Kamer ingekomen voordracht tot vervulling van de opengevallen plaats ah lid van den Hoo- genRaad bevat de volgende namen: 1. Mr. M. F. Lants- hcer, raadsheer bij het Hof van Zeeland. 2. Mr. J. Tel- BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. Bedankt: voor Wilnis A. F. Simons, te Bergambacht Aangenomen: naar Linschoten de caud. H. J. Baar slag, naar Maarsen M. A. Adriani, te Harlingeunaar Utrecht S. S. de Koe, te Buitenpost. Bedankt voor Franeker door Bennerts, te Sappemeer. Beroepen: te Franeker Boefje, te Harlingen. Maandag herdaoht Prof. Baron de Geer van Jutfaas te Utrecht zijn 25-jarig jubilé. Door de studenten is den jubilaris het prachtwerk van Perret „Catacorabes de Rome" als geschenk aangeboden en des avonds eene se renade gebracht. Den 29n dezer, des namiddags ten 1 urezal de nieuw benoemde hoogleeraar in de letteren, aan de Utr. hoogeschool, Dr. J. A. Wijune, met eene redevoering in Nederlandsche taal in de groote gehoorzaal van het Aka- demie-gebouw zijn nieuwe betrekking aanvaarden. Van de 60 adspiranten voor de toelating tot de Leidsche Hoogeschool zijn 50 geslaagd. Van de 9 adspiranten voor de Utrechtsche Hoogeschool zijn 2 bij het examen niet opgekomen2 afgewezen en 5 geslaagd. Van de 4 adspiranten voor de Groningsche Hoogeschool zijn 2 toegelaten. In antwoord op een verzoek tot toelating van vrou welijke studenten op een Oostenrijksche hoogeschool, heeft de Minister van Onderwijs in Oostenrijk verklaarddat de geest der bestaande verordeningen zulk een toelating verbiedt, omdat het een der grondstellingen hij het Oosten rijksche onderwijs is, dat althans bij het hoogere onderwijs de geslachten streng afgescheiden blijven. Er was echter geen bezwaar tegen het houden van afzonderlijke colleges voor vrouwen of omop grond van bijzondere redenen die zulk een handelwijze konden rechtvaardigen, vrouwen tot enkele lessen of practischc oefeningen toe te laten. Gepromoveerd te Utreeht tot doctor in de rech ten, (diss.: „Historisch juridische proeven over de on langs ontworpen rechterlijke inrichting in Egypte,") de Heer L. H. Ruysenatrs, geb. te Alexaudrië.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3