BINNENLAND. INGEZONDEN. Kerk- en Schoolnieuws. In de zitting van 7 Oct. jL heeft de heer de lange, die erhinderd was vroeger tegenwoordig te zijn, in handen an den Voorzitter de gevorderde eeden afgelegd en zitting enomen, waarna onderscheidene w etsontwerpen met alge- eene stemmen aangenomen zijn, als lo. dat tot bekrach- 'ging van den onderhandschcn verkoop van de zeewering der redoute op het Schor tc Bergcn-op-Zoom aan P. J. A. de Koker en C. A. Daverveld, eigenaren van den Geertrw- apolder2o. dat tot vereeniging der gemeenten Charlois en Katendrecht; 3o. die tot hetverlecnen van naturalisa- 'ën; 4o. dat tot goedkeuring der overeenkomst met de ge- eente Breda betreffende den afstand van gronden enz. op de voormalige vestingwerken aldaar, in verband met den afstand door die gemeente van liarc beweerde rechten op de "asthuisvelden en vanecnigen grond bij de kazernes; 5o. dat tot onteigening ten behoeve van de verbreeding en ge deeltelijke verlegging der Willemsvaart, met bijbelioorende werken, toe verbetering van den waterweg van Zw olie naar zeeGo. dat tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van'ïilburg naar Nijmegen (waartegen Van den Berch van Heemstede zich verzette, uit vreezc dat de belangen van de emeente Vlissingen daardoor zouden worden benadeeld) o. dat tot kwijtschelding van cenige den lande aankomen de vorderingen-, en 80. dat tot nadere tijdelijke beperking .er bevoegdheid tot aanmunting vau zilveren standpennin- ;en; bij welke gelegenheid vooral Haffmans heftig uitvoer tegen de weifelachtigheid der Staats-Commissie, tegen de -ngenoegzame voortvarendheid van den Minister van Fi- lancien eu tegen de weinige belangstelling welke de munt- uaestie hier te lande z. i. ondervindt. De Minister van Financiën, zich, wat hem betreft, tegen e uitvallen verdedigende, heeft andermaal verklaard dat ij reeds de laatste hand gelegd had aan een wetsontwerp !ot definitieve oplossing der muntquaestic, hetwelk thans ij den Baad van State aanhangig w as. Eindelijk nam van Houten deze gelegenheid waar om het telscl van vrije aanmunting aan den minister van Fiuan- •icn aan te prijzen en op de nadceleu te wijzen, die uit een erbod van aanmunting zouden kunnen voortvloeien. Op voorstel van Teding van Berkhout is door de Kamer iiet 85 tegen 18 stemmen besloten de conclusion der Com- lissic omtrent het adres van den heer A. Magnin, gepen- ioneerd resident ter kuste van Guinea, en zich beklagende ver tekortkoming in zijn tractcment en pensioen, uit te tellen tot dat de Commissie voor de verzoekschriften op en nader adres van dien heer zal hebben verslag gedaan. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. H. M. de Koningin der Nederlanden, is incognito te Weenen naar men van den 3den dezer meldt aangekomen. Overeen komstig liaren wenscb is eene officieele ont vangst achterwege gebleven. Baron van Heeckeren, de Nederlandsche gezant, met het personeel zijner legatie, beuevens de te Weenen verbLij? houdende vertegenwoordi gers van den Nederlandschen Adel, hebben H. M. aan het wester-spoorwegstation ver- wellekomd. De St. Ct. bevat de benoeming van den Generaal-majoor der infanterie A. W. P. Weitzel tot Minister van Oorlog. Minis ter Brocx is, in verband hiermede, eervol ontheven van het tijdelijk beheer van 't Dep. van Oorlog. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. J. Heemskerk Az.oud-raadsheer in het Prov. Oeregtshof van Noord-Holland. De Minister van Binnenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis dat vol gens de bij hem ingekomen ambtsberichten, aan Aziatische cholera zijn overledenin de week van 21 tot 27 September te Bergen op Zoom 3 personenin de week van 28 Sep tember tot 4 October te Dordrecht 3 perso nen. Volgens telegram van den hoofdagent der Stoomvaart-Maatschappij a-Nederland" in Egypte, heeft het stoomschip Prins Hen drikkapt. E. Oort den 27n September op de thuisreis van Java schipbreuk geleden op het Broederseiland (Roode Zee.) Alle opva rende zijn gered en aangebracht te Kosseir (Cosire op de Engelsche Kaarten) in Egypte, vanwaar de kapitein den 2n October tele grafeerde. Er werden te Suez onmiddelijk maatregelen genomen om hulp te verleenen. Volgens nader telegram van den Hoofdagent der Stoomvaartmaatschappij >Nederland" in Egypte omtrent de Prins Hendrik, vreest hij, dat schip en lading ver loren zijn. Gisteren 5 October, zou een stoomboot van Suez naar Kosseir vertrek ken, om de passagiers en equipage af te ha len. Omtrent deze schipbreuk deelt het. Hbl. mede, dat de kleine eilanden, waarbij het ongeluk plaats had, uit koraalriften be staan, die in het gevaarlijkste deel der Roode Zee op 24 uur stoomens van Suez liggen. Het schip had op Java eene volle retourla- ding gescheept en had aan boord de volgen de passagiers12 volwassenen en 3 kinderen le klasse, 6 volwassenen en 3 kinderen 2e klasse en 74 terugkeerende militairen. Manifest en lijst van namen der passa giers, kunnen eerst met de mail, die na 4 September Batavia verlaat, hier aankomen. Uit de brieven van 27 aug. blijkt, dat des tijds gouvernementskoffie werd geladen te Samarang en Pekalongan, benevens 10,000 pikols rijst te Losaring (nabij Indramajoe) en dat te Batavia verder zou worden opge vuld met koffie en tin voor particuliere rekening. Het Hbl. verneemt, dat de Stoomvaart maatschappij Nederland de volle waarde der schepen door assurantie dekt, zoodat het eventueel verlies van dit schoone schip, hoe betreurenswaardig ook voor de regelmatige ontwikkeling der vaart, geen verlies van kapitaal aan de Maatschappij zal veroorza ken. In den loop van dit jaar zullen nog 1200 man boven het gewone contingent naar Indië vertrekken. Dinsdag a.s. gaan 200 man, welke met de reeds vertrokkenen een aantal uitmaken van 3200 man, zoodat in het geheel in dit jaar 4400 naar Indië zul len zijn geëxpedieerd. Als een voorbode van een strengen winter wordt genoemd de verschijning van verscheidene ijsvogels, welke zich in de laat ste dagen telkens vertoonden, tot zelfs dicht bij de huizen in de gemeente Maartensdijk. Hiermede brengt men in verband de groote zwermen trekduiven, die zich in de omlig gende bosschen bevinden, tot groot nadeel van de landbouwers, die de boekweit nog op het veld hebben en waarvan de duiven veel verslinden. Het behoeft dan ook niet gezegd te worden, dat er ijverig op deze dieren wordt jacht gemaakt. De Arrond.-Rechtb. te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het geding tusschen den heer Doude van Troostwijk en de directie, van den Ned. Rijnspoorweg, wegens het niet stilhouden van treinen te Nieuwersluis. De Rechtbank heeft de vordering aan den ei- scher toegewezen en de Maatschappij veroor deeld in de kosten met vergoeding van f 25 per dag sedert 15 Mei jl. Dezer dagen verwijlde de chef van den generalen staf eenige uren te Utrecht, ten einde zich te overtuigen vau den goeden uit slag der proeven, dit jaar bij bet bataljon mineurs en sappenrs met een nieuw stelsel vau optische telegrafie genomen. De uitslag was in alle opzichten voldoende en het bleek daaruit, dat d;t stelsel aan alle eischen vol deed, terwijl de vlugheid van seinen en de juistheid de>' berichten niets te wenschen overlieten. Het hiermede verkregen resul taat doet zoowel den ontwerper van dat stel sel, den majoor-ingenieur Kromhout, als den uitvoerders daarvan, den kapt.-ingenieur Beekman en den lsten luit. Pierson, alle mogelijke eer aan. U. D.) Verleden week heeft de Arrondisse- ments rechtbank te Den Haag in raadkamer vergaderdnaar den Procureur-Generaal, verwezen de drie personen, beschuldigd van moord op mevrouw Van der Kouwen en hare dienstmaagd. Alsnu zal eerlang het Prov. Gerechtshof in Zuidholland in raadka mer hebben te beslissen of de beklaagden al dan niet naar de openbare terechtzitting van het Hof zullen worden verwezen. Indien het Hof de verwijzing weigert, moeten de beklaagden, die nu reeds 10 maanden pre ventief gevangen zitten, onmiddelijk in vrij heid worden gesteld. De Jong is uu en dan in de gevangenis zeer heftig; gedurende al de 10 maanden heeft hij geweigerd iets uit te voeren, zelfs een of andere bezigheid tot uitspanning te ondernemen. De beide anderen, Verlind en Behagel, zijn werkzaam en bedaard, doch houden zich even onschuldig als De Jon"'. o o Mijnheer de Redacteur! Gij zult mij zeer verplichten, door voor net enderstaande een plaatsje in uw weekblad in te ruimen. In Mei van het volgend jaar zal er iD Nederland allcrwege feest gevierd worden. Ik kan mij ten minste niet voorstel len, dat eene enkele plaats in ons Vaderland het zilveren jubelfeest van onzen Koning onopgemerkt zou laten voor bijgaan. En onze goede gemeente is Koningsgezind in hart en nieren, en zal dus voorzeker geen vau de minsten zijn in de rij der feestvierenden. Maar feesten van dien aard worden niet geïmproviseerddaartoe is voorbereiding noo- dig. Men hoort wel van allerlei fraaie plannen spreken monumentale cadeaus: aan Z. M.geschenken door vele duizende schoolkinderen gegeven en aangeboden enz. maar al die goede voornemens hangen zoo in de lucht, dat wij wel eens bedrogen konden uitkomen, als we op hunne vervulling willen wachten. In vele plaatsen hebben zich reeds com missies geconstitueerd, om de feestvieringen te regelen en daarvoor de noodige gelden te verzamelen. En in sommige plaatsen als ik mij niet vergis 0. a. in Dordrecht en Rot terdam, heeft het gemeentebestuur eene post op de begroo- ting uitgetrokken, om dien merkwaardigen dag op luister rijke wijze te helpen vieren. Nu de stedelijke begrooting juist aan de orde is, reken ik het niet ongepast, daar eens op te wijzen. Er zullen zonder twijfel menschen genoeg zijn, die van eene feestcommissie als deze gaarne lid zullen willen wezen, en geen tijd of moeite zullen sparen, om in Mei aanstaande ook onze gemeente goed voor den dag te laten komen. In- tusschen denkt men hierbij al licht aan personen, die iets dergelijks al meer bij de hand gehad hebben bijv. aan de feestcommissie van April 1872. Zou die zich niet met het initiatief willen belasten Zij beeft reeds bewezen, dat zij veel kon doen, en zeker zal zij ditmaal van geene partij of richting eenige tegenwerking te vreezen hebben, en zich, als dit noodig mocht blijken, gemakkelijk kunnen aanvullen of doen aanvullen. Ik houdt mij overtuigd, dat zij op de mede werking der burgerij zou kunnen rekenen maar er zon dan ook geen tijd verloren moeten gaan, zal het feest van Mei 1874 worden wat. het zijn moet: een feest, door alle standen en partijen gegeven, waaraan ieder zonder onder scheid deelneemt. U bij voorbaat dankzeggend voor de plaatsing dezer rege len, noem ik mij hoogachtend Uw dw. dienaar, P. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij door middel van uw geacht blad de aandacht der Politie te vestigen op het voortdurend werpen met steencu en andere voorwerpen naar kastanje- en beuken- booiuen in het plantsoen nabij de II. Burgerschool. Dit schijnt tot groot gevaar der voorbijgangers en ontsiering van het plantsoen in den laatsten tijd maar straffeloos te kunnen geschieden, ofschoon het Politic-reglement daarop straf heeft gesteld, zonder uitzondering tc maken tusschen kinderen uit den meer gegoeden stand of de armere klasse. Uw Dw. Dienaar, S. Ned. Herv. Kerk. Overleden te Lopsker-Kapel. G. J. Gelderman. Beroepen: te Heemstede G. J. van Lindonk, tc Nieuw- Loosdrecht; tc SchraardK. W. Hulstijn, te Vreeswijk, die echter voor dit beroep heeft bedanktte Tjcrkgaast c. a. J. Brusse, te IJselstein; te Herwijncn de cand. Visscher, te Utrecht. Bedankt: voor Wemcldinge N. A. de Gaaij Fortman, te Vleuten- voor Oud-Loosdrecht, Hcemse cu Aarlandcrvecn F. C. Wiede^- te Bunschoten; voor Bunnik H. W. J. Lin donk, tc Leusden. Aangenomen: teNijkerk P. Dcetman, teRcitzum c. a. Zestal te HarderwijkH. W. Creutzberg, te Vlissin gen, H. J. James, te Heerde, W. Kraaijenbelt, te Bodegra ven, H. J. P. van der Liuden, te HoevelakenJ. Moulijn, te Weesp en J. J. Richard, te Vlissingen. Het Ned. Protestantenbond vergadert den 29en dezer te Utrecht. Den volgenden dag heeft een zoogenaamde Protestantendag plaats, onder het eerevoorzitterschap van Prof. Mr. C. W. Opzoomer. Door het Algemeen College van Toezicht op bet be heer der goederen van de Hervormde gemeenten is op daartoe strekkende voordracht van het Provinciaal College in Noord-Brabant, besloten tot de ontzetting van een Kerk voogd bij de Hervormde gemeente te Moerdijk, uithoofde deze willekeurig en in strijd met den wil zijner mede- kerkvoogden zich meester had gemaakt van de beschikking over det kerkgebouw en de gelegenheid tot het uitoefenen der openbare godsdienstoefeningen daarin, door de predi kanten van den Ring, belet had. Doopsgez. Gem. Beroepen: te Hindeloopcn en Koudum P. S. Bakels, te Hoorn op Texelte Purmerend L. F. Goteling Vinnis, te Zijldijk. Aangenomen naar Franeker door Boetje te Appelscha. Ev. Lutfi. Kerk. Beroepen te Zierikzec C. H. Kinderman, te Helder. De Utrechtsche hooglecraar J. A. Wijnnc heeft Woens dag 8 Oct. des voormiddags ten 11 ure een toespraak ge houden, en den volgenden dag des voormiddags ten 11 ure zijne academische lessen geopend. Als student aan de Utr. hoogeschool heeft zich een 50tal adspiranten laten inschrijven. Gepromoveerd te Utrecht tot docter in de rech ten, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteldDe gemeenschap van vruchten en inkomsten, de Heer N. F. van Nooten, van Utrecht. Door den pedel der Lcidsche hoogeschool zijn twee dames als student ingeschreven. Zij zijn uit Rusland ge boortig en heetcn Fraulein BerliDerblau en Von Stoff. Vroeger hebben zij le Zurich gestudeerd. Zij willen in de medicijnen siudeeren en leggen zich vooreerst toe op het propacdeutisch examen. De Nederlandsche taal verstaan zij vrij wel. Te Middelburg zal eene dame deelnemen aan den teekencursus op de hoogere burgerschool. Door een groot aantal directeuren en leeraren der Hoogere Burgerscholen in Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel is Zondag aan den afgetreden inspecteur van het middelbaar onderwijs, Dr. W. C. H. Staring, een ca deau aangeboden, bestaande in eenige prachtige in lijsten gezette staalgravurcu van schilderijen van Rosa Bonheur. De directeuren uit Leeuwarden, Groningen en Zwolle heb ben hem dit op zijn buitengoed „De Boekhorst" uit aller naam overhandigd. Het gemeentebestuur van Putten heeft in de buurt schap Hoef, Stcenekamer, eene school laten bouwen, waar door aan eene reeds lang gekoesterden wenschis voldaan en de ouders, die hunne kinderen w egens den verren afstand van eerstgenoemde gemeente niet ter school zouden, nu eene flinke en degelijke school in de nabijheid hebben.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3