tijd als voldoende heeft leeren op prijs stellen, zonder het nieuwe in allen deele te hebben onderzocht. Van daar ook dat de uitvindin gen van den laatsten tijd eerder bij het jon gere geslacht, dan bij oudere menschen in gang vinden. Zoo hoort men nog somtijds de oude olieverlichting verdedigen tegen het gaslicht; zoo worden de ongerieflijkheden der spoorwegen nog opgesomd tegen de voordeelen der oude middelen van vervoer; zoo bedienen ouderen van jaren zich nog van ganzenveders, en werden, nog niet vele jaren geleden, de stalen pennen als verderfe lijk van het verkrijgen van eene goede schrijf- hand, van de scholen geweerd. Zou men, op deze wijze, het ontstaan der bedenkingen tegen de nieuwe bestrating ook niet kunnen verklaren, en zouden wij jonge ren durven verzekeren dat wij ouder gewor den ook niet evenzeer, hetgeen dan nieuw zal zijn, niet zoo spoedig zullen goedkeuren? In het welbegrepen belang eener gemeente is het noodzakelijk dat men met de eischen des tijds gelijken tred houdtuit dit oogpunt komen wij ook op tegen eene andere, dik werf geuite opmerking: dat de inkomsten onzer gemeente groote uitgaven als de be doelde niet toelaten. Is het voor ieder particulier noodzakelijk, tering naar de nering te zetten, in gemeente belangen kan die regel niet zoo streng wor den toegepast. Dikwerf is het raadzaam grootere uitga ven te doen dan de inkomsten, blijkens vroegere rekeningen, schijnen toe te laten, en de nering, naar gelang van die uitgaven, door heffing van belastingen te verhoogen, met het oog op voordeelen die in de toe komst kunnen verwacht worden. Meermalen is er op gewezen hoe, door de vestiging van vele familiën te dezer stede, van den Ooster- en andere nieuwe spoorwe gen de bron van inkomsten zal toenemen. Maar is het dan niet raadzaam om deze plaats voor de ontvangst van die nieuwe be woners geschikt te maken? om te zorgen dat onze gemeente dezelfde gerieflijkheden kan aanbieden, welke elders worden gevonden, -en vooraf het vooroordeel weg te nemen, dat thans nog bestaat tegen Amersfoort, als eene plaats, in vele opzichten bij anderen ten achter? Wij meenen uit volle overtuiging te kun nen beweren, dat de weg die thans door het gemeente-bestuur wordt ingeslagen, de ware is, en, wanneer men op dien weg voortgaat, een tijdvak van bloei en ontwikkeling voor Amersfoort te kunnen voorspellen. AMERSFOORT, 31 OCTOBER 1873. Den derden November zal het 25 jaar ge leden ziju, dat de wijzigingen in de Grond wet alom in het land plechtig werden afge kondigd. In verschillende plaatsen van ons land heeft men het voornemen dezen dag feestelijk te herdenken. Ook Amersfoort mag niet achterblijven. Het is een bij uitne mendheid nationaal feest te noemen, want het herdenkt hoe door die herziening de band die den Kouing aan zijn volk ver bindt nauwer is aangetrokken, hoe het Koninklijk gezag zelf op hechter grondsla- in dc deur, groot genoeg, om de gclieele kaj uit er door te kunnen overzientoen sloten u-ij de deur, zoo goed en zoo kwaad ah het ging, van binnen dicht, en Ibrahim schreef den naam des Profeten in alle vier de boeken. Zoo wachten wij den nacht met zijn verschrikkingen af. Het zal weer ongeveer elf uur geweest zijn, toen ik vrcessclijk slaperig begon te worden. Mijn lotgenoot ried mij daarom aan, eenigc spreuken uit den Koran te bidden, wat mij ook hielp. Op eens scheen er boven leven te komenbet tuig knarste, bet dek kraakte onder zware voetstappen, en wij konden duidelijk stemmen onderscheiden. \Vij hadden zoo cenige minuten ingespannen verwachting gezeten, toen wij iemand de trap naar de kajuit booren afkomen. Toen de onde dit hoorde, begon bij den tooverspreuk van zijn grootvader op te zeggen Woont ge in onderaardsche zalen, Legert ge in een wolkentent Slaapt ge in schelpen en koralen, Of is 't vnur uw element, Allah is toch Heer en Koning; Hij gebiedt ook in uw woning. Ik moet bekennen, dat ik niet veel vertrouwen in de kracht van die tooverspreuk had, en het haar rees mij te berge, toen de deur opensprong, en dezelfde groote, forsche man binnentrad, dien ik aan den mast vastgenageld had ge zien. De spijker ging ook nn nog dwars door zijn hoofd Jucb; maar hij had zijn zwaard in de scheede gestokou; ach- geu is gebaseerd, hoe de rechten en vrjjheden des volks beter zijn gewaarborgd en geëer biedigd. De Koninklijke onschendbaarheid en ministerieele verantwoordelijkheid, die hoeksteen van den staat, is thans wet gewor den. Een betere verhouding van de verte genwoordiging tot de Regeering heeft de belangstelling in het openbare leven bij een ieder wakker geschud. Elk burger lean thaus weten dat hij eene groote roeping te ver vullen heeft. De herinnering aan zulk eene merkwaardige herziening mag ook hier ter stede niet ongemerkt voorbijgaan, een ieder moet openlijk op dien dag dank brengen aan onzen Koning, dat Hij die zegeningen, door Zijnen Doorluchtigen Vader uit vrije bewe ging bekrachtigd, onder Zijn bestuur heeft gehandhaafd. Wij vertrouwen dat het Ge meentebestuur in dezen de burgers zal voor gaan, en dat allerwege de vlaggen zullen worden uitgestoken en op andere gepaste wijze dit nationaal feest ook hier zal worden gevierd. Vrijdag 24 Oct. 11. heeft zich een timmer mansknecht op klaar lichten dag door mid del van een valschen sleutel den toegang verschaft tot de woning van een bewoner der Krommestraat alhier en uit die woning aldaar eeuige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Eenige dier voorwerpen zijn nog dienzelfden avond door de politie opge spoord en kort daarna al het overige; terwijl de dader den volgenden morgen is gear resteerd en zich thans in handen der Justitie bevindt. De Arr. Rechtbank te Amersfoort heeft bij vonnis van 30 October jl. den landbou wer W. te Driebergen ter zake van het aan hem (blijkens ons vorig nomruer) ten laste gelegde veroordeeld tot gevangenisstraf van ééne week cellulair, eu twee der Bun- schoter vechtersbazen verwezen tot eene ge vangenisstraf van zes dagen, en de beide an deren tot eene van acht dagen. De Minister van Biunenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat bij de Regeering van de Nederl. Hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Weenen bericht is ontvangen, dat vanwege den Nieder-Oesterreichischen Gewerbeverein bij gelegenheid dier tentoonstelling een bepaald aantal medailles voor verdienstelijke werk lieden in het buitenland is uitgeloofd, en dat die onderscheiding o.a. is toegekend aan de Nederlandsche werklieden: Hendrik van Engelen, werkzaam bij den heer P. W. Cal- ker, te Zeist en Johannes van der Linden, werkzaam bij de firma S. E. Visser en Zoon, te Amersfoort. Naar men ons uit zeer goede bron verze kert zal het Florentijner kwartet, hetwelk in het vorige jaar zoowel hier als elders een buitengewoon applaus te beurt viel, in de a.s. maand of iets later binnen deze stad zich wederom doen hooren. Dit genot wordt den ingezetenen van Amersfoort en environs be woners verschaft door den Heer Schweins- berg; wien het is mogen gelukken dat uit stekende kwartet andermaal daartoe te engageeren. ter hem trad nog een ander binnen, die minder kostbaar ge kleed wasook dien had ik boven zien liggen. De kapitein, want dat was hij onmiskenbaar, had een bleek gezicht, een grooten zwarten baard, en wildrollende oogen, die het gan- sche vertrek doorvlogen. Ik kon hem zeer goed zien, toen hij onze deur voorbijging; maar hij scheen in het geheel niet op de deur te letten, die ons verborg. Beiden zetten zich aan de tafel, die in het midden van de kajuit stond, en spraken luide en bijna schreeuwend met elkander in een ons onbe kende taal. Zij werden steeds luidruchtiger en heftiger, tot dat eindelijk de kapitein met dc gebalde vuist op de tafel sloeg, dat de kamer dreunde. Wild lachend sprong de ander op, eu wcnscht den kapitein hem te volgen. Deze stond op, trok zijn sabel uit de scheede, en beiden verlieten het vertrek. Wij haalden ruimer adem, toen zij weg warenmaar onze angst was nog niet weggenomen. Steeds luider en luider werd het leven op het dek. Men hoorde vliegend heen en wcêr rennen en schreeuwen, huilen en joelen. Eindelijk barstte er waarlijk een helsch rumoer los, zoodat wij meen den, dat het dek met zeilen en al op ons neerstortte; wapen gekletter en geschreeuw op eenmaal diepe stilte. Toen wij na vele uren het waagdennaar boven te gaan, vonden wij alles als vroegerniet een lag anders als te vo ren. Allen waren zoo stijf als hout. (Wordt vervolgd.) De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, gedurende het tijdvak van 1 November 1873 tot en met 31 October 1874, de scha deloosstelling voor gemis van fourrages door de tot het houden van dienstpaarden gerech tigde generaals, hoofd- en verdere officieren van het leger te genieten, per paard daags bij voortdurend of tijdelijk verblijf te Amers foort 74 cent zal bedragen. De Minister van Binnenlandsche Zaken Gelet op art. 1 van het Koninklijk be sluit van 3 October 1873 (Staatsblad no. 135); Heeft goedgevonden de artt. 1, 3, 4, 5,6 en 7 van dat besluit, met ingang van 3 No vember e.k., toepasselijk te verklaren in: lo. de gemeente Soest, met uitzondering van het gehucht Soesterberg; 2o. in de gemeente Jutphaas de buurt Overend, begrensd door de gemeenten Hou ten en Vreeswijk, den Vaartschen Rhijn en de Hoogravensche Wetering; 3o. het gedeelte van de gemeente Lopik, beginnende van de noorderberm van den Lopikervoordijk, ten westen van het land van Jan Oskam, noordwaarts op tot de grens van Benschop, die grens westwaarts volgen de tot aan het land achter de hofstede van B. Kooimanzuidwaarts tot de noorderberm van den Lopikervoordijk, dien dijk volgende tot aan het punt van uitgang. In verband met de versterking van de vestingwerken te Naarden, is door den Mi nister van Oorlog bevolen, dat de kaden langs het Naardermeer en de Naardermeer- vaart aanmerkelijk verhoogd zullen worden. De vestingwerken om Naarden zullen tot de sterkste van de linie behooren. U. D.) Tegen het begin van Mei 1374, naar zich laat aanzien, zal de spoorweg Amsterdam HilversumAmersfoort in exploitatie wor den gebracht. De aannemer moet den weg opleveren op 1 April e.k., op verbeurte eener som van f 10,000, en nog een aanzienlijker voor eiken dag van 1 April tot de levering. Mede zullen op 1 Mei a.s. verscheidene hoofd- en hulpstations van den Oosterspoor weg gereed moeten zijn; zij zullen zoo doel matig mogelijk worden voorzien. Het hoofd station te Amsterdam, aan den Oosterdoks- dijk, waar ook zeestoombooten en andere schepen een ligplaats bekomen, moet even zeer op 1 Mei gereed zijn. De zijtak van den Oosterspoorweg, HilversumUtrecht, zal eenigen tijd later in exploitatie worden ge bracht. Tot leden van het college van Notabelen bij de Hervormde kerk te Amersfoort zijn herkozen de HH. L. Siddré, B. W. van Burg steeden, Jhr. Mr. J. E. Godin de Pesters en A. P. Terschuur, en gekozen de Heer J. Keijser. De trein van den Centraalspoorweg, die Dinsdag avond ten 9 ure te Utrecht moest aankomen, had door een ongeval aan de loco motief, op de hoogte van het station-Huls horst, een vertraging van een uur. Vrijdagavond van de kermis is de persoon van H. Broekhuysen te Amersfoort in be schonken toestand in het water gevallen en verdronken. Op de 3e jaarl. vergadering der Kon. Ned. Tuinbouw Maatschappij Linnaeus, gehouden te Watergraafsmeer zeide de Heer G. Vas Visser te Doorn in het volgende jaar te Zeist eene tentoonstelling van vruchtboomen te zullen houden, waartoe door de maatschappij hare medewerking werd toegezegd. Z. K. H. Prins Hendrik heeft vóór HDs. vertrek van Soestdijk aan den heer mr. A. G. Wijers, burgemeester van Amersfoort, doen ter hand stellen een som vau zevenhon derd gulden, ter verdeeling onder een aantal adressanten, die tot ontvangst daarvan zjju opgeroepen. Zaterdag heeft op bet fort de Bilt het springen van verschillende voorwerpen, die met de hechtste banden voorzien waren, door middel van dynamiet plaats gehad; daarbij waren vele officieren van het garni zoen tegenwoordig.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2