I Die prijzen mogen hoog genoemd worden, inaar daartegen over staat dat de kwaliteit uitmuntend° mag heeten. Daartoe heeft vooral het mooie weer van de laatste dagen bijgedragen. Kerk- en Schoolnieuws. IJl. Vrijdag en Zaterdag is te Amerongen a Leersum, op eenige partijen na, alle ta ak verkocht aan den Heer Frowiju, en wel e geheele plant voor f30 de 50 kilo's op de voorwaarde echter dat de hoeveelheid Zand- jBoed die meer dan aardgoed zal worden ge leverd, berekend zal worden tegen f 20.— de 50 kilo's. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. I Bevallen 22 Oct. Fennetjc van de Weijcr, geb. Hendriksd. 23. Anna Catrina van Duist, gcb. van Naarden.'d. 25. Wilhelmina van Niekerk, gcb. van ■Wandelend. Johauna Clasina de Vries, gcb. Bon ter 2. 26. Evertje van den Hoek, geb. Schoonder- Sfebcek', d. 27. Alberta Groenewoud, geb. van Nieën- l,urg' z 28. Geertrnida Blok, gcb. van Zwol, z. 29 Wilhelmina Hcmiuk, geb. Arlar, z. Ondertrouwd: 24 Oct. Lambartus Ruitenberg met Hendrika Brins. Leonard Willem Oudraad met Ge- L'üna Prins. Gehuwd 23 Oct. Isaia Willem Fröger met Elisabeth Jilian. 29. Lambertus Kruiswijk met Elsje Schim- Kei. Dirk Smits met Elisabeth Zevenboom. Wil- [jSelnius van Asch met Ida van Bekkum. Johaunes h Heudrikus Sleuriuk met Adriana Cornelia Ruitenbeek, Overleden: 22 Oct. Geertruida Verhoef. 2 jr. 3 md. Catharina Maria van Waijenburg, 45 jr. 25. jlendrik Broekhuijscn52 jr., van tafel en bedgeschci- Hen echtgenoot van Jannetje Berto. Grietje Kuna, 74 jr. 27. Cathariua van der Eijden, 80 jr., wed. Blvcrardus van Bekkum. 28, Jan de Milde, 69 jr., Bvedr. van Jannetje Voortman. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. I Tarwe ƒ13,a f 15,Rogge /9,50 a ■ƒ10,Boekweit 8,25 a f 8,75. Aard appelen ƒ1,90 a.2,10. Botei^l,45a 1,55 gper kilogr. Eijeren 6 cents per stuk. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft Dinsdag hare [werkzaamheden hervat. Eenige reeds be- [kende ontwerpen zijn ingekomen. Vrijdag te elf ure zal de discussie over de Oost-Indi- schè begrooting aanvangen. Op voorstel van den Heer Nierstrasz is besloten Maan dag, wegens de nationale feestviering, geen zitting te houden, om de leden in de gele genheid te stellen tot bijwoning. BINNENLAND. Z. M. de Koning wordt aanstaanden Za terdag den lsten November, van het Loo in de residentie terug verwacht. H. M. de Koningin is den 23 Octo ber te Agram aangekomen, alwaar in het hotel Keizer twaalf kamers voor haar besteld waren. Men vermoedt, dat de Koningin de hoofdstad van Kroatië bezoekt voor den aankoop van goederen. H. M. reizende onder den naam van Gravin Van Buren verliet Agram den 24n teu 11 uur. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, aan Aziatische cholera zijn overleden in de week van 19 tot 25 October jl.in Noord-Brabant: te Breda 7, te Oudenbosch 2, te zamen 9 per sonen; in Zuid-Holland: te Delfshaven 2, ite Dordrecht 3, te Dubbeldam 1, te Rotter dam 5, te Schiedam 2, te IJsselmonde 1, te zamen 14 personen; in Limburg: te Horn, 1 persoon. Totaal in het Rijk 24 personen. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland, in raadkamer vergaderd, heeft geen termen gevonden om de personen van De Jong, Behagel en Verlindnaar de openbare terechtzitting te verwijzen als verdacht van den dubbelen moord, in December des vori- gen jaars op mevrouw de weduwe Van der Kouwen en haar dienstmaagd gepleegd. Het Hof heeft dan ook de invrijheidstelling der drie personen bevolen. In de buurten der residentie, waar De Jong en de beide andere losgelateu verdach ten wonen, was het gisteren avond buiten gewoon druk. Tal van nieuwsgierigen had den zich daar verzameld om zich persoonlijk te overtuigen, dat werkelijk de loslating had plaats gehad. Het drukst was het in het Lamgroen, waar Verlind met zijn familie logeert. Naar men ons meededeelt, gaf genoemde V. een partij ter eere van zjjn invrijheidstelling, welke partij zelfs door muziek werd opgeluisterd. Tot laat in den nacht bleven de feestvieren den bijeen. De losgelatenen worden door de politie streng bewaakt. Het Bat. Hbl. van 14 Juli 1864 geeft het volgende op als een nimmer falend middel ter oogenblikkelijke genezing van de hevigste cholera-aanvallen Neem »ammonia liquida", doe daarbij on geveer een twintigste gedeelte, in volume, »pepermunt-olie", schud zulks goed door een en geef daarvan den lijder 15 a 20 drop pels in een half bierglas met water, desver- kiezende met suiker vermengd. Binnen een half uur tijds zijn de pijnen verdwenen, en dan geve men den lijder warme kamillethee, bij gemis daarvan dawoen semboeng of des noods warm water te drinken. Dit is echter niet volstrekt noodig. De hoofdzaak is de oogenblikkelijke toediening der ammonia. Als model voor de buste van Z. M. den Koning op de nieuwe te graveeren muntstempels zal, naar men mededeelt, die nen een door den Heer Martin Bosse, te Deventer, vervaardigd photographisch por tret van Z. M. en profil, 't welk diens bij zondere tevredenheid mocht verwerven. De vorige week heeft te Zeddam het volgend voorval plaats gehad. Zekere land bouwer T. overleden zijnde, wenschte men diens uitgestrekte bezittingen, die op meer dan een ton gouds geschat worden, op een vreemde te doen overgaan onder voorbijgang van zijne wettige erfgenamen, waarvan en kelen in behoeftige omstandigheden verkee- ren. Meu liet daartoe een notaris overko men, terwijl men inmiddels het lijk had weggeborgen en in plaats daarvan een ander persoon in het bed gelegd. Deze gaf nu den zoogenaamdeu wil van den overledene op, waarbij aan den erfgragen persoon alles ver maakt werd, terwijl de notaris dien wil ter goeder trouw in geschrift bracht. Een dei- geroepen getuigen echter weigerde het tes tament mede te onderteekenen, omdat de zoogenaamde testateur reeds eenige uren vroeger overleden was (Arnh. Ct.) Te Deventer zal op 3 november het Grondwets-jubelaeum gevierd worden door het uitsteken der vlag van particuliere en openbare gebouwen, het bespelen van carril- lou, het houden van een optocht met vlaggen eu wimpels door de schooljeugd, het ontha len der jeugd op versnaperingen in de scho len, het houden van een algemeen groot diné en het illumineeren van den Brink, alwaar zich gedurende den avond muziek zal doen hooren. Blijkens eene mededeeling van de Di rectie der Stoomvaartmaatschappij Neder land" is de voor Nederland bestemde brie venmaal aan boord van het stoomschip Prins Hendrik bij de ramp van dat vaartuig niet kunnen gered worden. Uit de scheepsverklaring van den gezag voerder blijkt, dat het stoomschip, na het raken van de rots »the Brothers" iu diep water is gezonken, en dat bij het verlaten van het schip de brievenmaal niet kon wor den medegenomendaar de ruimte in de scheepsbooten voor het redden vau men- schenlevens geheel benoodigd was. De passagiers van het in de Roode Zee verongelukte stoomschip Prins Hendrik zijn allen over Engeland in Nederland te ruggekeerd. De kapitein en de equipage be vonden zich eenige dagen geleden nog te Suez. Aanredden van goederen viel niet te denken, zoodat alles in het schip moest wor den achtgelaten. De eerste nacht werd onder den blooten hemel doorgebracht; des morgens werd het bivouak opgebroken en begaf men zich naar Kosseirveen plaatsje aan de Egyptische kust. Door de bevolking aldaar werden de schip breukelingen zoo goed mogelijk ontvangen zij werden in leemen hutten gehuisvest, ter wijl tevens droog brood en water aan hen verschaft werden. Twaalf dagen moesten zij te Kosseir verblijven, toen een Turksch schip door den onderkoning van Egypte afgezon den, hen afhaalde en naar Suez overbracht. Voor de equipage werden tevens door den onderkoning jassen en laarzen toegezonden? Van Suez spoorden de passagiers in twaalf uur over Caïro naar Alexandrië, vanwaar zij over Engeland naar Nederland terug keerden. Dat het ongeluk niet eerder bekend werd, schrijft men toe aan den slechten toestand van het telegraafwezen, waardoor het van Kosseir afgezonden telegram verminkt werd overgebracht. Van slechts drie der passagiers waren de aan boord zijnde goederen verzekerd. U.D Dr. K. W. Hamilton of Silverton Hill, te Groningen tot doctor in de geneeskunde bevorderd, had achter zijne dissertatie o. a. de volgende stelling: De sinds korten tijd i in de mode gekomen dameslaarsjes, met zeer hooge hakken, zijn uit een chirurgisch en een obstetrisch oogpunt zeer af te keuren." Uit een circulaire van het hoofdcomité voor het huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke blijkt, dat voor dat doel ongeveer f 50,060 is bijeengebracht. Van die som worden f 23,000 vereischt voor het standbeeld en een wit marmeren graf steen, zoodat aan de twee eerste punten van het besluit der algemeene vergadering kan worden voldaan. Tot uitvoering van het derde punt echter het aankoopen en be waren van het huis, waar Thorbecke te 'sHage heeft gewoond is het overblijvende, dat met de renten f30,000 beloopt, niet voldoende. In de jl. Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad te 's Hage is een adres in gekomen van het hoofdcomité, waarin ver zocht wordt het standbeeld te mogen op richten op den Vijverberg. Tegen de oprichting op het Binnenhof, waartoe eerst plan bestond, zijn door den min. van Finantiën bedenkingen geopperd. Men meldt aan de N. Rott. Ct. uit Sliedrecht van 26 October: Heden werd hier vanwege 't Gemeente bestuur de kennisgeving afgekondigd, dat drenkelingen ook zonder verlof der politie mogen gered worden. Aanleiding hiertoe gaf 't volgende voorval. Donderdag 11. viel een weduwe van 73 jaren, bij 't scheppen vaneen emmer water, in de rivier, en ver loor onmiddellijk 't bewustzijn. Dat zag een schipper, die juist passeerde, en ter goeder trouw meenende dat dadelijke hulp hem niet vrijstond, snelde de man naar den Burge meester om 't naar zijn begrip vereischte verlof te bekomen. Bij zijn terugkomst werd de vrouw nog tezelfder plaats gevonden en opgehaald, doch zij overleed onder de pogin gen, te laat tot haar behoud aangewend. PENSIONATEN. KOSTSCHOLEN. Het beste en aangenaamste Cadeau hetwelk men aan jongens of meisjes op Pensionaten of kostscholen geven kan, is ongetwijfeld het Ean d'Anvera van Aug. de Mar- baix van Antwerpen. Het is de zuiverste parfumerie die bestaat daar zij gestookt is op aromatische planten en ge trokken is op wijngeest. In vele Kostscholen en Pensionaten wordt het reeds gebruikt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Krimpen a/d Lek A. H. de Klerk, te Lopik; te Muiderbcrg, Eist en Wilnis J. H. Beekman, cand.; te Waverveeu W. F. Bliiggcl, cand. in Utrecht; te Nieuw- en St. Joosland J. J. Gobius du Sart, te Nijkerk; te Vollenhoven W. van den Bijtel, tcMontfoort; te Nuns- peet W. J. Geselschap, te Delfshaventc Harderwijk H. W. Crcutzberg, tc Zeist; te Kloostcrvcen en Hijkcrsmilde J. J. Ploos van Amstel, tc Hilversum. Bedankt: voor Wcmcldinge door W. v. d. Bijtel, te Montfoort; voor Nederhorst ten Berg door F. C. Wieder, tc Bunschoten. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen: naar Kockengcn, W. Raman. Als een voorbeeld van grootc zuinigheid mag vermeld worden, dat de kerkvoogden van de St. Janskcrk tc Gouda last hebhen gegeven sinds eenigen tijd, om zoodra er in de avondkerk gezongen is, de gaslichten half nit te draaien. Nauwlijks is dan ook het laatste woord gezongen ofde gemeente zit in een geheimzinnig duister. De kerkeraad heeft nu een adres aan de kerkvoogden ge- zondon, waarbij verzocht wordt voortaan de gemeente weder „het volle licht" te geven, daar de diakenen de leden der gemeente niet kunnen zien, wat toch noodig ie, om hun liefdegiften te vragen. Men is den kerkeraad daarvoor zeer dankbaar en het is de innige wonsch der gemeente, dat de kerkeraad voort moge gaan op dien weg eu in alle opzichten voor de verlich ting der gemeente zorgen. Gepromoveerd: te Utrecht tot doctoresin de rechten na verdediging van stellingen, deHH. J. L. Stern, geb. te Beek, bij Nijmegenen G. S. van Delden, geb. te Deventer.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3