Men zou kunnen denken, dat deze uitge breide maatregelen met groote financieele opofferingen moeten gepaard gaanmaar de schrijver noemt de som van 600 pond ster ling (ruim f7000) een geringe assurantie premie door een stad van 180000 inwoners betaald, tegen zulk een vreesselijken geesel. Ware de stad gelijk zoo vele andere, door een ckolera-epidemie overvallendan zouden f7000 zeker niet toereikend geweest zijn ter bestrijding der daardoor veroorzaakte uitga ven; nog de ellende buiten rekening gela ten, welke bet overlijden van zoo vele dier baren in de huisgezinnen na zich sleept. Wij hopen en vertrouwen, dat het voor beeld van Rotterdam, door de ervaring in Bristol zoo schitterend gesteund, ook in onze stad navolging zal vinden, en dat van ge meentewege op verschillende plaatsen der stad, desinfectie middelen in ruime mate en kosteloos voor min gegoeden verkrijgbaar zullen worden gesteld. Het komt ons voor, dat het krediet, onlangs door den Raad ter bestrijding eener dreigende cholera epidemie toegestaan, moeielijk nuttiger kan worden besteed. Moge het ook hier zijn: leeringen wekken, maar voorbeelden trekken AMERSFOORT, 7 NOVEMBER 1873. Het 25 jarig jubilé van de afkondiging der gewijzigde Grondwet van 1815 op 3 November 1848 werd Maandag, jl. ook in Amersfoort gevierd. Wel stond die viering verre ten achteren bij plaatsen als Amster dam, Rotterdam, Arnhem, Deventer en zoo velen meer, doch het wapperen der driekleur uit de gemeentegebouwen en vele particu liere woningen bewees dat het gemeentebe stuur en onderscheidene inwoners de groote weldaden, ons laud door die afkondiging verschaft, op den waren prijs hebben weten te stellen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Naar- den A. J. H. van den Bosch, thans te Bols- ward. Z. M. heeft aan G. A. F. Gowthorpe, op verzoek, eervol ontslag verleend als le lui tenant bij het korps, gevormd uit de veree- niging tot oefening in den wapenhandel te Soest en Baarn sPrins Hendrik der Neder landen." Zaterdag 1 dezer vierde de Heer I. P. Schluiter, tot dien dag ontvanger der Dir. Belastingen te Amersfoort, het feest van zijne 50 jarige ambtenaarsloopbaanen smaakte het genoegen van de meest verschil lende zijden de blijken van belangstelling en genegenheid te mogen ondervinden. Gelijk bekend is, zijn op verschillende be langrijke veemarkten zooals te Utrecht, Hil versum, Nijkerk, Arnhem en Deventer de prijzen van het vleesch aan het dalen. Thans is ook te Amersfoort de prijs van het rund- vleesch met 10 cents per kilogram vermin derd, en alzoo gebracht op één gulden. In Deventer echter wordt het rund vleesch tot den benijdenswaardig lagen prijs van 25 tot 40 ct. per half kilogram verkocht. De volksvoordrachten in de Groote Zaal van Amicitia nemen Woensdag 12 Novem ber des avonds ten 8 uur weder een aanvang. Dan zal de Heer Dr. MenaldavanSchouwen- burg eene Toordracht houden, en na de Pauze Ds. Kalff eene bijdrage. De Pauze zelf zal worden aangevuld door muziek. Het geheel belooft een genotvollen avond, wel ken wij niet twijfelen dat door een talrijk publiek zal worden bijgewoond. Dit jaar is er eene kleine toegangsprijs aan verbonden, nl. slechts tien cents voor de vier te houden lezingen te zamen, en vijf cents voor elke voordracht afzonderlijk. De drie overige spreekbeurten worden ver vuld: op 10 December door Ds. Manssen, bijdrage Dr. Kruseman; op 14 Januari door den Heer de Jong uit Vorden; op 11 Febru ari door Ds. Graswinkel. Zie verder achterstaande advertentie. Naar wij vernemen, is door het Bestuur van het Schoolverbond te Amersfoort in zijne vergadering van Donderdag 11. besloten bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest we der eene prijsuitdeeling te houden. Wij twijfelen er niet aan of de ingezete nen dezer stad zullen zich het tombolafeest op 6 Dec. van het vorige jaar nog wel her inneren, en weten hoe welkom toen elk ge schenk werd aangenomen, waardoor de feest vreugde kon worden verhoogd. Ds. H. W. Kalff, predikant bij de Remon- strantsche Geref. Gemeente te Amersfoort, staat op een drietal voor de vacature bij die zelfde Gemeente te Rotterdam. Dinsdag 11. werd eene vergadering gehou den van leden der vereeniging tot bestrijding van epidemische ziekten te Amersfoort. Het bestuur begon met verslag te doen van zijne verrichtingen tot dien dag en deelde de in gekomen missives mede, die allen voor ken nisgeving werden aangenomen, behalve een schrijven van de Ned. Herv. Diakonie te dier stede, waarin zij hare medewerking wei gerde. Levendige beraadslagingen volgden hierop, waardoor het duidelijk werd dat de Diakonie niet recht het doel der vereeniging scheen te hebben begrepen. De vergadering wenscht echter dat eenheid plaats vond ten einde het goede doel te eerder en beter te bereiken, en besloot daarom andermaal een schrijven aan de Diakonie te richten, om het bestaande misverstand zoo mogelijk op te heffen. Hierna werden de voorzitters der wijkcommissiën gekozen en daarbij wijken G en I vereenigd. De uitslag was als volgt: Voor wijk A, Ds. C. van Roggen, wijk B P. van der Steur, wijk C, G. M. van der Plank, wijk D, J. G. C. Sanders, wijk E, Dr. H. A. M. van Walchren, wijk F, A. Mendes Chumaceiro, wijken Gen M. Wolff Mz., en wijk HI. J. Valewink. Allen hebben zich die keuze laten welgevallen, behalve Ds. van Roggen, die later bedankte. De Heer Valewink is tijdelijk afwezig en moest zijn besluit nog mededeelen. Eindelijk werd dooi de vergadering besloten dat door het Hoofd bestuur pogingen zouden worden aangewend bij eenige dames, om de commissie behulp zaam te zijn daar waar een vrouwelijk oog noodig is. Naar wij later vernomen hebben, wordeu deze pogingen met vrij guustigen uitslag be kroond. In de vergadering van Donderdag 11. van het departement Amersfoort der Maatschap pij: tot Nut van 't Algemeen werd de vaca ture in de commissie voor de Spaarbank aan gevuld door de benoeming van den hett mr. H. Croockewit, terwijl tot medebestuur- der van het ziekenfonds de heer A. J. Bo- werd verkozen. Daarna, hield dr. Burgei eene rede over den geleerde en schrijve: Plinius in de eerste eeuw na Chr. Na het een en ander van diens leven vermeld te hebben, bepaalde de spreker de aandacht zijner hoorders inzonderheid bij het werk van Plinius, getiteld: historia naturalis. Om met den inhoud daarvan bekend te maken deelde hij verscheidene beschouwingen vat Plinius mede aangaande het gansche rijk dei schepping, der wetenschap, en der kunst, zeker met geen ander doel dan om te doen gevoelen, hoe gering de kennis en hoe groot het bijgeloof in die dagen was, en hoe wei nig de oude historia naturalis derhalve over eenkomt met »de natuurlijke »historie" van onzen tijd. Heden, Vrijdag werden publiek verkocht 15 op reform gestelde rijkspaardeu, ook ge schikt voor den landbouw. De prijzen vari eerden van f90 tot f240. De markt was zeer willig. Door de rechtbank alhier werd den 5den November j.l. uitspraak gedaan in een bur gerlijk geding, hetwelk zijn oorsprong had in den koop van door het Pruissische leger in de maand Februari 1871 te Amiens buit gemaakte fransche krijgsammunitie. Zekere M. Brandes te Maagdenburg liet in het vorige jaar den Heer Wolff alhier dag vaarden tot betaling van een door dezen ge- accepteerden wisselbrief, groot 1800 thaler. De Heer Wolff beweerde tot die betaling niet verplicht te zijn op grond der volgende omstandigheden Dat hij in het begin der maand Februari 1871, kort na de overgave der stad Amiens, zich daarheen had begeven en met het ar tillerie commando van het Pruissische leger in onderhandeling was getreden, over den aankoop der buitgemaakte ammunitie, al daar voorhanden gevonden Dat gemelde M. B. uit Maagdenburg ziel toen mede aldaar bevond en ook trachtte die ammunitie te koopen Dat de Heer W. met den Pruissischen of ficier, daarmede belast, een voorloopig koop - contract heeft gesloten, en M. B. zich bereid verklaarde zijnerzijds van den koop af te zien, zoo hem door de Heer W. eene som van 1800 thaler werd uitgekeerd; Dat de Heer W. zulks aannam, ouder be ding, dat de koop door zekeren S., met wien hij gemeenschappelijk handelde, werd goed gekeurd, en ook door de hoogere militaire autoriteit werd bekrachtigd; Dat de Heer W. intusschen een door M. B.aan eigen order, getrokken wisselbrief van voormeld bedragbetaalbaar na zes maanden, accepteerde, doch zich door M. B tevens een revers, of zoogenaamde cont.r»- lettre, liet afgeven, waarin deze aannam om, zoo de gezegde voorwaarden niet werden vervuld, den wissel te vernietigen of terug te zenden; Dat de bewuste koop niet is doorgegaan en ook gemelde S. geweigerd had dien goed te keuren, terwijl bleek dat deze S.eenige dagen vroeger, reeds de ammunitie had ge kocht Dat alzoo voor den Heer W. de verplich ting tot betaling der 1800 thaler had opge- hoofd begon te bloeden. Wij trokken nu met gemak den «pijker er uit, en de kapitein viel in de armen van een slaaf neder. „Wie beeft mij hier gebracht?" vroeg hij, nadat hij eenigzins scheen bekomen te zijn. Mulcy wees op mij, en ik trad nader. „Heb dank, onbekende vreemdeling, gij hebt mij van een lange marteling verlost. Sedert vijftien jaren vaart mijn lichaam op deze golven, en mijn geest was ge doemd icdcren nacht in dat lichaam terug te keeren. Maar nu heeft mijn hoofd de aarde aangeraakt, en ik kan ver zoend tot mijn vaderen gaan." Ik verzocht hem, ons toch te zeggen, hoe hij in dien vreesselijken toestand geraakt waseü hij sprakvóór vijftig jaren, was ik een rijk en vermogend man en woonde in Algiers; winzucht bracht er mij toe om een schip uit te rusten en zecroovcr te worden. Ik had dat beroep reeds eenigen tijd bij de hand gehad, toen ik eens toevallig een Derwisch aan boord nam, die voor niet meê wilde reizen. Wij waren ruwe gasten en 6toordeu ons niet aan de heilig heid van den man, maar dreven veeleer den spot met hem. Toen hij mij nu eens, in heiligen ijver, mijn zondigen levenswandel verweten had, geraakte ik 's nachts, nadat ik met mijn stuurman veel gedronken had, in hevige woede. DO 7 Ik ging naar het dek cn stootte den JOerwisch, die tot mij gesproken had, zooals ik het van geen sultan verdragen zou hebben, mijn dolk in de borst. Stervend sprak hij over mij en mijn scheepsvolk de vloek uit, van niet ,e kunnen leven of sterven, voor ons hoofd de aarde zou aanraken De Denvisch stierf, wij wierpen hem in zee en lachten om zijn bedreiging. Maar nog denzelfden nacht werd zijn vloek vervuld. Een gedeelte van mijn volk sloeg tegen mij aan het inuiicn. Er werd woedend gevochten, totdat mijn aanhangers de neder laag leden en ik aau den mast genageld werd. Maar ook de muiters stierven aau hun wonden, en wel dra was mijn schip een graf. Ook mijn oogen braken, en ik dacht dat ik stierf. Maar het was slechts een verstijving, die mij bcvaugen had, in den volgenden nacht, op hetzelfde uur, waarop wij den Derwisch in zee geworpen hadden, ont waakte ik met al mijn lotgenootcn; het leven was in ons weergekeerd, maar wij kouden niets anders doen en zeggen, als wat wij den vorigen nacht gezegd en gedaan hadden. Zoo voren wij vijftig jaren lang, zonder te leven of te ster ven; want hoe konden wij het land bereiken Met woeste blijdschap voeren wij met volle zijlen in den storm, in de hoop van op een klip te zullen stooten, en het moede hoofd op den bodem der zee te ruste te zullen leggen. Het gelukte ons niet. Maar nu zal ik sterven. Heb nogmaals dank, onbekende redderAls schatten u kunnen belooneu, neem dan mijn schip als een bewijs van mijn dankbaarheid De kapitein liet toen het hoofd zinken, en was niet meer. Dadelijk viel ook hij in stof uiteen. Wij begroe ven zijn asch. Ik huurde in de stad arbeiders om mijn schip weer zeilvaardig te maken, verkocht de goederen, die ik aan boord bad en ging met matrozen, die ik in de stad ge worven had, naar mijn vaderland onder zeil, evenwel niet zonder mijn vriend Muley rijkelijk beloond te heb ben. Onderweg deed ik nog goede zakenen kwam eerst na drie jaren zwervens, schatrijk tc Balsora aau. Mijn medeburgers waren verbaasd, en geloofden, dat ik het diamantveld van den beroemden reiziger Suidbord gevonden had. Ik liet hen in den w aan, en leefde rustig en vreedzaam; alle jaren doe ik een bedevaart naar Mekka om op de heilige plaats den Heer voor ziju ze gen te danken, en voor den kapitein cn zijn volk het paradijs af te smeeken. In Balsora gaan tegenwoordig alle jonge lieden op hun achttiende jaar de wijde we reld iu, om even als ik fortuin te maken.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2