BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. Kunstnieuws. ADVERTENTIE N. tros Voiik met Johanna (le Fluiter. Jan Kleijn met Catharina Maria Elisabeth Ostcd. Hendrik de Wilde met Johanna Wijgaers. Overleden 6 Nov. Gcrarda de Goede, 3 w. 8. Evert de Wijs, 4 m. Regina Alijda Methorst, 16 jr. en 6 md. 9. Wouter van Nieuwenhuizen, 54 jr. gehuwd met Johanna de Graaf. 10. Een leveul. k. van Arie de Wijs. 11. Hendrika Vermeer ter Burg, 24 jr.gehuwd met Rijk Polleman. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ13,25 a f 15,25. Rogge f 9,25 f 9,60. Boekweit ƒ8,30 a f 8,70. Aard appelen ƒ1,90 a 2,20. Boter 1,35 a 1,45 per kilogr. Eijeren 6 cents per stuk. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 de zer, 's avonds te 8 nre. In de Tweede Kamer zijn de beraadslagingen over de Indische begrooting voortgezet en deze week ten einde ge bracht. Van Loon heeft een amendement voorgesteld dat ten doel had om door cene verhooging van de bcgrooting met f120,000 den Minister de gelegenheid te geven de traktementen der laagste ambtenaren bij het districtsbe- stuur te verhoogen met de bepaling, dat zij van nu af geen aanspraak hebbeu op liecredicusten. De Minister heeft aan dat denkbeeld zijn zegel gehecht en het amend, werd met 32 tegen 31 st. aangenomeu. Het plantloon der koffie werd op voorstel der Regeering met f 1 per picol verhoogd. Ecne memoricpost voor ecne haven te Batavia en voor de wer ken tot beveiliging van Batavia en Samarang tegen over strooming werd goedgekeurd. Omtrent de Indische spoor wegen heeft de Minister geantwoord dat hij zich nog niet kon uitlaten over het rapport en de voorstellen der speciale commissie. Bij de afdeeling van Oorlog heeft de Minister gunstige mcdedeelingen gedaan omtrent het gedrag en het gehalte van het meerendcel der vrijwilligers voor Atjin. Eindelijk werd in de zitting van 11. Dinsdag hoofdstuk I der Indische begrootiug, uitgaven in Nederland, waaronder de post tot oprichting der Indische brigade, met algemeenc stemmen aangenomen. Evenzoo de daarop behandelde wet op de Middelen, en hoofdstuk II (uitgaven iu Indië) met 49 tegen 5 stemmen. In de zitting van Woensdag jl. werd het ontwerp tot aan vulling van art. 96 van het Wetboek van strafvordering met bijna algemeenc stemmen aangenomen. De Min. van Justitie heeft verklaard dat 't daardoor zeker is dat met Engeland een uitleveringstractaat zal kunnen worden ge sloten. Ook met Amerika en Brazilië bestaat daartoe nood zakelijkheid. Intussehen zal ook onze vreemdelingenwet van 1849 herzien worden, waartoe de voordracht reeds naar den Raad van State verzonden is. Al de overige kleine wetten zijn mede aangenomen. Uit het antwoord der Regcering op het Kamerverslag over de begrootiDg van uitgaven voor den aanleg van Staats spoorwegen, wordt medegedeeld, dat de Regeering in 't al gemeen den aanleg van spoorwegen door particulieren wen- schclijk acht, ook al kunnen deze zonder Staatshulp niet tot stand komenalleen indien de verlangde subsidie te groot is, verdient aanleg van Staatswege de voorkeur. Of de Regecring over de aanvraag van de vcreenigde bankiers in tocstemmenden zin zal beslissen, hangt af van onderhandelingen over 't opnemen van nieuwe lijnen in 't plan. Mocht het blijken dat dit consortium niet kan slagen in het bijeenbrengen der benoodigdc gelden, dan houdt de Regecring het er voor, dat van particuliere krachten voor eerst althans geen aanleg van spoorwegen te wachten is, en zou zij niet aarzelen zelf het iuitiatief te nemen. Voir de spoorwegen in Noordholland en Friesland wordt geen on dersteuning vau Staatswege geweigerd bij een aannemelijk voorstel. De spoorweg van den Hoek van Holland naar Rotterdam kan niet geconcessioneerd worden vóór de verbeterde wa terweg genoegzaam voltooid is. Wat de spoorwegwerken bij Amsterdam betreft, de aan besteding en uitvoering ontmoeten thans geen moeielijkhe-, den meer zoo zegt de Regeering H. M. de Koningin is jl. Zaterdag van hare buitenlandsche reis in de residentie te ruggekeerd. De Min. van Binnenl. Zaken heeft ter kennis gebracht dat in de week van 2 tot 8 Nov. jl. aan Aziatische cholera zijn overle den, in N.-Brabant: te Breda 2, te Ouden bosch 1, te Zevenbergen 1, te zamen 4 per sonen in Zuid-Hollandte Gouda 22, te 'sGravesande 1, te Ouderkerk a/d. IJsel2, te Rotterdam 3, te Woubrugge 1, te zamen 30 personen; in Zeeland: te Tholen 2 per sonen. Totaal in het rijk 36 personen. De heer W. P. De Chavonnes Vrugt, vroeger hofkamerzanger van Z. M.is op 76jarigen ouderdom, buiten Haarlem, waar hij sedert eenige jaren woonde, overleden. De Senaat der Leidsche Hoogeschool heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, om onder de aandacht van de Kamer te brengen het treu- rig feit, dat, door de sedert 1815 zoo veran derde omstaudighedeu, de toestand van ve len der academische docenten op den duur onhoudbaar is, vermist de vaste jaarwedde thans een veel geringere waarde dan in vroe gere jaren heeft en het met de emolumenten nog treuriger is gesteld. Ter verbetering van den financieelen toe stand dringt de Senaat er op aan, dat door de Kamer op de begrooting een som zal wor den gebracht, voldoende om de Regeering in staat te stellen, telken jare de inkomsten van hoogleeraren, die beneden een vast te stellen bedrag gebleven zijn, tot dat bedrag op te voeren. Werd daarbij eene regeling aangenomen, die voor de betrokken personen dezelfde uit komsten opleverde als de bepalingen, welke in het laatste wets-ontwerp omtrent het hooger onderwijs voorkwamen, er zou in alle behoeften zijn voorzien. De Senaat der Utrechtsche Hoogeschool heeft zich met een adres in denzelfden geest tot de Regeering gewend, met deze afwij king, dat regeling der wedden van de hoog leeraren met vervallen verklaring van het genot der collegegelden wordt gevraagd. Sedert de daling der vleeschprijzen geldt het vleesch te Deventer le kwaliteit 70 a 80 ets., 2e kwaliteit 50 a 60 ets.; te Zutfen 90, te Haarlem 90, te Assen 70 a 90, in Gaasterland 70 cents per kilogram. Op de belangrijke Rotterdamsche veemarkt zijn de prijzen sedert een paar weken dalende. Laatstleden Zaterdag werd de hulp van de Haagsche politie ingeroepen door eenige bewoners van den Zuid-Buitencingel aldaar, die in ongerustheid verkeerden om trent het lot vau een in hun nabijheid alléén wonende vrouw, die men dien ochtend nog niet had te zien gekregen. Spoedig bleek het dan ook, dat hier een ongeluk had plaats gehad, dat het slachtoffer met den dood heeft moeten bekoopen. De vrouw was namelijk des nachts met haar beddegoed door de on derlagen van de bedstede gevallen en zoo be kneld geraakt, dat het overlijden, door ver stikking of door een beroerte, gevolgd was zoo althans is de verklaring van den ge neeskundige die spoedig ter hulpe werd ge roepen. Uit de gevangenis te Almelo is ont snapt C. F. W. Streisch, van beroep vuur-, glas- en steeneter. Tot dusver is hij vruch teloos nagezetenmisschien oefent hij reeds weer op een of andere jaarmarkt zijn schoon beroep uit. Maandagmiddag is te Almelo de kei- O O der van de in aanbouw zijnde stoombier- brouwerij van de firma Hagedoorn Co. in- gestoit, waarbij twee werklieden gedood en twee anderen zwaar gekwetst werden. De Burgemeester van Marum is door het Hof in Groningen veroordeeld tot eene geldboete van 50 cent, of één dag gevange nisstraf, wegens het als ambtenaar van den burgerlijken stand zich niet verzekeren van het werkelijk bestaan eener toestemming, welke de wet tot geldigheid van een huwe lijk vereischt. De vorige week had te Uitgeest een ernstig ongeluk kunnen plaats hebben. De treinen van Zaandam en Haarlem, die ach tereenvolgens 's morgens ten 8 ure en 8 uur 3 min. op hetzelfde spoor moeten aankomen, arriveerden door vertraging van den eersten gelijktijdig, en zouden op elkander geloopen zijn, als de arbeider Ineke geen tegenwoor digheid van geest genoeg gehad had om met levensgevaar de wissels te verstellen op het oogenblik, dat de botsing onvermijdelijk scheen. Genoemde arbeider heeft door zijne kloekmoedige daad niet alleen het leven van een groot aantal reizigers gered, maar de H. IJ. Spoorwegmaats. voor onberekenbare schade gevrijwaard. Natuurlijk worden da den als deze door die maatschappij naar waarde beloond. Ook aan Ineke is reeds eene onderscheiding toegezegd vanf 3,90 zegge: drie gulden en negentig centen. De Geldersche Maatschappij »Prodesse Conamur" heeft twee stellingen, verdedigd door Mr. B. H. Pekelharing, van Zutfen, aangenomen, de eerste: sHet is wenschelijk dat in Nederland wettelijke leerplicht worde ingevoerd", met 14 tegen 13, de tweede: uDe bezwaren tegen dezen maatregel, hoe wel niet gering te achten, zijn niet onover komelijk", met 15 tegen 12. Zaterdag 11. heeft te Londen een rna- conniek banket plaats gehad, welks eenvoud zeer de aandacht heeft getrokken. De spijzen en dranken bestonden namelijk in brood, kaas en bier. De hierdoor bespaarde 60 pond sterling werden gestort in het weduwen- fonds. Het denkbeeld scheen zeer te bevallen en men besloot voortaan de grootste helft der te geven banketten op deze wijze in te richten. Ter gelegenheid van den tegenwoor- digen toestand in Frankrijk brengt men aan de Pall Mall Gazette het volgende (onver taalbare) berijmde stukje in herinnering, waarschijnlijk afkomstig uit de eerstejaren van het Keizerrijk, en dat zoowel voor legi timisten als Bonapartisten kan dienen. Leest men de beide coupletten, hier naast elkander gedrukt, achtereenvolgens, dan hoort men den vurigen legitimist spreken. Leest men echter de regels door, zonder acht te geven op de afscheiding, dan is de Bona- partist aan het woord. Vive a jamais La familie royale Repoussons désormais La race impériale Soyous done les soutiens Du Comlc de Chambord C'est a lui qu'appertient La raison du plus fort L'empercur des Franqaïs Est indiguc de vivre La race des Capets Doit seule lui survivre De Louis Napoleon Chassons l'ame liypocrilo Cette puuition A souvent son mérite. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zevenbergen J. H. Gravesteiu te de Bilt; te Oud-Loosdrecht J. A. de Vlieger, te Oosterland; le Wijngaarden R. de Jong van Arkel, hulppr. te Bussum; te Nederlangbroek E. B. Gunning, te Nunspeette Vee- nendaal N. Osti, te Warmondte Harmeleu B. Mossel te Renkum. Aangenomennaar Bunnik W. L. Welter jr.naar Oostermeer en Eestrum W. F. Blüggel, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Havlingen Meerdinkte Harderwijk. Bevestigd te Austerlitz II. W. Brandt door Hoede- maker te Rotterdam. Ev. Luth. Kerk. In de te Amsterdam gehouden vergadering van het Ne- derlandsch-Lutersch genootschap voor in- en uitwendige zending is het eerste verslag uitgebracht, waaruit blijkt dat in negentien gemeenten afdeelingen en correspondenten gevestigd zijn. Tot lid van het Hoofdbestuur werd herko zen de heer Th. Egidius en gekozen Ds. P. J. Hclwig; Ds. J. R. Eilcrs Kocli had zich niet herkiesbaar gesteld. Ds. J. W. T. Lublink Weddik heeft eene rede gehouden overde inwendige zending tegenover het socialisme cn communisnc van onzen tijd. Waalsche kerk. Drietal te Rotterdam: C. de Magnin, te Parijs; E. Picard, te Pierrefontaincen G. Chavannes, te Leeu warden. Benoemd tot hulponderwijzer te Hilversum M. vau Lingen, te Franekcr. Aanstaanden Maandag avond zal het Symphonic orchcst onder leiding van den lieer Cocncn uit Utrecht zich weder voor de eerste maal iu dit saizoen in onze stad doen hooren. De Heer Coenen heeft waarlijk ten opzichte van Amers foort groote verdiensten. Ieder, die zijne concerten in de laatste jaren heeft bijgewoond, kan getuigen, dat het slechts ijver voor de kunst kan geweest zijn, die hem bij de schrale resultaten zijner onderneming den moed heeft gegeven om daarmede te blijven voortgaan. En dit jaar hebben zich slechts zoo weinig personen geabonneerddat de Heer Coenen genoodzaakt is, eeu concert bij wijze van proefne ming te geven, en van den uitslag dier proefneming het doorgaan van het abonnement te laten afhangen. Wij hopen, cn zeker velen met ons, dat de proefneming een bevredigenden uitslag zal hebben. Want juist omdat men van vele kauten hoort klagen, dat in kleine steden om financiecle redenen, dc kunst minder tot ontw ikkcling kan komen dan in de meer bevoorrechte grootere plaatsen, zou het cene schande wezen als wij dc gelegenheid lieten voor bijgaan om voor eene geringe geldelijke opoffering, goede cn degelijke concerten ook in ons midden te hooren. Wij begrijpen volkomen, dat dc Heer Coenen geen rekening kan houden met hen, die zich aan de inteekening onttrekken door te zeggen, dat zij altijd nog wel tegen entree op het concert kunnen komen. Wie zoo spreekt, handelt niet al leen iu ziju eigen nadeel, maar beneemt daardoor ook aan andereu de gelegenheid om een, hier helaas al te zeldzaam kunstgenot te smaken. Wij verwachten daarom dat nie mand zal achterblijven die aanspraak wil maken de kunst lief te hebben. ZENUWPIJN. OORPIJN. Men giet van het Eau d' Anvcrs (Royale) in de holte van de hand en wrijft de wang, de hals en de slapen er mede in. Dan neemt men eenige vochtig gemaakte watten en steekt hen in het oor dat pijn doet, omwindt het alles met een laag watten en een doek, en oogenblikkelijk doet zich de heilzame werking gevoelen. Heden overleed oiize zoo geliefde Dochter REGIENE ALIJDA, in den jeugdigen leeftijd van 16a/„ jaar. P. MÈTHORST Junior. H. W. METHORST— Steinbuch. Amersfoort, 8 November 1873. Eenige Kennisgeving.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3