haar tot heden zijn ingekomen aan geldelijke giften de sommen van f 12, f25 en f2.50, en aan prijzen eenige kinderspelen, waar onder uitmunt een fraaie loterijdoos, en een paar andere voorwerpen. door de gewone inkomsten der afdeeling be streden worden. Gepasseerde jaar was aan geldelijke giften een vrij aanzienlijk bedrag bij de leden der commissie ingekomen, be halve enkele prijzen voor de tombola. Meer dere personen hadden te kennen gegeven, dat zij gaarne iets voor zulk een feest hadden willen geven, zoo zij dit slechts hadden ge weten. Nu is het feest weder spoedig op handen. Het bestuur heeft daarvoor zooveel mogelijk uit de kas der afdeeling beschik baar gesteld. Maar er is nog meer noodig. Was het ker- senfeest van dezen zomer door ongeveer 450 kinderen bezocht, er wordt berekend, dat dit getal bij het thans te houden tombolafeest wel tot vijfhonderd zal gestegen zijn! Laat nu ieder ouder eens de speelkast zij ner kinderen nazien, en er zal zeker wel het een en ander geschikt voorwerp voor den dag komen, hetwelk aldaar kan prijken en het arme kind een vreugdevollen dag bezor gen. Ook u, ingezetenen van Amersfoort, die met middelen zijt gezegend, noodigen wij uit, de commissie in staat te stellen het feest goed te doen plaats vinden. Open uwe benrs, gij kunt daarvoor op 6 December e.k. een aantal vergenoegde gezichtjes zien, en de voldoening smaken, dat ook gij een der mid delen zijt geweest, waardoor deze kinderen tot nuttige leden der maatschappij opgroei en, en alzoo in staat zijn, om later door nut tigen arbeid hun onderhoud te verdienen. Niemand toch zal ontkennen, dat onderwijs, geregeld en goed genoten, een der beste mid delen is en zal blijven om de armoede tegen te gaan. Dat dit beroep, op de algemeene men- schenliefde gedaan, niet beschaamd moge worden, en de leden der Commissie (de HH. A. J. Bos, Mr. J. W. Sluiter en J. Keyzer), die zich tot de ontvangst van elke gift heb ben bereid verklaard, daarvan de beste getui genis mogen kunnen afleggen, is onze wensch. Nochtans hij die geeft, doe het haastiglijk. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad no. 22); Brengt ter kennis van dc ingezetenen dezer gemeente, dat tot liet uitgeven van dc PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienstjaar 1873/74 deswege aangifte hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting hehouden op Maandag, den 24. November aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgchaalde patcntbladcn door den deurwaar der van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd tegen betaliog van tien cents. Amersfoort, den 17. November 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te weten, dat het 2de aanvullings-kohier der plaat selijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1873 voorloopig vastgesteld is cn gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het ko hier aangeslagene bij den Eaad bezwaren tegen zijnen aan slag kan inbrengen. Amersfoort, den 17 November 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd Dc SecretarisDe Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 14 NOVEMBER 1873. Door misstelling in ons vorig nommer is Mr. Kruijff No. 1 vermeld op de aanbeve lingslijst voor Kantonrechter te Rhenen. Dit moet zijn Mr. Knijff. Door B. en W. van Amersfoort is, op ver zoek, eervol ontslag verleend aan den Heer D. P. Hamers, als Ambtenaar ter Gemeente- Secretarie en Secretaris-Penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, met dankbetui ging voor bewezen diensten De Minister van Binnenl. Zaken heeft tot opzichters over het rundvee binnen de pro vincie Utrecht benoemd: in Soest C. v. d. Snel, in Jutfaas J. Sigling en in Lopik H. Kooij. De Commissie voor de Tombola, op 6 De cember e.k. door het Bestuur der Amers- foortscke Afdeeling van het Schoolverbond te geven, verzoekt ons mede te deelen, dat bij Wij vertrouwen dat deze (helaas, nog weinige) voorbeelden spoedig veel navolging zullen vinden, en dat de milde gevers niet tot 3 December zullen wachten. Het in dit nommer voorkomende hoofdartikel is in dit opzicht zeer lezenswaard. De Amersfoortsche onderwijzers Versloot, Verweij, Groenhuizen, de Jong en Hamers hebben zich gevormd tot een Comité, om op de scholen hierterstede gelden te innen voor een geschenk, namens de schoolkinderen aan Z. M. den Koning op 12 Mei 1874 aante- bieden. Sedert eenige dagen is het westerfront van den O. L. V. toren ontdaan van de stellingen, die tot nog toe den arbeid van twee jaren voor de oogen van het publiek verborgen. Het voltooide werk mag inderdaad een sie raad van onzen stad genoemd worden. De buitenmuur van het westerfront, die bouw vallig en beschadigd was, is geheel nieuw opgetrokken, terwijl zich daarin een venster of vensternis vertoont, uitvoerig bewerkt in den gothischen stijl der derde periode (flam- boyant-stijl), waarin ook het overige gedeelte van het gebouw is opgetrokken. De tracee ringen en kleine kapiteeleu, die even als de beide zijdelingsche pinnakels uit gehouwen steen zijn samengesteld, munten uit door eenvoudige doch smaakvolle vormen. Het geheel pleit evenzeer voor de kunde van on zen gemeentearchitect, den B eer Kam, als voor den kunstzin van ons gemeentebestuur, dat in een tijd, waarin zich praktische utili teitsbegrippen wel wat al te veel doen gel den, de met zulk een goed gevolg bekroonde restauratie van dit schoone monument van middeleeuwsche bouwkunst heeft onderno men en ten einde gebracht. Bij vonnis der Arr. Rechtbank van 19 dezer is de landbouwer H. te Soest van het bem ten laste gelegde (zie ons vorig nommer) vrijgesproken. Dinsdag 11. werJ in Amicitia de tweede algemeene vergadering gehouden vau de vereeniging tot bestrijding van epidemische ziekten, voornamelijk belegd met het doel om volgens Art. 16 van het Reglement de te nemen maatregelen te bespreken, en de werkzaamheden onderling te verdeelen. Het Hoofdbestuur deelt eenige ingekomen brie ven mede, waarvan vooral melding verdient die van het Gemeentebestuur, inhoudende het bericht, dat men over het lokaal in de Breedstraat voor bureau kan beschikken, en dat de vereischte desinfectie-middelen voor den behoeftigen stand gratis verkrijgbaar zijn aan het stadhuis. Er wordt besloten een verzoek te richten tot het Gemeentebestuur, om die desinfectie-middelen beschikbaar te stellen bij de wijkpresidenten, ten einde het bekomen daarvan gemakkelijker te maken voor de armen, die ze behoeven. Voorts wordt goedgevonden, dat de verschillende wijkcommissiën de woningen der minver mogenden zullen bezoeken, ten einde zich te overtuigen, of er voldoende reinheid, goed drinkwater, geen mestvaalten, etc. gevonden worden; waartoe zij een gedrukt formulier zullen ontvangen, ter invulling van de voor gestelde vragen. Na een maand moet door de Commissiën rapport van hare bevindin gen aan het Hoofdbestuur worden uitge bracht, om alsdan na kennisneming van den algemeenen toestand de vereischte maatre gelen te nemen. In de vergadering met Dames van het De partement Amersfoort der Maatschappij: »tot Nut van 't Algemeen" trad Donderdag avond als spreker op de Heer Prins de Jong, predikant te Zaandam. Na een inleidend woord, waarin hij er op wees, hoe veelal ten onzent de buitenlandsche litteratuur ge zocht wordt boven de Nederlandsche, en hoe toch de werken onzer schrijvers en dichters, ook om de schoonheid en den rijkdom onzer moedertaal, verdienen gekend te worden, handelde hij over den dichter J. J. L. ten Kate. Hij prees hem als een dier gelukkigen, wien in onderscheiding van anderen het voorrecht te beurt viel van reeds bij zijn le ven gewaardeerd en gevierd te worden, zoo als bleek uit de vele eerbewijzen hem ten deel gevallen, en de verscheidene uitgaven van sommige zijner werken. Inzonderheid had de spreker daarbij het oog op »de Schep ping", en »de Planeten," waarvan hij echter geloofde, dat zij nog niet genoeg door het volk gekend en begrepen werden. Hoezeer hij ze niet onvoorwaardelijk prees, en daar voor zijne redeneD opgaf, meende hij toch, dat beide werken (het eerste misschien nog meer dan het laatste) rijk zijn aan treffende grepen, en verhevene gedachten, van welke een bemoedigende, troostende en opwekken de kracht kan uitgaan. Om zulks te doen gevoelen aangaande het werk: de Plane ten", leidde hij zijne hoorders daarin rond, en droeg hij op een boeiende en welspreken de wijze inzonderheid de schoonste stukken daaruit voor, waaronder vooral de heerlijke zangen overhet Schemer-uur, de Stem, en de Storm op zee uitmuntten. Naar aanleiding van de spoorweg-conces sie aanvraag Van het consortium van ban kiers, doet een aandeelhouder in de Centraal Spoorweg-maatschappij een waarschuwende stem hooren in den vorm van eene kleine brochure. Met het oog op de talrijke belanghebben den maken wij er melding van, maar voegen er de waarschuwing bij, dat hij die te veel eischt, dikwerf niets krijgt. De Centraal Spoorweg, men vergete dit niet, is niet aan gelegd voor 't geld dat de oorspronkelijke aandeelhouders hebben gestort, maar er zijn leeningen gesloten op onereuse voorwaarden, zoodat de spoorweg onder een veel grooter schuldenlast gebukt gaat, dan de aanleg wer kelijk heeft gekost. Men gaat dus te ver in dien men verlangt, dat al de vroeger ge maakte fouten door de maatschappij, die de lijn zou exploiteeren, goed gemaakt behoo- ren te worden. De Centraal Spoorweg is een papieren spoorweg en hoewel de toekomst niet ten eenemale ongunstig is, 't blijft altijd bezwarend, dat ongeveer f4000 zuivere winst per kilom. moet gemaakt worden, eer de aandeelhouder kan beginnen dividend te trekken. Nv. d. D.) De Heer Dr. J. R. van Maanen te Barne- veld, herdacht den 15 November j.l.den dag waarop hij 50 jaren geleden werd bevor derd tot Doctor in de geneeskunde na zijne studiën te hebben volbracht aan de Acade mie te Berlijn. De algemeen geachte jubila ris die in 1823 voor het antwoord op eene door de geneeskundige faculteit te Leiden uitgeschreven prijsvraag de gouden medaile behaalde, is steeds een nuttig en werkzaam lid der maatschappij en bezoekt zijne patiën ten met lust en ijver. Ten behoeve van den jeugdigen Jacob Doorn te Huizen, die onlangs bij het wer ken in de Gooische Suikerfabriek door een ongelukkig toeval zijn beide handen verloor, en thans nog in het gasthuis te Amsterdam wordt verpleegd, is te Naarden Woensdag 11. door vijf ingezetenen een concert gegeven. De opbrengst was, na aftrek der onvermij delijke onkosten, ruim f 80. Rhenen, 13 November 1873. Op heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een Post- en Telegraaf kantoor, met woning voor den Directeur. Ingeleverd zijn 4 inschrijvingsbiljetten, als: van C. Smit te Rhenen, voor 7006. G. A. v. Noort te Rhenen, voor 8305. J. H. Keijman 8800. H. G. Waanders te Tiel 10500. Het werk is aan eerstgenoemden inschrij ver, voor bovengemeld bedrag gegund. Men leest in de Tabaksplant: De kooplust voor de Inlandsche tabak schijnt plotseling bedaard te zijn en laat het zich aanzien dat de planters, die te onhan delbaar waren en voor f33,hun tabak nog niet wilden afstaan, dezelve nog wel wat zullen moeten bewaren, tenzij zij besluiten

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2