Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van 20 Nov. Kerk- en Schoolnieuws. BINNENLAND. lets minder af te geven. In de Betuwe en Maas-Waal zal nog ongeveer 2 a 300,000/2 kilo's voor kanden zijn, waarvan alleen te Valburg nog ruim 100,000 halve kilo's. Voorts is nog onverkocht te: Woudenberg, de heele plant, ruim 100,000/2 kilo's. Nij- kerk, de geheele plant ongeveer 1,400,000/2 kilo's; het Bestgoed te Eistongeveer 200,000/2 kilo's; teRhenen200,000/2 kilo's; en te Wageningen, 150,000/2 kilo's; zoo dat nog ongeveer *-/s van het geheele 1873er gewas zal te koop zijn. Van oude ta bak is de voorraad niet groot meer, oud Zandgoed is geheel opgeruimd. Pluksel van Aardgoed, Betuwer tabak, is te koop voor f 32,a f 33,eerste qua- liteit Aardgoed, voor f42,tot f45, eerste qualiteit Bestgoed, voor f40,tot f45,zuigers met hout, voor f9,zon der hout voor f 17,Zwaar Bestgoed voor f30,— tot f34,—. In Renswoude werd Zaterdag ochtend de 75jarigen timmerman L. J. S. dood in zijn woonvertrek gevonden. De grijsaard die een gedeelte zijner wo ning geheel alleen bewoonde, schijnt den vorigen avond aan den haard bezig zijnde, door eene beroerte te zijn getroffen. De ongelukkige lag gedeeltelijk verbrand nabij den uitgedoofdeu haard. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ13,a f 15,25. Rogge f 9,30 9,50. Boekweit ƒ8,40 a f 8,70. Aard appelen ƒ1,90 a 2,20. Boter^,35a 1,45 per kilogr. Eijeren 6 cents per stuk. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenw. al de leden. De notulen der voorgaande zitting wor den na lezing goedgekeurd. Aan de orde is een verzoek van het spoorweg-kom mitee Dordrecht-Nijmegen, om bij het ministerie te ondersteunen de aanvraag der Rott. bank c. s., om koncessie voor den aanleg van spoorwegen, waaronder een van Gorkum over Kuilenburg en Maarn naar Amersfoort. De voorz. geeft te kennen, dat B. en W. de voormelde lijn grootelijks in het belang der gemeente achtende, reeds een adres hebben ontworpen. Dit wordt met algem. st. aange nomen, nadat één woord de door den heer van Walchren aangegeven verandering had ondergaan. Voorstel van B. en W. om tegen de ge schatte waarde van f1262 een gedeelte der gebouwen' van het gesticht der armen Poth aan de Koningstraat, met achtergelegen tuingrond, van regentan aan te koopen, voor de inrichting tot 't verplegen van lijders aan besmettelijke ziekten. Het daartoe betrek kelijk ontwerp-besluit wordt met algem. st. aangenomen. Voordracht van het burgerlijk armbestuur tot het verrichten van eene af- en over schrijving van f10 op de begrooting over 1873. Goedgekeurd. Aanvullings-kohier van de hondenbelas ting over 1873. Vastgesteld tot een be drag van f11. Verzoek van den minister van oorlog om 1. eene schetsteekening van te verkoopen heidegronden, grenzende aan het kamp bij Zeist, ter beoordeeling van de wensckelijk- heid om ze geheel of ten deele over te nemen, en 2. opgave of de raad genegen is die gron den bij onderhandschen verkoop aan het rijk af te staan. De voorz. bracht in het midden dat deze aanvraag een gevolg is van de mede- deeling omtrent den voorgenomen openba ren verkoop door B. en W. aan het ministe rie gedaan. De heeren van Persijn, van Sasse van IJsselt, Herschel, Visser, L. E. Lagerwey, Croockewit en de voorz. namen deel aan de beraadslagingen over deze aan gelegenheid, waarop met alg. st. werd be sloten den miuister kenbaar te maken, dat de gemeenteraad bereid is de door het rijk verlangde gronden tegen eene door deskun digen bepaalde waarde ondershands in ver koop af te staan. De heer Schluiter had in middels de vergaderzaal verlaten. Ingekomen is een schrijven van den heer L. E. Lagerwey, betreffende het traktement van de hulponderwijzers aan de openbare tusschen- en armenschool. In overeenstem ming daarmede wordt met 13 tegen 1 stem (die van deu heer van Beek) de jaarwedde voor eiken hulponderwijzer vastgesteld op f 450, welk verhoogd cijfer onlangs op de gem.-begrooting over 1874 door B. en W. voorgedragen en door den raad voorloopig als maximum aangenomen was. Hierover werd door de heeren van Walchren, L. E. Lagerwey en den voorz. het woord gevoerd. Dankbetuiging van de hoofdonderwijzers de Heus en Münring voor de hun toegekende traktements-verhooging. - Voorinformatie. Goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit tot verhooging der jaarwedde van de hoofdonderwijzers aan de tusschen- eu armenschool, op de door den gemeente raad gewijzigde begrooting der dd. schutterij over 1874 en op het eerste aanvullings kohier van den hoofdelijken omslag over 1873. Als voren. Koninklijke machtiging om den tegen- woordigen interest aan de bank van leening gedurende het volgende jaar te blijven heffen. Als voren. De voorzitter deelt mede, dat bij B. en W. tengevolge van het door den heer D. P. Ha mers gevraagde ontslag als ambtenaar ter sekretarie en secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur, het voornemen bestaat de regeling van werkzaamheden en bezoldiging der sekretarie-ambtenaren aan eene herziening te onderwerpen. Als voren. De heer van Walchren heeft hooren be weren, dat met uitzondering van de drie door den heer Croockewit onlangs der gemeente aangeboden nieuwe pompen, waarvan het drinkwater onderzocht en goedgekeurd is sommige stadspompen geen goed water op leveren, en geeft daarom B. en W. in over weging ze allen te doen onderzoeken, den uitslag bekend te maken en de onbruikbaren te sluiten. De voorz. antwoordt, dat men vroeger stuitte op het bezwaar, dat hier geen deskundige aanwezig was, maar dat nu sedert eenigen tijd dr. Menalda van Schouwenburg zich met het onderzoek van 't drinkwater bezig houdt en voortdurend de aandacht van B. en W. op deze zoo belaugrijke zaak leven dig blijft. De heer van Walchren bedaukt den voorz. voor de gegeven inlichtingen en l\ierna gaat de vergadering uiteen. STATEN-GENERAAL. Maandag zijn in de Tweede Kamer de nlgcmeene beraad slagingen over de Staatsbegrooting aangevangen. Van Zuij- lentrad in algemccne politieke beschouwingen, waarvau de slotsom was dat wij niet hebben een krachtige Regeering, in welk geval men ligtelijk genoopt wordt tot andere midde len van bevrediging zijner politieke vrienden door benoe mingen, coneessiën enz; Hij adviseerde dat de Regeering zich geheel zon losmaken van het concessieplan tot aanleg van spoorwegen op Java, vervat in het rapport der commis sie van bankiers. Van Kuyk heeft aangedrongen op verbe tering van het belastingstelsel en meerderen ijver in dit op zicht. De Min. van Justitie heeft er op gewezen dat de Ilr. van Zuijlen zeer in 't algemeen en zonder aanvoering van bewijzen politieke oppositie had gevoerd over de zw akheid van de Regeering, terwijl het gebrek aan behoorlijke samen werking tusschen de Regeering en de Vertegenwoordiging grootendeels gelegen is aan hen die elke samenwerking te genhouden. De Minister van Financiën heeft gewezen op de vruchtelooze pogingen om tot doortastende belastingher vorming te komen, terwijl partieele regeling niet geheel is achtergebleven. De Min. van Koloniën heeft de benoeming van Van Rees verdedigd, als zijnde geschied in ,'t algemeen belangomtrent het rapport der commissie over de spoor wegen in Indië, merkte hij op dat dit geheel van advisec- rcuden aard is. Er is geen concessie gevraagd, evenmin ge geven. De Rcgeeriug is volkomen vrij, en de bankiers ook, zoodat niets van de zinspelingen van Van Zuijlen overblijft. Wintgens wierp op nieuw den handschoen naar de anti- revol. partijv. Wassen&er C'atwijck, v. Loon, v. d. Berch en v. Baar raapten dien bij beurten op, en vonden eigenlijk zulke redevoeringen (hoe pikant ook) in de Kamer mis plaatst. Na nog ccnige re- en duplieken, waren de algemeene be raadslaging afgeloopen en is hoofdstuk I (huis des Konings) Dinsdag met algemeene stemmen aangenomen. In de Woensdag gehouden zitting is, na een debat over den werkkring en de bevoegdheid van den Raad van State, hoofdstuk II (hooge collegien) aangenomen met 47 stem men tegen 1 (van Van Zuylen). Daarna is de beraadslaging over hoofdstuk Buitenl. Zaken aangevangen. Donderdag is de beraadslaging over het hoofdstuk Bui tenl. Zaken voortgezet. Een amendement van Bredius, om 't herstel der missie te Portngal weg te laten, met het doel om haar met die te Madrid vcrccnigd te latcD, doch met verplaatsing van de standplaats naar Lissabon, werd ver worpen met 43 tegen 10 stemmen. Daarna is het geheele budget Buitenl. Zaken aangenomen met algemeene stem men min eene, die van Van Zuijlen. De beraadslaging over het hoofdstuk Justitie is begonnen. De Eerste Kamer heeft in hare avondzitting van 11. Dins dag den Heer Biichner als lid toegelaten, en na kennisne ming der ingekomen missives de bij haar ingekomen wets ontwerpen (ook de Ind. bcgr. vóór 1874) naar de afdeelin- gen verzonden, die bereids daarmede een aanvang hebben gemaakt. Het denkbeeld om het departement van Binnenl. Zaken in twee ministeriën te splitsen, is in de afd. der Tweede Ka mer w eder ter sprake gebracht. Do noodzakelijkheid w ordt door den betrokken Minister erkend, maar uitzicht op die groote verbetering bestaat er nog niet veel. Nog in den loop dezer zitting zal een w etsontwerp tot re geling van de middelen van vervoer te land en te water bij de Staten Generaal inkomen. De verbetering van het Zwolsche diep acht de Rcgecring niet wcnschelijk, daarom geeft zij de voorkeur aan een ge heel nieuwen waterweg naar zee. De plannen voor het nieuwe academic-gebonw te Leiden zijn nog wel niet definitief goedgekeurd, maar de aanbeste ding van de fundamenten zal misschien nog dit jaar plaats hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: teZoutelande A. A. Schouten, cand. in Ut recht; te Ovcrlangbrock II. Jonker, te Laren. Ds. E. B. Gunning, te Nunspcet staat no. 1 op een drietal te Rotterdam. De Heer Moulijnpredikant te Wecsp, hield in het koor der kerk Zondagschool en onderwees de bijbclschc ge schiedenis aldaar in het openbaar. Hij had geweigerd aan den Burgemeester over te leggen de bij art. 17 der wet op de besmettelijke ziekte bedoelde verklaringen van een ge neeskundige, betreffende de inenting tegen- of het onder gaan van de kinderpokken, gelijk de wet dit vordert van hen, die aan het hoofd eeaer school staan, ten aanzien van hcnzelvcn en de op de school toegelaten kinderen. Te dier zake werd hij door den kantonrechter te Wecsp veroordeeld tot eene geldboete van f 5. De zaak werd door de Rechtbank te Amsterdam in hooger beroep behandeld. liet O. M. requireerde vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging. Hier had godsdienstoefening plaats ge had en w as geen school in den zin der wet gehouden. Mr. J. W. Tjdeman, als verdediger van den beklaagde optredende, vereenigdc zich met dit requisitoir, betoogde dat de wet alleen de lagere school had bedoeld en men in geen geval wat voor de school was verordend op de kerk mocht over brengen. 11 December e.k. uitspraak. Doopsgezinde Gem. Beroepen: te Hindeloopen en Koudum, J. Pottinga Hz. te Noordhoru, Prov. Groningente IJlst, Ds. P. Luj t te Noordbroek c. a. Waalsclie Kerk. Beroepen te Rotterdam C. de Magnin, te Parys. Remonstrantsche Kerk. Beroepen te Rotterdam A. C. G. Jorissen, te Delft. Ev. Luth. Kerk. Beroepen: te Zierikzee, K. A. Gonlag.tc De Rijp. J. 11. Michélsen te Haarlem heeft het feest zijner 40jarige Evangeliebediening herdacht. Prof. H. P. G. Quack to Utrecht heeft een cursus over de theorie der socialisten geopend, welke zeer veel belang stelling wekt. De 50 hoogere burgerscholen hier te lande tellen reeds 4000 leerlingen. Dit getal bewijst wel, dat die scho len spoedig het burgerrecht hebben verkregen. Het plan van den Standaard om door de kindereu der bijzondere Christelijke scholen een afzonderlijk geschenk aan den Koning aan te bieden bij gelegenheid van het 25- jarig Koningsfeest, is overgenomen door liet hoofdbestuur van dc Verccniging voor Christclijk-nationnal onderwijs, dat nu als hoofdcomité zal optreden. H. M. de Koningin is sedert eenige da gen, tengevolge van gevatte koude, ernstig ongesteld, doch gelukkig buiten dadelijk ge vaar. De Hollandsche expeditie naar Atjin heeft Batavia verlaten. De Min. van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis dat, in de week van 9 tot 15 November jl. aan aziatische cholera zijn overleden: in Noord-Brabant: te Breda 1, te Zevenbergen 2 personen; in Gelderland: te Buurmalsen 1 persoon; in Zuid-Holland: te Alfen 1, te Capelle a/d IJsel 1, te Delfshaven 1, te Gouda 19, te Gouderak 1, te 's Gravenbage 1, te Kralin- gen 1, te Oudshoorn 2, te Rotterdam 5 per sonen; in Zeeland: te Tholen 2, te Zierikzee 1, te zamen 3 personen, totaal in bet Rijk 39 personen. De Minister van Oorlog beeft aan de verschillende autoriteiten des legers eene circulaire gericht omtrent het verkrijgen van geschikte personen als plaatsvervangers bij bet leger, zullende de corps-comman danten met de meeste omzichtigheid te werk moeten gaan bij bet afgeven van certi ficaten van goed gedrag aan militairen die den dienst met paspoort verlaten. De Min. van Just, brengt opnieuw ter keunis van belanghebbenden, dat allen,

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3