Vindt ge nieuwe keien dan onnoodig? Zie eens naar andere steden, en hare bestra ting!" Onnoodig neen; maar men moet niet met het mindere beginnen. Eerst het voor naamste. Waar dit geschiedt, komt het an dere van zelf. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen Toch lof aan den gemeenteraad, die in zijn besluit getoond heeft het goede, den voor uitgang te willen! Hadden we liever ge- wenscht een omgekeerde orde in deze, men kan het niet ieder naar den zin maken. En we hopen maar, dat nu hij met het mindere is begonnen, hij met het meerdere zal eindi gen, nu de keien zullen worden verbeterd ook die keien op den duur zullen prijken voor tal van nuttige en noodige inrichtin gen! Daaraan twijfelen we niet. AMERSFOORT, 28 NOVEMBER 1873. Het onlangs overleden lid der Commissie van spijsnitdeeling aan behoeftigen alhier, de Heer C. Brom, is als zoodanig vervangen door zijn zoon, den Heer H. Brom. Door de Regeering is aan de Tweede Ka mer ter naturalisatie voorgedragenC. W. Anton, koopman te Zeist. In Utrecht is na examen tot candidaat- notaris bevorderd de Heer E. D. de Meester, te'Zeist. Naar men ons mededeelt, heeft de com missie voor de Tombola sedert onze laatste opgave nog onderscheidene giften in gelden en voorwerpen ontvangen. Zoo verzoekt zij ons dankbaar te vermelden drie giften van f 10 elk, één ad f 5, één ad f3, twee ad f2.50, één ad f 1.50 en twee ad f 1, te zamen met onze vorige opgave f86; bovendien onder scheidene prijzen, voor het meerendeel zeer doelmatig. De milde gevers en geefsters hebben dus wel getoond belang te stellen in dit kinderfeest; mocht de Commissie nu ook door steeds meerdere bijdragen in staat wor den gesteld dat feest niet minder luisterrijk dan ten vorige jure te doen plaats hebben. De Commissie blijft zich daartoe vortdurend beleefd en dringend aanbevelen, en ontvangt elke gift, hoe klein ook, met liefde. Zij heeft tot 3 December de gelegenheid tot inzending opengesteld bij elk harer leden, t. w. de HH. A. JBos, Mr. J. W. Sluiter en J. Keijser. Bebalve het vorenstaande is nog bij de Commissie ingekomen aan geld giften van f7.50, f5 enfl, dus totaal f 99.50, en bo vendien onderscheidene nuttige en fraaie prijzen, waarvoor de Commissie openlijk haren hartelijken dank betuigt. Wij hebben in ons vorig nummer ver zuimd mede te deelen, dat op de laatste ver gadering van het Departement Amersfoort der Maatschappij: »tot Nut van 't Alge meen" ook de plechtige uitreiking plaats had van de Zilveren Medaille der Maatschap pij aan W. Termaten, tuinman op >Nim- merdor", wegens vijftigjarigen trouwen en eerlijken dienst. De spreker van dien avond richtte een afzonderlijk woord van hulde en gelukwensching tot den bekroonde, wekte hem op om als een voorbeeld voor anderen vrijen tijd, zal ook in den tijd van werken weinig beteekeneu. Een jongen zit niet stil, en als zij er nu de eene of andere liefhebberij op nahouden, dan noem ik dit uitstekend. Is die liefhebberij comediespel, best. Dit zal hunne hersens niet overkroppen of ver moeien. De .tvoorden toch eener comedie worden in enkele uren van buiten geleerd, maar schooljongens, die daarop alleen hun vrijen tijd besteden, zullen maanden werk hebben, eer zij zoo ver zijn gevorderd dat zij één enkele tooneelvoorstellingzelfs maar onder elkaar, behoorlijk kunnen uitvoeren, hoeveel te meer wanneer zij ook anderen uituoodigen om er bij tegenwoordig te zijn Het kan dus hunne lessen op school niet schaden, en evenmin hunne plichten aldaar, want de jongens die comedie zullen vertoo- nen, beschouwen het als hun geheim tot aan de opvoering toe, en praten er met hunne schoolkameraden geen woord over. Trotsch zullen zij ook niet worden, want niemand op dien weg voort te gaan; en nam daaruit aanleiding om er op te wijzen, hoe schoon en wenschelijk het is, dat er in de huisgezinnen werkelijk een band bestaat tusschen den meerdere en den dienstbare, doordat beiden hunn e verplichtingen j egens elkander gevoe len, en hoe de trouwe behartiging van het belang van den ander ook het eigenbe lang bevordert. Maandag werd hier een concert gegeven door vijf Zioeedsche jonge damesdie op haar doorreize naar Amerika zijn, en en passant ons land bezoeken. Zij zongen een aantal kwartetjes, die grootendeels goed gekozen waren. De uitvoering had zonder begelei ding plaats en liet zeer weinig te wenschen over. Verscheidene nnmmers werden dan ook gebisseerd, en met de grootste bereid willigheid herhaald. De meeste bijval viel te beurt aan eenige Zweedsche volkswijsjes, die wij evenwel meer vreemd dan mooi von den, even als .de Zweedsche volkskleeder- drachten, waarin de dames in de laatste af- deeling optraden. Wij zagen haar liever in haar gewone kleeding. Het publiek was vrij talrijk en was blijk baar zeer voldaan. Den 27 dezer overleed te Nijkerk onze ouden stadgenoot, de heer Mr. P. C. Hoog Kantonrechter te Nijkerk, de gemeente Nij kerk bezat in hem, een nuttig en werkzaam stadgenoot, zijn verlies zal door die gemeente worden gevoeld en betreurd. Den 17 Nov. jl. werd te Stoutenburg eene oude vrouw, komende uit de Gemeente Amersfoort, verdronken gevonden. Oorzaak onbekend. Den 24 Nov. jl. heeft zich te Leusden door ophanging van het leven beroofd een inge zeten dier gemeente. Zwaarmoedigheid schijnt de oorzaak van dien zelfmoord te zijn. Ten behoeve van den Oosterspoorweg zal den 15 December worden aanbesteed het maken van de aardebaau met de spoorbaan, de kunst- en eenige andere werken, van den straatweg van Barneveld naar Voorthuizen tot aan de grens van de gemeente Apeldoorn en Voorst. Het werk is begroot op f 954,000. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen om het artillerie kamp te Soester- berg in het volgende jaar op uitgebreider schaal in te richten, zoowel wat het aantal deelnemende troepen, als wat het materieel betreft. U. D. In de jl. Donderdag te Driebergen ge houden Raadsvergadering is de gemeentebe- grooting over 1874 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een gelijk bedrag van f 30648.44 en is o. a. besloten tot het bou wen in de kom der gemeente van een post en telegraafkantoor met daaraan verbonden Raadhuis en Directeurswoning, en tot het verleeuen eener subsidie aan een instituut van middel b. onderwijs voor jonge dames, dat aldaar in 't voorjaar zal gevestigd wor den. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 19 Nov. Jannetje Mossiok, z- Antje van zal, des gevraagd, (en ik beloof u, de jongens vragen veel) zijne opinie en de feiten verhe len, vooral niet de jongens onderling. Naar mijn inzicht heeft een jongenscome- die zelfs veel voor. Zij oefenen zich in uiter lijke welsprekendheid, zij krijgen een gepaste vrijmoedigheid, zij ontvangen vele nuttige wenken voor het vervolg, zij leeren begrij pen wat zij anderen nazeggen. Met dat idee ben ik dan ook Zaterdag avond 11. naar Amicitia gegaan en ik moet zeggen, ik was blij daartoe uitgenoodigd te zijn. Het blijspel »de Neven" liep flink van stapel, en de vertooners hadden over het al gemeen hunne rollen goed opgevat. Wilde ik eene opmerking maken, dan zou het deze zijn, dat de keuze van dit stuk mij voor een eerste debuut niet zeer gelukkig voorkomt; daartoe is dit blijspel wel wat te moeielijk, maar dit in aanmerking nemende, moet ik zeggen, dat de Apollo-Club zich perfect van zijne taak heeft gekweten, en mij een vol- Velzen, geb. Deijs, z. 20. Geertruida van Gelder, geb Hijmans. d. Johanna de Wijs, z. 22. Vrouwtje Hil versum, geb. Wijnstok, z. Jacoba Hagebeuk, geb. Vee nendaal, d. Gerritje van Beek, d. 23. Maria Heere d. 24. Petronella Rouwhorst, geb. de Bruin, z. Alij da ter Beek, geb. Snijders, d. Cumra Jekel, geb. Kraai kamp, z. 25. Hendrika van den Oudenalder, geb. Takens, d. Frederika Berg, geb. van Dijk, d. 26. Alida la- blans, geb. Arlar, d. Ondertrouwd: 20 Nov. Johannes Christiaan Kreuzer met Hendrika van Lummel. Gehuwd 26 Nov. Richardus van der Veen met Everar- da Gijsbarta van de Brug. Hendrik van Apeldoorn, met Maria Louisa Johanna van de Mast. Overleden: 20 Nov. Johannes Smal, 10 w. 21. Maria Bei, 4. jr. 22. Arnoldus Leonardus Vink, 3 jr, en 6 m. 23. Gerritje van Nimmerdor, 86 jr. wed. Jan Boerscn. Aaltje Kunsel, 75 jr. wed. Wouter van Diemcn. 24. Sibilla Klaasen, 74 j., wed. Johannes van 't Klooster. 26. Gerrit Peters. 3 j. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ13,a 15,25. Rogge ƒ9,30 ƒ9,50. Boekweit ƒ8,40 a 8,70. Aard appelen ƒ1,90 a 2,20. Boter 1,35 a 1,45 per kilogr. Eijeren 6 cents per stuk. STATEN-GENERAAL. Inde zitting der Tweede Kamer van Vrijdag 21 Nov.jl. is hoofdst. IV (Justitie) aangenomen met algemeene stem men. Daarbij kwam de nieuwe rechterlijke inrichting ter sprake, doch de Minister zegde alleen partieele vcrbeterin - gen toeo.a. mag men nog in deze zitting een ontwerp van wet op de bedelarij tegemoet zien, zoomede een voorstel tot wijziging der wet van 1351. betreffende de eenzame opslui ting, en een tot ontslag van rechterlijke ambtenaren, die wegens lichaauis- of zielsziekte niet lauger in staat zijn hun ambt waar te nemen. Van Kerkwijk bracht ook ter sprake de ontvluchting van de Hoeren de Gijselaar, terwijl men de verdachten in den moord van Mevr. v. d. Kouweu wel uit het buitenland heeft gehaald, zoodat het den schiju had dat tegenover aan zienlijken meer consideratie werd gebruikt, dan tegenover minderen. Ook keurde hij het af, dat bij de gevangenen die van bedoelden moord verdacht werden, spiritisten waren gebracht. De Minister antwoordde dat men niet w ist waar de ver dachte bankiers waren, dat men hem den raad had gegeven om naar Amerika te seinen en hen daar te laten opsporen. Dit kon niet geschieden, omdat wij geer. uitlcverings trac- taat met die mogendheid hebben, 't Politicblad, waarin de verdachten zijn gesignaleerd, was te laat verschenende Minister had nu een Politieblad laten vervaardigen, waarin de photographische portretten van de Ilceren de Gijselaar voorkomen. Over de spiritistische proeve in de gevangenis liet do Minister zich in zeer afkeurende bewoordingen uit. Zaterdag is, na korte bespreking, met 39 tegen 20 stem men aangeuomen het ontwerp betrekkelijk de koersbepaling van vreemde muntspeciën in Nederl. Indic. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen over het budget van Binnenland- sche Zaken geopend. Heijdeurijck verklaart zijne stem te laten afhangen van ecu geruststellende verklaring omtrent de daadwerkelijke belangstelling der Regeering ten aauzien van het bijzonder onderwijs en den spoorwegaanleg. Ilatf- mans ontzegt dezen Minister politieken takt, veerkracht eu zedelijken ernst. Van Eek wederlegt dit en Idserdo dringt aan op meer energie en voortvarendheid bij den aanleg van spoorwegen. De Minister heeft de bespreking der bijzondere punten uitgesteld tot bij de afdeelingen en overigens Hall- mans breedvoerig wederlegd. In de zitting van Maandag zijn de beraadslagingen over Hoofdst. V der Staatsbegrooting voortgezet. Bij afdeeling Kosten van Bestuur der provinciën is met 42 tegen 16 aangenomen een amendement van Bergsma tot verhooging dier afdeeling met f17000, tot verbetering der bezoldiging aan ambtenaren der provinciale griffiën. Bij de afdeeling Militie heeft de Minister de belofte herhaald van een spoe dige indiening eener wet. Bij de afdeeling medische politie heeft de Minister verklaard dat het tijdstip nog niet geko men is, om bij de wet eene interpretatie te geven aan art. 17 der wet op de besmettelijke ziekten. Bij verschil toepassing van dat artikel op sommige scho len dient de rechter de zaak uit te maken. Godefroi meende dat art. 17 alleen op de lagere, Idserda dat of op alle scholen toepasselijk is. Woensdag en Donderdag werd de afdeeling Waterstaat behandeld. Op dien laatsten dag is na langdurige beraad slaging de post tot verbetering van het Hillegat verworpen met 37 tegen 29 stemmen. De beraadslaging is nu gevor derd tot artikel 87, betrekkelijk den Rotterdamsclien wa terweg. gende keer gerust weer eens mag vragen. Ik zal dan evenmin bedanken. Dat dit stuk wel een beetje bunne kracht te boven ging, kan blijken uit eene vergelij king met het door hen gegeven nastukje »het dorp over de grenzen," waarin allen zich blijkbaar meer t' huis gevoelden, en dat met meer zelfvertrouwen werd opgevoerd. De onverdeelde bijvalsbetuigingen der toehoor ders, zelfs tusschen de vertooning in, bewe zen dit ten duidelijkste. Laat derhalve de Apollo-Club vrij spraten en breien tegelijk." Zij verschaffen dan vele menschen een waar genoegen, en vooral, als zijne leden mijn wenk willen ter harte ne men, want dan twijfel ik niet, of ook van hen zal kunnen gezegd worden: »Mit dem Kleinen fangt man an, Mit dem Grossen hört man auf!" L. S.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2