C. M. BREIJL, IMMAMIMAiX DE LIEFDE STICHT, Dépot van Hand-Naaimachines BINNENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. ADVERTENTIEN. De Lofodinsche Levertraan S. DRAISMA VAN VALKENBURG voor 1874, uit de fabriek van den Heer D. W. VAN RENNES van Utrecht. Ket tingsteek, Dubbelstik en Parelsteek- Machines. GUARANTIE DRIE JAAR. De Eerste Kamer heeft Maandag 11. de beraadslagingen over de Indische begrooting voor 1874 aangevangen. De heeren Hein, van de Putte, Twist, Rahusen en Hartsen hebben daarover woord gevoerd, de beide laatsten verklaar den toch, in de tegenwoordige omstandigheden, vóór de begfooting om het gezag der regeering niet te verzwakken. In de zitting van Woensdag is die begrooting (zoowel de uitgaven in Ned.-Indië als de middelen in Nederland en in Nederlandsch-Indië) met algemeene stemmen aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging der indische muntwet is, na eenige beraadslaging, aangenomen met 25 stemmen tegen 1, van den Heer Borsius. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Uit het antwoord van den Minister van Oorlog op het begrootingsverslag der Tweede Kamer blijkt, dat de aan hangige vestingwet met het geconcentreerd stelsel van defensie spoedig in behandeling kan komen, daar deze in geen onvermijdelijk verband staat met het organiseeren der levende strijdkrachten. Ook met het ontwerp op de in kwartiering vereenigt zich de Minister volkomen. Het incompleet bij het leger is niet weinig toegenomen, omdat bij het Oost-Indisch leger zijn overgegaan of gedeta cheerd 109 officieren, 210 onderofficieren, 295 korporaals, 1000 soldaten en 15 miliciens. Daar't gehrek aan vrijwilli gers voortduurt, moet de militie beter geoefend worden, ten einde ook daaruit kader, te kunnen trekken. Het reserve-kader is opgeheven, omdat het geen noemenswaar dige hulp geeft in tijd van nood. Eenige verbeteringen in het lot der onderofficieren worden voorbereid; daaronder behoort dat de kortingen voor het kleeding- en reparatie fonds tot de groote uitzonderingen zullen bchooren. Bij de infanterie ontbreken thans 46 officieren. Op de militaire academie te Breda zijn geen cadets voor dat wapen. De in richtingen van onderwijs te Maastricht, 's Bosch en Kam pen tellen 91 leerlingen. Wat de miliciens betreft, de oudere lichtingen zullen een maand onder de wapenen wor den geroepen; die van 'tjaar 1874 zullen waarschijnlijk 8 maanden bij de corpsen blijven. 't Kampeeren is hoofdzakelijk tot oefening voor opper- en hoofdofficieren. Er zullen dus slechts zooveel troepen in 't kamp w orden gebracht, als noodig is voor het vormen van battaljons van voldoende sterkte voor de oefeningen op groote schaal. Uit de debatten van Juni jL schijnt te blijken, dat de afschaffing der plaatsvervanging misschien door de Staten-Gcneraal zou worden goedgekeurd, maar als de uommerverwisscliug en een aantal vrijstellingen blijven bestaan, betcekent die afschaffing niets, en het doel om 't gehalte vau de miliciens te verbeterendoordien ook de meer beschaafde jongelieden er toe zouden bchooren, werd er niet door bereikt: daarom zal de Regeering in 't behoud der plaatsvervanging berusten, maar den plaatsvervanger met den milicien volkomen gelijkstellendaardoor hoopt de Minister, dat het gehalte Vau deze laatste categorie zal ver beteren. Vorhooging van 't jaarlijksch contingent is noodig. De wet op de legerorganisatie moet wachten op de militie-wet, die spoedig zal ingediend worden. De Minister is er bepaald tegen om zijne begrooting in een credict-wèt te veranderen en geeft daarvoor de redenen op. - Indien er gehrek aan officieren van gezondheid mocht ontstaan, zou men in kleine garnizoenen tegen betaling de praktijk aan burgerlijke genecsheeren kunnen opdragen. Door verbeterde tractemcnten hoopt de Minister echter, dat er geen gebrek zal ontstaan. De Minister acht het ter wille van liet antecedent on raadzaam aan de reclame van de Gebr. Schoonenburg te Amsterdam te voldoen. 't Wordt overwogen om te Am sterdam een depót van hulzen en kogels te maken en daar aan een inrichting te verbinden om des noodig een zeker aantal patronen daags te kunnen afleveren. Het Nederlandsche Gouvernement heeft zooveel mogelijk laten bekend maken dat het volkomen onwaar is, dat men eenigen invloed zou willen oefenen op de godsdien stige overtuiging van de inwoners in de plaatsen, die aan het gezag van Nederland zijn of zullen worden onderworpen. Het doel is, zooveel mogelijk te voorkomen, dat de oorlog met Atjin een godsdienstoorlog wor de, voor zooveel de inwoners van Sumatra betreft. Het schijnt echter dat de Atjinezen al het mogelijke hebben gedaan om den be woners van het eiland te doen gelooven, dat de oorlog inderdaad een godsdienstoorlog is; terwijl de Nederlanders van hun kant bewe- ren, dat zij de expeditie eene maand hebben uitgesteld, opdat de Atjinezen niet geduren de de vasten-maand zouden worden gestoord, ten einde daardoor te doen blijken dat de godsdienst niets met den oorlog gemeen heeft. Als de Sumatranen dit laatste geloo ven, moeten zij wel zéér geloovig zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 1622 November jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Noord-Brabant: te Breda 3 personenin Gelderlandte Buur- malsen 1, te Poederoijen 1in Zuid-Holland: te Aarlanderveen 1, te Alfen 1, te Gouda 5, te Gouderak 1, te Krimpen aan den IJsel 1, te Oudshoorn 1, te Rotterdam 12, te Wasse naar 1, totaal in het Rijk 28 personen. ïn de vorige bekendmaking is geplaatst Capelle a/d Ysel, moet zijn: Cappelle in N.-Brabant. Aan de N. Arnh. Ct. wordt uit 't Loo bericht dat zich daar eene bouwcommissie beeft gevormd met het doe1, een logement te bouwen, iu den trant der groote Zwitser- sche logementen, met grooten tuin, wandel park, dreven enz. Het maatschappelijk kapi taal zou drie millioen bedragen; de kosten van het bouwen worden op een millioen ge raamd. Z. M. de Koning moet met het plan zeer ingenomen zijn. Werklieden aan den constructie win kel van den Staatsspoorweg te Zwolle heb ben besloten voor gemeenschappelijke reke ning een kruidenierswinkel op te richten. In de gemeente Utrecht moeten de honden gemuilband en aan lijnen vastge houden worden wegens het voorkomen van een vermoedelijk geval van hondsdolheid in naburige gemeenten. Op de voordracht voor archivaris der gemeente Utrecht zijn geplaatst de hh. Mr. S. Muller Fz. te Amsterdam, en Dr. W. B. J. van Eyk, hoogleeraar, predikant en bibli othecaris te Deventer. Op het initiatief van den heer Fran cois P. L. Pollen, te Scheveningen, is het plan tot rijpheid gekomen om een aquarium op uitgebreide schaal in het genre van dat te Brighton voor zee- en zoetwaterbewoners te stichten, waaraan zal worden toegevoegd een museum van visscherijvoonverpen van Nederland en zijne overzeesche bezittingen, alsmede een meteorologisch observatorium en een zoölogisch laboratorium in den geest als te Napels reeds bestaat. Aan deze instel ling zal worden verbonden een hotel met restauratie, alsook eeu uitspanningsplaats van ruim een bunder groot met muziek- kiosk. De uitgekozen plaats is in het ontworpen Scheveningsche park van den heer van Stolk bij Klein-Zorgvliet. Het plan is reeds zoover gevorderd, dat zich voor de verwezenlijking een voorloopige commissie gevormd heeft, bestaande uit de HH. Frangois P. L. Pollen te Scheveningen, Prof. Selenka te Leiden, Dr. Bleeker te 's Hage, Mr. Th. van Stolk te 's Hage en P. T. W. Mouton te 's Hage. Men schrijft uit Bathmen aan de N. R. Ct.Naar wij vernemen, is het voorstel van den Minister van Binnenl. Zaken, om de muurschildering in de hervormde kerk alhier voor rekening van 't Rijk te restau- reeren, door den Kerkeraad niet aangeno men. Men moet vast besloten zijn, het stuk met kalk te bedekken, als er vóór April van 't volgende jaar geen f 3000 voor een nieuw orgel ingekomen is. Het waarschijnlijk gevolg van deze verregaande bekrompenheid zal wezen,, dat de kerkeraad eender oudste kunstmonumen ten van ons land moedwillig zal vernielen en toch geen nieuw orgel zal krijgen. In de deze week gehouden zittingen der Prov. Staten van Friesland is, behalve tot het verleenen van een subsidie van f300,000 voor den aanleg van locaalspoor- wegen in de provincie, naar aanleiding van een adres van de heeren A. Ivaptijn en J. H. Gentis te Woerden, besloten, aan de personen of de Maatschappij, die zal bouweu en in exploitatie brengen een spoorweg Har- lingenBolswardSneekHeeren veen geven richting, de afmetingen der kunst werken, in een woord de geheele aanleg van den weg, voor zooveel het Friesche grondge bied betreft, door Ged. Staten worde goed. gekeurd, b. dat de weg in exploitatie moet zijn gebracht vóór 1 Januari 1880. Yoor den aanleg van onderscheiden kunstwegen en buitengewone verbetering van zeewerin gen is mede subsidie toegekend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Aarlanderveen H. C. Voorhoeve, te Amersfoort; te Dinteloord J. H. Gravestein, te de Bilt; te Goedereede J. E. W. van Troostenburg de Bruijn, te Ben schop te Holysloot B. Speelman, te de Biltte 's Ileeren- hoek A. A. Schouten, cand. in Utrechtte Alblasserdam P. N. Pikaar, te Rhenen. Bedankt voor Makkum door H. B. Noorda, te Jutfaas; voor Spijk, Hijkersmilde en Kloosterveen door J. J. A. Ploos van Amstcl, te Hilversum; voor Oud-Loosdrecht door J. A. de Vlieger, te Oosterlandvoor Nederlangbroek en Barneveld door E. B. Gunning, teNunspeet; voor Over langbroek door H. Jonker, te Laren; voor Vollenhoven door W. van den Bijtel, teMontfoort; voor Zevenbergen dool J. H. Gravestein, te de Bilt. Zondag 11. werd Ds. P. Deetinan als predikant te Nijkerk bevestigd door Ds. Gobius du Sart aldaar (Jes. 52 7). De bevestigde sprak naar aanleiding van Joh. 3 16. Aangenomen: naar Mijnsheereuland door F. C. Wieder, te Bunschoten. Remonstrantsche Kerk. Aangenomen naar Rotterdam A. P. G. Jorissen, te Delft. Ev. Luth. Kerk. Bedankt: voor Zierikzee K. A. Gonlag, te Harliugeu Doopsgez. Gem. Beroepen te Vlissingen J. I. de Bussy, te Wormerveer o/h Zuid; te IJ 1st P. E. Lugt, te Noordbroek; te Hinlopen en Koudum J. Pottinga Hz. te Noordbroek. Den 30n dezer zal te Purmerendc zijne intreerede houden Ds. I,. F. Goteling Vinncs, die te Zijldijk zijne af scheidsrede hield. Benoemd tot hulponderwijzer aan de opeubare school te Austerlitz, gemeente Zeist, G. van Norden, te Rcnswoude. Tot hoofdonderwijzer aan de Nieuw opgerigte school in de Buurtschap Steenekamcr ouder Putten is benoemd A. Moll van Putten, en tot hoofdonderwijzer aan de Burger school te Harderwijk, B. J. Troll, hulponderw ijzer te Was senaar, ook benoemd tot hoofdonderwijzer te Den Burg. GENEESMIDDEL VOOR VELE ZIEKTEN. Verscheidene inenscheu die jaren lang met ziekte geplaagd waren, zijn geheel en zeker door het Eau d'Auveas genezen. De heer Aug. de Marbaii heeft jaren noodig gehad om al de goede eigenschappen te verzamelen die in deze parfumerie zijn opgesloten en die noodig zijn om een mensch van ziekte tc bevrijden. VAN te Leeuwarden, is uitsluitend verkrijgbaar: voor Amersfoort bij den Heer G. J. VAN ZOO DE JONG; voor Bunschoten bij den Heer K. LUTTINK, Kzn. Binnen eenige dagen verschijnt de ALMANAK P r ij s 10 cents, en zal verkrijgbaar zijn bij den Boekhan delaar A. M. SLOTHOUWER. heeft de eer de ontvangst eener groote collectie BLOEMEN, BOU- QUETTEN, PLANTEN en vele artikelen voor te berichten.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3