Amersfoort in 1898? Langestraat had weggebroken en een over dekte groente- en botermarkt had opgericht. Ook St. Joris kwam nu veel beter uit nu al de huisjes die er tegen aan stonden wegge broken waren. Yerder zag ik dat al de kleine straatjes en stegen, die ik als armoedige buurten gekend had, plaats gemaakt hadden voor breede straten met winkel en woon huizen en dat voor de arbeidende klasse aan den weg naar Leusden eene geheele buurt gebouwd was, naar het model der woningen van de algemeene bouwmaatschappij. Aan de andere zyde, langs de Eem zag ik een aantal fnbriekssclioorsteenen en besloot daaruit dat er vele fabrieken waren opge richt. Volgens zeggen van mijn ouden vriend was dit ook werkelijk het geval en ontston den er na het bevaarbaar maken van de Eem verscheidene spinnerijen en weverijen met de noodige bleekerijen, én zelfs een machine fabriekje en een broodfabriek. Het bleek hoe langer hoe meer, zeide hij, dat Amers foort voor industrie zeer gunstig gelegen was en voor de mingegoede bevolking was het een heerlijke uitkomst geweest. Bedelarij be stond niet meer en door al de goede voorzor gen die er genomen waren, zoo wat verbree ding van nauwe straten betreft als met be trekking tot rioleering en het verschaffen van drinkwater, overal had ik in de stad al flinke pompen met heerlijk water opge merkt, was er geen gezonder stad in het geheele land. Naar mijn oude vriend vertel de, had het in den aanvang wel eenige moeite gekost om die nieuwigheden in te voeren, doch door de krachtige houding van het gemeentebestuur en do medewerking van de sedert de opening van den Ooster spoorweg steeds toenemende bevolking, was men in staat geweest in korten tijd alles tot stand te brengen wat ik met zooveel verba zing aanschouwde. Terwijl ik over dit alles nadacht kwam ik tot de overtuiging dat ik droomde, want ik was toch niet plotseling zooveel ouder ge worden. Mijn vriend scheen mijne gedach ten te raden althans hij vroeg mij of ik niet moe was en naar huis en de vrouw ver langde. Op mijn bevestigend antwoord, drukte hij mij een papiertje in de hand, pakte mij bij den kraag en wierp mij zonder complimenten van den toren. Toen ik neerkwam was het pikdonker en bevond ik mij op den Galgenberg, terwijl het juist van den toren elf uur sloeg. Het papier tje had ik echter in de hand, en ik heb dus niet gedroomd; daarop stond: AMERSFOORT, 6 DECEMBER 1873. Benoemd tot mederegent van het gesticht der armen Poth te Amersfoort: de Heer P. Schuijt, en tot secretaris-penningmeester van de Afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch-Genootschap van Landbouw en Kruidkunde: de Heer J. Keijser. Z. M. heeft op verzoek, eervol ontslag verleend, te Njjkerk, aan R. G. S. baron van Rhemen van Rhemenshuizen, als 2e luit. a la suite; Bij kon. besl. is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te 's Hertogen bosch J. Scheltema, thans te Wijk bjj Duur stede; Tot secretaris van de Waterschappen Zeist en de Bisschops wetering is benoemd, de Heer H. M. van der Mersch te Zeist. Nog was op de voordracht gesteld de Heer Jhr. A. T. M. van Asch van Wijck aldaar. De Tombola, van wege het Bestuur der Amersfoortsche Afdeeling van het Nederl. Schoolverbond door de bekende Commissie georganiseerd, werd heden voor het publiek opengesteld. Vele personen, van allerlei rang en stand, maakten van die gelegenheid gebruik, en de Commissie mocht de voldoe ning smaken dat zoowel de ten toon gestelde prijzen als de wijze van étalage aller tevre denheid wegdroegen. Evenals ten vorigen jare is de groote zaal van Amicitia in twee helften gescheiden, de eene bestemd voor de kinderen die recht op eene belooning heb ben, de andere voor de Tombola zelve en het publiek. In de laatste helft zijn vier groote tafels geplaatst in den vorm van twee T's, waarvan een bestemd is voor de pjijzëh uit te reiken aan de jongens, en een voor de meisjes. De tafels zelve zijn sierlijk met vlaggedoek gedrapeerd, en op de tafels staan vier chassinetten met de volgende opschrif ten: »Nederlandsch Schoolverbond." Af deeling Amersfoort." »Voor getrouw school bezoek. 6 December." en i>Opvoeding. Onderwijs. Licht. Leven. Volksbeschaving^ Volksverëdeling." Morgen (Zaterdag) geschiedt de trekking. Aanvang 1 uur. De 415 prijzen zijn bestemd voor: 332 leerlingen van de Stads-Armen- school (nl. 170 jongens voor de dag- en avondschool, 154 meisjes van de dagschool, en 8 meisjes van de naaischool; voorts 54 leerlingen van de Diaconieschool (34 jon gens en 20 meisjes), en eindelijk 29 meisjes van de school van de Damesloterij, te zamen 204 jongens en 211 meisjes, of 415 leer lingen. Hedenavond 4 Dec.'is alhier in het huis van arrest gevankelijk binnen gebracht ze kere A. Aalten, woonachtig te Utrecht, ver dacht van verwonding toegebracht aan een O O ander persoon te Baarn. Na daartoe van de zyde van andere Recht banken te zijn aangezocht, heeft ook de Ar- rondissements-Rechtbauk te Amersfoort voor eenigen tijd een verzoek om tracte- mentsverhooging aan Z. M. den Koning ingediend. De Heer O. Scheltus van Leusden vierde Zondag 11. zijn 25 jarig huwelijksfeest, en heeft bij die gelegenheid de kinderen in het Burgerweeshuis, de verpleegden in het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis en in het her vormd diaconie oude vrouwenhuis feestelijk en mild onthaald. Uit Harderwijk bericht men aan de N. A. Ctdat met de driehonderd vrijwilligers die aldaar vertoeven om op 6 Dec. met de Madu ra en de Cosmopolict naar Java te vertrek ken, het getal van 3000 voltalig is, die se dert het uitbreken van den oorlog met Atchin in dienst getreden en overgevoerd zijn. Personen van allerlei slag zijn er onder, zoowel de Duitsche Graaf en Freiherr als de Fransche communeman en Zwitsersche bergbewoner. Vreerad zegt de schrijver is het dat ons gouvernement deze parias der maatschappij het handgeld vau f200 uitkeert en ze daarna nog de meest volledige vrijheid geeft om te gaan waar zij willen. Dat niet allen heengaan om niet terug te komen, kan alleen daaruit verklaard worden, dat zij niet weten waarheen. Hun vaderland is voor hen gesloten; en wellicht wacht ook in andere landen de rechter op hunne komst. Sommigen hebben toch van de vrijheid ge bruik gemaakt om goed gevoed, gekleed en met f 200 in den zak ons gastvrij land te ver laten. Enkelen hebben zelfs dit herhaalde malen gedaan; een Lotharinger, die als Mar tin zijn handgeld had ontvangen, en daar mede was weggeloopen, kwam als Lcfebure weer terug en ontving op nieuw het hand geld, dat hij deze maal echter niet over de grenzen mocht brengen, daar hij in de infer- merio door een oppasser herkend werd, 't geen de zaak aan het licht bracht. Een ander ging met zjjn handgeld naar Parijs, zond van daar uit zijne kleederen aan den commandant van het werfdepot terug met een vriendelijk schrijven, waarin hij de zen beleefd bedankte voor de genoten gast vrijheid en het verkregen handgeld. Wij haasten ons er bij te voegen, dat deze be leefde heer een hollander was, opdat zij, die overal nationalen roem in zoeken, zich ook in dezen beleefden landgenoot kunnen ver heugen. Dit detachement suppletietroepen, sterk 300 man, waaronder 20 onderofficieren, zal, blijkens later bericht, eerst 8 December naar het nieuwe diep vertrekken, om dien dag aldaar te embarkeeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Madilra. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger E. Heek, onder medegeleide van den Ion luit. der inf. U. H. L. Himpe, de 2e luits. der inf. W. Dumortier en J. J. S. Van Kempen, den 2n luit. der art. K. G. A. Ve- mer, en de 2e luits.-kwartierm. H. L. Diecke en F. L. J. De Jeer, allen van het O.-I. leger. Kapt. Heek, de le luit. Himpe en de 2e luits. Dumortier en Van Kempen, keeren van verlof naar Java terug. Met voormeld stoomschip zal ook de offic. van gez. 2e kl. E. de Wolff zijne bestem ming naar Indië volgen. - In ons nummer van 23 Augustus 11. deel den wij een bericht mede omtrent een dief stal van een paard, ten nadeele van S. Boer, nabij Weesp't bericht eindigde: »de dief is niet meer gevonden". Het N. v. d. D. deelt hieromtrent thans het volgende mede: Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat het slot thans zou moeten luiden»de dief is gevonden". Na lezing van ons bericht toch heeft de brigadier der rijksveldwacht J. Kolber, te Amersfoort, nasporingen in het werk gesteld, en, naar hij ons meldt, is het hem in vereeniging met den brigadier majoor te Utrecht, den 25n Nov. 11. gelukt den persoon in quaestie op het terrein van den Ooster-spoorweg te Utrecht, te arres teeren, van waar de man naar Amsterdam is overgebracht. Hij heeft langen tijd in de omstreken van Amersfoort onder allerlei namen en onder verschillende titels rondge zworven, waaraan vooreerst nu wel een einde zal gemaakt worden. VERGADERING van den Raad der gemeente Amers foort op Dinsdag, den 9. December 1873des na middags ten écn ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel tot verkoop van den grond der Ned. Israc- lietischc begraafplaats aan het Kerkbestuur dier gemeente. 2. Voorstel tot wijziging van het reglement voor het bcurtvecr op Amsterdam. 3. Missieve van den Majoor-Kommandant in de elfde Genie-stelling tot het in gebruik afstaan van grond voor het bouwen van een ziekenstal. 4. Tweede aanvullings-kohier van den hoofdclijkcn om slag over 1873. 5. Voorstel tot wijziging der jaarwedden van Ambte naren ter Secretarie, in verband met eene reorganisatie. 6. Benoeming van twee leden voor het burgerlijk armbe stuur, wegens periodieke aftreding der lleercn M. van Beek en B. W. van Burgsteeden. 7. Idem van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wegens periodieke aftreding van den Heer Dr. L. C. E. E. Fock. 8. Idem van een lid der plaatselijke schoolcommissie wegens periodieke aftreding van den Heer A. J. Bos. 9. Idem van leden der commissie van fabricage. 10. Idem van eenen curator der latijnsche scholen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 8. DECEMBER nanst. 's namiddags van halftwee tot halfdric, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebben den zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondcrgcteekcndcn, en bij de verdere leden van het be stuur de hecren B. E. Herschel, VV. A. Croockcwit, Jhr. Mr. II. J. L. van Sassc van Ysselt en W. Maas Gecsteranus. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 8 December e.k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 26 Nov. Aaltje Waunink, geb. Daatselaar, d. 28. Maria van Mou- rik, geb. Kok, z. 29. Johanna de Vos, geb. van der Veer, d. 30. Johanna Kooij, d. 1 Dec. Aartje van Binnendijk, geb. Gerritse, d. 3. Gersina Vitskie, geb. van der Horst, z. Ondertrouwd: 27 Nov. Gerrit Kraats met Antonia Veenendaal. Gehuwd: 3 Dec. Johannes Christiaan Kreuzer met Hendrika van Lummel. Overleden: 27 Nov. Albertus Westhof, 18 md. 27. Barend van Eijs, 52 jr. geh. met Elsje Grootveld. 29. Andries Collee, 2 jr. en 5 md. 30. Wijmpje Roest, 63 jr. en 11 md. wed. Jacob Hoksbergen. Jan Wijnands, 2 jr. en 11 md. Wandert Jag- tenberg, 66 jr. wedr. van Aartje Hopman. 2 Dec. Frederik Frederikse, 78 jr. wedr. van Margaretha Hartskamp.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2