toegekend aan den kapitein van het reg. rijd. artillerie, Jhr. V. A. de Pesters. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot ont vanger der dir. belastingen te Ravenstein, K. J. Geij van Pittius, thans te Yeenendaal, en tot griffier bij het kantonger. te Harder wijk, met ingang op 15 dezer, Mr. H. C. M. van Westerloo, adv. te Amsterdam. Tot secretaris van het Waterschap de Biltsche en Zeister Grift is, in plaats van den eervol ontslagen heer F. J. Beeftink, be noemd de heer Mr. P. J. Hooft Graafland te Zeist. De opbrengst van den Nederlandschen Centraal Spoorweg bedroeg over de maand Novemberjl. f47,651,83 tegen f38,429,98, in die maand van 1872. Van de le Januari tot ulto November 1873 was de opbrengst f 582,379,22, of f75,845,63 meer dan in ge lijk tijdvak van 1872. De persoon van A. Aalten, waarvan wij in ons vorig nommer de overbrenging in het huis van arrest alhier vermelden, wordt ver dacht verleden week in een herberg te Baarn twist te hebben gekregen met zekeren arbeider J. üks en aan dezen eene ernstige wond in den hals te hebben toegebracht. De verwonde, die te Utrecht verpleegd wordt, neemt weder in beterschap toe. Zijn op vele plaatsen de schoolkinderen op den Sint-Nicolaasdag op allerlei wijzen ont haald en bedacht, ook Amersfoort kan zich beroemen op uitstekende wijzeden ijver der kleinen te hebben aangewakkerd en anderen daardoor tot navolging te hebben opgewekt. Het feest ging uit van en werd gegeven door de daar ter stede gevestigde Afdeeling van het Nederl. Schoolverbond, en mocht in de ware beteekenis van het woord een kinder feest genaamd worden. Zooals wij uit ons vorig nommer weten, namen 415 kinderen, die niet meer dan 20 maal in het laatste half jaar de school verzuimd hadden, deel aan de trekking van de door het Bestuur der Afdee ling georganiseerde Tombola, omtrent welks inrichting aan de Commissie van uitvoering allen lof toekomt. Eveneens weten wij dat die trekking geschiedde in de zaal der Socië teit Amicitia, daartoe even als ten vorigen jare met de meeste bereidwilligheid door het Societeits-bestuur afgestaan. Met een gelaat glanzend van genoegen traden de kleinen ten een uur de zaal binnen, en wierpen blik ken vol hoop op de rijk met prijzen voor ziene tafels. Midden in stond nog een tafel, opgestapeld met St. Nicolaasgebak, die niet het minst de jeugdige begeerte opwekte. Middelerwijl boeide de Heer Dr. Pijzei de aandacht door zijn verdienstelijk pianospel, hetwelk liij gaarne tot opluistering van het feest, op verzoek van het Bestuur ten beste gaf. Nadat de kinderen onder toezicht van hunne onderwijzers in de zaal vereenigd wa ren, sprak de President Ds. Kalff in eene sierlijke en boeiende rede eenige bevattelijke en toepasselijke woorden tot de jeugd, woor den van opwekking voor nu en het vervolg, en waarbij hij kortelijk het doel van dit feest uiteenzette. Uit naam der kinderen bedankte de hoofdonderwijzer Verwey (in plaats van den Heer Mühring, die wegens ongesteldheid de plechtigheid niet kon bijwonen) voor deze toespraak, en bracht in hartelijke bewoor dingen dank en lof aan de afdeeling van het Schoolverbond. Daarop begon de trekking, telkens een jongen en een meisje te gelijk, en elk kind ging blijde huiswaarts met den te beurt ge vallen prijs en een groot stuk St. Nicolaas. Werd een der mooiste prijzen getrokken, dan daverde de zaal van toejuichingen, wel een bewijs met welk eene belangstelling het talrijk publiek, zoo Heeren als Dames, dit feest gadesloeg. Maar het was den ingezete nen van Amersfoort niet alleen te doen om het zien van al die blijdschap, door hunne belangstelling zoowel door persoonlijke als door het verschaffen van zoovele milde bij dragen in geld en voorwerpen hebben zij ook getoond prijs te stellen op hetgeen men nog niet ziet, namelijk dat alleen door het ge trouw schoolgaan en het dientengevolge ont vangen van onderwijs beschaving en voor uitgang van deze kinderen te verwachten is. In de 2e volksvoordracht, 11. Woensdag gehouden, trad eerst als spreker op Dr. Kru- seman. Hij begon met de stelling, dat gelijk men in vroeger dagen de geheimen en raad selen der natuur had zoeken te verklaren door allerlei beschouwingen, die men uit zich zei ven putte, men ia den nieuweren tijd een anderen en beteren weg had ingeslagen, dien van de natuur zelve te bespieden, en zich tot haar zelve te richten, om het ant woord te verlangen op vele vragen. Zoo zou hij thans zijnen hoorders doen zien, wat skokend water" ons te leeren geeft. Op eene duidelijke wijze wees hij aan, wat daarbij plaats had, van waar zulks kwam, en tot welke gevolgtrekkingen zulks leidde, het geen hij door verscheidene treffende proeven bevestigde. In de pauze droeg de heer Wouters, onder begeleiding van het piano spel van den heer Pijzeieenige schoone zangstukken voor, waarna de heer Mans- sen op een boeiende en welsprekende wijze de keurige novelle van den heer J. J. Cremer voordroeg, getiteld: »Het Kruuzemuntje." Men deelt ons mede, dat de uitslag der aanbesteding van granen, ten dienste der garnizoens-bakkerij te Amersfoort, gehou den den 5en Dec. jl., is als volgt: Deleve ring der Pruisische rog is gegund aan A. Mol te Utrecht a f9,69 per Hectoliter; ter wijl de roode tarwe a f 12,98 en de zeeuw- sche tarwe a f 11,59 zal worden geleverd door J. Hooghwinkel te Gorinchem. Zondag e.k. zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche Kerk geleid worden door Ds. Zwart, predikant te Valkenswaard. Donderdag avond werd in de vergadering van het Departement Amersfoort der Maat schappij: »tot Nut van 't Algemeen," de vacature in het Bestuur van de Spaarbank, voortdurende door het bedanken van den Heer Mr. H. Croockewit, aangevuld door de benoeming van den Heer W. L. Scheltus. In de vorige week hebben alhier 8 a 10 bekeuringen plaats gehad wegens het ge bruiken van den ouden el of van niet behoor lijk geijkt gewicht. De Centraalspoorweg-Maatschappij heeft de gelegenheid voor het koopmansgoederen- vervoer van Utrecht naar Amersfoort ook nog behalve op den morgentrein opengesteld op den avondtrein, waarmede zij een groo- ten dienst heeft bewezen. Dat het der Hollandsche Spoorwegmaat schappij ernst is om den Oosterspoorweg, wat de lijn AmsterdamAmersfoort en zij tak HilversumUtrecht betreft, met 1 Mei 1874 in exploitatie te brengen, blijkt o. a. daaruit, dat zij op de geheele lijn reeds wachthuizen en seintoestellen laat plaatsen en tot het maken van gebouwen en eenige andere werken voor het hulpstation aan den Oosterdoksdijk te Amsterdam besloten is. De aanbouw van het station voor dien spoor weg te Utrecht is reeds zoover gevorderd, dat het deze week onder de kap zal komen en men met het binnenwerk een aanvang zal maken. Buitendien is men nog met den meesten ijver op de aangelegde baan in Ab- stede bezig om sloten te graven tot ophoo ging der spoorbaan. Een voldoende voor raad materieel, waaronder stalen spoorstaven voor de stationspleinen (het eerste voorbeeld van dien aard in ons land) is reeds aange voerd en geeft een waarborg te meer voor het in exploitatie brengen met 1 Mei 1874. U. D.) Door de Holl. Spoorweg-Maatschappij is aanbesteed het maken van werken van tijde- lijken aard, bestaande in een gedeelte aar- denbaan met kunst- en eenige andere wer ken tusschen de sluis van het Oosterdok en den St. Anthoniedijk te Amsterdam. Minste inschrijver de heeren M. Deutekom en W. Goedkoop Dz., voor f 54,747. Al de kinderen aan de openbare scholen te Zeist en Austerlitz, een gehucht tot eerst genoemde gemeente behoorendet zijn op St. Nicolaas feestelijk onthaaldwaartoe de hoofdonderwijzer aan de openbare school te Zeist eene lijst bij de ingezetenen had laten circuleeren. De kinderen van die beide scholen hebben te zamen f 106,24 bijeen ge bracht voor het kindergeschenk aan Z. M. den Koning. De commissie, die zich te Harderwijk ge vormd heeft, om ook de deelneming aan de nationale feestviering in Mei e. k. te bevor deren, is samengesteld uit de heeren Mr. D. van Meurs, Majoor Wilhelmi, J. D. C. C. W. de Mol, Mr. C. G. H. Smits, R. Veen Valck, Mr. A. W. Hoeth, Mr. van der Boon Mesch, Dr. van Bleeck van Rijsewijk, J. Poolen, kapitein Sas, luit. van Vlierden, J. Wedding, H. Makkink, H. van de Weijer en M. H. de Jongh. Naar men verneemt zullen na Nieuwe jaar de buitengewone wervingen voor het koloniale werfdepot te Harderwijk ophou den, als zijnde alsdan voldoende troepen ter suppletie naar Indië gezonden. Men zal dus waarschijnlijk beginnen met het aanwerven voor de Ind.-brigade, op de daarvoor vast gestelde voorwaarden U. D.) In de afgeloopen week zijn te Harderwijk een 4tal vreemdelingen (Franschen), die poogden te deserteeren, en reeds in burger- kleeding op weg waren, aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht. Bij hunne arrestatie, die niet zeer gemakkelijk was werden bij hen gevonden een geladen revol ver met zes loopen, een pistool, een mes, 't best te vergelijken met een sikkel, en een, zeer geschikt voor inbraak, voorzien van zaag, boor etc. In den loop der vorige week zijn te Nijkerk door een sigarenfabrikant te Amersfoort ongeveer 30,000,2 kilo's Zand- en Aardgoed, gewas 1873, gekocht tot den prijs van f25 a f26 de 100/2 kilo's. De gewone koopers blijven nog steeds ge retireerd, terwijl het meerendeel der planters nog steeds ongenegen blijft het ondergoed afzonderlijk te verkoopen. In oude tabak geen handel. Aan de talrijke Amersfoortsehe vrienden van wijlen Mr. H. P. Hoog, in 43-jarigen ouderdom den 26 Nov. 11. te Nijkerk overle den, zal het niet onwelkom zijn te lezen wat omtrent den overledene in de laatste Nij- kerksche Courant is opgenomen Maandag jl. werd zijn stoffelijk overschot ten grave geleid door de leden zijner familie en een achttal zijner meer bijzondere vrien den alhier. In het sterfhuis teruggekeerd werd een hartelijk en opbeurend woord ge sproken door Ds. Carp, predikant te Middel burg, oom van den overledene, en een diep gevoeld woord van dankbetuiging door een zijner broeders. Zijn verlies is vooral zwaar voor zijne hoogbejaarde moeder, die reeds zoo treffend werd beproefd door het overlijden van haren echtgenoot. Ook zijne broeders en overige bloedverwanten verliezen in hem veel, als mede zijne vrienden, evenzoo deze gemeente en zoo velen, die bij hem hun recht zochten. Hij was iemand, die nooit zich zeiven zocht, maar die gaarne anderen een genoegen deed of tot hun bestwil raad gaf; hij had een op recht karakter. Als kantonrechter was hij onpartijdig en strikt rechtvaardig, zonder aanzien des per- soons waar hij moest straffen of recht spre ken hij was een vrederechter in de ware be teekenis van het woord zoo dikwijls hij door overreding moeielijkheden kon wegnemen gerezen tusschen belanghebbenden met te genovergestelde inzichten. Als raadslid nam hij de belangen der ge meente getrouw waar en was steeds met ijver voor de bevordering van haren bloei bezield. Aan al de werkzaamheden, die hem als lid van vele commissiën werden opgedragen nam hij met ambitie en ingenomenheid deel, terwijl zijn advies, als eenig in den Raad zit ting hebbend jurist, zeer dik'.vijls door de Raadsleden op prijs werd gesteld. De Voor- zitter herdacht hem dan ook in de Raadsver-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2