Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 19 Maart 1878. BURGERLIJKE STAND. SPAARBANK. Mr. J. van der Leeuw, President. J. Apeldoorn, Penningmeester. J. C Leinweber, Secretaris. vriendschappelijken voet te komen, welke wenschen omtrent Polen ook aan den keizer van Rusland zoude zijn mede gedeeld. Een Zuid-Duitsche mogend heid (Beijeren zoude als bemiddelaar werkzaam wezen. We vergaten tot nog toe melding te maken van de oproerige houding welke de Zwitsersche garde in het Vatikaan te gen den paus heeft aangenomen; deze heeft dan ook besloten deze overbodige soldeniers, een overblijfsel van wereldlij ke verlangens van vroegere pausen, lang zamerhand af te danken. Ook schijnt hij de voorgewende gevangenschap van zijn voorganger te willen opgeven, en den zomer door te zullen brengen in het zomerpaleis Castel Gandolfo. Men meldt dat zich een heftige caSnarilla heeft gevormd om den paus te dwarsboomen, waar deze wat al te ver mocht willen gaan in vredelievendheid. Anderen echter blij ven in hunne meening dat de geest dier berichten onjuist, de vredelievendheid slechts schijn is. Wat de binnenlandsche aangelegen heden van Frankrijk betreft, de regee ring heeft er twee schitterende triomfen behaald. De wet op den staat van beleg en die op het overnemen door den Staat der kleine spoorlijnen, zijn met groote meerderheid doorgegaan. De poging der Bonapartisten cum suis om den president het recht te geven den staat van beleg af te kondigen, wegens zekere niet dringen de beweegredenen, is volkomen mislukt. De partij der rechterzijde in den Senaat kan als gebroken beschouwd worden, terwijl dan ook op aandringen van Gam- betta de wet op de middelen in haar ge heel in de kamer zal worden behandeld. De-Senaat heeft van de begrooting der uitgaven, de hoofdstukken voor Justitie en BuitenlandscheZaken goedgekeurd. In Zweden en Noorwegen heeft de Storthing (kamer van vertegenwoordi gers) een belangrijk besluit genomen. Men weet dat de Luthersche eeredienst aldaar staatsgodsdienst was. Met 88 te gen 22 stemmen is men overgegaan tot invoering eener algemeene vrijheid van godsdienst, uitgezonderd voor ambtena ren, ministers en rechters, welke uitslui tend de Luthersche godsdienst zullen moeten belijden. Over het recht der parlementaire commissie voor de belastingen is tusschen kamer en regeering een hevig conflict ontstaan. Men spreekt van een in staat van beschuldiging stellen van het ministe rie Stang. Uit Noord-Amerika wordt gemeld dat de kwestie der zilverwet een veel diepere beteekenis heeft dan sommigen eerst meenden. De zoogenaamde zilverpartij zoude niets meer of minder zijn dan de uitdrukking eener animositeit, welke tus schen de Westelijke en Zuidelijke staten eenerzijds en de Oostelijke en Noorde lijke staten anderzijds zoude bestaan. In het Huis van vertegenwoordigers is onlangs een voorstel onderzocht tot in stelling van een soort van driemanschap, bestaande uit drie Presidenten, van welke een door het Oosten, een door het Wes ten en een door het Zuiden zouden geko zen worden. Dit alles drukt zeer op den Bessie boog blozend haar hoofd en deed of ze met ijver aan de bloemenlrook. Toen zij weer opkeek ontmoetten haar oogen den blik van den jonker, die haar de kleur naar de wangen joeg. Bessie," zei hij, »is het antwoord nog steeds hetzelfde?" »Ik moet terug, naar Grootmama 1" was al wat ze antwoorde en weg vloog ze, zoo vlug ze maar kon. Thuis komende vond zij een brief en denkende aan Julian brak ze hem bevend open. Hij was niet van hem, maar van een vriendin. Zonder interest las Bessie de eerste pagina, maar op de tweede stond het een en ander dat haar aandacht trokl Clara Duney gaat trou wen. Kom je ook over? Ik ben bruids meisje. O, Bessie, ik krijg zoo'n beelde rige rose japon met witte tullel En de bruigom is een perfecte Adonis en zijn handel en het schijnt tegenwoordig in de vereenigde Staten alles behalve couleur de rose te zijn. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van ,'s rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier no. 7 van de personeele belasting over het dienstjaar 1877/78 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 21 Maart 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan H. J. VLUG, handelende onder de firma H. J. VLUG Co. en zijne rechtverkrijgenden vergunningis verleend om eene drogerij vail sigaren opterich- ten in het perceel, alhier gelegen op den Hof, wijk F, n°. 319, bij het kadaster be kend onder sectie E, n°. 2307 (gedeelte lijk). Amersfoort, den 18. Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 21. Maart 1878. In de laatste zitting van den Gemeen teraad heeft de Heer Mr. F. H. van Per sijn verklaard, zijn ontslag te nemen als lid van die vergadering. Schoon wij het betreuren, dat de Raad daardoor een be kwaam en ijverig lid verliest, moeten wij toch het besluit van den Burgemeester in alle opzichten billijken. Slechts in zeer kleine plaatsen toch is het wenschelijk. dat de voorzitter van den Raad tevens als lid in dit lichaam zitting heeft, want dik wijls is de burgemeester daar de eenige, die de vereischte kennis en ervaring be zit. En schoon de letter der wet die com binatie ook in grootere plaatsen niet ver biedt, met den geest der wet is zij onge twijfeld in strijd. De burgemeester, die zich tegenover den Raad op het meer vrije en onafhankelijke standpunt plaatst, en uitsluitend voorzitter blijft, behoeft daar om niets van zijn invloed te verliezen, zoo zal het ook hier wel zijn. En wanneer dan de keuze van een opvolgor van Mr. van Persijn eene gelukkige blijkt te zijn, zal onze gemeente zelfs reden hebben om den Heer burgemeester dankbaar te zijn voor zijn genomen besluit. Door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is Maandag aanbesteedhet onderhoudswerk van de openbare bestrating gedurende de laat ste 3 kwartalen van 1878; minste inschrij ver de heer T. van Daal te Amersfoort vader is schatrijk. Hij heet Julian Rich en iverder las Bessie niet, want de brief viel haar uit de handen en een akelig gevoel van volkomen verlatenheid be kroop haarl Dat kon niet waar zijn! Maar, ja, het stond er en er volgde nog heel veel over Julian's geld en Julians schoonheid en zijn liefde voor zijn bruid en haar verba zend geluk. - Arme Bessie! En groot moeder plaagde haar den geheelen dag en meende dat ze wel nooit weer naar Goldthwaite's huis zou gaan. Maar dat wist de jonker beter, die nog dienzelfden avond een brief ontving, die sporen droeg van tranen en waarvan de laatste zin was: sik zal mijn best doen om een trouwe gade voor u te wezen. Bessie Palmer." (Slot volgt.) a f 0,24 voor den vierkanten meter verpacht: het grasgewas over 1878, 1879 en 1880 van het jaagpad langs de Eem, dijken enz., aan den heer P. Kuijer te Baarn voor f151 per jaar. verhuurd het onderstuk van het ge bouw genaamd het St. Agatha klooster, voor drie jaren aan den heer G. B. Gys- berte te Amersfoort, voor f 29 per jaar. Voor de lichting der nationale militie van 1878 ziju te Amersfoort ingeschreven 113 jongelingen, van welke ter zitting van den militieraad Vrijdag jl rechtop vrijstelling verkregen 8 personen, die zich reeds vóór hunne inschrijving als vrij williger iu dienst bevonden bij de land- of zeemagt, 31 wegens broederdienst, 17 eenige wettige zoons, 2 die de gevorderde lengtemaat van 1.550 meter missen, en 6 wegens ligchaamsgebreken. De overige 49 lotelingen zijn voor den dienst aange wezen. Het door den gemeente te leveren aandeel over 105 ingeschrevenen (de voor melde 8 vrijwilligers worden bij bereke ning van het aandeel niet medegerekend) bedraagt 38 manschappen, waaruit volgt, dat 11 lotelingen, namelijk 91, 94,95,100 tot 103, 106, 108, lli, 112 en 113 (de daar tusschen liggende nummers ziju ge trokken door lotelingen, die om verschil lende redenen zijn vrijgesteld) buiten op roeping blijven, ten ware een of meer der voor deu dienst aangewezenen, bij herkeu ring of binnen den daartoe bij de wet ge stelden termijn van vier maanden na hun ne inlijving ongeschikt mogten worden bevonden. (Utr. D.) Ook de Heer van Rootselaar alhier is benoemd tot lid van het Historisch Ge- nooischap te Utrecht. Door den Kantonrechter te Amers foort zijn op 13 Maart jl. 26 veroordee lingen tot verschillende geldboeten uit gesproken, wegens overtredingen der wet op de ijk der maten en gewichten. Van de algemeen gezochte Gedichten' van den Schoolmeester is een volksuit gaaf verschenen tegen den hoogst gerin gen prijs van 75 Cents. Zij vallen thans met recht onder ieders bereik. Voorzitter Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 14, later 15 leden. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. De heer Nedermeijer ridder van Rosen thal door den Secretaris binnengeleid, legt in handen van den Voorzitter de ge vorderde eeden af en neemt zitting als lid van den gemeenteraad. Aan de orde is het rapport der school commissie betreffende het lager onderwijs voor meisjes, met de rapporten der beide afdeelingen, die eenparig zich vereenigen met het door den burgemeester in zijn voor stel daaromtrent aangegeven denkbeeld om, in afwachting van de nieuwe onder wijswet, vooralsnog geene beslissing te nemen, doch inmiddels door aanstelling van een hulponderwijzer te voorzien in de behoefte aan uitbreiding van het hulpper soneel aan de openbare school voor ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs. De heer Visser schaart zich aan de zijde der meerderheid van de tweede aldeeling, die de gelegenheid voor onderwijs aan meisjes onvoldoende acht en de oprichting van eene openbare school verlangt; spre ker drukt voorts den wensch uit dat bier toe zoodra mogelijk de noodige maatrege len door Burg. en Weth. genomen wor den. Daarop wordt overeenkomstig de conclusie der afdeelingen met algemeene stemmen besloten. De staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag en honden belasting over 1876 worden met eenpa rige stemmen goedgekeurd, respektieve- lijk tot een bedrag van f 645.861/, en f 179.10. In de rapporten der afdeelingen wordt de aandacht van Burgemeester en Wethouders gevestigd op de enkele per sonen die bij strengere vervolging hunnen aanslag vermoedelijk zouden betalen. Ingekomen zijn: een verzoekschrift van 22 schippers om tegemoet te komen aan hunne bezwaren tegen de heffing van vuur-, haven- en tongeld. Ter Secre tarie. De voorzitter verklaart zich bereid, zoo geen ander lid daaraan eenig voorstel ontleent, dit zelf te doen in de eerstvol gende vergadering. Een schrijven van den heer Mr. F. n. van Persijn, houdende mededeeling dat hij als lid van den gemeenteraad ontslag neemt. Hoezeer hij steeds met genoegen zitting nam in 'sraads vergadering, en het vertrouwen der burgerij, die hem bij her- baling tot lid van den raad verkoos, op hoogen prijs stelt, voegt de heer van Per sijn aan dit bericht toe dat hij 't aan het hoofd der vergadering staande, voor de gemeente van groot gewicht acht dat hij, als burgemeester, ophoudt lid van den raad te zijn. Voor informatie. Voorstel van den burgemeester om een erediet van hoogstens f70 te verleenen om daaruit brandhoorns en signaalfluiten te kunnen aanschaffen, in vervanging van de ondoelmatige brandklep der nachtwa kers.Te behandelen in de volgende ver gadering. De voorzitter deelt mede, dat gisteren in het openbaar is aanbesteed het onder houd van straten gedurende de laatste ne gen maanden van 1878, voor 24 cents per vierk. meter, verpacht het grasgewas van 't jaagpad over drie jaren, voor f 151 's jaars, en verhuurd het onderstuk van het St. Agatha-K looster voor drie jaren, tegen f29 per jaar, enten slotte dat de benoeming tot lid der Commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs is aan- geuomen door den heer Rolaudus Hage- doorn, alsook die van den heer Kok tot lid der schoolcommissie. Yoor informatie. Geboren: 16 Maart, Johannes, z. van Johannes van der Velden en Petronella Hof. Wouterus Josephus Hermanus, z. van Wouter Poort en Maria Fakkert. Maria, d. van Willem Vlijm en Gerritje van de Pol. 17. Tljeodora Maria, d. van Theodorus van Gemert en Mechelina Jans sen. 18. Gijsberta, d. van Casper van Mierlo en Catrina Veldman. 19. Loui sa, d. van Willem Abelraan en Cornelia Hesselina de Ruiter. Willem, z. van Aalt van den Brink en Petronella van den Hoek. Anna, d. van Jacobus Brom en Selia van Ree. Emma Franziska Caro lina, d. van Willem Frederik Wolvers en Dorothea Emilie Heuss. 20. Cornelis Hendrik, z. van Dirk Teunis de Gans en Grietje Klein. Sander, z. van Hendrik Overeem en Elisabeth van Ansen. Ondertrouwd21 MaartHendrik Hamming en Jacoba Maas. Gehuwd20 Maart, Salomon de Zoete en Elsje Klein. Overleden: 16 Maart, Jacoba Cirkel, 16 m. Bartje Willemse, 10 jr. Jo hannes Lambertus Huurdeman, 3 in. 17. Antonetta Geertruida Frederiks, 39 jr., weduwe van Hermanus Ouwerkerk. 19. Jacob Lablans, 43 jr. echtg. van Gerarda Elisabeth van den Berg. Wil- helmina Dirkse, 12 m. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 25 Maart e.k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot x ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 25. MAART aanst. 's namiddags van lialftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockeuiit, M. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2