Dora "tapijten. TAPIJTEN, PIANINO. in Amicitia VOORSTELLING W. BOTHOF. Ks. MASTENBROEK Jr. TE AMERSFOORT. werklieden tegen het sehoolwet-ontwerp Kappeyne." Bij de verkiezing in het district Haar lemmermeer voor een lid der Tweede Ka mer is gekozen Mr. REEKERS, met 518 vnn de 997 uitgebrachte geldige stem men. Op den heer Bultman waren 326, op Dr. Wijnmalen 152 stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 1385. STATEN-GENERAAL. De hh. Reekers, als lid toegelaten, en Schimmelpenninck van der Oye hebben zitting genomen. Omtrent de te volgen gedragslijn be treffende de geloofsbrieven van den heer Diepen bestaat verschil van gevoelen. De meerderheid wenscht den minister uit te noodigen een herstemming in het distrikt Zevenbergen te doen plaats hebben; de minderheid is voor overlegging der stem briefjes. De heer van Kerkwijk heeft verlof ge vraagd en bekomen om op een nader te bepalen dag den minister van Waterstaat te interpelleereuwaarom de overeen komst met Rotterdam van 7 Februari niet is gesloten behoudens goedkeuring der wetg. macht. Nieuws uit verschillende plaatsen. Zaterdagavond is te Utrecht eene bij eenkomst gehouden van vertegenwoordi gers van een twaalftal vereenigingen of ka mers die tot het Ned. Rederijkersbond be hoorden, Het onderwerp van behandeling was de vaststelling van een reglement voor een Noord- en Zuidnederlandsch Re derijkers- en Tooneelliefhebbersverbond. Bet hoofddenkbeeld: vereeniging van Noord- en Zuidnederlandsche beoefe naars der Nederlandsche taal, is aangeno men. De zetel van het hoofdbestuur blijft te Utrecht gevestigd. Aan het station Elburg-Epe wordt een koffiehuis met stalling gebouwd. Aanne mer daarvan is de heer A. N. van Eek, al daar. Er was groote behoefte aan. Te Utrecht is op 86jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde generaal F. H. de Veye de Burine. Hij was in het be zit van het ridderkruis van de orde van den Ned. leeuw, het kruis van Waterloo, het Metalen kruis, het kruis voor langdu- rigen officiersdienst en de medaille van St. Helena. Uit het verslag van het Geneeskundig Staatstoezicht is gebleken, dat er 31 De cember 1876 in Nederland 729 apotheken en 126 drogistwinkels; dat dit getal in dat jaar was verminderd met 15 apotheken en 7 drogistwinkels, en in het geheel se dert de invoering der nieuwe geneeskun dige wetten, met 129 apotheken en 51 drogistwinkels. De N. R. Ct. meldt, dat gevankelijk naar Middelburg vervoerd is een secretaris van het armbestuur in een kleine ge meente van Zeeland. Hij moet zich aan valschheid in geschrift schuldig gemaakt hebben. In den afgeloopen nacht zijn uit het huis van arrest te Haarlem twee gevange nen, zekere Houwert en Roeper ontvlucht. Zij waren wegens ziekte in de ziekenka mer opgenomen, hebben een deur weten uit te lichten, zijn over een hoogen muur moeten klimmen en door den tuin van een naburigen bewoner moeten gaan om de straat te bereiken. In de stempels voor kantoorgebruik enz. is in den laatsten tijd een belangrijke verbetering gekomen, door de uitvinding van een Amerikaan, die India Rubber zoo danig heeft weten bewerken, dat het voor stempels ver de voorkeur verdient boven de tot dusver in gebruik zijnde metalen- Het geheim der bereiding van die ge- vulcaniseerde India Rubber-stempels is door Gebr. van Es te Arasterdam van dien Amerikaan gekocht en dezen brengen thans dit nieuwe product der nijverheid ouder een bepaald fabrieksmerk in den handel. Te Utrecht is een stukrijder uit de pro voost ontsnapt en spoorloos verdwenen. In den Ketelinond bij Kampen is door een visscbereeu zalm gevangenter zwaarte van bijna 30 kilo. Dezer dagen heeft onze letterkunde een gevoeligen slag bekomen. De bekende, door allen geliefde schrijver J. J. A. Gou verneur isniet overleden, maar, helaas! naar het krankzinnigengesticht te Deven ter vervoerd. 't Gingin'den laatsten tijd niet te best met Gouverneur, maar dat hem zulk een droevig lot te wachten stond, was haast niet te verwachten. We behoe ven wel niet te zeggen hoeveel in hem verloren gaatde naam Gouverneur wekte bij allen, ouden en jongen, een blijde ge dachte op, herinnert ieder aan zoo menig ernstig of guitig, maar altijd aantrekkelijk vers van zijne hand. Hij was een waar volksschrijver, die door het geheele land met graagte gelezen werd, en daarom zal het geheele land rouw gevoelen over zijn somber lot in den avond zijns levens. De onteigeningen ten behoeve van den spoorweg »LeideuWoerden" zullen binnen eene maand afgeloopen zijn. In het geheel zullen de onteigenings-kosten on geveer 11 ton bedragen. De opening der lijn voor het personen- en goedereu-ver keer wordt met October aanstaande ver wacht. Men zegt, dat de spoorweg van Soera- baja naar Passoeroean op 15 Mei a. s. zal geopend worden. De gouvern.-generaal van Ned. Indië zou daarbij tegenwoordig zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Als een bijdrage tot de geschiedenis van het parlementaire dorpsleven moge het volgende dienen In de Limburgsche dorpsgemeente W. was dezer dagen de Gemeenteraad verga derd en met allen ernst bezig over het doen van herstellingen aan kerk en toren te beraadslagen toen eensklaps de vrouw van een der wethouders de Raadzaal kwam binnenstormen, hare handen in de zij zette en de volgende monoloog tegen haren man begon Jannes wilste noe waal make das te na hoes komst J. is da veur de veers(vaars) en ich kan neet mit 'm geweerde en Willem oet Buchten steet mit de kar veur de deur 't hoes vol werk en doe gees dich hie aan 't gebazel ophouden, ich ge- leuf doe bis gek Jannes waat komt dich da bie oet? Alia npe, zit da maar neet te kieke en pak dich op en geer (gij) da broekt mich neet oet te lache ich heb na uuch (u) niks te vrage geer heb ge wis angers (anders) niks te doon, wee (als) da de gansche namiddag zitte te bazele en as geer oetgebazeld hebt zit er (zit gij) nog eve wies geer zurgt toch voor niks goods (goeds) in 't durp mit al uur geba zel en ich blief uuch goed derveur, dat Jannes neet mee hie zien tied kumt ver- zoeme veur niks en weer niksAlla Jan nes, wurt dich noe tied geen weurt (geen woord) komme." De arme Jannes stond op en volgde zijn wederhelft, waarop door den Burgemeester de vergadering al lachende werd gesloteu. Een loteling uit de gemeente M., die vrijstelling van den dienst der militie had verzocht op grond van slecht gezicht, was dezer dagen voor den militieraad versche nen, om door de deskundigen te worden onderzocht. Telkens wanneer hem een andere bril werd opgezet, deed een der doctoren hem de vraag, of hij daardoor lezen kon; doch steeds luidde het stereo type antwoord: >Nee meneer, 'k ken niks zijn." Eindelpk volgde de vraag: »Maar vrindje, kun je wel lezen?" en na het: Nee, schrieveu en lezen heb 'k nijt ge leerd," werd hem, op zijn verzekering heel goed speelkaarten te kennen, op eenigen afstand een kaart voorgehouden. Dhdelijk riep onze bijziende recruut: Roeten acht!" en onmiddelijk volgde ook de uitspraak Aangewezen voor den dienst Te Kampen is dezer dagen een bejaard man van een vaartuig met stroQ, midden in den IJsel, gevallen. Üe grijsaard bleef eenige minuten, steeds worstelende met den sterken stroom, op den rug voort- zwemmen. H. Smit, knecht bij een beurt schipper op Amsterdam, smaakte de voldoening hem van een wissen dood te redden. Tusschen Reuver en Swalmen, in Lim burg, is op een spoortrein geschoten. De kogel kwam in een coupé 2de klasse te recht, maar veroorzaakte gelukkig geen ongelukken. Dezer dagen had iemand in Luik het bouwen van een huis aanbesteed. Toen de aannemer op het terrein kwam om de noodige opmetingen te doen, begon de grond onder zijne voeten te zakken. Het gelukte hem te vluchten. Dat dit niet overbodig was, bleek uit het feit, dat een uur daarna op de plek waar 't huis zou ge bouwd worden, eene groote diepte ont staan was. Men peilt nu reeds 300 meters. Waarschijnlijk heeft men met een verla ten mijn te doen, waarover indertijd plan ken zijn gelegd die met aarde waren over dekt. Onlangs heeft bij het eiland Wight een verschrikkelijke ramp plaats gegrepen, die de lange reeks ongelukken, aan de En- gelsche vloot overkomen, weder met één vermeerderde. Het oefeningsvaartuig Eurydice komende van Barbadoswerd ten zuiden van Wight tegenover Ventnor door een plotseling opgekomen sneeuw storm overvallen en sloeg om. 300 jeugdige zeelieden moeten bij deze ramp het leven verloren hebben: slechts twee jongens werden gered. Aan den straatweg tusschen Drempt en Keppel heeft een formeele struikroover- geschiedenis plaats gegrepen. Vier man nen hebben een boerenknecht overvallen en zijn geld geëischt. Gelukkig voor den man bedroeg dat slechts een kwartje. De politie doet onderzoek naar de bedrijvers van dit geval, dat in ons land in het ge heel niet thuis behoort. Eenige kwajongens uit llpcndam zijn tot 1 dag gevangenisstraf en f 25 boete veroordeeld wegens het martelen van een kat. Zij hadden het dier met petroleum in gesmeerd en dien vervolgens aangestoken. De strijd over het gebruik van de Vlaamsche taal duurt in België voort. Of schoon de Fransche taal de officieele is, bestaat de meerderheid der bevolking uit Vlaamsch sprekenden. België telt 2256.860 personen die alleen Fransch spreken en 2.659,890 inwoners die geen andere dan de Vlaamsche taal kennen. Het getal zielen dat de beide talen spreekt, bedraagt slechts 340.770. Geen wonder dat onder die omstandigheden moeielijk- heid ontstaat. INGEZONDEN. spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het etiquet te letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. ADVERTENTIE N. De Remonstrantsche geloofs belijdenis. Wij achten 't ongerijmd, hetgeen zich niet begrijpen Van heel de wereld laat in stelsels te be- nijpen. Maarn late uit de bron van 't Evangelie woord Een ieder putten wat zijn hart het meest bekoort. Van alle ziekten, die dagelijks de sterf lijst vermeerderen, is de longteering ze ker de meest algemeene, de meest wan hopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een hartsachtig product is van de den nen, een zeer merkwaardigen en geluk kigen invloed heeft op de zieken, die aan teering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teer- kapsules van Guyot zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor bovenge noemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee kapsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich OP DONDERDAG 4 APRIL 1878. Comédie Franqaise. DIRECTION A. LECLÈRE. Comédie en 5 actes, par VICTORIEN SARDOU. PRIJZEN DER PLAATSEN: buiten inteekening) le Rang f 2.49, 2e Rang f 1.25. Het bespreken der plaatsen a 10 cents zal geschieden door fleeren Leden der Amersfoortsche Tooneelvereeniging op Maandag 1 April en verder door Heereu Inteekenaren op Donderdag 4 April, tel kens te één uur precies. Aanvang halfacht ure. De Ondernemer, Naafloop der Tooneelvoorstel- ling een extra-trein van Amers foort naar Baarn. heeft de eer te berigten, dat hij gearri veerd is met eene RUIME SORTEERING KARPETTEN, LOOPERSSTORES, KAMER-, GANG- en DEURMATTEN. Tevens OPRUIMING van restan ten TAPIJTEN. Amersfoort, Singel over het Gasthuis. Op VRIJDAG 5 APRIL 1878 des namiddags ten één ure zullen aan de Manege te Amersfoort in het openbaar worden verkocht: 13 op Reform gestelde Paarden, van het Regiment Rijdende Artillerie. Een uur vóór den verkoop aan de Ma nege te zien. Rotterdamsche Veer. Vertrek van AMERSFOORT: Maan dagavond 1 April over Haarlem, Leioen, 's Hage, Delft, Schiedam naar ROT TERDAM. Vertrek van ROTTERDAM: Diugsdag 9 April over Gouda naar AMERSFOORT. De Commissaris van dit veer houdt zitting in het wachtkantoor aan de groote koppel. Door vertrek te koop, slechts voor f200.een PIANINO, sierlijk van vorm en aangenaam van toon, van Fransch fabricaat. Te bezigtigen bij den Heer W. BOTHOF, alhier. Zitting van Woensdag 20 Maart. nn De Veerschipper J. L. VAN OOTMARSUM.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 3